Bunlar normal işler mi yoksa ekstra mı? / Yardımcı konusu.

sorun tamamen korunamayan mesafeden kaynaklı bence. çok şahit oluyorum, eve gelen yardımcı hanıma asla bişey söyleyemeyen insan profilini. ama şöyle düşün benim patronum çatır çatır iş buyurur. söyler. üstlerim aynı şekilde. hatamı da söylerler kırmadan. ben alınıyor muyum hayır sonuçta adamlar bana her ay belli bir para ödüyor. ben de işimi ona göre düzgün yapmalıyım, eksik yapmamalıyım. patronunla, yöneticinle aranda nasıl bir mesafe varsa eve gelen yardımcı hanımla da aynı mesafe olmalı. mesafenin olmadığı yerde bi gevşeme oluyor ister istemez. temizlikçi evime gelip sadece sil süpür toz al yapacaksa ben almam o kadar para vermeme gerek kalmaz yani. büyük işler de yapacak ki parasını verdiğime değsin, asıl beni yoran işleri o yapmalı yani.

Wustria bence bu dediğinin sebebi şu; biz beyaz yakalının yeri çok çabuk doluyor ve bunu biliyoruz bu nedenle de işimize dört elle sarılıyoruz. Ama yardımcı bulmak çok zor ve bu hanımlar beni bıraksa anında birini bulıyor yani bu nedenle de biraz işine gelirse durumu oluyor sanırım.

Ben yardımcı almam.
Neleri yapması ekstraya girer, neleri yapmalı bilmiyorum ama şunu söylemek istedim ki siz mesafeyi koruyamamışsınız. Demek ki bazı insanlara biraz yumuşak olunca böyle ipin ucu kaçıyor.
Kahvaltısını etsin gelsin mesela. Çay sigara, kahve sigara, öğle yemeği vs siz misafir gibi ağırlayacaksınız, karşılığında da umduğunuz hizmeti alamayacaksınız. Olmaz ki böyle.
İş bu, özensizse uyarılmalı.

120 m2 evi temizleyecek ve aç aç yapacak öyle mi? Herşeyden önce vicdanıma sığmaz, köle mi çalıştırıyoruz yapmayın.
Ya bana gelen temizlikçi ablaya et dürüm ayran söyledim poşette 2 tane vardı çünkü neden bende evdeyim 2 kişiyiz

Bilin bakalım ne yapmış benimkini de yemiş
Ve evi pis pis bırakıp gitti
Bu örneklerden 1 tanesi
Çok yorgunum bıktım ev temizliği yardımcısı konusunda 2 tane bebem olmasa her işi kendim yaparım ama her şeye yetişemiyorum çalışıyorum vs

Neyse özetle kimse bana temizlikçi ablaları savunmasın kazık yedim hepsinden

Biri mutfak dolaplarını silmemiş ya silmemiş ya ablacım 2+1 ev zaten ne kadar mutfak 40 dk tutmaz orayı silmek ben içerde bebekleyim neyse geldim baktım burası silinmemiş dedim iz var diyorum a ben sildim
Ya kör müyüm silmemişsin
Hayır silmeyip 2 saat mutfakta naptın otur otur insanın canı sıkılır
Çok ilginç insanlar var

Merhabalar, sevgiler benden.

İkilemde kaldığım bir konuyu sizlere danışmak istiyorum, benim kafamı kurcalamaya başladı çünkü ve kendimi biraz tanıyorsam yeni kadın aramam yakındır gibi.

Yardımcımızla ilgili canımı sıkan demeyelim de aklıma takılan şeyler var. Önceden belirteyim temizim ama Masumlar Apartmanı Safiye gibi çamaşır suyu manyağı tarzı bir temizlik değil bu. Zaten iş yapan kadının tepesinde durmam, işine karışmam. Bir şey gözünden kaçmış olabilir insanlık halidir başka zaman uyarırım. Ama sanki benim evim öylesine temizleniyor gibi bir hisse kapılmaya başladım.

Şimdi önce yardımcımın çalışma saatlerinden bahsedeyim. Kışın 09:00-09:30 ve 15:30 arası tam gün çalışmak zorunda çünkü sigortasının yattığı ve sözleşmeli olduğu ve haftasonu da dahil bir iş var, bunu kabul ederek anlaştım ve 15 günde bir alıyorum. Zaten ben gün aşırı ev süpürüyorum çünkü kedilerimiz var biraz da mecburuz buna. Yazın çalışma saati daha doğrusu işi bitirme saati esnek çünkü o iş yazın olmuyor.

09:00-09:30 arası gelir, çayını sigarasını içer, kahvaltısını eder işe başlar. Sonra iki oda yapar bir kahve, sigara içer, öğlen de bir yemek molası derken 15:30 gibi gider, yazın da 16:30 gibi. Açıkçası bu molalar, bende kahvaltı falan biraz fazla olmaya başladı. Evet evimi temizliyor, derz aralarına kadar siler cifler hatta ama çok eksik şeyler kalıyor. Örneğin banyo duvarlarını arada sırada da olsa silme, çamaşır makinesi çekme, banyodaki duşakabinin içini silme, aynı şekilde mutfaktaki beyaz eşyayı çekme falan bunlar yok. Ben söylemeden yapmıyor yani. Ve fark ettim ki mutfak kapıma bir şey olmuş leş gibi, yüzeysel sildiği o kadar belli ki.

Belirtmek isterim ki ben mutfakta dolap indir, ütü yap, çamalır yıka vs. şeyler istemiyorum. Hatta çoğu zaman nevresimlerimi o gelmeden değişiyorum, detaylı dolap içi temizliğimi yapıyorum. Ama bu yukarıda saydıklarımı ayda bir de olsa yapması gerekmez mi?

300-350 bazen fazla veriyorum, aşırı sıklıkla kızına hediye alıyorum ve sanırım ben işveren değiş arkadaş oldum fark etmeden🤦🏻‍♀️

Yani en azından kahvaltı edip gelse, ayda bir detaylı temizlik yapsa? Çok mu beklentim var?

Anneme bir yardımcı bulduk, kadın otuz senedir kimsenin ellemediği ve içi kir yuvası olmuş kalorifer peteklerini açmış süpürmüş biz şok 😨 Ne ben ne de annem görmedik bu şekil bir şey. Yani keşke bana da gelse ama 60 km. uzağım onlara.

Haftaya geldiğinde detaylıca yapmasını isteyeceğim bakalım ne kadar sürecek temizlik.

Şimdi aklıma geldi mutfağımda ikea’nın büyük büfelerinden var, epey de hantal bir şey ama bir kere çekilmedi o tadilattan beri 🤦🏻‍♀️ Arkası leş gibi baktım da. Yani bilmiyorum ben mi detaycıyım hanımlar? Nankör müyüm? Kedilerimizi de çok seviyor bu ablamız çünkü. Bu devirde kadın bulmak imkansız gibi biliyorum ama evim de sanki hep yalapşap temizleniyor.

Ne yapayım?
Sizin sorununuz insiyatifi yardımcı kadına bırakmanızdan kaynaklanmış.Yapmasını istediğiniz iş ne ise onu söylemeniz gerekiyor.Bazısı gerçekten yaptığı işe artı değer katıyor bazısı bitsede gitsem modunda . Kahvaltıyı sizde yapması normal sabah geliyor.Bir de ben yapı olarak mesafeliyimdir çünkü çok sohbete girildiğinde bu yapılan işe olumsuz yansıyor.Bu güne kadar ki deneyimlerim bu şekilde:)) Ama eve çalışmak için gelen kişiye yemek ve ya kahvaltı vs mutlaka ikram edilmeli.Aksi şekilde içim rahat etmez.Ütü çamaşır gibi seyler istemiyorsanız yaptırmayın.Zamanı temizlik için kullandırın.Ben perde bile artırmam vakit kaybı olmasın diye kendim asarım.Küvete daha çok zaman ayırmasını tercih ederim örneğin

Merhabalar, sevgiler benden.

İkilemde kaldığım bir konuyu sizlere danışmak istiyorum, benim kafamı kurcalamaya başladı çünkü ve kendimi biraz tanıyorsam yeni kadın aramam yakındır gibi.

Yardımcımızla ilgili canımı sıkan demeyelim de aklıma takılan şeyler var. Önceden belirteyim temizim ama Masumlar Apartmanı Safiye gibi çamaşır suyu manyağı tarzı bir temizlik değil bu. Zaten iş yapan kadının tepesinde durmam, işine karışmam. Bir şey gözünden kaçmış olabilir insanlık halidir başka zaman uyarırım. Ama sanki benim evim öylesine temizleniyor gibi bir hisse kapılmaya başladım.

Şimdi önce yardımcımın çalışma saatlerinden bahsedeyim. Kışın 09:00-09:30 ve 15:30 arası tam gün çalışmak zorunda çünkü sigortasının yattığı ve sözleşmeli olduğu ve haftasonu da dahil bir iş var, bunu kabul ederek anlaştım ve 15 günde bir alıyorum. Zaten ben gün aşırı ev süpürüyorum çünkü kedilerimiz var biraz da mecburuz buna. Yazın çalışma saati daha doğrusu işi bitirme saati esnek çünkü o iş yazın olmuyor.

09:00-09:30 arası gelir, çayını sigarasını içer, kahvaltısını eder işe başlar. Sonra iki oda yapar bir kahve, sigara içer, öğlen de bir yemek molası derken 15:30 gibi gider, yazın da 16:30 gibi. Açıkçası bu molalar, bende kahvaltı falan biraz fazla olmaya başladı. Evet evimi temizliyor, derz aralarına kadar siler cifler hatta ama çok eksik şeyler kalıyor. Örneğin banyo duvarlarını arada sırada da olsa silme, çamaşır makinesi çekme, banyodaki duşakabinin içini silme, aynı şekilde mutfaktaki beyaz eşyayı çekme falan bunlar yok. Ben söylemeden yapmıyor yani. Ve fark ettim ki mutfak kapıma bir şey olmuş leş gibi, yüzeysel sildiği o kadar belli ki.

Belirtmek isterim ki ben mutfakta dolap indir, ütü yap, çamalır yıka vs. şeyler istemiyorum. Hatta çoğu zaman nevresimlerimi o gelmeden değişiyorum, detaylı dolap içi temizliğimi yapıyorum. Ama bu yukarıda saydıklarımı ayda bir de olsa yapması gerekmez mi?

300-350 bazen fazla veriyorum, aşırı sıklıkla kızına hediye alıyorum ve sanırım ben işveren değiş arkadaş oldum fark etmeden🤦🏻‍♀️

Yani en azından kahvaltı edip gelse, ayda bir detaylı temizlik yapsa? Çok mu beklentim var?

Anneme bir yardımcı bulduk, kadın otuz senedir kimsenin ellemediği ve içi kir yuvası olmuş kalorifer peteklerini açmış süpürmüş biz şok 😨 Ne ben ne de annem görmedik bu şekil bir şey. Yani keşke bana da gelse ama 60 km. uzağım onlara.

Haftaya geldiğinde detaylıca yapmasını isteyeceğim bakalım ne kadar sürecek temizlik.

Şimdi aklıma geldi mutfağımda ikea’nın büyük büfelerinden var, epey de hantal bir şey ama bir kere çekilmedi o tadilattan beri 🤦🏻‍♀️ Arkası leş gibi baktım da. Yani bilmiyorum ben mi detaycıyım hanımlar? Nankör müyüm? Kedilerimizi de çok seviyor bu ablamız çünkü. Bu devirde kadın bulmak imkansız gibi biliyorum ama evim de sanki hep yalapşap temizleniyor.

Ne yapayım?
Benim de bu evimde 2 kişiyle temizlik deneyimim oldu.
İlki sabah gelip kahvaltısını yapıyor, sonra biraz iş saat 10.30 gibi kahvesini yapıyordum, yanına atıştırmalık
13.00 gibi öğle yemeği
15.30 gibi çay ve çay yanına bişeyler onu da yiyip çıkıyordu
200 alıyordu (2020 kışında)

Ama bu yemek , ikramlık olayı beni o kadar yordu ki. Ben kahvaltımı süt ve yulaf ile yapıp kahve çay içmeyen biriyim. Öğlen yiyecek diye ona bi gün önceden tencere yemeği yapmak zorunda kalıyordum ya da ayrıca dışarıdan söylüyordum. İkindiye yiyecek diye hiç yapmadığım kek kurabiye falan yapıyordum. Bir de bu ara öğündeki molalar birer saat vardı muhabbet ediyodu falan. Çok güzel temizlik yapmıyordu ama ben de pek titiz değilim ev temiz oluyordu işte. Bir gün balkonu yıkamaya çıkmıştı yarım saat gelmeyince arkasından gidip bir şey söyleyecektim ki ne göreyim balkonda oturmuş (elinde lateks eldiven takılı) bacaklarını alıyor. :KK70: beni görünce toparlandı ben şok.
Sonra pandemi vs dedim çağırmadım.

Şimdi gelen abla yarım gün geliyor sabah 8 öğlen 12.30
Kahvaltısını yapıp geliyor. Teklif etmeme rağmen ne bişey yer ne içer. Sadece su içiyor. 15 günde bir geliyor. Bir gelişinde cam siliyorsa bir gelişinde koltuklarımı siliyor. geçen kendi kendine buzdolabımı boşaltıp temizlemiş yerleştirmiş. Bazı yerleri unuttuğu ya da üstünkörü geçtiği şeyler oluyor ama profesyonel çalışıyor, zamanında gelip gidiyor, bazen halıda lekeler gördüm ben bunları sileyim diyor. İlkinden sonra bana bu abla bulunmaz hint kumaşı gibi :KK70: 130 alıyordu ben 150 veriyorum buranın piyasası böyle, arkadaşlar sürekli piyasayı yükseltiyorum (aynı abla iş arkadaşlarımın evine de gidiyor) diye daha fazla vermeme müsaade etmiyor bence 175 vermeliyiz. Gerçi abla benden zengin arabasıyla gelip bahçeli 3 katlı evinin iç merdivenlerini mermer yaptırdığını anlatıyor ama hakkı yani :)

Bugün 08:30’da gelmesini rica ettim tamam dedi çünkü kahvaltısı, sigarası derken yine başlaması 9 olacak. Yapılacak işleri de not aldım atlanmaması için bakalım nasıl geçecek güncelleyeceğim. Şu an gelmedi mesela saat 08:30 🤦🏻‍♀️ Bekliyorum.

Bugün 08:30’da gelmesini rica ettim tamam dedi çünkü kahvaltısı, sigarası derken yine başlaması 9 olacak. Yapılacak işleri de not aldım atlanmaması için bakalım nasıl geçecek güncelleyeceğim. Şu an gelmedi mesela saat 08:30 🤦🏻‍♀️ Bekliyorum.
Nasil geçti bugün? Güncellememişsiniz, merak ettim. 😊

1+1 eve sadece sil süpür yapacak kadın yarım güne 350 istemişti. Fiyat çok değil mi dediğimde üyeler beni linç etmişti 😃 neyse ben robot süpürge aldım sadece sil süpüre o parayı veremem diye köpek annesiyim tavsiye ederim. Koltukları da rulodan geçiriyorum mis.

X