BURSED günlüğü

merhaba
daha önce okumamıştım günlüğünü ama sanırım ara vermişsin ztn
bugun yeniden basladığına göre seni de takip edeceğim elimden geldiğince sonucta akıl akıldan ustundur birbirbirimden bişeyler ogreniriz
ben de canan efendigil karatayı hem doktorumda hem de arefe gunu tvde izledim hatta not bile aldım bikaç sat sonra aklımda kaldığınca
dedikleri cok dogru ama işte ne de olsa ekmek yiyen bi toplumuz ben 6 ay öncesine kadar 1 ekmeği 3-4 gunde hatta bi haftada bitirirdim ama cok kilo aldım diyetisyen bana gunde 6-7 dilim verdi şimdi 4-5 anca yiyebiliyorum 2 sabah-2 ögle-1 akşam seklinde sende kitabı varmı? varsa faydalı bilgiler paylaşır mısın sadece diyetle ilgili değil de genel olarak herkesin ögrenmesi gerekenlerden mesela???

evet canım kitabını okudum.bu diyet en çok türklere hitap eden bir diyet aslında.Sadece bu diyette karşı konulması gereken ne var karbonhidratlar. ve tabi yemekleri pişirme şekilleri.Mesela kahvaltı da iki ad yumurta tavsiye ediyor. Ama haşlarken fazla pişmemesi lazım kayısı kıvamında olacak çok pişirince trans yağına dönüşebiliyor ve hem kilo yapıyor hemde çeşitli hastalıklara yol açıyor(şeker,tansiyon,kanse hücreleri...) omlet yaparkende yağı yakmadan ve aslında tüm yemekleri yaparken yağı yakmamamız gerekiyor bunlar da direkt trans yağına ceviriyor. Yemeği yaparken yağı soğuk olarak sonrada dökmeliymişiz.Ve gün içinde tiketebilceğimiz karbondiratlara dikkat etmeliyiz. diyet sonrasındada. Mesela aldığımız ürünlerin arka kısmında yüzdeler vardır protein karbonhidtar vs.. işte onları sürekli okumalıyız 0-24 de kadar düşük 24-50 orta 50 ve üstü yüksek. İşte biz düşük olanları tiketmeliyiz.
aslında bu kitap şeker hastaları içinde çok faydalı bir kitap. Ve ileride bu hastalığa yakalanma riski yüksek olanlar için. Bunlarda benim gibi sürekli tatlı yeme ihtiyacı duyan deli karbonhidrat tüketmekten zevk alanlar için.
ve yine karataya göre yemek araları en az 3-4 saat olmalı ve 19:00 dan sonra hiçbirşey yenmemeli. Bu insülin direnci için çok önemli ve yağ yakmamızı sağlayan hormonlar içinde. yine meyvelerde gizli tehlike. çok tüketidiğinde kilo yapıyor. günde 1 porsiyon meyve. şeker hastaları meyvenin yanında 1 kase yoğurt yemeli.
şu anda özet olarak aklıma gelenler kitapta önemli yerlerin altını çizmiştim gün içinde tekrara paylışıcam.
çok teşekkür ederim bu arada

evet canım kitabını okudum.bu diyet en çok türklere hitap eden bir diyet aslında.Sadece bu diyette karşı konulması gereken ne var karbonhidratlar. ve tabi yemekleri pişirme şekilleri.Mesela kahvaltı da iki ad yumurta tavsiye ediyor. Ama haşlarken fazla pişmemesi lazım kayısı kıvamında olacak çok pişirince trans yağına dönüşebiliyor ve hem kilo yapıyor hemde çeşitli hastalıklara yol açıyor(şeker,tansiyon,kanse hücreleri...) omlet yaparkende yağı yakmadan ve aslında tüm yemekleri yaparken yağı yakmamamız gerekiyor bunlar da direkt trans yağına ceviriyor. Yemeği yaparken yağı soğuk olarak sonrada dökmeliymişiz.Ve gün içinde tiketebilceğimiz karbondiratlara dikkat etmeliyiz. diyet sonrasındada. Mesela aldığımız ürünlerin arka kısmında yüzdeler vardır protein karbonhidtar vs.. işte onları sürekli okumalıyız 0-24 de kadar düşük 24-50 orta 50 ve üstü yüksek. İşte biz düşük olanları tiketmeliyiz.
aslında bu kitap şeker hastaları içinde çok faydalı bir kitap. Ve ileride bu hastalığa yakalanma riski yüksek olanlar için. Bunlarda benim gibi sürekli tatlı yeme ihtiyacı duyan deli karbonhidrat tüketmekten zevk alanlar için.
ve yine karataya göre yemek araları en az 3-4 saat olmalı ve 19:00 dan sonra hiçbirşey yenmemeli. Bu insülin direnci için çok önemli ve yağ yakmamızı sağlayan hormonlar içinde. yine meyvelerde gizli tehlike. çok tüketidiğinde kilo yapıyor. günde 1 porsiyon meyve. şeker hastaları meyvenin yanında 1 kase yoğurt yemeli.
şu anda özet olarak aklıma gelenler kitapta önemli yerlerin altını çizmiştim gün içinde tekrara paylışıcam.
çok teşekkür ederim bu arada

bu yazdıklarının hepsini arefe gunu acıkladı hatta bu yazdıklarının hemen hepsini aynen deftere not almışım
etiket okumaya gelince... bn ztn kilo sorunu yasamaya basladıgım 13-14 yasından beri okurum ne nedir, protein, yag nedir hepsini biliyorum taaa o zamanlardan ki diyetisyen olmak için yola cıktım puanım yetmedi 2 yıllık gıda okudum hala da okurum beslenme ile ilgili konuları su an mesela "fransız kadınları neden kilo almaz?" kitabını okuyorum not alıyorum deli gibi
bnm şekerim de 3 saatte falan düşüyor ve acıkıyorum o yuzden de 2-3 saatte bir ara yapıyorum ama bn meyve yiyorum cunku dşyetisyen vermişti ama glisemik indekse dikkat de ederim ayrıca...
yemek pişirmeye gelince bn kimseden ogrenmedim belki okuduklarımdandır bilmiyorum ama ben de yemegı azıcık suda haslama seklinde pişirip kapatmadan hemen once cok az yag gezdiririm tadı da harika oluyor ki bn yaglı yiyemiyorum tuzsuz besleniyorum topiğime bakarsan orada ayrıntılı yazdım.
bn de topiğime notlarımı gecireyim bari, gerçi seninkinin kopyası gibi olacak cunku hep aynı ama idare et artık:KK8:

günaydıınnn herkese. ilk defa bu kadar geç kahvaltı ediyorum.bugün kızımla nöbetçiydikte:KK43: saat 02:00 ye kadar uyumadı bir türlü
kahvaltı (09:45): 1 dilim ekmek 1 dilim peynir 1 domates 1 yumurta 1 brd çay şekersiz
ara : yemeyi düşünmüyorum
öğlen: (13.30) ton balıklı salata yiyeceğim
ara:KK43:15:00) 10 ad fındık 1 ad yeşil çay yiyeceğim
akşam: (19:00) 1 tabak kuru fasulye yağsız salata

gün içinde 2,5 litre su içmeyi unutmuyorum tabi

günaydıınnn herkese. ilk defa bu kadar geç kahvaltı ediyorum.bugün kızımla nöbetçiydikte:KK43: saat 02:00 ye kadar uyumadı bir türlü
kahvaltı (09:45): 1 dilim ekmek 1 dilim peynir 1 domates 1 yumurta 1 brd çay şekersiz

[/I]KOntrole geldim menüne bayıldım. Çok başarılı diyor ve gidiyorummm

Herkese merhabalar, çok uzun zamandır bu formu takip ediyorum.Ama artık aktif olarak katılmaz zamanı geldi.Nedenmi? Dün ablama yaptığım ziyaret sonrası beni evlendiğimden beri görmeyip görenler " aaaa bayağı kilo almışsın çok değişmissin diyenler" olduğu için. Hayrılısı bakalım.
Boyum 1,70 kilom 69 (iki sene öncesine kadar 60 geçmezdim:KK43:( )
Bugün yediklerime dikkat ettim ama asıl yarın başlayacağım...
destekleriniz bekliyorum:)

boylarımız ve kilolarımız da yakınmış ama sen ne güzel iki sene önce 60 dan fazla olmuyormuşsun yani beni gibi hep balıketli değilmişsin senin kiloların çok oturmamış yani daha rahat kilo verebilirsin diye düşünüyorum...

boylarımız ve kilolarımız da yakınmış ama sen ne güzel iki sene önce 60 dan fazla olmuyormuşsun yani beni gibi hep balıketli değilmişsin senin kiloların çok oturmamış yani daha rahat kilo verebilirsin diye düşünüyorum...

çok teşekkür ederim canım umarım dediğn gibi olur. inşallah hepimiz saglıkla incecik çıtır hanımlar oluruz:)

selam tatlım
menün güzel aslında hatta harika diyebilirim ama kahvaltıyla öğle arasını biraz uzun tutmamış mısın? keşke bi meve falan yeseymişsin cok uzun aç kalma...
o güzel prensesi de bnm için öp olur mu???
:KK16:

selam tatlım
menün güzel aslında hatta harika diyebilirim ama kahvaltıyla öğle arasını biraz uzun tutmamış mısın? keşke bi meve falan yeseymişsin cok uzun aç kalma...
o güzel prensesi de bnm için öp olur mu???
:KK16:

evet haklısın aslında aralar atlanmamalı 1 brd sütte olsa içmeli dikkat edeceğim. bu arad müjde vereyim aslında çarşamba tartılacaktım ama 0,500 gr gitmiş bile şuan 66,5 kg yum:nazar:
menüm şöyle
kahvaltı (08:30) 1 ad yumurta ile yapılmış peynirli omlet 1 salatalık 1 dilim ekmek ve yasak bişey yaptım ama çok canım çekti yarım dilim ekmek üstüne sarelle 1 brd çay:KK43:
ara:KK43:11:00) 10 ad fındık 1 yeşil çay
öğlen(14:00)2 köfte 1 kase yoğurt yağsız salata
ara:KK43:15:30) 1 mandalina 1 brd süt
akşam(19:00) 1 tabak taze fasulye salata

evet haklısın aslında aralar atlanmamalı 1 brd sütte olsa içmeli dikkat edeceğim. bu arad müjde vereyim aslında çarşamba tartılacaktım ama 0,500 gr gitmiş bile şuan 66,5 kg yum:nazar:
menüm şöyle
kahvaltı (08:30) 1 ad yumurta ile yapılmış peynirli omlet 1 salatalık 1 dilim ekmek ve yasak bişey yaptım ama çok canım çekti yarım dilim ekmek üstüne sarelle 1 brd çay:KK43:
ara:KK43:11:00) 10 ad fındık 1 yeşil çay
öğlen(14:00)2 köfte 1 kase yoğurt yağsız salata
ara:KK43:15:30) 1 mandalina 1 brd süt
akşam(19:00) 1 tabak taze fasulye salata

selam tatlım
kontrole geldim
:KK8:
kilo vermiş olmana sevindim inşallah gerisi de gelecek
anladığım kadarıyla bu menu bugun için tasarlanmış ve uygulanacak menu dimi?
bence harika
sarelle de cok fark etmez zaten bu kadar güzel menü içinde kaynar gider:) (hem biraz kayıp da var ya azıcık ödül etmişsin kendine herhalde)
cnm bişey soracagım, ben pek mandalina yemem de ondan aklıma takıldı, mandalina ile süt mideni rahatsız etmiyor mu? ben portakal bile yiyemiyorum belli saatten sonra...
hem mandalinadaki C vitamini sütle kaybolmuyor mu?

selam tatlım
kontrole geldim
:KK8:
kilo vermiş olmana sevindim inşallah gerisi de gelecek
anladığım kadarıyla bu menu bugun için tasarlanmış ve uygulanacak menu dimi?
bence harika
sarelle de cok fark etmez zaten bu kadar güzel menü içinde kaynar gider:) (hem biraz kayıp da var ya azıcık ödül etmişsin kendine herhalde)
cnm bişey soracagım, ben pek mandalina yemem de ondan aklıma takıldı, mandalina ile süt mideni rahatsız etmiyor mu? ben portakal bile yiyemiyorum belli saatten sonra...
hem mandalinadaki C vitamini sütle kaybolmuyor mu?

:) inanki bende bunu yazarken aynı duygudaydım aslında şöyle yapıyorum 15:30 şuanda mandalina yiyorum 1 bardak sütü 10 dk sonra filan içicem. Süt fazla şekeri alıyor o yüzden her meyvenin yanında yogurt veya süt tavsiye ediliyor.

arkadaşlar güzel bayanlar hepinize günaydınnnn....
haftasonu am diyet yapamıyorum ben:2:eek:lmuyor ama dikkat ettim sürekli ve bugün aynı kilodayım 66,5. bakalım bu diyetle çarşam gününe kadar kaç kg verdim (1 haftada yani)
bugünki menüm,
kahvaltı: 1 domates 1 dilim peynir 1 brd şekersiz çay 1 tatlı kaşığı :KK43:sarelle:KK43:
ara: dışarı çıkıcam bakalım ara yapabilirmiyim bilmiyorum
öğlen: 1 tabak pırasa yemeği 1 su brd yoğurt
ara: 10 ad fındık 1 brd süt
akşam: 3 köfte salata 1 çay brd yoğurt

:) inanki bende bunu yazarken aynı duygudaydım aslında şöyle yapıyorum 15:30 şuanda mandalina yiyorum 1 bardak sütü 10 dk sonra filan içicem. Süt fazla şekeri alıyor o yüzden her meyvenin yanında yogurt veya süt tavsiye ediliyor.

evet cnm genelde tavsiye ediliyor bana diyetisyen meyveden 1 saat sonrasına ayran arası verdiriyordu

yani daha fazla ara yapmış oluyordum

arkadaşlar güzel bayanlar hepinize günaydınnnn....
haftasonu am diyet yapamıyorum ben:2:eek:lmuyor ama dikkat ettim sürekli ve bugün aynı kilodayım 66,5. bakalım bu diyetle çarşam gününe kadar kaç kg verdim (1 haftada yani)
bugünki menüm,
kahvaltı: 1 domates 1 dilim peynir 1 brd şekersiz çay 1 tatlı kaşığı :KK43:sarelle:KK43:
ara: dışarı çıkıcam bakalım ara yapabilirmiyim bilmiyorum
öğlen: 1 tabak pırasa yemeği 1 su brd yoğurt
ara: 10 ad fındık 1 brd süt
akşam: 3 köfte salata 1 çay brd yoğurt

cnm günaydın
menün harika aslında
ama küçücük bi ekleme: akşam köfte yanında salata da ye azıcık marul salatası veya 1 domates bile olsa olur

Son düzenleme:

evet cnm genelde tavsiye ediliyor bana diyetisyen meyveden 1 saat sonrasına ayran arası verdiriyordu

yani daha fazla ara yapmış oluyordum

cnm günaydın
menün harika aslında
ama küçücük bi ekleme: akşam köfte yanında salata da ye azıcık marul salatası veya 1 domates bile olsa olur

evet ekleme yapabilridim ama ben ne yaptım biliyormusun? dışarı çıkmıstım ya bir tane cocuk menü hamburgeri mideme afiyetle indirdim şimdi pişmanlıktan kıvranıyorum 4-5 tane patates kızartmasıda cabası yani..... neyse akşam menümü pırasa yeöeği ve yoğurt olarak değiştiriyorum

evet ekleme yapabilridim ama ben ne yaptım biliyormusun? dışarı çıkmıstım ya bir tane cocuk menü hamburgeri mideme afiyetle indirdim şimdi pişmanlıktan kıvranıyorum 4-5 tane patates kızartmasıda cabası yani..... neyse akşam menümü pırasa yeöeği ve yoğurt olarak değiştiriyorum

hmm o da güzel:)))
afiyet olsun tatlım arada olur böyle kaçamaklar önemli olan pes etmeden ve dengeyi kaybetmeden yola devam edebilmek

cnmm bu arada senin kilo çizelgende bi sorun mu var? sanki var gibi geldi bir garip olmuş gibi hissettim bi kontrol et istersen

cnmm bu arada senin kilo çizelgende bi sorun mu var? sanki var gibi geldi bir garip olmuş gibi hissettim bi kontrol et istersen

evet haklısın ama birtürlü düzeltemiyorum başlangıç kg 69 şimdiki kg 66,5 hedef 58 yazdım ama verdiğim kilolar çıkıyor.heder 11 kg verilen kg 3 çıkıyor anlamadım bende

X