Bütün kayın aileleri mi böyle.

ailenizden aldiginiz parayi saklayin biriktirin almiyorum artik deyin
ayrica senin calistigin parayi sana sormadan nasil ailesine verir bu ne curret ya
Borç olarak vermiş. Fazlasıyla geri ödeyecek babası (!) çok Konuşuyorum elbette. Haklısın diyor. Asla haksızsın demez :) ailesi onu okutmuş büyütmüş. Şu yazlık bitene kadarmış. Birde en komik kısmı yazlıkta bizimde hakkımız varmış :) sanki onun ailesi sadece onu büyütmüş okutmuş. Biz kızımızı büyütmeyecek miyiz, okutmayacak mıyız bunun karşılığında ondan büyüdükten sonra bir şey mi bekleyeceksin diyorum. Saçmalama olur mu öyle şey o ne demek diyor hemen. İyi o zaman senin hareketlerin saçma diyorum. Babam şu an sıkışık bize fazlasıyla öder diyip geçiyor.

Siz ne fedakarlıklar ederek 5 kuruşu 5 kuruşun üstüne koymuşsunuz eminim dile getirseniz kazandığınız paranın kıymetinin olmadığını söyler miktarını küçümser. Eskiler baş başa vermiş çalışmış kazanmış. Bizim zaman bir değişik maalesef.

Fedakar kadın çektiği ile kalıyor. Yüzüne gülüp eşinizle son derece iyi geçinin ve yaptığınız fedakarlıkları çekin. Adamlar yüzü gülen para yiyen hatun istiyor. İşten yorgun argın gelmiş fedakar kadın değil.

Bende yeni yeni anlıyorum.

bence siz derhal esinizden kendi calistiginiz parayi talep edip ( ister babasindan alsin ister kendi cebinden versin ) biraz ailenizin yanina tatile gidin esiniz de aklini basina alsin

İlla ki Allah bilir, yatırım olarak düşünürse daha az sinirlenir dedim. Tatil yapar derken?????
Kız tatile gidemiyorum yazmış ya. Maddi olarak kız dikkat ediyor. Kvlere gidiyor tüm para. Yazık kıza hamile hamile çalışmış. Şimdi kvlerin aldıgı para helal mı? Dogmamış çocugun rızkını yiyorlar

Eşimde abisigile yediriyodu baktım olmuya derdi ben cekiyom ekmeğini onlar yiyo bundan sonra ben yemeye biriktirmemeye başladım en azından ben yiyorum başkası yiyene kadar erkeklere para biriktirme yaranirim yazık deme sen yemezsen yedirecek yer buluyolar

Arkadaşlar eşimle elbette konuşuyorum daha akşam kavga ettim. Bedavadan çocuk sahibi oldun dedim çocuk doğdu doğalı bir tane bez almadın, ne yatağını aldın, ne arabasını aldın. Bu paraları ilk kardeşlerine yedirdin, helal etmiyorum dedim. Benimle tartışmıyor ki analık paramı aldım, işten ayrıldım şu an çalışmıyorum zaten. Başlarda eşimin ailesine kandım hep öderler ödeyecekler diye düşündüm. Benim ona bir masrafım yok çocuğun hiçbir masrafı yok. Kira faturalar gıda alışverişi yapıyor. Tek masrafımız bu, kendi maaşı da iyi 14 bin alıyor. Benim çalıştırdığım parayı da biriktirmiştik hiç dokunmamıştık. Bizim görünürde birikmiş 5 kuruşumuz yok. Bu babası borç dediklerini ödeseydi elbet bizim de 3-5 kuruş kenarda olurdu. Artık geçti ama ailemden kesinlikle hiçbir şey kabul etmeyeceğim. Kendimden de asla kısmayacağım. Kıstıklarım zaten ailesinin boğazında. Ama şimdiye kadar giden kayıpları nasıl unuturum bilmiyorum. Nefret ediyorum hepsinden.

niye unutuyorsunuz isteyeceksiniz esek gibi odeyecekler cocugunuzun hakkini yerdirmeyin gerekirse torun yuzu gostermeyin
bu kadar pasif kaldiginiz icin boyle olmus zaten

Aynı konuyu farklı yorumluyoruz. Farklı yorumlar da aslında aynı kapıya çıkıyor, annesinin gönderdiği 800 TL' yi 1 yıl biriktirse ancak yılda 4 gün tatil ederler, ben ise elinden bir şey gelmiyorsa (kocayı boşamak gibi) geleceğe yatırım yaptığını düşünsün ve kendini yıpratmasın diyorum.

O kadar haklısınız ki. Hakkımı helal etmiyorum asla. Annem konuşunca bana soracak olurlarsa da diyeceğim. Ödesinler yada ödemesinler... Hamileydim zor bir işte çalıştım, evi çekip çevirdim. Zaten yorgunluktan bayılıp kalıyorsun. Eşime hep diyorum da onlarda duyunca dank eder belki. Gerçi etmez ya, konuşmuyorum yeri geliyor sürekli laf çarpıyorum. Hiç oralı değiller

Tamamda bu kız neden annesinin verdigi parayla tatil yapıyor?14bin maaş alan kocaya ailesi yardım ederken, kocasına annesinin yazlıgına yardım ediyor. Ki yazlık lüks birşey

Tüm kayın aileler öyle değil. Biz gittiğimizde ekmek parasını dahi kendileri verir. Ev araba alacağımız zaman para verirler, biz de geri öderiz. Faizsiz kredi çekmiş gibi oluruz. Arada derede kayınvalidem bana ya da oğlumun elin para sıkıştırır. Gerek yok desem de , ‘ben kime ne verdiğimi yaşarken görmek istiyorum ‘ der. Şimdi tayin olduk, kayınbabam ev verdi, kirada oturmayalım diye. Ama aksine benim kendi ailem benden destek bekler . Alo dediğimde , hep borçları anlatırlar. Ama ben onlara 7-8 yıl destek oldum. Evlendiğim gibi kestim desteği. Ama hala beklerler. Ben de hala duymamış gibi yaparım.
Ailelerin şunu düşünmeleri lazım. ‘Biz artık belli bir yaşa gelmiş, belli birikimleri yapmışız ya da yapamamışız. Bu gençler yeni ev oldular, onlar da evlerini geçindirsinler, kimseye muhtaç olmasınlar, biraz da birikim yapsınlar, hatta biz de onlara destek olalım ‘ demeleri gerek. İşte bunu düşünen çok az aile var.
Bir evladımız var, ikinci yolda. Eşime hep ‘Gücümüz yettiğince kız-erkek demeden aynı desteği , aynı yardımı yaşarken yapalım. Biz öldükten sonra onlara kalan mal mülk ‘iyi ki öldüler ‘ dedirtmesin. Aksine yaşarken yapalım ki ‘ Allah razı olsun annemizden babamızdan’ diyebilsinler. ‘ diyorum. Şükür ki o da benimle aynı fikirde.
Sizin yapmanız gereken şey eşinizle konuşmanız . Artık bir ailesi olduğunun farkına varması lazım. Anne baba bir yere kadar. Asıl önemli olan eşin çocukların

Benim eşimin de böyleydi . Resti çektim aileme de anlattım böyleyken böyle diye. Ailem eşimin ailesini aramadı biz kızımıza yapıyoruz dedi. Bende eşime güvenmediğim için olayın olduğu ilk zamanlar ne para geliyorsa gizli saklı biriktirdim attım borsaya ( altın da alabilirdim dolar da euro da sadece birikim amaçlı yaptım ) . Her ay para yetmiyor diye üzülüyorum darlıyorum eşimi.

Ailesine gittiğimizde de söylüyorum geçinmekte zorlanıyoruz borcumuz var herşey uçtu birşeyimiz yok diyorum. Babası kızdı hatta her geldiğinde böyle diyorsun üzülüyorum diye. Şimdi eşime para verecekmiş ev peşinatı yapalım diye ( ihtimal vermiyorum da işte bir ihtimal )

Ağlamayana emzik yokmuş cidden

Annenizin versiği parayı almayın artık, yani alında elinize artık veremiyolar diyin. Anneniz sizin için iki ayda bir çeyrek gram alsın bi kenara atsın biriksin çocuk için. Masraflarıda eşiniz üstlenince oraya buraya verecek parası kalmaz. İçim acıdı ya hamile halinizle çalışmışsınız, iyi hoş güzel de parayı kendinize harcamamışsınız. Yapmayın artık böyle, anneniz konuşırsa işler kötüye gider önce bu yöntemi deneyin siz bi.

Tamamda bu kız neden annesinin verdigi parayla tatil yapıyor?14bin maaş alan kocaya ailesi yardım ederken, kocasına annesinin yazlıgına yardım ediyor. Ki yazlık lüks birşey
14 bin maaş nerede yazıyor okuyamadım, ona göre de yorum yaptım. Madem içine sinmiyor, kocasına da sözünü geçiremiyor, böyle evlilik olmaz boşansın.

Biliyorum söylemesi kolay uygulaması zor. Bende düğün borçlarımızı ödeyelim diye kurs aldım haftasonu haftaiçi çalışıyorum. Ama ister istemez ev işleri aksıyor. Beyimiz lafını yapıyordu. Anında bıraktım ekstra işlerimi sadece ideal olanı yapıyorum. Ev işlerini de yapıyorum azami ölçüde de çalışıyorum herkes mutlu ben daha az yorgun.

Sizin çocuğunuz da var yedirmeyin rızkını kayınaileye hem torunumuz gelinimiz olsun hemde oğlumuzla kesemiz bir olsun.Sıkışıksa yazlık yaptırmasın. Herkesin yazlığı olacak diye bir şey mi var?Çocuğunuzla iletişiminize onum gelişimine odaklanın gerisini babası düşünsün biraz da. Babanız sizi büyütmüş kocanızda çocuğunuzu büyütsün.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…