Davranış Bozuklukları cocugunuz istemediginiz bir seyimi yapiyor?yoksa inatcimi???

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

mondschein2

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
8 Kasım 2007
957
7
selam arkadaslar sanirsam her annenin kucaginda yaramaz,hareketli,laf dinlemez,simarik,her dedigini yapmak isteyen,yemegi yere doken,yada sizi döven,televizyonu kapatan kavga eden bagiran v,s bir cocugunuz varsa,iste bunu deneyin ise yariyor,belkide aranizda deneyen olmustur,

cocuklarda 2-5 yaslari arasinda ana-baba ve kendileri icin guc olan inatcilik donemi baslar,o yasa kadar kolay yonetilen bir cocuk;bas kaldiran,ters,huysuz ve dayanilmaz biri olur,herseyi rededer ve herzamn kendi istedigini yapmk ister,

aslinda normal bir gelisim kabul edilir,bu yasta cocuk ilk defa olmak uzere kendini yetiskinlerden ve bilhassa annesinden bagimsiz bir varlik olarak gormeye baslar,

INATCILIGA karsi alinacak en uygun tedbir cocugu kendi halinde birakmaktr,emir ve yasaklarla,surekli ve gereksiz yerde hareket serbestligi engenlenmelidir,
fakat bu kendi halinde birakmak anlayisi;;;
cocugun her istedigini yapmasina goz yummak,anlamina gelmez,her ailenin mutlaka bir egitim atmosferi vardir,her ailede mutlaka duzen ve kaideler vardir,cocuk kendinden guclu ve bilgili olan otoriteleri ne oldugunu bilsin,
söz gelimi cocugun muhakkak hep ayni saatte yatma aliskanligi olmalidir,yoksa her istedigi yapilirsa,cocuk n^bunu bir savunma araci olarak kullanir ve ayni seyleri tekrarlayarak,istedigini yaptirmak ister,
bir gun cocugun,annesinin yemek yedirmek istegi karsisinda direndigini varsayalim,bu halde en dogru hareket,sofrayi terk etmesine izin vermektir,fakat sofra toplandiktan sonra cocuk acikip tekrar yemek ister ama siz bir bir sonraki ögüne kadar ona yemek vermeyin cunku cocugun yetiskin otoritetesine hukmetmemesi ve ailesinin temel terbiye prensiplerini bozmamasi icindir,inatci bir cocugu arkadaslariyla oyun oynamasi icin tesvik etmek ve oyun alanini genisleterek ilgisini degisik seyler uzerine yönelmek lazim,

VE COCUK KAVGA EDIYOR,SIZI DINLEMIYORSA,SIZI DOVUYORSA
ona ufak bir ceza vererek yapmis oldugu hatanin yanlis oldugunu gormesini saglar,
mesela; cocuk annenin ve baskasini dövüyor,saclarini cekiyorsa yada baska cocuk dövüyorsa,cocuk belki yaptigi hareketin yanlis oldugunu farketmiyordur yada siz sesinizi cikartmiyorsnuz diye devamli yapmak ister

yapmaniz gereken sey;;
cocugu alip odasinda 2dakika yanliz birakin,isterse aglasin,yeterki yapmis oldugu yanlisi farketsin,belki bu 2-3 gün yada bir hafta bunu deneyin,ve inanin cocuk artik pes edecektr,cunku hicbir cocuk odasinda yanliz kilitli kalmak istemez,ve cocuk odadan ciktigginda sakin bidaha yapma yoksa yine odaya koyarim seni deyin ve o artik sizin akilli meleginiz olacak,siz siz olun cocugunuzu dövmeyin,bagirmayin,unutmayin hayatta en yakinimiz onlar
bugun bir is arkadasina bagirmazsiniz,ortakiniza bagirmazsiniz,komsuya bagirmazsiniz ama cocugunuza en yakininiza zamani gelince bagiriyorsnuz,unutmayin onlar bizim canimiz en yakinimiz,oyuzden onlari asla uzmeyelim`unutmayin;
````nasihat yerine bazen örnek olalim````

:1no2::1no2:yasakkelime:1no2::1no2:

Benim kızım 4 yaşında aynen bende böyle problemler yaşıyorum bazen çok sinirleniyorum bağırmadan dediğimi yaptıramıyorum onu çok seviyorum onuda bunu kullanıyor resmen bu yüzden evde misafir geldiği zaman veya biz biryere gidince daha çok problem yaşıyorum hiç biryere gidesim gelmiyor ben bunalıyorum.Dediklerinizi uygulayacağım sağolun

slm gulnur,okudum mesajini,inan uygula gececek,ben de uyguladim,,ise yaradi,daha gecen gun yengeme tavsiye ettim onunda oglu 2yasina girecek,bebekleri dövüyor resmen,bi iki kere odaya koydu bidaha yaparsan seni odaya kilitlenirim dedi ,inan artik dovmuyor,cunku bizim bagirmalarimiz ise yaramiyor hafif bir cezayiyla daha iyi anlayabiliyorlasr,sevgiler

çocuğum istediği olmayınca devamlı sinirlenip yere kafasını vuruyor.ne yapmamı önerirsiniz???

slm ecem kardesim uzuldum ama seni yanlis yonlendirmek istemem yazdim yukarda banada doktr tavsiye etti,cogu arkadas yapti hepsi olumlu,bence sinirlendigi gordugunde odaya koyabilirsin, bidaha yaparsan seni odana koyarim de,belki korkup yapmaz cunku doktor bana siz cocuga kizdiginizda anlamayabilir diyor ama ufak bir ceza verirseniz yaptiginin hata oldugunu anlar dedi,sen kafayi vurmadan sinirneince hemen uygula ,bide yazdigim gibi benim kizimda surekli hersey onun sitedigi gibi olsun isterdi doktr yine bana evdeki chef sizsiniz o degil,sizin sozunuz gecmeli onun degil,tabiki bazi isteklerini yerine getirecegiz,ilgilenecegiz ama her dedigini yapmamamk lazim ilerde bizler sorun yasarz,baktin devam ediyor bence cocuk psikolaga da gidebilirsin cok normal yani cogu anne gidiyor,sevgilerimle

Arkadaşım iyi güzel de çocuğu odaya kilitlemek en az şiddet uygulamak kadar zararlı bir davranış. Sakın çocuğunuzu odaya kilitlemeyin! tabi ilerde özgüveni olmayan pısırık bir çocuğa sahip olmak istemiyorsanız. Bu davranışınız çocuğu çok etkiler. Kesinlikle tavsiye etmem ki zaten uzmanlar da tavsiye etmiyorlar.

Bunun yerine mola yöntemi kullanabilirsiniz. Çocuklar 2 ve 6 yaş arası stres yaşarlar ve bu nedenle inatçılık olabilir. Sabırlı olmak lazım. Bu çok zor, aynı dertten ben de muzdaribim ama malesef anne olmak kolay değil.
Bahsettiğim mola yönteminde çocukla ilişkileri iki üç dakika askıya alıyosunuz. Yani küsmek gibi değil de boykot etmek gibi. Moladasın bu arada sakinleşmeni tavsiye ederim diyosunuz ve o süre için de yavrum kuzum canım cicim yoık son derece mesafeliyiz. Mola bittiğinde de çocuktan neden molaya girdiğiniz bize anlatmasını istiyoruz. Basit bir yöntem ve benim kızımda işe yarıyor.
Molaya girdiğinde sürekli bana sırnaşıyor ama ben ciddiyetimi zar zor koruyorum ve molada olduğunu hatırlatıyorum. Mola bitince de paşa paşa anlatıyor suçunu:)

Arkadaşım iyi güzel de çocuğu odaya kilitlemek en az şiddet uygulamak kadar zararlı bir davranış. Sakın çocuğunuzu odaya kilitlemeyin! tabi ilerde özgüveni olmayan pısırık bir çocuğa sahip olmak istemiyorsanız. Bu davranışınız çocuğu çok etkiler. Kesinlikle tavsiye etmem ki zaten uzmanlar da tavsiye etmiyorlar.

Bunun yerine mola yöntemi kullanabilirsiniz. Çocuklar 2 ve 6 yaş arası stres yaşarlar ve bu nedenle inatçılık olabilir. Sabırlı olmak lazım. Bu çok zor, aynı dertten ben de muzdaribim ama malesef anne olmak kolay değil.
Bahsettiğim mola yönteminde çocukla ilişkileri iki üç dakika askıya alıyosunuz. Yani küsmek gibi değil de boykot etmek gibi. Moladasın bu arada sakinleşmeni tavsiye ederim diyosunuz ve o süre için de yavrum kuzum canım cicim yoık son derece mesafeliyiz. Mola bittiğinde de çocuktan neden molaya girdiğiniz bize anlatmasını istiyoruz. Basit bir yöntem ve benim kızımda işe yarıyor.
Molaya girdiğinde sürekli bana sırnaşıyor ama ben ciddiyetimi zar zor koruyorum ve molada olduğunu hatırlatıyorum. Mola bitince de paşa paşa anlatıyor suçunu:)

slm arkadasimm,´ben kesinlikle siddet uygulain demiyorum ve bu sadece hafif bir ceza aayrica bunu da bana uzman doktor syoledi ki senin dedigin gibi siddet olsa zaten doktr tavsiye etmezdi,sen yazmissin molayi uygulamissin ve neden mola verdigini ananlatyiorsun peki daha konusmayi bilmeyen birine nasil anlatacan yada sana nasil soracak:sm_confused:,,sen yine sanslisin molayi uygulayinca ise yaramis bazi cocuklar vardirki moladan bile anlamiyorlar:1no2:,bn sadece odaya koyun derken 1,2dakika,ve odayi acinca yine neden odaya koydugunuzu anlatin zaten doktr bana ufak bebeklerin sizin ne dediginizi anlamaz demisti onlar anlamadigi icin boyle ufak bir ceza verin zamn cocuk cezanin nicin oldugunu daha iyi anlayaip bidaha yapmiyormus,bnde sadece 2kere yaptim isime yaradi,senin dedigin mola uygulamasini zaten biz annlelr hp yapariz ama inan bazilarinda hic ise yaramiyor hele ufaklarsa,ve bunun ozguveniyle pisirikla alakasi oldugunu kesinlikle dusunmuyorummmmm,yasakkelimeben birseyi iyi arastirmadanda kesinlikle yazmam,bu benim ve uzman doktorun tavsiyesi bugune kadar pisirik ve ozguvenini kaybetmis cocuk olsaydi emin ol doktr tavsiye etmezdi,,,bn kizimi odaya koyunca aglamiyorki gidip oyuncaklariyla oynuyor ve ben acinca kapiyi yine o mesafeyi koyuyorum,oda hatasini anlayip yapmiyor,allah sukur sadece 2kere denedim isime yaradi,ama tabiki istemeyenlerde yapmazz,:1hug:
sevgilerimleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

:1shok:Uzman tavsiye ettiyse diyebileceğim fazla birşey yok ama ben yine de odaya kilitlemenin doğru bir davranış olmadığına inanıyorum belki üzerini kilitlemeden oda hapsi verilebilir. Sonuçta amacımız çocuğu uslandırmak değil eğitmek olmalı.

Yine de ben kızımın üzerine kapıyı kilitlesem korkudan ölür yavrum. Belki çocuktan çocuğa değişebilir.

Bir de çocuğun olumsuz davranışını görmezden gelip olumlu davranışları takdir etmek yöntemini de tavsiye ederim. Malesef biz toplum olarak genellikle takdir etmek yerine eleştirmeye bayılırız. Bu alışkanlığımızdan vaz geçebilirsek işe yarayabilir.

benim bir arkadaşada bir uzman tavsiye etmiş bebeği 2 yaşındaydı oda odaya bebeğini 2 defa falan koymuş bebeği düzelmiş.ben size katılmıyorum sonuçta bir anne evladına niye işkence etsin ki onun kanından canından bir parça doktorlarda tavsiye ediyorsa vardır bir bildikleri.çocuk yetiştirmede anne baba kadar bir uzmanında görüşü gerekli bence
paylaşımın için teşekürler

:1shok:Uzman tavsiye ettiyse diyebileceğim fazla birşey yok ama ben yine de odaya kilitlemenin doğru bir davranış olmadığına inanıyorum belki üzerini kilitlemeden oda hapsi verilebilir. Sonuçta amacımız çocuğu uslandırmak değil eğitmek olmalı.

Yine de ben kızımın üzerine kapıyı kilitlesem korkudan ölür yavrum. Belki çocuktan çocuğa değişebilir.

Bir de çocuğun olumsuz davranışını görmezden gelip olumlu davranışları takdir etmek yöntemini de tavsiye ederim. Malesef biz toplum olarak genellikle takdir etmek yerine eleştirmeye bayılırız. Bu alışkanlığımızdan vaz geçebilirsek işe yarayabilir.

slm yine,bnn zaten odaya kilitlemiyorum sadece kapiyi ustune kapatmistimm,vede inan cocuk egitimi olarak egitimde aldim amacim kesinlikle cocugumu uslandirmak degil egitmek,,bn kilitlemedimmm,ayrica cocuk zaten aglarsa senin ona verdigin tapkiyi daha iyi anlamis olur,ama bn yavrum inan aglamdi gidip oyuncaklariyla oynadi,,
bu arada ikinci misrda ne dem istedigini anlamis degilim,inan bn cocugu her yaptigi seyden takdir eden zamni gelince ozurunu,tsk eden bir anneyimmm,burda sana kizima olan sevgimi yada toplumun yanlis ve dogrularini yazacak degilim,herkes kendi cocugundan hatasindan sorumlu,,,,,,yinede paylasimin icin cok sagol,belki senin cocugun buyuk yasta oldugu icn seni cok iyi anlar,bir konuda baslik yazdim oku,bazi anneler yazmis,,cocuklarin ofke nobeti gecirdigini,kriz gecirdiklerini yazmis bn inaniyorum ki mutlaka bu annelr senin ve benim gibi mola uygulamsini ilk once kullandilar ama sunda emin ol,her bebek her cocuk baskaa,hepsi bir olmuyorrrrr,sevgilerrrrrrrrrrrrrrrrr

benim bir arkadaşada bir uzman tavsiye etmiş bebeği 2 yaşındaydı oda odaya bebeğini 2 defa falan koymuş bebeği düzelmiş.ben size katılmıyorum sonuçta bir anne evladına niye işkence etsin ki onun kanından canından bir parça doktorlarda tavsiye ediyorsa vardır bir bildikleri.çocuk yetiştirmede anne baba kadar bir uzmanında görüşü gerekli bence
paylaşımın için teşekürler

slm arkadsim kesinlikle bu iskence olmuyor zaten ya,yanlis anlamyinn,evt arkadsinda denmis duzelmis mutlaka doktr dedigi icin yapmis,ama okadar arkadas taniyorum coguna doktr demeden uygulayim olumlu cvp alanlar var,,,ama bnce cocuk yetirtirmede bir uzmanin gorusunden once inan anne bebegine en iyi uzmandir,,bazen annelerin bebgi icin yaptiklarini bildiklerini uzmanlar bile bilemez,,,,paylasim icin cok sagollllllllll..

arkadaslar aynı sorunları bende yasıyorum hemde 3cocukla beraber biri15 .11.3.yasında cıldırmak üzereyim ancak bu dediğinizi 3 yasındakine uygulayabilirm deniyecegim bakalım ne olacak

[COLOR="Black paylasim icin tskler,burdaki doktrlarda diyor cocugu 1,2 dakika odasina koyun belki hatasini daha iyi anlar diye,bendaha uygulamadim bnm oglan ufak diye ama tanidigim birkac kisi denedi,sevgilerrrrrrrrr[/COLOR][/B][/QUOTE]

[B][COLOR="Sienna"]slm canim ,evet sende isvicredesin burdaki doktrlar yapin sorun olmaz diyor bn uyguladim ikikere cozum hal oldu ama hic kotu birseyde gormedimm,sevgilerimleeeeeeeeeeeeeee:1hug:[/COLOR]

arkadaşlar bnm çocuğumda çok inatçı ve sinirli ne yaaprsam yapaym söz dinlemiyor napıcağımı bilemiyorum...

Paylaşım için teşekürler. Yemek yemeyle ilgili görüşlerinize katılıyorum. Kesinlikle uygulayın çok işe yarıyor.

X