Derin Endometriozis (Çikolata Kisti) sebepli Rahimin bağırsaklara yapışması - Bağırsak Ameliyatı-Yapışıklıklar

Ayy maşallah ya ne kadar güzel ben rahim filmi cektirdim sol tup yapışıktı filmle acılmş tıkanıklık yok .1 senedir normal yollarla deniyoruz olmuyor .Siz istanbukda mı yasıyorsunuz doktorunuz kim?Aynı şeyleri yaşamısz cunku moral oldunuz bana bende suan kesnlkle normal yollarla olmaz diye düşünüyorm

Beylikduzu kolan hastanesinde Arzu hanım doktorum. 10 yıl öncede kist ameliyatımı o yapmıştı gebelik takibimi ve doğumuda o yaptı çok tatlı ve iyi bi doktor. Insallah sizde güzel haberler alırsınız

Geçmişler olsun ben bağırsak durumundan ötürü henüz normale dönemedim ama çok iyiyim şükür doktorumun ismini yazdım zaten, konuya ekledim
Yalnız laparoskop ile zaten karın içine girildiğinde yapışıklık çok net görülür gözden kaçma ihtimali olan birşey değil yapışıklık olsa doktorunuz genel cerrahı ameliyata çağırır gerekli şeyleri yapardı diye düşünüyorum

Son düzenleme:
Konuya ekledim arkadaşım

Bende zaten çikolata kisti olupta benim gibi doktor doktor gezip çare bulamayanlar için açtım konuyu
Berbat bir hastalık Allah yardımcımız olsun şifa bulanlar bana da dua etsin inşallah
Kaç yıldır kistiniz var

Çok teşekkürler ismi hiç duymamıştım. 6 yıldır falan tespit edildi ama adetlerim hep ağrılı olurdu muhtemelen önceden de olabilir

Beylikduzu kolan hastanesinde Arzu hanım doktorum. 10 yıl öncede kist ameliyatımı o yapmıştı gebelik takibimi ve doğumuda o yaptı çok tatlı ve iyi bi doktor. Insallah sizde güzel haberler alırsınız
Çok soru sordum ama kusura bakmayın kaç gündür umut oldunuz bana.İlk ameliyatınız da yapışıklık tespit edilmişmiydi ?
Bir de doktorun verdiği vitamin harici ekstra bir şey kullandınız mı yumurta takibi falan yapıldı mı size doktora gittiğiniz de hiç

Ne kusuru seve seve yardimci olurum. İlk ameliyatta yapışıklık yoktu sonra olmuş. Yumurta takibini kendim yaptim düzenli adet gördüğüm için günlerimi biliyodum. Eger 1 ay daha olmasaydi rahim filmi cekip doktorumla takip yapacaktık. 1 seneye kadar öyle deneyecektik olmazsa aşılama yapacaktık oyle konusmustuk doktorumla

Sistit vs. Yaşıyor muydunuz

İlk defa bendeki şikayetlerin aynısını belirten bir yazı gördüm çook teşekkür ederim öneclikle.. bende de adenemyosiz var ama ameliyat önermiyor doktor bebek istiyorum olmuyor. Tüp bebek basarı yüzdesinide düşürdüğü için adenemyosiz denen yapı şuan çaresiz kaldım ne yapacağımı bilmiyorum.

Merhaba, yazdığım şikayetlerden gaz probleminiz de var mı?
Evet benimde amh 0.24 falan
Zaten doktorum yumurtalığımdaki 3 cm kistim için boşalttı sadece almadı çünkü rezervimi tamamen kaybedebilirdim.
Evet adenomiuosiz in çaresi yok Rahimin dokusuna yerleştiği için ama geçici menopozla biraz baskılanıyor

Sizin tam olarak şikayetleriniz neler acaba?

Benim ilk ameliyatta dda rahim yumurtalık bagırsaklara kadar yapışıklık vardı .Onlar da açıldı .Benim de ameliyatımı Fatih Şendağ yapmıştı .Evlendikten sonra burda Bülent kars'a gittik ama aşılama önerdi dogal yollarla 1 seneyi geçkin denedik ancak olmadı .Operasyonu yapan doktora aralık başında tekrar gittim kanal sağlammış yumurta var ama az zaman kaybetmeyin tüp bebek dedi ama normal yollarla da hamile kaldım dersen şok olmam dedi.Arada kaldık eşim o yuzden tüp bebek taraftarı değil cok .Biosteron ve artmed diye ilaç verdi .Onları kullanmaya başlayacagım yumurta kalitesini arttırmaya yönelikmiş .Adetim benim de düzenlidir ama son 2 aydır 2-3 gun gecikmeler yaşıyorum acaba mevsimsel mi yoksa yumurtalık azalmasıyla mı ilgili bilmiyorum .İnsallah ben de sizin gibi şanslıymdır da Rabbim bana da nasip eder bu sene

Kendimi bildim bileli regl aşırı ağrılı geçiyo. Sağ taraflı aşırı ağrı. Yoğun kanamalı parça şeklinde. Ağır ağrı kesici haplar alıyorum. Ağrı kesicilermi ağır geliyo gaz sancısımı bilmiyorum mide karın yan kaburga altı boşluklarda aşıtı baskıcı ağrılar oluyo gaz sancısı belli zaten ama çok fazla yaşam kalitemi bozuyor. O kadar doktora gittim hepsi genetik olduğunu söyledi. Doğum kontrol hapı iyi geliyo 1 ay kullanmıştım yasmin ağrılarımı azaltmıştı. Ama bebek istediğim için kullanmadım. En son gittiğim tüp bebek merkezindeki foktorum adenemyosis dedi. Araştırdım çok üzüldüm. Rahmi kastığı için embriyonun tutunmasını engelliyomuş. Ameliyat önermedi. Tüp bebeğe gecelim dedi ama araya pamdemi girince kaldı. 3 aşılama yaptı tabi öncesinde olmadı ama.

Şu anda nasıl oldunuz?

Aman tanrım bir an kendi hikayemi bir başkasından okudum çok şaşkınım :) Bunu ben nezaman yazdım dedim okurken. Okadar aynı olabiliriz. Lise yıllarımdan beri regl ağrılarım çok olurdu ama tabi ozamanlar bünyen zayıf diye ağrı kesici verir gönderirdi doktorlar. Lise bitti Üniversite bitti İş hayatına atıldım, çalışma yıllarımda, gittikçe artan hayatımı zindan eden ağrılarda devam ediyordu. Sayısız doktora gittim kist olmadığı için teşhis koyamadılar. kistim vardı ama çok küçüktü 8 10mm arasında. Meğer ileri evre endometriozis hastasıymışım. Regl dönemlerim 21 günde bir ve 7 8 günü ağrı çekiyorum. Normal ağrı değil yalnız bu, bilenler iyi bilir :) Ağrının yanında aşırı gaz şıkışması afedersiniz ishal mide bulantısı istifra..Hepsi bir arada..Her şeyimi regl günüme göre ayarlarım düğün sünnet bayram tatil misafir :) Artık etrafımdaki herkes de biliyor. Saklancak utancak hiçbirşeyim kalmadı. Aman yeterki sen iyi ol diyorlar. Velhasıl Bebek sahibi olmaya karar verdiğimizde biraz geç kalmıştık. Endonun yanında Hidrosalpenks ve Adenomyozis oluştu. Rahim duvarım zayıf..Sol tüpümde hala yapışıklık var. Ameliyat , 1 aşılama ve 3 tüp bebek başarısızlıkla sonuçlandı. 4 yıldır gitmediğim doktor denemediğim yöntem kalmadı..En son çare Hemaopati tedavisi oldum banamısın demedi ağrılarım ya şaka gibi :) Yaşım 32 oldu..Tek şansım yine tüp bebek malesef ama maddi manevi çok zor bir süreç. Çok yoruldum..Etrafımdaki herkes de hamile. İnanamıyorum. Nasıl bukadar kolay..Ben öyle zorlu yollardan geçiyorum ki dağ taş tepe aşıyorum, Ama onların yolu dümdüz engebesiz kısa..Tek başıma kalakaldım çok üzülüyorum hem ağrılarıma hem bebeğimin olmayışına. Ama umudum hep var yorgun olsalar da..Eğer bir gün hamile kalırsam sağlıklı bir süreç ilerlerse burada haykıra haykıra yazacağım..Çünkü son 4 yılım buralarda geçti hep. Kürler vitaminler tahliller..Herşey denendi. Aklımdanda atamıyorum malesef. Aklımdan bir atsam bebek sahibi olma düşüncesini rahatlayacağım biraz. Ne yapalım bizimde imtihanımız buymuş. İnşallah alnımızın akıyla çıkacağız.Dualarım hep dilimde..

Çok geçmiş olsun durumunuz el verirse Ercan hoca ile iletişim kurup muayene olmanızı kesinlikle tavsiye ederim
Endometriosiz ve tüp bebek üzerine çok yoğun çalışmaları olan bir hoca
İnşallah bir evlat sahibi olabiliriz hayırlısı ile ama önce kendi sağlımız
Kendinizi sağlıklı hale getirmeniz çok önemli bu ağrılar belkide bir ameliyatla çözülecek
Ben adet olamadım henüz kısmetse 2 güne kadar olurum söktürücü içtim yumurtlama kisti oluşmuş
Heyecanla adetimi ve nasıl geçeceğini merak ediyorum

Adenomiuosiz zaten endometriozis tabanlı bir hastalık ve evet maalesef adenemyosiz e yapacak birşey yok bende de var ve doktor açıkça söyledi bu ameliyatı oldun ama ağrın sıfırlanmayacak çünkü adenemyosiz var sadece şiddeti 10 ise 3 veya 4 olacak dedi
Olsun o da bana yeter yeterki gaz sıkışması olmasın

Şu anda nasıl oldunuz?
Hergün daha iyi oluyorum çok şükür
Yumurtlama kisti oluştuğu için adet olamadım sadece gayet doğal onca narkoz onca ilaç serum tabiki tüm denge bozuldu
Şimdi tarlusal kullandım bitti
Adet olmayı bekliyorum bakalım neler olacak dualar ediyorum allahım doktorların elleriyle şifamı nasip etmiş olsun inşallah

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…