Doğum sonrası, hedef 58! Spor ve beslenme günlüğüm.

kulekedisi

Guru
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
23 Ekim 2012
68
34
Duygu ve düşüncelerim: TıkTık..

31 Aralık ... 63.85
7 Ocak ...... 63.65 (-200)
14 Ocak..... 62.95 (-700)(yorumum: TıkTık..)
22 Ocak..... 62.05 (-900)(yorumum: TıkTık..)
28 Ocak..... 61.80 (-250)
3 Şubat...... 61.00 (-800)
11 Şubat.... 60.80 (-200)
18 Şubat.... 60.80 (-000)
25 Şubat.... 59.55 (-1250) 🥳

Merhaba hanımlar, başlıktan da anlaşıldığı üzere taze anneyim. :halay: Yaklaşık 50 gün önce, 5 kasımda epidural normal doğum yaptım. Biraz zor bir doğum oldu. (doğumun kendisini hissetmedim ancak sonrasında çektiğim ağrılar, yürüyememe vs. gibi durumlar yaşayınca vücudumun ne kadar zorlandığını anladım.) Bu hafta itibari ile kırkımız çıktı yani 6 haftalık iyileşme sürecim tamamlandı, dikişlerim tamamen düştü ve hormonlarım normal denebilecek seviyelere inmeye başladı.

Fakat o da ne? :KK1:

Doğumdan sonra bir anlığına gözüme çok zayıf görünen ve hafiflemiş hisseden ben aslında o kadar da zayıf değilmişim.. Selülitlerim almış başını gitmiş, popom yere bakıyor, göbeğim önden etrafı kolaçan ede ede gidiyor, oturunca kaçak kat çıkıyor ve kot pantolonlarım asla olmuyor.

Baya bir bozuldum tabi..

Hikayeye devam etmeden önce şu bilgileri de iliştireyim;

28 yaşındayım. 63 kg ile hamile kaldım, 74 kilo ile doğuma girdim. Doğumdan hemen sonra 70 kiloydum. Sonrasında yavaş yavaş diğer kilolar da gitti ve 64-65 kg'da sabitlendim. Yani aldığım kiloların sadece 1 taneciği kendimeymiş. Bu iyi haber. Kötü haber şu ki; hamile kaldığımda 5 kilo fazlam vardı. Dolayısı ile şu anda vermem gereken 6-7 kg civarı bir fazlalığım var.

Boyum 166.

Velhasıl kelam; yaz geliyor, ben halimden hiç memnun değilim, giydiğim hiçbir şey yakışmıyor, hala hamileliğimde giydiğim fitilli pantolonları giyiyorum, en sevdiğim tarçın renkli kumaş pantolonuma bir daha sığamayacağımdan korkuyorum.

Biliyorum belki bir çoğunuz daha bunlar için çok erken olduğunu düşüneceksiniz ama ben bedenimle barışık olamayınca kendimi hiç iyi hissetmiyorum. Bu da hem özel hayatımı hem de sosyal yaşantımı çok etkiliyor. Bunun için en azından küçük de olsa bir adım atmalıyım ve motivasyonumu yüksek tutmalıyım.

Uygulayacağım diyet aslında bir diyet değil, beslenme alışkanlığımı değiştirmek ve sporu hayatıma yeniden dahil etmeye çalışacağım. Başarılı olurum veya olamam bunu bilmiyorum zaman gösterecek ama kendime bu iyiliği yapmazsam sonra pişman olacağımı çok iyi biliyorum. :)

Esasen bir hafta öncesinde başladım bir şeyler yapmaya ama tam anlamıyla iki gündür asıldım. Bu iki günün özeti ise şu şekilde;

Not1: Emzirmiyorum.
Not2: 14 şubata kadar tartılmayacağım.

21 Aralık 2021 Salı (doğum günüm):

Beslenme:
Kahvaltı... Yumurta + Patates kızartması + Ekmek + domates + salatalık + Bal + Şekersiz çay (iyi yemişim:eek:)
Akşam... 4 normal büyüklükteki lahmacun + ayran

Sonrasında İnce bir dilim pasta, Minik baklavalardan 1 tane, sade soda

Spor: 1 saat tempolu yürüyüş

3x20 squat (5 kg ağırlık ile)

20 glute bridge (5 kg ağırlık ile)
20 heel touches
30 mekik (3 set tekrar et)

22 Aralık 2021 Çarşamba

Beslenme:
Sabah... 1 elma
Öğlen... 1 elma
Akşam: Nohut yemeği + pirinç pilavı + salata

Gün içinde şekersiz kahve ve çay

Spor: 30 dakika 8. seviye eliptik

20 heel touches

Devamı gelecek...

Son düzenleme:
23 Aralık 2021 Perşembe

Beslenme

Sabah: Peynirli omlet + salatalık + havuç rendesi + beyaz peynir + kapya biber + şekersiz Papatya çayı

Akşam: Fırında balık + salata + şalgam

Gün içinde şekersiz kahve

Spor

30 dakika 8. seviye eliptik

20 heel touches

Spordan sonra sade soda. 👌🏻

Son düzenleme:
23 Aralık 2021 Perşembe

Beslenme

Sabah: Peynirli omlet + salatalık + havuç rendesi + beyaz peynir + kapya biber + şekersiz Papatya çayı

Spor

20 heel touches

23 Aralık 2021 Perşembe

Beslenme

Spor

20 heel touches

Peki siz bebek emzirmiyor musunuz?

25 Aralık 2021 Cuma

Beslenme

Kahvaltı: peynirli domatesli omlet (2 yumurta) + salatalık + kapya biber + havuç + beyaz peynir + şekersiz Papatya çayı

Akşam Yemeği: tavuk çevirme + salata + şalgam

Gece sade soğuk süt, gün içinde şekersiz çay kahve

Spor

30 dk 8. Seviye eliptik

3x10 ön kol (2.5 kg ile) sağ sol
3x10 arka kol (1 kg ile) sağ sol

25 Aralık 2021 Cumartesi (geçen tarihi yanlış yazmışım 😅)

Beslenme

Sabah: peynirli domatesli omlet + salatalık + beyaz peynir + şekersiz Papatya çayı

Akşam: misafirim vardı ve ilk kaçamağımı yaptım 🙈 4 tuzlu kurabiye 2 minik baklava şekersiz çay

Yemekte mercimek çorbası + 4 ızgara köfte + bol salata + ayran

Spor

Yapmadım

26 Aralık 2021 Pazar

Beslenme

Sabah: Ton balıklı salata + çay

Akşam: mantarlı tavuk sote + yumurtalı ıspanak + cacık

Aralarda 4 adet Medine hurması, ayran, sade soda, şekersiz çay/kahve

Spor

İkindide 90 Dakika yürüyüş (9900 adım)

Akşam 10 dakika 8. Seviye eliptik (ısınmak için)

4x12 squat (7.5 kg ile)
4x12 glute bridge (7.5 kg ile)
4x20 heel touches
4x30 crunches
3x12 leg raises
3×12 alternate leg raises

27 Aralık 2021 Pazartesi

Bugün neredeyse direncim kırılıyordu, bir boşa kürek çekme hissi geldi ama bırakmadım. İyi ki de bırakmadım. Kendimle küçük bir anlaşma yaptım. Eğer bu haftanın da hakkını verirsem yılbaşında izin yapacağım. 🥳

Beslenme

Sabah: dünden kalan yumurtalı ıspanak + mantarlı tavuk sote + ayran

Akşam: etli nohut yemeği + pirinç pilavı + salata

Spordan sonra zencefilli zerdeçallı pulbiberli Yoğurt, 3 hurma, sade soda

Gün içerisinde şekersiz çay/kahve

Spor

40 dakika Interval Eliptik

(10 dk 4. Seviye/10 dk 8. Seviye/10 dk 4. Seviye/5 dk 8. Seviye/5 dk 4. Seviye)

3x12 glute bridge (7.5 kg ile)
3x30 heel touches
3x35 crunch

3x15 dumbell pullover (2.5 kg ile)

4x12 squat (7.5 kg ile)

28 Aralık 2021 Salı

Beslenme

Bugün biraz tembellik ettim ve de fazla kh aldım itiraf ediyorum.. ama yarın telafi edebilirim diye umuyorum.

Sabah: 1 porsiyon K-flex soğuk süt ile

Öğlen: Sütlü ekmek arası et döner + ayran

Akşam: Çeyrek ekmek + köfte + tadımlık patates kızartması + bol salata + ayran

Spor

50 dakika Interval Eliptik

(10 dk 4. Seviye/10 dk 8. Seviye/10 dk 4. Seviye/5 dk 8. Seviye/5 dk 4. Seviye/5 dk 8. Seviye/5 dk 4. Seviye)

3x15 squat (7.5 kg ile)

Spordan sonra sade soda + 2 Medine hurması

29 Aralık 2021 Çarşamba

Beslenme

Sabah: 2 yumurta ile sade omlet + beyaz peynir + salatalık + biber + 4 dilim salam

20211229_110808.jpg

Akşam: Fırında tavuk patates + pilav + salata + şalgam

Gün içerisinde şekersiz çay ve kahve

Spor

50 dakika Interval Eliptik

20211229_230320.jpg

(10 dk 4. Seviye/10 dk 8. Seviye/10 dk 4. Seviye/5 dk 8. Seviye/5 dk 4. Seviye/5 dk 8. Seviye/5 dk 4. Seviye)

4x35 düz bench mekik

3x20 squat (7.5 kg ile)

Spordan sonra zencefilli zerdeçallı tarçınlı Yoğurt + sade soda + 3 Medine hurması

Hadi bakalım bol eksiler 💙💙 Bu arada ne yaz gelmesi yaf daha aralıkta değil miyiz 🙈🙈😂 Hiç strese girme. Güzel güzel verirsin. Bi de maşallah hamilelikte kilo almamışsın o kadar. Keşke ben de senin gibi olabilseydim 😔

Hadi bakalım bol eksiler 💙💙 Bu arada ne yaz gelmesi yaf daha aralıkta değil miyiz 🙈🙈😂 Hiç strese girme. Güzel güzel verirsin. Bi de maşallah hamilelikte kilo almamışsın o kadar. Keşke ben de senin gibi olabilseydim 😔
Teşekkür ederim Daisy. Ben Adana'da yaşıyorum ve mart bitti mi kış biter burada, tişörtle gezmeye başlarız. :rapci: inşallah dediğin gibi güzel güzel verebilirim. Senin de hamileliğin baya ilerlemiş maşallah :nazar: Tadını çıkar bosver, kilo dediğin verilir. :anneadayı:

Teşekkür ederim Daisy. Ben Adana'da yaşıyorum ve mart bitti mi kış biter burada, tişörtle gezmeye başlarız. :rapci: inşallah dediğin gibi güzel güzel verebilirim. Senin de hamileliğin baya ilerlemiş maşallah :nazar: Tadını çıkar bosver, kilo dediğin verilir. :anneadayı:
Çok teşekkür ederim 💛👭💕

Dün eşim Mi'nin elektronik tartısını almış. 14 şubata kadar tartılmayacaktım, totem yapmıştım. Dayanamadım tartıldım ama moralim inanılmaz bozuldu.. 100 gram bile verememişim 10 gündür..🤕 çok üzüldüm. Ama devam etmem lazım. Biliyorum çok kısa bir süre ama biraz incelediğime inanıyordum ve bunu tartıda görmek istedim. Her neyse. Ölçülerimi de alıp haftalık tartılmaya karar verdim. Konuya sabitleyecegim değerleri.

30 Aralık 2021 Perşembe

Beslenme

Sabah: 5 zeytin + omlet iki yumurtalı + beyaz peynir + 4 dilim salam + kapya biber

Ara: kuruyemiş (ceviz, fındık)

Akşam: mercimekli köfte + marul + salata + çeyrek ekmek + ayran

Spor

30 dk interval eliptik (10 dk 4.lvl/10 dk 8. Lvl/10 dk 4. Lvl)

31 Aralık 2021 Cuma

Bugün kendime izin vereceğimi söylemiştim, öyle de yapıyorum. Yarın da nöbetim var çok dikkat edemeyebilirim ama elimden geleni yapacağım.

Vücudum görsel olarak toparlanır, ama kilo kaybını hissedemiyorum. Bunun sebeplerinden en önemlisinin ise su tüketimimin azlığı olduğunu düşünüyorum (günlük 1.5 litre civarı.. 😒) bu yüzden ilk öncelikli hedefim su tuketimini 3 litreye çıkarmak.

Böylece 2021 defterini kapatıyorum. Kilo kaybı göremedim ama en azından temelimi attım. Bundan sonra daha sıkı çalışmak istiyorum. Her hafta tartılacağım. Umarım emeklerimin karşılığını alırım.

Herkese iyi ve bol eksili seneler dilerim hanımlar. 🥰

1 Ocak Cumartesi 2022

Bugün nöbetçi olmama rağmen iyi idare ettim bence. :)

Beslenme

Sabah: 2 haşlanmış yumurta + salatalık + havuç + beyaz peynir

Ara: 2 Medine hurması + sade soda + leblebi/kuru üzüm ( Ne kadar yediğimi bilmiyorum, muhtemelen bir avuç kadar.)

Akşam: iki adet ızgara tavuk tüm but + salata + çeyrek ekmek

Gün içerisinde şekersiz çay, kahve.

Spor

45 dk interval eliptik (10 dk 4lvl, 10 dk 8lvl, 10 dk 4lvl, 5 dk 8lvl, 10 dk 4lvl.)

3x20 squat (7.5 kg ile)

2 Ocak 2022 Pazar

Beslenme

Öğlen (geç kalktım baya): yarım pide ekmeğe tavuk dürüm + ayran

Akşam: Barbunya + Yoğurt + domates + salatalık ( bizimkiler sucuk ekmek yiyorlardı, azıcık da sucuk yedim ekmeksiz.)

Gün içerisinde şekersiz çay, kahve.

Spor

Yapmadım.

Annem, ben, kızım marketleri gezdik sadece orada 40 dakika kadar bir hareketim oldu o kadar.

3 Ocak 2022 Pazartesi

Beslenme

Sabah 1 adet yeşil elma (buyuk)

Öğlen 6 adet ızgara köfte + fasulye piyaz + salata + ayran

Akşam fırında tavuk + salata

Çayın yanında 1 dilim kek

Spordan sonra sade soda + 2 Medine hurması

Spor

45 dk interval eliptik (10 dk 4lvl/10dk 8lvl/10 dk 4lvl/5 dk 8lvl/10 dk 8lvl)

3x35 mekik
3x25 squat (7.5 kg ile)
3x15 glute bridge (7.5 kg ile)

X