Dr.Mike Moreno'nun 17 Gün Diyeti

kitty28

Nirvana
Kayıtlı Üye
4 Ağustos 2007
1.544
570
45
17 gün gibi kısa bir sürede kilo vermek ister misiniz? Dr. Mike Moreno’nun bilimsel olarak kanıtlanmış temeller üzerine dayandırdığı "17 Gün Diyeti" adlı kitapta anlatılan program, her gün yağ yakabilmeniz için bedeninizi metabolizma açısından düzenlemeyi temel alıyor.

Zayıflama genini harekete geçirerek hızla kilo verdirmeyi hedefleyen "17 Gün Diyeti", eğer ona bağlı kalırsanız ve Dr. Mike Moreno’nun bu yolda size yardım etmesine izin verirseniz, büyük farklar ve uzun dönemli sonuçlar yaratacak bir diyet olma özelliği taşıyor.

Aç kalmadan zayıflamayı sağlayan "17 Gün Diyeti", vücut metabolizmasını tamamıyla harakete geçirerek günde güne kilo vermeyi sağlıyor.

Dr. Mike Moreno diyet programı, dört adet 17 günlük döngüler şeklinde yapılandırılmış:

1- İVME KAZANDIRMA: Sisteminizden şeker ve yağ deposunu atmaya yardımcı olan hızlı kilo verme.

2- HAREKETE GEÇİRME: Beden yağlarının atılmasına yardımcı olması için düşük ve yüksek kalori günlerinin dönüşümlü olarak değiştirilmesiyle metabolizma açısından yeniden başlatma.

3- BAŞARMA: Döngülerin kontrol altında tutulmasını öğrenme ve yeni fitness programları uygulama.

4- AMACA ULAŞMA: Temelli olarak iyi alışkanlıklarınızı sürdüreceğiniz şekilde ilk üç döngünün bir birleşimi. Hafta sonları sevdiğiniz yiyeceklerin keyfini sürebilirsiniz!

1- HIZLANDIRMA:

İlk evrede kandaki fazla şekerin atılımıyla, yağ yakımı hızlandırılıyor ve yağ depolanmasının önüne geçiliyor. Günlük en fazla 1200 kalorilik bir beslenmeyi kapsayan ilk evrede, genelde verilen 5-7 arası kilo, vücuttaki sudan gidiyor.

Birinci evreye örnek günlük diyet:
- Yağsız olmak kaydıyla bol protein
- Nişasta içermeyen bol sebze
- 2 porsiyon düşük şekerli meyve
- 2 porsiyon probiyotik (az yağlıyoğurt gibi)
- 1-2 porsiyon doymamış yağürünü
- Yeşil çay
- 2 litre su

2- ÇALIŞTIRMA:
Kalori tüketimini artırarak ve azaltarak kurulan zikzaklı dengeyle yağ yakımının sürekli hale getirildiği ikinci evre. Günlük alınan kalori 1500’e çıkıyor fakat amaç en fazla 2-3 kilo verdirmek. Yağlı ürünlerden bir porsiyon kesilerek, karbonhidrat 2 porsiyona çıkarılıyor.(Baklagil, esmer pirinç, bulgur, kuskus, mısır, kabak, tatlı patates)

3- GERÇEKLEŞTİRME:
İstenen kiloya yaklaşma evresi. Diyet, meyve, protein, yağ ve nişastadan zenginleştirilebilir. 2’nci evredeki diyetten farkı, protein miktarının azaltılmış olması ve 100 kalorilik abur cubura izin verilmesi.

4- VARIŞ VE DEVAMI:
İstenen kiloya gelindiğinde bunu korumak için tüm hafta sağlıklı beslenerek, hafta sonlarında sevilen yiyeceklerle ödüllendirme stratejisini benimsemek.
Dr. Moreno, gece 2’den sonra meyve yenilmesine karşı çıkarak, içerdikleri şekerin yakılmamasından dolayı yağ olarak depolanacağı konusunda uyarıyor.
Moreno, “En yeni bulgular, ne kadar hızla ‘fazla’ kilolar verilirse, o ölçüde istenilen kiloda kalmanın daha mümkün olduğunu gösterdi” dedi.

arkadaşlar bunu dukan'dan çok sıkılıp kendime yeni bir diyet ararken buldum.meğer 2011in bestsellerıymış bu kitap, biz dukan yaparken dünya bunu yapıyormuş.dukanın aylaaaar süren güçlendirme vslerinin yanında 17şer günlük döngüler aklıma yattı.yattı yatmasına da, diyetle ilgili çok da ayrıntılı bilgiler bulamadım.aranızda kitabı alan,okuyan veya diyeti uygulayan var mı? varsa bilgi,yorum ve sonuçlarını paylaşmasını rica edeceğim.sevgiler :)

güzel olabilir ama pek bir bilgi yok yeni olduğundan sanırım benim vermem gereken çok kilom var dukan dietinin bi süre uyguladım ama pek bana göre olmadığını farkettim bide bunu denemekten zarar gelmez

arkadaşlar bunu dukan'dan çok sıkılıp kendime yeni bir diyet ararken buldum.meğer 2011in bestsellerıymış bu kitap, biz dukan yaparken dünya bunu yapıyormuş.dukanın aylaaaar süren güçlendirme vslerinin yanında 17şer günlük döngüler aklıma yattı.yattı yatmasına da, diyetle ilgili çok da ayrıntılı bilgiler bulamadım.aranızda kitabı alan,okuyan veya diyeti uygulayan var mı? varsa bilgi,yorum ve sonuçlarını paylaşmasını rica edeceğim.sevgiler :)

Ben de gecen hafta aldım. Bugün uygulamaya başladım. Sonucları paylaşırım her hafta:)

ben geçen gün gittim kitapçıya okudum baya mantıklı aslında ama ben ekmeksiz naparım şu an bilemediğimden bir türlü cesaret edip başlayamıyorum açıkcası

arkadaşlar şu an 6. güne başladım. geçtiğimiz 5 gün boyunca 1 kilo vermişim. üstelik regl dönemimdeyim. diyetin uygulaması kolay. başlarda kahvaltılar bana zayıf görünmüştü ama hiç de o kadar sıkıntı olmadığını gördüm. ilk 17 günde meyve dışında karbonhidrat elde edebileceğiniz bir besin grubu yok. bu yüzden asla tam olarak tokluk hissetmeyebilirsiniz. ama endişeye düşmeyin çünkü aç da değilsiniz. her gün 17 dakikalık yürüyüşler öneriyor ki ben buna daha bugün başlayabildim. ona rağmen bu kilo gayet iyi. tek problemim balık konusunda sınırlı kaynağa sahip olmam. balığın olduğu günlerde sadece ton balıklı salata yiyorum. onun haricinde herşeyi elde edebilirsiniz. benim tavsiyem büyük bir markete gidip hindi burger, füme, kefir gibi ihtiyacınız olan şeyleri baştan almanız olur.
deneyimledikçe burada paylaşmaya devam edeceğim. hepinize daha zayıf günler dilerim:)

ben geçen gün gittim kitapçıya okudum baya mantıklı aslında ama ben ekmeksiz naparım şu an bilemediğimden bir türlü cesaret edip başlayamıyorum açıkcası

sevgili blackswan gerçekten odaklandıktan sonra ekmek ihtiyacı hissetmiyorsun. 6 gündür ekmek, patates vs. hiçbir şeye elimi sürmedim. arada bir şeytan dürtüyor ama açlık değil pisboğazlık olur yersem sebebi. merak etme tam odaklanmayla yapılmayacak birşey gibi görünmüyor.

Yapan arkadaşlar yediklerini yazsalar bizede örnek olur..

doktor kitapta her bölümde yenebilecek gıdaların listesini vermiş. o bakımdan bu da dukan gibi. sonrasında iki farklı menü oluşturmuş. biri genel bir menü. diğeri tıpkı bir diyetisyen menüsü gibi detaylı. size fikir olması açısından:
GENEL MENÜ:

KAHVALTI:
-2 yumurta veya 4 yumurta akı, yağsız olarak hazırlanacak veya 1 servis yoğurt gibi probiyotik gıda
-1 meyve servisi
-1 fincan yeşil çay

ÖĞLE:
-balık, kümes hayvanları veya yumurta gibi serbest protein miktarları artı sınırsız miktarda arındırıcı sebze veya 1 probiyotik servis artı sınırsız miktarda arındırıcı sebze
-1 fincan yeşil çay

AKŞAM:
-balık veya tavuk biçiminde serbest protein
-sınırsız miktarda arındırıcı sebzeler
-1 fincan yeşil çay

ATIŞTIRMALIK:
-2'nci meyve servisi
-2'nci probiyotik servisi

EK:
1 servis (1-2 çorba kaşığı) salata veya pişirme için zeytinyağı ya da keten tohumu yağı

**ARINDIRICI SEBZELER:
kuşkonmaz
patlıcan
brokoli
brüksel lahanası
lahana
havuç
karnabahar
kereviz
çalı fasulyesi
salatalık
enginar

bunun dışında sarımsak, salata sebzeleri ve tüm yeşil yapraklı sebzeler, pırasa, mantar, bamya, soğan, maydonoz, biber, taze soğan, domates ve su teresine de izin var.
**MEYVELER
elma
çilek, böğürtlen
greyfurt
portakal
şeftali
armut
erik
yabanmersini
kuru erik
siyah üzüm yiyebilirsiniz

arkadaşlar şu an 6. güne başladım. geçtiğimiz 5 gün boyunca 1 kilo vermişim. üstelik regl dönemimdeyim. diyetin uygulaması kolay. başlarda kahvaltılar bana zayıf görünmüştü ama hiç de o kadar sıkıntı olmadığını gördüm. ilk 17 günde meyve dışında karbonhidrat elde edebileceğiniz bir besin grubu yok. bu yüzden asla tam olarak tokluk hissetmeyebilirsiniz. ama endişeye düşmeyin çünkü aç da değilsiniz. her gün 17 dakikalık yürüyüşler öneriyor ki ben buna daha bugün başlayabildim. ona rağmen bu kilo gayet iyi. tek problemim balık konusunda sınırlı kaynağa sahip olmam. balığın olduğu günlerde sadece ton balıklı salata yiyorum. onun haricinde herşeyi elde edebilirsiniz. benim tavsiyem büyük bir markete gidip hindi burger, füme, kefir gibi ihtiyacınız olan şeyleri baştan almanız olur.
deneyimledikçe burada paylaşmaya devam edeceğim. hepinize daha zayıf günler dilerim:)

bizimle paylaştığın için teşekkürler :) regl döneminde su tutuyor vücut, bittiğinde daha fazla kilo vermiş olduğunu göreceğine eminim :)
bir konuda ufak bir uyarıda bulunmak istiyorum.daha önce dukan yaptığım için biliyorum,hindi fümeler evet yağsız ama köfte-burger gibi ürünlerin genelde yağ oranı çok yüksek ve içlerinde patates nişastası,soya kıyması vs gibi şeyler olabiliyor(hatta içlerinde et olduğundan bile şüpheleniyorum :KK70:) o nedenle alırken mutlaka içindekileri incele arkadaşım.%10un altında yağ içeren ve patates vs içermeyen bir marka bulmuştum ben, yazmak yasak mıdır bilmiyorum? yasaksa silerler zaten herhalde.şeker piliç marka döner ve köfte alıyordum ben.belki faydası olur.
paylaşımlarının devamını bekliyorum,başarılar :)

dün gece kitabı okudum ve kısaca öztlemeye çalışacağım size.sabah kalkınca içine yarım limon sıkılmış büyük bir bardak su içiyoruz.

1.aşama:KK43:17 gün boyunca)
sabah:yeşil çay
1 porsiyon düşük şekerli meyve
yağsız protein(2 yumurta) veya probiyotik gıda(yoğurt-süzme peynir gibi)

öğlen:yeşil çay
yağsız protein( yumurta,balık,kümes hayv) veya 1 probiyotik servis
sınırsız sebze veya salata

akşam:yeşil çay
balık veya tavuk şeklinde serbest protein
sınırsız sebze veya salata

atıştırmalık:ikinci meyve porsiyonu
ikinci probiyotik porsiyonu

günlük 1 veya 2 kaşık zeytinyağı salata veya sebzelerinize kullanılacak.hergün 17 dk egzersiz yapılacak.yürüyüş veya 17 dk egzersiz cd si varmış ben bulamadım, bulan olursa paylaşsın lütfen :) mutlaka günlük 8 bardak su içilecek.

2.aşamada 1 gün ilk aşama gibi beslenip, diğer gün sabah ve öğlen 1er pors doğal nişasta ekliyoruz.böylece birgün daha düşük-diğer gün daha düşük kalorili beslenmiş olup bünyeyi şaşırtıyoruz.uyanınca limonlu su-öğünlerde yeşil çay-günlük 8 bardak su ve 17 dk egzersiz aynı.ilk 2 aşamada alkol almıyoruz.2. aşama da 17 gün.

2.aşamada sabah ve öğlen olmak üzere yiyebileceğiniz doğal nişastalar (1 servis)
45 gr yulaf lapası,70 gr bulgur,100 gr kuskus,45 gr yulaf kepeği,100 gr basmati pirinci,100 gr esmer pirinç,70 gr iri taneli mısır unu,100 gr dilediğiniz baklagil,1 orta boy patates,70 gr tatlı mısır.protein olarak balık-kümes hayvanı dışında dana ve kuzunun az yağlı etlerini de yiyebiliyoruz artık.

3.aşamada haftanın çoğu günü 60 dk egzersiz yapmamız gerekiyor artık.yine limonlu su-yeşil çay-günlük 8 bardak su içiyoruz,yine 17 gün sürecek.yine sabah ve öğlenleri (bu defa hergün) 1er pors nişastalı gıda ekleyeceğiz,nişastalı gıda seçeneklerimiz artıyor.eklenen nişastalı gıdalar(1 servis): 1 dilim çavdar-yulaf-glutensiz-tam tahıllı ekmek veya pide,45 gr şekersiz müsli,55 gr tam buğday-sebzeli veya glutensiz makarna-erişte.yine bu aşamada günlük 100 kalorilik atıştırmalık hakkımız var isteğe bağlı:dil peyniri,donmuş meyve çubuğu,30 gr yağsız patlamış mısır,light dondurma,şekersiz puding(1 kase).yine isteğe bağlı alkol: 1 kadeh kırmızı şarap,350 cc bira veya 45 cc (1 duble) cin-rakı-vodka vb.

diyelim 3 aşamayı da bitirdiniz,hala verilecek kilonuz var.ya 1. aşamaya tekrar döneceksiniz,2 ve 3ü tekrar yapacaksınız, ya 2ye dönüp tekrar 3ü yapacaksınız ya da istediğiniz kiloya inene kadar 3e devam edeceksiniz.istediğiniz kiloya indiğinizde 4.aşamaya geçilecek.4.aiama hafta içi diyete benzer şekilde beslenip, hafta sonu istediğinizi yemek şeklinde.

ilk haftada en az 2,5 kilo,ilk 17 günde 5-6 kilo verileceği yazıyor kitapta.2.aşamada 2,5-3 kilo, 3.aşamada 1,5-2 kilo.bu hesapla 51 günde 10 kilo verdirmesi lazım.ben ne yazık ki bir hafta şehir dışında olacağım iş nedeni ile ve orada önüme ne gelirse onu yemek durumundayım, diyete ancak dönünce başlayabileceğim.başlayan olursa yazsın bize de yorumlarını lütfen :) sevgiler

Son düzenleme:
bu sabah itibarı ile başladım 17 gün diyetine :) boy 1.73,yaş 34, başlangıç kilosu:75.

limonlu su içmeyi unuttum uyanınca,ona da yarın başlarım artık.

kahvaltı olarak çekirdeklerini çıkardığım kirazlarla karıştırdığım süzme yoğurt yedim.seviyorum sıcak yaz günlerinde böyle serinletici gıdaları.doğadan 7 otlu çay içtim üstüne de.

şimdi markete doğru yürüyüşe çıkacağım, hem ihtiyacım olan gıdaları alacağım.17 dk.lık egzersiz yerine geçer sanırım.

öğlen için tavuklu salata planlıyorum,yanında yeşil çay ile.

sonra işe gideceğim,yanımda yoğurdum ve meyvem olacak atıştırmalık, işte akşam yemeğini de başarıyla atlattım mı tamamdır :)

dayanabilirsem her bir döngünün sonunda tartılmak istiyorum.benim bünye alışık diyetlere, bakalım ne kadar gidecek.

naboo cum senin bitmiş olmalı ilk 17 gün di mi? nasıl geçti, kaç kilo verdin,haberlerini bekliyorum :)

şu an kiraz detoksundayım ama bitince bunu yapabilirim aklıma tattı gibi :))))

naboo dan ses çıkmamış :KK43: shekercim beklerim diyete arkadaşlık edersin bana :) bugün daha 3.günüm.tartılmayacağım 17 gün demiştim ama dayanamadım tabii :KK70: ilk gün sabah 75, 2.gün sabah 74.5, bu sabahsa 74.4 kilo geldim.şu ana kadar açlık çekmedim hiç.örnek teşkil etmesi açısından bugünkü menümü yazıyorum:

sabah:çilekli yoğurt + yeşil çay

öğle:tavuklu salata + 7 otlu çay

ara:1 bardak çilekli kefir

akşam: fırında balık-mantar, yanında salata

gece: yeşil çay

17 dkcık sporlarımı yapıyoum, bol su içiyorum, sabahları limonlu su içiyorum.şimdilik sıfır hata devam ediyorum :nazar:

yarın başlıyorum bende hadi bakalım buda işe yaramassa atıwericem kendimi şurdan aşşaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

X