Ek Gıda Başlangıç Dönemi

Bizde sadece anne sütü ile besleniyoruz ama 5,5 aylıkken başladım ben. Kilo alımımız alt sınırda çünkü
İlk yoğurt verdim sonra sebze püreleri şimdi meyve veriyorum günlük 1 yemek kaşığı. Yakında 6 aylık olacağız
6 aylık olduğumuzda öğün olarak çorba muhallebilere başlayacağım

Merhaba biz ek gıdaya yoğurtla başladık 1. Gün 1 çay kaşığı 2. Gün tatlı, 3. Gün yemek kaşığı şeklinde. 9. Aya kadar 2 öğün ilerledik sabah kahvaltısı ve öğle yemeği olarak. Öğlen haşlanmış sebzeler vs kahvaltıda da yumurta sarısı deneyerek. Yoğurt ve yumurta sarısı önemli bunlara alerjisi olmazsa pek bir şeye olmuyor demişti doktorumuz. Yumurta sarısını da çeyrek, çeyrek yarım olarak verdik. Kendim lor yapmıştım onu veriyordum birde avokado. Bebe bisküvisi hamm veya hünnap marka önermişti bize. Her beslenmeden sonra su teklif ettim benim kızım su pek sevmiyor ama hala. 7. Aya yaklaşırken de çift çekilmiş dana kıymaya başladık. Tarhana çorbasına falan katabilirsiniz veya sebze pürelerine azar azar ekleyebilirsiniz. Meyve de elma, muz, armut veriyoruz hala. Portakal mandalina vs azar azar asitli olduğundan pişik yapmasın diye.

Son düzenleme:
Kuzu kıyma ilk seferde hazımsızlık kabızlık yaptı mı sindirimi zor oldu mu

3 gün deneme yaptım hep.
Her bebekte farklı olur elbette ama ben kızımda böyle bir sorun yaşamadım.
3 kere çekilmiş kuzu kıyma olunca bir de en başından beri pütürlü beslediğimiz için zorlanmadı da. Bir de şöyle bir durum var yemek derken büyük tabaklar değil az az tadını bilsin ihtiyaç hissettikçe verirsiniz.

Merhaba hanımlar, geçen ay başladık ek gıdaya. Doktorumuz bir liste verdi bu listede olanların hiç biri alerjik değil tek tek ver besinlerin tatlarini anlasın dedi. Listeye göre havuc, patates, balkabagi,armut, lor, muz, elma vs vardı gün içinde hem sebze hem meyve tadımı yaptırdım. Bu ay ki listemizde havuç,patates,balkabagina ek olarak brokoli,semizotu,ıspanak,avakado,taze fasulye, enginar,bezelye,kiyma,pirinc,kirmizi mercimek var. Bunlarda da 3 gün kuralı yapmadık birde çekirdeksiz domates dedi onda bi gözlemledim bi sıkıntı olacakmı diye şükür sorun yok. Ayrıca tarhana ve yayla çorbası da bu ayki listemizde var. Birde biz keci yogurdu kullanıyoruz
Listeyi atarmısınız acaba tan haliyle

Listeyi atarmısınız acaba tan haliyle
Daha cok tadimlik doyma amaçlı olmadığından hala beslenmesinin büyük kısmı icin aralarda ve her ek gıdadan 5-10 dakika sonra anne sütü veya mama teklif edilecek.

Akşam 20:00 de sütlaç, muhallebi veya püre yada çorba öğlen yerine akşam verilecek.

Tabi her sabah hep aynı kahvaltı sıktığı için irmikli pirinc unlu veya bebe biskuvili farklı tatlar da deniyorum.

Eklentiler

• 20230303_222151.jpg
    20230303_222151.jpg
    144 KB · Görüntüleme: 60
Ben iyi bir doktor bulamadım malesef doktorlar ilgisiz ve bu konuda hiçbir bilgim yok yani bi doktor öneriside yok bu konuda 😊o yüzden burdan bilgi almaya çalışıyorum,bebeğim 4 buçuk aylık fakat mama ve anne sütü bir arada gidiyoruz,yani bu durumda erkenden tadıma bailanabileceğim söylenmişti ne kadar doğru ne kadar yanlış bilemiyorum

Yazıldı mi bilmiyorum ama doktor onermeden baslamayin. Benim 5.ayda emmeyi birakti. Doktor muayene etti, bu cocuk 15gune desteksiz oturur, tadimlara simdiden basla dedi ve oyle basladik 3gun kurali ile. Oturmaya baslamadan once onermiyorlar ek gidayi

Yazıldı mi bilmiyorum ama doktor onermeden baslamayin. Benim 5.ayda emmeyi birakti. Doktor muayene etti, bu cocuk 15gune desteksiz oturur, tadimlara simdiden basla dedi ve oyle basladik 3gun kurali ile. Oturmaya baslamadan once onermiyorlar ek gidayi
Sağlık ocağı doktorumu yoksa hsstanedeki çocuk doktorumu kontrol etti acaba,benim ikiside ilgisiz doğru düzgün muayene yok

3 gün deneme yaptım hep.
Her bebekte farklı olur elbette ama ben kızımda böyle bir sorun yaşamadım.
3 kere çekilmiş kuzu kıyma olunca bir de en başından beri pütürlü beslediğimiz için zorlanmadı da. Bir de şöyle bir durum var yemek derken büyük tabaklar değil az az tadını bilsin ihtiyaç hissettikçe verirsiniz.
Yumurta sarısına ne zaman geçtiniz tek mi denettiniz karıştırarak mı

Yumurta sarısına ne zaman geçtiniz tek mi denettiniz karıştırarak mı

Beş aylıkken başladık ek gıdaya doktorumuz öyle önerdiği için.

İlk haftalarda verdim yumurta sarısını, hatta baktım sarısı tepki vermeyince beyazını da az az verdim. Sorun yaşamadık çok şükür.

Yiyeceklerin olabildiğince tek tadını bilsin diye karıştırarak, püre yaparak vermedim.

Bazen iştahı çok azalıyordu diş dönemi yada yazın çok sıcaklarda...
O zaman meyve, labne bazen bisküvi/kurabiye ile Milkshake yapıyordum içmesi için.

Şimdilerde annem, kayınvalidem bakıyor. Beniö yedirdiğim tarzda daha farklı besliyorlar ama besleniyor önemli olan o. :) çorbalar, meyveli mamalar falan.. Ben de akşam gelince normal yemeğini yediriyorum. Onlar çocuğa kuru fasülye yedirdiğim için şaşırıyorlar.

1 yaşına kadar bal ve patlıcan hariç her şeyi denettim. Hatta ben ciğer vs yiyemem kızıma onu bile yedirdim. Annemler cesur buldular böyle konularda ama iyi olduğunu düşünüyorum. Kısıtlayıcı ve tedirgin davrandığım besinlerdeki davranışlarınım daha farklı olduğunu gözlemledim.

Hepsini not alıyorum teşekkür ederim
3 gun sebze corbasindan sonra 3 gun yogurt verebilirsiniz. Sahsi tavsiyem sebze corbalarini tadim asamasindan sonra ogun haline getirdiginizde pütürlü birakmaniz yönünde. Ilk basta ögürecek ama sonra alisacak.
Yukarida bir arkadas kitap sayfasini paylaşmış orda sebze corbasi var. Aynisini yapiyorum tek farkla mercimek yerine bulgur koyuyorum. Mercimek benim kizimda cok gaz yapmisti

Benimde bir hafta sonra 5 aylık olacak kızım ramazanda ek gıda vermeyi düşünüyordum ama kendi başına oturamıyor, sanırım veremeyeceğim.

Evet hanımlar Özellikle Benim Gibi İlk Defa Anne Olan Acemi Anneler,Ek Gıdaya Nasıl Başlanmalı,Nasıl Devam Edilmeli,Bu Dönemde Neye Dikkat Edilmeli, Bütün Bildiklerimizi Ve Faydalı Bilgileri Burda Birbirimizle Paylaşalım Lütfen:) Hadi Bakalım "YENSİN YEMEKLER YAŞASIN MUTLU ANNELER" :))
birinden gordugum kadariyla 6. aydan sonra 3gun 3gun kuralina gore gidiliyor. ilk uc gun yogurtla basliyordu sonraki uc gun kabak püresi sonraki 3gun kabak yogurt karişimi tabi istediginiz sebzeyle baslayablirsiniz 3 gun 3 gun olarak. boyle pureyi yogurtla karisitirp ara ogunlerde de verebilirsinjz.

birinden gordugum kadariyla 6. aydan sonra 3gun 3gun kuralina gore gidiliyor. ilk uc gun yogurtla basliyordu sonraki uc gun kabak püresi sonraki 3gun kabak yogurt karişimi tabi istediginiz sebzeyle baslayablirsiniz 3 gun 3 gun olarak. boyle pureyi yogurtla karisitirp ara ogunlerde de verebilirsinjz.
5 aylık olucaz hayırlısıyla yavaş yavaş başladım tadımlara bakalım nasıl gidicez 😊

X