Ek Gıda Başlangıç Dönemi

Forumda inek sütü alerjisi ile ilgili arama yapıp yazınıza denk geldim. Birkaç sorum olacak size 🥰
Bebeğime ek gıda olarak yoğurt başladığımda sırtında yaygın kızarıklıklar farkettim. Bir de yoğurt verdiğim gün bir kez daha fazla kaka yapıyor. Altına geçirecek kadar hem de. Kızarıklıklar oluyor muydu sizde de acaba ? Görsel de ekliyorum. Cevap verirseniz çok sevinirim 🙏🏻 Bulunduğum bölgede geniş alerji testi yapılmıyor. Ama bugün inek sütü alerjisi için kan aldırdık yarın çıkacak sonucu. Merakla bekliyorum. Bakabilir misiniz?
Birde şunu so
İnek sütü allerjisi sonucumuz negatif çıktı. Başka bir şey var muhtemelen. Ya da dediğiniz gibi doğru sonuç değil. Kapsamlı bir test için randevu oluşturduk. Onun da sonuçlarını paylaşırım mutlaka. İnşallah önemli bir durum değildir. Çok teşekkür ederim

İnek sütü allerjisi sonucumuz negatif çıktı. Başka bir şey var muhtemelen. Ya da dediğiniz gibi doğru sonuç değil. Kapsamlı bir test için randevu oluşturduk. Onun da sonuçlarını paylaşırım mutlaka. İnşallah önemli bir durum değildir. Çok teşekkür ederim ☺️
Sırtındaki kabartilar egzamaya hiç benzemiyor.daha farkli bir alerji çeşiti diye düşünüyorum . Umarim. Önemli brsey yoktur çok geçmiş olsun

Evet hanımlar Özellikle Benim Gibi İlk Defa Anne Olan Acemi Anneler,Ek Gıdaya Nasıl Başlanmalı,Nasıl Devam Edilmeli,Bu Dönemde Neye Dikkat Edilmeli, Bütün Bildiklerimizi Ve Faydalı Bilgileri Burda Birbirimizle Paylaşalım Lütfen:) Hadi Bakalım "YENSİN YEMEKLER YAŞASIN MUTLU ANNELER" :))
Ben çorba türleriyle başladım . Ayına göre neler verilir diye araştırdım . İlk alıştırmalık tadımlık başladım . Pütürlü olmamasına dikkat edin . Meyve püreleri yaptım ayına göre özellikle dikkat edin bu çok önemli birde besin alerjisi takibi yapın .

Bugün rota aşısı için yine doktora gittik ısrarla ek gıdaya karşı çıkıyor. 5. Aylık olduk artık şu an sadece mama sandalyesinin de bizimle birlikte yemek masasına oturacak biz yemek yerken bizi izleyecekmiş ağzı sulanacakmış😟 6. Ayında sinirdirim sistemi ek gıdaya hazır hale geliyormuş kabızlığıda olmaz dedi. 1 ay daha doya doya anne sütü alsın dedi. 6. Ay ile birlikte tekrar görüşür ek gıda listesi veririm dedi bir tanede bilgilendirme kağıdı verdi bulursam atarım

Bugün rota aşısı için yine doktora gittik ısrarla ek gıdaya karşı çıkıyor. 5. Aylık olduk artık şu an sadece mama sandalyesinin de bizimle birlikte yemek masasına oturacak biz yemek yerken bizi izleyecekmiş ağzı sulanacakmış😟 6. Ayında sinirdirim sistemi ek gıdaya hazır hale geliyormuş kabızlığıda olmaz dedi. 1 ay daha doya doya anne sütü alsın dedi. 6. Ay ile birlikte tekrar görüşür ek gıda listesi veririm dedi bir tanede bilgilendirme kağıdı verdi bulursam atarım
Niye acele ediyorsunuz ki bakıyorum 4-5 aylık ısrarla ek gıdaya başlamak istiyorlar zaten başlayacak neden bu acele anlamıyorum doktoru dinlemeyip ben veriyorum diyen de var

Niye acele ediyorsunuz ki bakıyorum 4-5 aylık ısrarla ek gıdaya başlamak istiyorlar zaten başlayacak neden bu acele anlamıyorum doktoru dinlemeyip ben veriyorum diyen de var
Bende doktoru dinliyorum vermiyorum o yüzden. Ama çalışmaya başlayacağım ve bakıcıyla ek gıdaya geçmek nasıl olacak bi fikrim yok. Benim bebeğim mama da içmiyor. Sütümde sağacak kadar çok değil sadece karnını doyura biliyorum. Hal böyle olunca alerjisi var mı yok mu varsa nasıl baş ederim kendim deneyimlenmek isterdim.

Bende doktoru dinliyorum vermiyorum o yüzden. Ama çalışmaya başlayacağım ve bakıcıyla ek gıdaya geçmek nasıl olacak bi fikrim yok. Benim bebeğim mama da içmiyor. Sütümde sağacak kadar çok değil sadece karnını doyura biliyorum. Hal böyle olunca alerjisi var mı yok mu varsa nasıl baş ederim kendim deneyimlenmek isterdim.
Anladım mama değiştirdiniz mi hiç birini mi sevmedi

Anladım mama değiştirdiniz mi hiç birini mi sevmedi
Almadığım mama kalmadı ilk başlarda SMA içiyordu doktor önerisi ile bıraktık. Nerdeyse bütün mamaları denedik hepsinden ögürüyor ve ağlamaya başlıyor. Gece uyku arası vereyim dedim yine mama olduğunu anladı. Golden goat bunu sadece 20-30 cc nazlanarak içiyor fazlasını kabul etmiyor biberonu ağzını tutuyor ama çekmiyor ağzına döküleni de tükürüyor

Almadığım mama kalmadı ilk başlarda SMA içiyordu doktor önerisi ile bıraktık. Nerdeyse bütün mamaları denedik hepsinden ögürüyor ve ağlamaya başlıyor. Gece uyku arası vereyim dedim yine mama olduğunu anladı. Golden goat bunu sadece 20-30 cc nazlanarak içiyor fazlasını kabul etmiyor biberonu ağzını tutuyor ama çekmiyor ağzına döküleni de tükürüyor
Hmm 😕 ek gıdada zorlanmazsın inşallah

Evet hanımlar Özellikle Benim Gibi İlk Defa Anne Olan Acemi Anneler,Ek Gıdaya Nasıl Başlanmalı,Nasıl Devam Edilmeli,Bu Dönemde Neye Dikkat Edilmeli, Bütün Bildiklerimizi Ve Faydalı Bilgileri Burda Birbirimizle Paylaşalım Lütfen:) Hadi Bakalım "YENSİN YEMEKLER YAŞASIN MUTLU ANNELER" :))

Yaa şu topiği görünce basan duygu seli:KK61: daha dün hamileydik. Şimdi ek gıda topiklerini araştırıyoruz.

Kızlar merhaba doktorumuz ek gıdaya yoğurtla baslayabilecegimizi söyledi avrupada daha erken baslaniyormus hatta tadımlara (avrupada yaşayıp danışan varsa lütfen bilgi versin) bebeğim 5 aylık sureci uzatmak ve alerjik reaksiyondan emin olmak için tadım 3 değil 5 gün yapalım dedi, kafami kurcalayan şey ise yoğurt sonrası sebze yerine elma ve havuç suyu vermemi söyledi 5er gün ben de ilk defa böyle bi şey duydum sebze için erken dedi 6. Ayda sebzeye geçeceğiz dedi ne yapacağımı bilemedim yoğurt ok ama sonrası? Fikri olan var mı?

Cuma günü doktora gittiğimiz de ek gıda için acele etmem gerektiğini söyledi. 6. Ay da sindirim ve bağırsak sistemleri bişey oluyormuş o yüzden beklemeliymişiz. Neyse ben bekliyorum zaten benim kız ağzını açmıyor 😁 aşağı da bilgilendirme formu verdi belki işimize yarar diye bırakıyorum

Eklentiler

• CDCE5A90-2C2F-4941-A56E-166C62F8F37D.jpeg
    CDCE5A90-2C2F-4941-A56E-166C62F8F37D.jpeg
    196,5 KB · Görüntüleme: 65
  • B7F294B8-49B9-421B-B8B4-162031591BCF.jpeg
    B7F294B8-49B9-421B-B8B4-162031591BCF.jpeg
    109,3 KB · Görüntüleme: 64
Cuma günü doktora gittiğimiz de ek gıda için acele etmem gerektiğini söyledi. 6. Ay da sindirim ve bağırsak sistemleri bişey oluyormuş o yüzden beklemeliymişiz. Neyse ben bekliyorum zaten benim kız ağzını açmıyor 😁 aşağı da bilgilendirme formu verdi belki işimize yarar diye bırakıyorum
Anne sütünden yoğurt oluyor muymuş 😲

Ay ben onu yeni gördüm yaa sen söyleyince 😳 benim kız mama yemiyor zaten bi de anne sütünden yoğurda alıştıramam 😅
Acaba nasıl olur ya yoklukta denenebilir, kaliteli bi marka 1 litre sütün neredeyse 50 tl olduğu bi ülkede anne sütünden yoğurt yapma fikri sempatik gelmiyo değil yani 🤣

Merhaba benim bebeğim 4 ay 8 günlük iken başladık ek gıdaya Alerji Doktoru başla dedi. Bebeğimde inek sütü protein alerjisi var.Çoğu şey yasak 2 hafta diyet yaptım kilo alımı durdu 2 hafta da 160 gram almıştı. 6600 kg idi. Özel mama ve ek gıdaya başladık. Önce bal kabağı tattırdım 3 gün kuralı ile yedirmeden önce ağız kenarlarına sürüyorsun sorun yoksa devam. Küçük olduğu için 1.gün çay kaşığı ucu ile 2.gün çeyreği 3.gün yarısı kadar yediriyorum. 3 ara öğünlerde o özel mama 20 şer ml toplam 60 cc ve ana öğün anne sütü. 3 hafta sonra kontrol var kaka testi yapılacak bakalım.
Çok sağolun verdiğiniz bilgiler çok kıymetli. Mama alan çocukta süt alerjisi olmaz demişlerdi bana

Kızlar ek gıda reddi yaşayan oldu mu sofrada her şeye saldırmaya çalışan bebem havuç verince öğürdü ya erken mi davranıyorum acaba

Kızlar ek gıda reddi yaşayan oldu mu sofrada her şeye saldırmaya çalışan bebem havuç verince öğürdü ya erken mi davranıyorum acaba
Canım bebeklerde yutma refleksi yokmuş emme refleksi varmış. O yüzden ögürmesi aslında reddetmiyor. Zamanla alışacaktır. Püreden pütürlüye geçmek en mantıklısı.

Canım bebeklerde yutma refleksi yokmuş emme refleksi varmış. O yüzden ögürmesi aslında reddetmiyor. Zamanla alışacaktır. Püreden pütürlüye geçmek en mantıklısı.
Sadece catalla ezmistim kıvamı da koyuydu belki o yüzden dediginn gibi yutamadı çok az da verdim aslında ama yarin daha sulu deneyeyim sosyal medyada şapur şupur başlayanları görünce şaşırıyordum demek ki isin asli öyle değilmiş

X