Ergen kuzen

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ergen kuzen babaanneden yüklü lise bitirme hediyesi alıp sonra da laf söylemiş buna mı kızdıniz acaba?Babaanneyi üzmüş olabilir bu onunla babaanne arasında siz telefonda konuya şahit oluyorsanız bence taraf olmayın.Yani babaanne hala torun-yeğen arasındaki ilişki siz taraf olursanız hoş olmaz bence.Yenge aile içinde çocuk büyütmek istemiş olabilir eşinin tavrına katlanabilirim demistir bu seciminden ötürü yargilamaniz uygun değil.
Normalde arasinin gayet iyi oldugu, herhangi bir imada dahi bulunmadigi babaannesine o sekilde avaz avaz bagirip suclamasini dogru bulmuyorum ve sirf yengeyi hakli bulacagiz diye cocugu alkislayan tiplere de inanamiyorum.

Nasıl sizin evinizde yaşanan her sorunu disarda ki kişiler ( en yakın dahi olsa ) bilmiyorsa sizde dayinizin evinde yaşanan sorunları bilemezsiniz. Kendinizi kuzeninizin yerine koyun. Babanızla anneniz sürekli babanne yüzünden tartışsa hatta babanız annenizin üstüne yürüse nasıl tepki verirsiniz. Ben kaplan kesilirim. Babannem de olsa çok sevsem de annem daha öncelikli olur

Koruma tarzi bence yanlis. Ergenligine verebiliriz bir derece bazi ssyleri ama normalde arasinin gayet iyi oldugu babaannesine tavri bu olmamaliydi.
Ergen mergen. Bakın birkaç günlük huzursuzluk canınızı ne kadar sıkmış. O onun içinde büyümüş. Taş olsa çatlardı. En iyisi çok fazla üzülmemek için konunuzu kapattırın. İstediğiniz cevapları alamayacağınız aşikar.

Evet onlarin evliliginde onemli bir sorun oldu bu. Ama aslinda anneannemin net bir durus sergilememesi disinda bir sucu yok. Evet oglu ona o da ogluna duskun ama yengemi dayima kotulemek gibi huylari yoktur. Aksine aman laf soz kirginlik olmasin diye yengemle politik, saygi cercevesinde bir iliskileri oldu hep. Gelinsin gidilsin diye annesinin ustune dusen hep dayim oldu. Bir aradayken kimse birbirine sorun yansitmazdi. Hatta kalabalik aile ortaminda bulunmaktan keyif alindigini sandim hep ben ama sonradan yengemin bu konuda samimi olmadigini hissettim buyudukce. Sonucta bu ikisinin arasinda cozmesi gereken bir sey bana gore. Bu kdr patlama noktasina gelineceginden kimsenin haberi olamazdi.
Muhtemelen dayı evde sürekli yengeye direktif veriyordur. Ya da ondan sebep kalbini kırıyordur. Eşim bana sürekli evde anneme şöyle yap, evine git, şu konuda ayırma, şuraya gidicez onu da götürelim vs derse ben eş ailesine kin güderim. Ve başka şeyden sebep de olsa bir gün patlar.

Olabilir, dayim hakli veya yengem hic sikinti yasamamistir demiyorum.ama bu onlarin ikisinin halletmesi gereken bir sorundu en basindan beri. Dayimin aile yapisini, dedem oldukten sonra dayimin annesine iyice duskun oldugunu daha evlenmeden once gordu yengem. O zmn boyle biriyle evlenmeyecekti, daha evlenmeden annesiyle yasamayi sart kosan ( o zmn biz anneanemle yasamiyorduk daha) biriyle ben yapamam diyecekti. Sonrasinda yakin oturmayi kabul etmeyecekti. Evlendikten 6 yil sonra oturmamis evliligine cocuk yapmayacakti...liste uzar gider. Onlarin aile ici problemi disari yansidigi anda ister istemez olaya biz de dahil oluyoruz sahit olarak ama anneanmem disinda kimse konunun direk muhattabi degilken hanimefendinin israr ettigi gibi komple hepimiz ozur dileyecekmisiz orasini anlayamadim.
Özür meselesini ben de anlamadım. İşte bir tane annesinden koparmayan ve çekirdek ailesinin farkına varamayıp önceliklerini belirleyemeyen bir adam bu kadar insanı nasıl huzursuz ediyor. Keşke o dayı da evlenmeseydi, o yengede bunları görmüşse evet demeseydi.

Normalde arasinin gayet iyi oldugu, herhangi bir imada dahi bulunmadigi babaannesine o sekilde avaz avaz bagirip suclamasini dogru bulmuyorum ve sirf yengeyi hakli bulacagiz diye cocugu alkislayan tiplere de inanamiyorum.
Çocuğu alkışlamadim yanlis anlasilmis olmak istemem babaanneyi üzmüş tavrının yanlış olduğunu anlatmak babaanneye düşer çünkü onu üzdü.siz dahil olmak isterseniz sizi de uzebilir gereksiz yüz göz olmuş olursunuz.Ama doğru yolu göstermek isterseniz bu olay üzerinden değil genel bir konuşma yaparsanız belki de kuzen tavrını düzeltebilir.Genel anlamda aile ilişkilerinde araya girmek daha yorucu ve kırıcı olabiliyor.Yenge icin ise olayları tek taraflı dinlemek uygun olmaz geniş düşünmek gerekli.

Hayir sogutmam. Herkesin ikili iliskisi farklidir. Cocugumun kendisinin gorup anlamasini beklerim.aksi cocuguma zarar vermek olur cunku. Anneannemi pek cok konuda uyariyoruz aslinda. Annemle anneannemin de pek anlastiklati soylenemez ama anneannem dedigim dediktir, sabit kafalidir.
Zaten çocuk da her şeyi ayırt edecek yaşa gelince gelmiş kapıya. O da farkında demek ki.
Anneannenizi bilmem ama siz de tuhafsınız. Görüntü gayet net. Hala ya gider ya da çeker diyorsunuz. Mecbur mu iki seçeneğe?

Hepimizin evinde aslında neler neler oluyor da dışarıya yansıtmıyoruz. Akrabalarımdan hiç sevmediklerim vardır ama uzak kalamıyorsam yüzlerine gülerim, küs gibi davranamam. Demekki sandığınız gibi babaanneye karşı içleri çok yumuşak değilmiş, sadece göstermemeye çalışmışlar. Ama patlamışlar artık. Çocuğun babası annesinin üstüne yürümüş, anlaşılan o ki kavga sebebi de babaanne ve baba ilişkisi arasına sığdırılmaya çalışılan çekirdek aile. Yengeniz keşke baştan kvye yakın oturmayı kabul etmeseymiş o da orada hatalı davranmış. Ben ergen kuzende bir şey görmedim, o oraya kadar dayanmış demekki, nezaketi oraya kadarmış. Bundan sonra torunlarını görmeyi istiyorsa babaannenizde sıra ve o bu kez nezaket gösterip bu durumu görmezden gelmeli. Torunları özür de dilese içten kırgınlıkları geçmedikçe buna benzer olaylar olur daha diye düşünüyorum. Bu konuda asıl suçlu baba yani dayı ve ona bu fırsatı bunca sene sunan yenge yani anne. Ben çocuklara üzüldüm huzursuz bir aile ortamında büyüyorlar yazık.

Valla annemi üzeni üzerim.
Denklem basit.
Babanne de torununu kaybetmek istemiyorsa biraz tarzını değiştirecek

Su surekli bahsettiginiz "siz" kim oluyorsunuz acaba, linc tayfa mi? :) on yildan fazladir bu siteye uyeyim. Pek cok kez konu actim. Kendimi de yazi dilinde gayet guzel ifade ettigimi dusunurum. Bdv tarzina da hakimim tahmin edersiniz. Nerden ne cikarsak da cimbizla cekip konu sahibini haksiz cikarsak veya fake etiketini yapistirsak diye bekleyen bir guruh var.konuyla direk ilgili olmadigi icin atladigim noktalara degindiginiz icin sizin de o güruhtan oldugunuzu dusunuyorum :) her neyse, tavsiyeleriniz icin tesekkurler. Haklarinda hayirlisi neyse o olsun.

Ne alakasi var hanim efendi 3 aile ayni yerde yasiyoruz yazmiyorsunuz arada tek cumlelik aciklamalar insanlar defalarca soru soruyor e orda oyle dediniz burada boyle dediniz diye toparlamaya calisiyor
Benim oturma duzeninizi sorma nedenim baskaydi

Benim sordugum o sorular sayesinde oh ne ala dunya annenizde cocuklari buyutmus simdi kendi annesini birakip uzaga tasinacak iyice yaslanan kv yuku yine yengede yorumu almayacaksiniz mesela
Hic oyle bir uye degilim konu aciyorsaniz yorumda gelir begenmediginiz gelincede surekli bir itham!!! olabilir O sizin dusunceniz buda benim dusuncem Sizin kendinize gore fikirleriniz olusmus bakin ne guzel itham ediyorsunuz
Bizimde olusabilir kadin tu kaka deseydik bizden iyisi yoktu.Yenge hakli dedik ne fakeciligimiz kaldi ne siz kimsinizligimiz tarziniz belli baska yoruma gerek yok

Ne alakasi var hanim efendi 3 aile ayni yerde yasiyoruz yazmiyorsunuz arada tek cumlelik aciklamalar insanlar defalarca soru soruyor e orda oyle dediniz burada boyle dediniz diye toparlamaya calisiyor
Benim oturma duzeninizi sorma nedenim baskaydi

Benim sordugum o sorular sayesinde oh ne ala dunya annenizde cocuklari buyutmus simdi kendi annesini birakip uzaga tasinacak iyice yaslanan kv yuku yine yengede yorumu almayacaksiniz mesela
Hic oyle bir uye degilim konu aciyorsaniz yorumda gelir begenmediginiz gelincede surekli bir itham!!! olabilir O sizin dusunceniz buda benim dusuncem Sizin kendinize gore fikirleriniz olusmus bakin ne guzel itham ediyorsunuz
Bizimde olusabilir kadin tu kaka deseydik bizden iyisi yoktu.Yenge hakli dedik ne fakeciligimiz kaldi ne siz kimsinizligimiz tarziniz belli baska yoruma gerek yok
Konu sahibinin annesi ayrılıyor muymuş kendi annesinin evinden? Ben kaçırmışım orayı. Neden acaba?

Klasik, ev içi dört duvar, her şey öyle dışarıdan gözlemlediğiniz gibi olmayabiliyor. Çocuk "Üzerine yürüdü" demiş ve tartışmanın içeriği üzerine de babaannesine tepki göstererek ip ucu vermiş. 18 yaşında birinin de söz konusu çok sevdikleri (Bilhassa annesi) olduğunda, daha hararetli ve aşırı bulunabilecek tepkiler vermesi de gayet olağan.

Siz anneanne ve annenizin bu olay karşısındaki üzüntüsünü görüp bir şeyler yapmak istiyorsunuz ya, işte o 18 yaşındaki genç, kim bilir o evin içinde nasıl üzüntülere şahit oldu da artık bir şeyler yapmak isteyerek patladı, anormal(!) hale geldi.
İlla bir şey yapmak istiyorsanız ve madem kardeşiniz gibi görüyorsunuz kuzeninizi, konunuzda belirttiğiniz kadar samimi iseniz bir kardeşin yapabileceği şeyi yaparak başlayın; kuzeninizle "Ablacığım gel dertleşelim bi hele, noluyor, çok korktuk, üzüldüm; sen çok dolmuşsun" vb diyerek dertleşin ve ona destek olun.

Aman sizin tek derdiniz bu zaten. Çocuk normal davranmamış anneniz üzülmüş falan filan. Konuda bir gram empati yok.
Dayınız yengenizin üstüne yürümüş ve belli ki babaanne yüzünden farkında mısınız ?
Hala oğlum mutsuz diye de ağlayabiliyor üstelik.
Bu şekilde konuştuğunda kıyamadığı, mutsuz olan oğlunun yaptığını da arada hatırlatın zira kendisi unutmuş.

Kadın hala acaba ben yanlış bir şeyler mi yaptım ? diyeceğine, ağlayarak kendine acındırma derdinde.

devrelerinmi yandi senin sicaktan :KK48:
3 daire hepsi ayni yerde biri konuyu acan uye evliymis kendi ailesi/biri dayinin ailesi/ biride konusahibinin anne anneanne kardesimin oturdugu
Bu da aile apartmanının bir değişiğiymiş. Site içinde aile bölgesi.

Ne kadar empatiden uzak bir insansınız.

Anne kuzusu bir eş, karısının üzerine yürüdüğünü bildiği halde aman oğlumu mutsuz ediyorlar diye hayiflanan bir kayınvalide ile geçmiş 25 yıl, Allah yengenize sabır versin.

Siz bir sefer anneniz anneanneniz üzüldü diye burada konu açıyorsunuz da kuzeniniz yıllardır yaşadığı sorunu yantısıtınca mi kötü oluyor? Babaannesini ne kadar severse sevsin söz konusu anneyse gerisi teferruattır.

Evlisiniz, aile ilişkilerini az çok bilmeniz lazım ama sizde hayatın başında hiçbir tecrübe sahibi olmayan genc kız bakışıyla bakıyorsunuz olaya. Genci böyleyse yaşlısı nasıldır kim bilir.

Ne kadar empatiden uzak bir insansınız.

Anne kuzusu bir eş, karısının üzerine yürüdüğünü bildiği halde aman oğlumu mutsuz ediyorlar diye hayiflanan bir kayınvalide ile geçmiş 25 yıl, Allah yengenize sabır versin.

Siz bir sefer anneniz anneanneniz üzüldü diye burada konu açıyorsunuz da kuzeniniz yıllardır yaşadığı sorunu yantısıtınca mi kötü oluyor? Babaannesini ne kadar severse sevsin söz konusu anneyse gerisi teferruattır.

Evlisiniz, aile ilişkilerini az çok bilmeniz lazım ama sizde hayatın başında hiçbir tecrübe sahibi olmayan genc kız bakışıyla bakıyorsunuz olaya. Genci böyleyse yaşlısı nasıldır kim bilir.

Çocuklara üzülüyormuş, kardeş gibiymiş...
Çocuk kapılara dayanmış da sıkıntısından, kardeş(!) gibi gördüğü kuzenin yaptığı şeyi eleştirerek başlıyor "Ne olursa olsun yaptığı hoş değil, konuşma tarzı yanlış, babaannesine tavrı bu olamaz bla bla" diye. Ben de buna tavım.
Kardeş gibi filan yazmasalar bari, bir kardeşin yapacağı şey bellidir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X