erkek ailesi aileme karşı rahatlığı söz verip maddi olarak destek vermekten vazgeçme

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

talena

Guru
Kayıtlı Üye
26 Ekim 2010
1.565
1.152
kızlar ben eski bir üyeyim konu açıp açmamak arasında epey düşündüm açıkçası..lütfen yorumlarınızı yaparken saygı çerçevesinde kırmadan yapınız yeterince gönül yorgunluğu var herkesin..anlayışınıza sığınıyorum.
biz evlenirken eşimin ailesi bir sürü hediyeler hoş tutmalar beni sarıp sarmalamalar hoş görü ve sevgi çerçevesinde gerçekleşti herşey..eşime severek evlendik ailesi bize destek cıkacaklarını söyledi dğün yaptılar Allah büyük ama kısıtlı bir bütçe ile yine bircok seyımızı esımle kendimiz yaptık ama bende cok uçarı bırseyler istemedim.anlayışlı davrandık ailem ve ben birşey -acıkca söylenmedi ne takarlar ise o dendi ancakk..babam babasına dedi ki ileride tek isteğim sizden kızım kirada otursun istemem asla bu konuyu el birliğiyle gerekirse çözelim cocukları ev edindirelim dendi..biz kayınpederimin şişli civarı lüks bir semtte evi olmasına rağmen kayınvalide ben orda oturdum orası cok dedikouducu bir mahalle kızın aynı seylerı yaşamasını istemem ev ztn cok bakımsız deyipp bize orayı uygun görmediler geçin oturunda demedi kayınpederim biz ev tuttuk kiraya cıktıkk ilk sene..hıc ben yorum bıle yapmadım neden verılmedı neden uygun gorulmesı vs 1 sene sonra evimizi gece yatak odasında hırsız ile gözgöz geldik hırsız girdi evimize vee evın ıcınde epey bır kovalamaca oldu eşiim hırsızı kovaldı camdan atladı fln zor zamanlardı..maddı kayıbımızda en kötüsü yatak odasında yüzyüğze gelmenin korkusu ile epey gecelerde ben uyuyamadım uyku problemlerı travma korku panik vs.. biz aılesi bıze yakın dıye 2 aya yakın kayınvalidemde kaldık..ben istememe ragmen eşim cok ısrar etti..işlerimize yakın dşye vs o dönem biz kıralık ev arıyoruz epey bır aradık 3 ay kıralık ev ıstedıgımız bır yer asla cıkmadı babasıda asla demıyor kızım geçin oturun ıstersenız kıracı var ama fln hıcbırteklıfte bulunmadılar..neyse babam bır gun kayınpederıumı aradı dedikı görüşelim! sizde elin taşın altına koyun bızde koyalım bu cocuklara bir ev edindirelim dedi babasıda bızım suan durumumuz yok bız suan yardımcı olamayız yenı dugun yaptık takı yaptık vs anca 2 sene sonra ben edebılırım dedi. buarada (eşim ailemin ne kdr iyi niyetli olduklarını bildiği halde babamlara gelmesinler konusmasınlar babam mahcup olur vs. itiraz etti) tartırtık ve babam bıze o kdr zor bır durumda bır el uzattıkı mumkun degıl alamayacagımız bır ev sahıbı olduk bayag buyuk bır kısmını kredi çektik ama suan oduyoruz epeyde bı zaman odemelr var babam sayesınde Allah bin kere razı olsun ondan elleri öpülesi gönlü bol kalbi güzel insan..eşimde bende herkes cok mutluydu acayıp hemde esımın aılesıde dedılerkı o zaman bız suan yapamadık ama sonra yapıcaz hayırlısı ile durumumuz duzelsın hersey cok guzeeeelll..gel zmn git zaman kayınpederin kiracısı dolandırdı kayınpederımı kırasını alamadılar hatta borcumuz oldugu halde esımden para aldıklarını bılorum..aynı zamanda malsef tüp bebek tedavi si hastasıyız bazı agır durumlar gecırdık t,p bebek tedavilerinin ne kdr masraflı olduklarını biliyorsunuzdur eşim amelıyat gecırmek zorunda kaldı zor bır amelıyat vs zar zor ailesi ile epey bır konustuk anlattıkta ufak bır kısım destek cıkabıldıler o aykı kredımızı odedık Allah razı olsun dedık..Allah kimseyı tüp bebeğe mecbur bırakmasın zor gerçekten maddi manevi acayipp zor bir süreç geçiriyorsunuz..şimdi ailesi bu durumu bildiği halde dıyorlarmıs eşime eşim o dıger evden gelen kıranın bır kısmını almayı teklif etmiş, aralarında bırz konuşmuşlar acıkcası ben calısıyorum esım calısıyor bir de kredı bırde tup bebek biziz aştı arkadaşlar yanlış anlamayın..babam bıze veriri her zman arkamızda sen rahat ol dıyen bırıdır eşim şimdi kayınvalidem terslik cıkarıyormuş ses yükseltmiş epey kadın kız kardeşin var calısmıyor ıs bulamıyor kız evde kaldı o nolcak ardası var gorusuyorlar evlendırcem kızımı deyıp tutturmus bu arada kız kardesını ısteyen fln yok henüz..(gorustugu cocuk altını cızıyorum halı vaktı cok yerınde bır oğlan ama henuz evlılık lafı asla gecmıyor)cocuk suan evlenmeyı dusunmedıgını soyolemıs acık acık kız kardesıne eşimin ..ona ragmen sevgılıler vs. ama kayın valıdem yaptıgı çirkeflikler dizbyu bırkac daha boyle garıp seyler soyledı ben evlerındeyken..acıkcası unutamadıgım zihnime kazınan bırkac cümle var acısı hala yüreğimde!! evlat sahibi olmaya calısıyoruz bır yandan sonuc kayın pederım şimdi dıyormus ki eşime sen calısıyorsun eşin calısıyor sızın durumunuz ıyı maaslarınız ıyı ben veremem sımdı deyıp söz verdiklerinin üstüne yatıyor..tavır değiştirmiş kımbılır adamaneler dendi neler sokuldu kafasına asla böyle konusan bırı degıldır kayınpederım..ama sımdı boyle olduk..benım kalbım kırgın aramadım sormadım onları babam bu durumu bilse size yemın edıyorum ortalık cok karısır ve babam hasta ve yaslı yüreği bunları kaldıramaz aileme yansıttım bırazda olsa ıster ıstemez ama ben cok uzgunum annemcok cok uzuldu kadın ne yapabılırım sızce bu rahatlıkları ne Allah askına !!gözleri doysun evlerı var ıstanbulun göbeğinde hala cocuklarından mal sakınıyorlar bu durum normalmi sizcee??

Herkes verdiği sözleri yediyse kendine yer.
Evet ev sahibi olmak güzel bir şey ama tüp bebek sonrasına erteleseydiniz belki daha rahat ödemeleriniz olabilirdi.
Şu hayatta bir şey öğrendim ne maddi ne manevi konularda kimseye sırt dayamamak lazım. Olan malını da kendi kullansın yokmuş gibi davranın.
Bize de zamanında kendimiz ödeyebilecekken eşya aldırtmadılar biz halledeceğiz diye düğün sonrası ödeme cetveli elimize tutuşturdular hem de çok sıkıntılı bir durumda iken. O günden beri kimsenin sözüne güvenmemek lazım.

söyleki yanlış anladınız o kısmıı babası bize evlenmeden önce babama demişki oğlumun evi var yanlış anlamayın sıkıntımız yok demiş..!!cok kötü durumda ıcı falan ama satabılrıım cok zor durumda kalırlarsa demiş eşimede demiş bunu arkadaşlar yanlıs anlamayın... ayrıca aynı zamnda amca cocukları evlendi eşimle aynı yasıt o kayınpederın evının yan tarafına yıne aynı buyuklukte ev kaldı amcası, kayınoederımede bu ev kaldı..amcası ogulna verdı evi mesela bızımle aynı durumda onlarda karı koca calısıyorlar ama amcası ogluna gecın oturun dedi..bızımle aynı donemde evlendı esımın kuzenı onlar mesela hıc ama hıc ev sıkıntısı cekmedıler esımın amcası ogluna gecın oturun durumunuz toparlanana kadar dedi mesela ..

Gerçekten hakkınız olmayan bir parayı kayınailenizden alamadınız diye insanlara tavır mı koyuyorsunuz? Bir de babanız neye dayanarak ortalığı yıkacak acaba?

İçlerinden gelir destek olurlar. Ama destek olmadılar diye kırılmak, kızmak, tavır koymak, kavga etmek en hafif tabirle hadsizlik, kusura bakmayın.

Normal ordan gelen kirayla geçiniyorlardır. Kredinizi ödeyemeyecek duruma geldiğinizde yardım ediyorlar. Ayrıca babanız da size ev almak zorunda değildi.
Benim babamın 2 kiracısı , kp 1 kiracısı var. Emekli maaşları var bir de kira ancak geçiniyorlar.

Biz kirada oturuyoruz bize neden ev almıyorlar gibi bir düşünce geçmedi aklımızdan. Bir de tek çocuk değiliz yapsalar haksızlık olur. Yaşlandığımızda açıkta kalmayız şu an çalışıyoruz yetiyor bize

ben tam anlamadım
size bir kredi ödemesinde zaten yardımcı olmuşlar, kayın pederler.
evlenirken takı falan da yapmışlar güzel
kendi babanız da yardımcı oluyor
sonra kayın pederiniz kiranın bir kısmını da vermeyi kabul etmiş
sonra neden vazgeçti tüp bebek için toplu para mı vermeyecek/ kirayı mı vermeyecek?
bu kadar yardım almışsınız acaba boyunuzdan büyük bir işe mi kalkıştınız
bir ekonomi probleminiz var bence çift olarak.

söyleki yanlış anladınız o kısmıı babası bize evlenmeden önce babama demişki oğlumun evi var yanlış anlamayın sıkıntımız yok demiş..!!cok kötü durumda ıcı falan ama satabılrıım cok zor durumda kalırlarsa demiş eşimede demiş bunu arkadaşlar yanlıs anlamayın... ayrıca aynı zamnda amca cocukları evlendi eşimle aynı yasıt o kayınpederın evının yan tarafına yıne aynı buyuklukte ev kaldı amcası, kayınoederımede bu ev kaldı..amcası ogulna verdı evi mesela bızımle aynı durumda onlarda karı koca calısıyorlar ama amcası ogluna gecın oturun dedi..bızımle aynı donemde evlendı esımın kuzenı onlar mesela hıc ama hıc ev sıkıntısı cekmedıler esımın amcası ogluna gecın oturun durumunuz toparlanana kadar dedi mesela ..
Mesele kıyaslama ve kıskançlık yani özet olarak.

Yardım isteyerek yapılır babanız yardım etmek istemiş etmiş ama eşinizin ailesi ile konuşması hiç yakışık almamış. O konuşmayı eşiniz yapmalıydı kp rim şu kadar veriyor ev almak için sizde biraz katkı sağlayabilirmisiniz diye.
Neticede kızının kirafa oturmasını istemeyen babanız diğer tarafın oğlum kirada oturmasın diye bir isteği yok.
Şişlide ki evleri de gelir kapısı onlar için. Size vermek zorunda değiller.

buarada kayınpederımin ıkı evı var baska bır semttede evı var yanı kızı ıcın skıntı ceker dıye dusunuyorsa o kısmıda bılın ben sadece aılemden böyle bırsey duymadıgım asla gormedıgım ıcın bana oyle de boylede cok zoruma gıttı yanlıs anlamayın en azından durumunuz toparlanana kadar esım demıs baba ben borc alayım senden bıle demek zorunda kalmıs eşim.

Eşinizin amcasından onun evinden oğluna ev vermesinden size ne allahasen 🤦🏻‍♀️

Yanlış düşünüyorsunuz
Kendi bütçeniz kadar evlenip, kendi bütçeniz kadar harcama yapmalıydınız en baştan

TüP bebek biz de düşünüyorduk eşimle
Halihazırda kredi ödememiz filan vardı
Tabi ki zor durumda kalarak şubatta başlayabilirdik
Ama birikim yapıp sonbahar gibi başlarız diye plan yapmıştık
Şükür gerek kalmadı

Eşiniz dışındaki ınsanlardan çok fazla maddi beklenti içindesiniz
En büyük hatanız o

Kimse kimseye vermek/yardım etmek zorunda değil.
Kredi varken tüp bebek yapmakta doğru değil.
Siz kendi ev ekonominizi yönetemiyorsunuz diye insanlar size neden yardım etsin?
Evet verebilirdi ama vermemiş, büyük ihtimalle emekli biraz emekli maaşıyla bira kirayla geçinen insanlar. Sizin çıkıp "baba olur mu öyle şey, siz en güzel zamanlarınızda bizim yüzümüzden elde avuçtakilerden mi olacaksınız" demeniz lazımdı. Bir de babanız ortalığı yıkacakmış, güldüm. Alın teri dökmediği malın üzerinde kendi malıymış hak sahibi olmaya çalışanlara hiç iyi gözle bakmam. Allah evladın hayırlısını versin.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X