Erkek Arkadaşımın Yaptığı Iş Ve Gelecek Kaygısı

konunuzda boyle bir detay yok ki. hani sevgilim benden daha az kazaniyor veya ileride daha az kazanacak, cevreden gelen tepkilerin onu uzmesini istemiyorum deseniz ona gore cevaplar gelirdi buyuk ihtimal herkes iste insanlari dinleme sevgiline destek ol virt zirt derdi. ama siz “annem boyle soyluyor, ben de cok kazanacagim, istanbulda nasil gecinilir, birikimimiz de yok” diye arka arkaya siralayinca sanki derdiniz sevgilinizin kendisini kotu hissetmesi degil de sevgilinizin sizden az kazanmasiymis gibi gorunuyor.
Olabiliir bende çoğu cevabımda soyledim. Kendimi anlatamadım sanıyorum ki. Sağlık olsun napalım biraz da para avcısı olarak gezerim buralarda :KK70:

kim bu konuşanlar

onlar neden konuşuyor

yukarıdaki yorumumu bu konu açıldığında annene sor

oğlu senin mesleğine sahip olsaydı sevgilin ile aynı nitelikteki gelin adayı hakkında da aynı yorumu yapacak mıydı

ya da ona göre senden üstün bir adamla evlendiğinde ay benim kızım bu adama denk değil diyecek miydi

ya da annen baban ile ne kadar denk

neden bu denklik arayışında adam kıza denk olmalı hep, erkekler üstün olmalı ya da
Bu bencede çok çirkin ama yapıyorlar? Kadın çok kazanınca sorun ama erkek çok kazanınca neden mükemmel oluyor inanın bilmiyorum. Ya da kadın çalışmak istemeyip evde oturabiliyorken erkeğin neden böyle bir hakkı yok onu da bilmiyorum. Bence inanılmaz korkunç bir ayrımcılık bu ama insanlar yapıyor ve bunun önünü alamıyoruz

İyi de hostesler de alsın alsın 7.000 alsın.
Yoksulluk sınırı şuan 7.492 tl.
Yani çok afaki bir rakam değil bence.
Oda hosteslik o kadar zor bir meslek ki benim kaç tane arkadaşım istifa etti.
Gece gündüz ayrımı olmadan sürekli uçarak çalışıyorlar.
Birde insanları sürekli memnun etmek gibi bir durum var.

İyi de hostesler de alsın alsın 7.000 alsın.
Yoksulluk sınırı şuan 7.492 tl.
Yani çok afaki bir rakam değil bence.
Oda hosteslik o kadar zor bir meslek ki benim kaç tane arkadaşım istifa etti.
Gece gündüz ayrımı olmadan sürekli uçarak çalışıyorlar.
Birde insanları sürekli memnun etmek gibi bir durum var.
Konu hostesliğe nereden geldi ki?

Biz de çok paralı diye diye mezun olduk bölümlerimizden ama mühendis de olsan asgariden baslatiyolar beklentinizi çok yüksek tutmayın. Sizin korkunuzu hiç doğru bulmadım az para kazanmak var çok da para kazanmak var hayatta siz kocayla az çok kıyaslamasi yaparsanız gecinseniz de kafaya yakarsınız. İki kişinin çalışmasıyla aç kalmazsınız ama lüks beklentinizi de karsilamaz

Bu bencede çok çirkin ama yapıyorlar? Kadın çok kazanınca sorun ama erkek çok kazanınca neden mükemmel oluyor inanın bilmiyorum. Ya da kadın çalışmak istemeyip evde oturabiliyorken erkeğin neden böyle bir hakkı yok onu da bilmiyorum. Bence inanılmaz korkunç bir ayrımcılık bu ama insanlar yapıyor ve bunun önünü alamıyoruz

Genç olan, gelecek olan sizsiniz

Bu düşüncelerin önünde duvar olacak da sizsiniz

Herkes büyükler böyle diyor derse olmaz ki mücadele edeceksiniz

Toplumsal cinsiyet algısına karşı mücadele için uğraşmalıyız

Aksi halde hep daha iyi geliri olan koca aramak ile geçecek kızların ömrü

Biz de çok paralı diye diye mezun olduk bölümlerimizden ama mühendis de olsan asgariden baslatiyolar beklentinizi çok yüksek tutmayın. Sizin korkunuzu hiç doğru bulmadım az para kazanmak var çok da para kazanmak var hayatta siz kocayla az çok kıyaslamasi yaparsanız gecinseniz de kafaya yakarsınız. İki kişinin çalışmasıyla aç kalmazsınız ama lüks beklentinizi de karsilamaz
Benim bir lüks beklentim yok. Çevreden çevreden kastım da ailelerden gelicek oln tepkinin onda sorun yaratmasından korktum sadece. Dediğim gibi ben daha işimi elime alamamısken bunlar onun evinde konuşlmaya başlanmış bile. Tek tasam bu gurur kırılmasın

Genç olan, gelecek olan sizsiniz

Bu düşüncelerin önünde duvar olacak da sizsiniz

Herkes büyükler böyle diyor derse olmaz ki mücadele edeceksiniz

Toplumsal cinsiyet algısına karşı mücadele için uğraşmalıyız

Aksi halde hep daha iyi geliri olan koca aramak ile geçecek kızların ömrü
Doğru diyorsunuz bunun önünde durmasi gereken yine benim. Zaten kendi ailem bir şey dediğinde susturabiliyorum ama şu an dönüp onun ailesine söz söyleyemem

Benim bir lüks beklentim yok. Çevreden çevreden kastım da ailelerden gelicek oln tepkinin onda sorun yaratmasından korktum sadece. Dediğim gibi ben daha işimi elime alamamısken bunlar onun evinde konuşlmaya başlanmış bile. Tek tasam bu gurur kırılmasın
Bunu kompleks yapan koca gerekirse ikinci işi yapar kendini kendisine ispatlar. bir kuzenim var kendisi öğretmen kocası lise mezunu bir çiftçi. Adam kendi kendine komplekse girip para biriktirip tarım makineleri alıp kiraliyomus jeep falan aldi. Koca bunu dert ediyosa huzur kaçırmasın bı zahmet kazansın para

Bunu kompleks yapan koca gerekirse ikinci işi yapar kendini kendisine ispatlar. bir kuzenim var kendisi öğretmen kocası lise mezunu bir çiftçi. Adam kendi kendine komplekse girip para biriktirip tarım makineleri alıp kiraliyomus jeep falan aldi. Koca bunu dert ediyosa huzur kaçırmasın bı zahmet kazansın para
Valla inşallah kacmaz dedigim gibi ben hiç evlenmedim. Evlilikte bu konular nasıl ilerliyor hiçbir fikrim de yok açıkcası. Bana kalsa her şey ortaktır kimin ne aldığı ne ettiği de onemli değildir. Ev dönüyorsa, biz temel ihtiyaclarımızı karşılayabiliyor ve kenara birazda olsa para ayırabiliyorsak zaten güzel yaşıyoruz demektir.

Yapma o zaman ablacım

Ayrımcılığı en başta yapan sensin

Cidden kadın-erkek eşitliğini sindürmiş biri olsaydın akrabanın laflarına zaten gülüp geçerdin

İçten içe sen de erkeğin daha fazla olmasını istiyorsun ki bu konuyu açmışsın.

Kabin memuresi ya da pilot olacaksın anladığım kadarıyla, etrafında seninle aynı gelirde erkekler olacak. Sen de koluna asgari ücretli birini takınca kötü hisseden taraf ailen değil sen olacaksın gibi görünüyor başta.

Sen bilirsin. Malzeme ortada, erkek arkadaşın finansal olarak hırslı değil 1 yıl çalışmamaya da razı, asgari ücrete de mesleği de doktor değil mühendis değil finansal kapasitesi belli. Bu konuda yapacağın bir şey yok, ülke durumu ortada. İster ayrıl, ister kabul et karar senin.

Yapma o zaman ablacım

Cidden kadın-erkek eşitliğini sindürmiş biri olsaydın akrabanın laflarına zaten gülüp geçerdin

Kabin memuresü ya da pilot olacaksın anladığım kadarıyla, etrafında seninle aynı gelirde erkekler olacak. Sen de koluna asgari ücretli birini takınca kötü hisseden taraf ailen değil sen olacaksın gibi görünüyor başta.

Sen bilirsin. Malzeme ortada, erkek arkadaşın finansal olarak hırslı değil 1 yıl çalışmamaya da razı, asgari ücrete de mesleği de doktor değil mühendis değil finansal kapasitesi belli. Bu konuda yapacağın bir şey yok, ülke durumu ortada. İster ayrıl, ister kabul et karar senin.

Yürüyen uçak olacakmış.
Onlar daha fazla kazanıyor diye :KK70: :KK70: :KK70:

aslında acı olan şu ki sizin kuşaktan sonraki kuşak yani bizim çocuklarımızın durumu daha vahim olacak

bak ben yazayım babamın babası esnaf ve çiftçi

babam okumuş öğretmen olmuş halam da

zamanında yani 1970li yıllarda onlar sınıf atlamış

kendilerince garanti maaşlı, düzgün ödemeli işleri olmuş

hatta çalışan kadınlar oluşmuş, çift maaş kavramı gelmiş

o zaman politikacıların vaadi iki anahtar yani ev ve araba

kooperatif çılgınlığı sürecinde büyükşehirlerde insanlar çift maaşlarla da çok sıkıntı yaşayarak ev almışlar araba almışlar yani o kesim için iki anahtar gerçek olmuş

bizim kuşak ben 80liyim okuyun bir baltaya sap olun ile yetiştirildik ve hukuk kazanarak da öğretmen olan anne babamın bir tık üstüne geçtiğim düşünüldü

evet bir dönem ikisinin maaşının toplamı kadar maaş da aldım ama asla aynı miktarda çalışmadım

şu an para gelse de yarın geleceği belirli değil ya da kendi işin olduğunda kenarda tüm yaşamını idame edecek paraya ihtiyacın var vs vs

şimdi gelelim günümüz gençlerine ya da bizim çocuklara

mesela bir tanıdığım var benimle akran ODTÜ Uçak mühendisliği mezunu

bizim zamanımızda bu adam çok müthiş bir yerden mezundu

şimdi sanayide kendi dükkanında işletmeci

onun çocuğu benim çocuğum ne olacak okuyunca alacağı para 3000 bandında olunca nasıl tatmin olacak

mesela burada ev konuları var bol bol zira gelecek kaygısı had safhada

geçen bir tanıdığı anlattılar aylık 6000 kredi ödemesi ile ev almışlar

karı koca öğretmen bir de çocukları var

bir maaştan daha fazlasını krediye gömmüşler özetle

en az 15 yıl sıkarak yaşayacaklar, sonra da gelecekler 50 yaşına

özetle kimsenin garanti işi maaşı olmadığı gerçeği tabii ki var ama işi, maaşı olanın da tatmin durumunda çok büyük bir düşüş var

nereden nereye geldik ben umutsuzluk modundayım bugün galiba

kusuruma bakma

Ablacım şahane yazmışsın
Bizim ülkenin finansalgeleceğini göremiyorum
Ya herkes asgari ücretle çalışıp sürünecek ya da isyanlar çıkıcak düzen toptan yıkılıp yenisi yapılacak
Şimdi bile gençler işsiz iş yok olanlar da berbat ve çok az gelirli
Hayat çok pahalı
Her şeyden vergi
Allah hayır etsin

Son düzenleme:
Yapma o zaman ablacım

Kabin memuresi ya da pilot olacaksın anladığım kadarıyla, etrafında seninle aynı gelirde erkekler olacak. Sen de koluna asgari ücretli birini takınca kötü hisseden taraf ailen değil sen olacaksın gibi görünüyor başta.

Vallahi kazansın kazanmasın tamamen ona kalmış bir durum. Zaten konuşanlarda benim değil onun akrabaları. Bunu dert etmiş olacak ki gelip bunu benimle konuştu onu dert ettim sadece. Hayatımdaki önceliğim para değil hiçbir zaman da olmadı ama inanın dünden beri bunu anlatmaktan çok yoruldum sanki boşa yazıyormuşum gibi. Evet ben finansal alanda kendi adıma hırslı bir insanım çünkü kendi sınırlarımi görmek ve kendi adıma olabildiğim en iyi yerde olmak isterim bu toplum adına kötü bir şeyse -para avcılığı gibi- tamamen boyle görmekte ozgürsünüz. Ama benim derdim ben hırslıysam o da olsun onunda çok parası olsun değildi zaten

Vallahi kazansın kazanmasın tamamen ona kalmış bir durum. Zaten konuşanlarda benim değil onun akrabaları. Bunu dert etmiş olacak ki gelip bunu benimle konuştu onu dert ettim sadece. Hayatımdaki önceliğim para değil hiçbir zaman da olmadı ama inanın dünden beri bunu anlatmaktan çok yoruldum sanki boşa yazıyormuşum gibi. Evet ben finansal alanda kendi adıma hırslı bir insanım çünkü kendi sınırlarımi görmek ve kendi adıma olabildiğim en iyi yerde olmak isterim bu toplum adına kötü bir şeyse -para avcılığı gibi- tamamen boyle görmekte ozgürsünüz. Ama benim derdim ben hırslıysam o da olsun onunda çok parası olsun değildi zaten

Şimdi şöyle diyeyim ben de finansal alanda ileri gitmeyi seven biriyim, profesyonel yayınlarım, blogum var, freelance yapıyorum bunun maddi karşılığını da alıyorum.

Şöyle söyleyeyim ben karşımda patates gibi oturan birini istemem çünkü karakterime uymuyor. Benim için uygun bir sevgili seçimi olmaz. Ben iş hayatıma değer veriyorum benim önemli bir parçam. Üstelik tuttuğunu koparan bir insanım.

Sen önüaçık bir meslek yapıcam diyorsun, güzel ilginç bir meslek de, yeni yerler gezip görüceksin ama karşında sana benzemeyen, işe kariyere çok da değer vermeyen biri olacak. O iş yürümez bence, karşıdakine saygı duyamazsın. Tuttuğunu koparan, geleceği için adımlar atan biri bu şekilde olmayan bir partner saygı duyamıyor
Paradan ziyade otur burayı düşün. Bura kafanı kurcalıyor kurcalasın mutlaka.

Şimdi şöyle diyeyim ben de finansal alanda ileri gitmeyi seven biriyim, profesyonel yayınlarım, blogum var, freelance yapıyorum bunun maddi karşılığını da alıyorum.

Şöyle söyleyeyim ben karşımda patates gibi oturan birini istemem çünkü karakterime uymuyor. Benim için uygun bir sevgili seçimi olmaz. Ben iş hayatıma değer veriyorum benim önemli bir parçam. Üstelik tuttuğunu koparan bir insanım.

Sen önüaçık bir meslek yapıcam diyorsun, güzel ilginç bir meslek de, yeni yerler gezip görüceksin ama karşında sana benzemeyen, işe kariyere çok da değer vermeyen biri olacak. O iş yürümez bence, karşıdakine saygı duyamazsın. Tuttuğunu koparan, geleceği için adımlar atan biri bu şekilde olmayan bir partner saygı duyamıyor
Paradan ziyade otur burayı düşün. Bura kafanı kurcalıyor kurcalasın mutlaka.
Sizi cok iyi anlıyorum ama benim mesleğim hostelik ya da pilotluk değil o yüzden direkt mesleği yazmak istememiştim ki ifsalanmasın. Ama canım arkadaslarım kendilerince beni ifşalayip biede nacizane mesleğimi buldular :)

Ben seyehat etmeden sabit bir meslek yapacağım ha bu bu konuda hırsli olduğum gerçeğini değiştirir mi hayır. Ama zaten karsımdaki insanın tamam böyle ultra bir kariyerim olsun, ismim olsun ya da bir ünvanım olsun demediğinin farkindayım. Ama yine de bu kadar zorlu nir sürecin ardından durmaktansa iyi kötü koşturması dahi bana hırsli olduğunu gösterir. Çalısmak ve boş durmamak istediğini de aynı zamanda. Benim için statünün gerçekten bir önemi yok. Devir dediğiniz gibi inanılmaz pahalı ve statü her daim yanında para getirmiyor. Ha diyeceksiniz ki yine para dedi. Kimse kusura bakmasın para bu hayattaki en önemli şey değildir ama önemli bir şeydir. Hayatımızı devam ettirmek zorundayız ve bunun için maalesef ona ihtiyacımız var.

Demem o ki ben benimle aynı gelir düzeyinde olan adamlarla bir arada olsam da sevgilim ya da eşim çöpçülük yapıyor da olsa bu benim gönlümü sıkmaz. Beni onu gönlume eş bellemişim ve her şeyden önemlisi bu adam evde patates gibi oturmuyor çabalıyor. Benim gözümde bu yeterli. Ben kendi gelir duzeyimi yükseltebilirim sadece ama bu benim tamamen karakterimle alakalı bir durum. Ben sadece onun ailesinin yaptığı baskının bana karşi ters tepmesinden korkuyorum o kadar

Sizi cok iyi anlıyorum ama benim mesleğim hostelik ya da pilotluk değil o yüzden direkt mesleği yazmak istememiştim ki ifsalanmasın. Ama canım arkadaslarım kendilerince beni ifşalayip biede nacizane mesleğimi buldular :)

Ben seyehat etmeden sabit bir meslek yapacağım ha bu bu konuda hırsli olduğum gerçeğini değiştirir mi hayır. Ama zaten karsımdaki insanın tamam böyle ultra bir kariyerim olsun, ismim olsun ya da bir ünvanım olsun demediğinin farkindayım. Ama yine de bu kadar zorlu nir sürecin ardından durmaktansa iyi kötü koşturması dahi bana hırsli olduğunu gösterir. Çalısmak ve boş durmamak istediğini de aynı zamanda. Benim için statünün gerçekten bir önemi yok. Devir dediğiniz gibi inanılmaz pahalı ve statü her daim yanında para getirmiyor. Ha diyeceksiniz ki yine para dedi. Kimse kusura bakmasın para bu hayattaki en önemli şey değildir ama önemli bir şeydir. Hayatımızı devam ettirmek zorundayız ve bunun için maalesef ona ihtiyacımız var.

Demem o ki ben benimle aynı gelir düzeyinde olan adamlarla bir arada olsam da sevgilim ya da eşim çöpçülük yapıyor da olsa bu benim gönlümü sıkmaz. Beni onu gönlume eş bellemişim ve her şeyden önemlisi bu adam evde patates gibi oturmuyor çabalıyor. Benim gözümde bu yeterli. Ben kendi gelir duzeyimi yükseltebilirim sadece ama bu benim tamamen karakterimle alakalı bir durum. Ben sadece onun ailesinin yaptığı baskının bana karşi ters tepmesinden korkuyorum o kadar

Vaziyet böyleyse, sene eminsen problem yok tabi. Lakin karşı tarafın ailenin çocuğa yaptığı baskı senin derdin değil , çocuğun derdi. Bunu sana yansıtmalarını acaip buldum açıkçası :KK57: Kim çıkar da bizim oğlumuz da ezilcek sanki aman ablası sen bekle para getircek der ki çok acaip insanlar :KK51:

Konuya döneyim, yaşın genç bence acele etme 1-2 yıl kadar bekle. Karşı tarafa da Allah akıl fikir versin :KK51:

X