Eş ailesi para meselesi.

Bu durumu evlenmeden önce konuşmadınız mı gerçekten? Anne-baba tabiki ortada bırakılmaz ama tüm yük sizde mi? Eşinizin kardeşleri yardımcı olmuyor mu? Birde borçlardan bu kadar dert yanarken hamile kalmak neden? Bende evlenir evlenmez hamile kaldım, aynı zamanda eşimin ailesine yardım ediyorduk, hemde 10 yıl önce ayda 800-1000 arası. Ama bizim borcumuz harcımız olmadığı için düzenimizi bozmuyordu o miktar. Şuana kadarki en büyük hatanız, durumunuzu, bundan sonra ne olacağını konuşmamak olmuş, bundan sonrası için konuşun net bir şekilde. Eşiniz kardeşleriyle bir araya gelsin, ailesine ne kadar verilmesi gerektiğini, kişi başı ne düştüğünü konuşsunlar. Hastalık vb ekstra durumlarda ne yapılacağını bile konuşup kararlarını versinler.

Belki kadının yaşı fazla niye eş ailesi yüzünden çocuk yapmasın?
Burada sıkıntı adamın çalışmaması ve emekli dahi olamamasi.
Kocasının da sorumsuz davranmasi.
Kadın çalışıyor ise parasını vermezse ne olacak o evin giderini yine ortak karsilayacak ve ilerde mülk alsa ikiye bolunecek.
Bu arada konu sahibi çalışıyor musunuz?
Aylık 1000 lira veriyorsunuz bu ne zaman kadar devam edecek?
Sağlık sorunu var ise bunu giderin ama daha fazlasına gerek yok.
Görumce ne alaka?
Bu kayınpeder nasıl bu kadar sorumsuz acaba?
Çocuğu simdi ertelese ne olacak?
Ömür boyu bunların gecimini mi sirtlanacak?
Eğer ortak paranız varsa eşinle herkes kendine ayırdığı paradan kendi ailesine versine en kötü.

Kp çalışmıyormuş. Emekli degil tembelmiş çalışmıyormuş. Cocuklarinin verdikleriyle hayat sürüyorlar. Bunun neresi normal?

Kocamizi dunyaya getirdiler diye bizi enayi yerine koymalarina razı mı geleceğiz?

Ekonominin durumu ortada, geçim ne kadar zor. 10 bin lira maaş yoksulluk sınırı demek Turkiyede. 8000 lira maaş ne ki kredi odenirken? Bir de onlara mi bakacağız yok artik.
O zaman bu sorun ta evlenmeden konuşulmaliydi evlendikten sonra konuşulması taraftarı değilim konu sahibi biliyordu böyle olduğunu degisecegini de sanmıyorum . Konu surda saçma çocukları büyüyene kadar baba hiç mi çalışmadi çalışmadiysa nasıl gecindiler?
Şimdi kaç yaşında çalışmıyor ?

Herkesin kendi düşüncesi tabi ki de ama ben eşimi anne babasına para veriyor diye enayi olarak görmüyorum

İyide adam çalışmıyormuş, yıllardır yatıyormuş siz evlendiğiniz içinmi keyfinden vazgeçecek. Yeter artık bi işe gireyimde oğluma yük olmayımmı diyecek, hemde bu yaşta. Bunu gerçekten düşünmüş olamassınız değilmi? Yoksa gerçekten böyle düşünerekmi evlilik kararı verdiniz.
Başka bir konuda Aylık 800-1000 lira gibi bir parayla geçinemezler, mutlaka başka yerden bir gelir olmalı. Kira, emeklilik gibi. 1000 lira mutfağa yetmezki faturalara kalsın vs.

Bence burada konu sahibi görümcenin yuzsuzlugune ayar oldu en çok.
Aileye bir şekilde veriyordu birde görümce nemalanmak isteyince iyice sinirleri bozuldu.
Bir de evlenmeden önce ömür boyu her ay 1000 lira yollayacağım dedi mi eşiniz?
Yoksa geçici sure mi dedi?
Ya da siz çalışmadığınız için söz hakkım zaten yok mu dediniz ilk başta?
Eksik anlatim çok.

Durumları kötüyse tabikide yardım yapılır ac açıkta bırakılmaz anne baba sonuçta ama gorumcede yardım etsin iki ev gecindirmeye çalışıyorsunuz suan ve imkansız bu..evlenirken eşinizin babasının çalışmadığını evi arabası olmadığını haliyle sizin orayada maddi destek olacağınızı biliyormuşsunuzdur...bebek içinde acele etmişsiniz daha evliliği oturtamadan bide bebeğin sorumlulugunu almışsınız..
çok doğru dedin bacım imzamı atarım...
olaylar evlenmeden belliymiş zaten evlenir evlenmez daha soluklanmadan çocuk yapmışlar...ilginç gerçekten

Belki kadının yaşı fazla niye eş ailesi yüzünden çocuk yapmasın?
Burada sıkıntı adamın çalışmaması ve emekli dahi olamamasi.
Kocasının da sorumsuz davranmasi.
Kadın çalışıyor ise parasını vermezse ne olacak o evin giderini yine ortak karsilayacak ve ilerde mülk alsa ikiye bolunecek.
Bu arada konu sahibi çalışıyor musunuz?
Aylık 1000 lira veriyorsunuz bu ne zaman kadar devam edecek?
Sağlık sorunu var ise bunu giderin ama daha fazlasına gerek yok.
Görumce ne alaka?
Bu kayınpeder nasıl bu kadar sorumsuz acaba?
Çocuğu simdi ertelese ne olacak?
Ömür boyu bunların gecimini mi sirtlanacak?
Eğer ortak paranız varsa eşinle herkes kendine ayırdığı paradan kendi ailesine versine en kötü.
genel olarak daha evliliği görmeden ilk aylarda çocuk yapılması açıkçası bana çok yanlış geliyor...kayınpeder acayip sorumsuzmuş ve tüm bunların konuşulması gerekiyor o konuda haklısınız

No
genel olarak daha evliliği görmeden ilk aylarda çocuk yapılması açıkçası bana çok yanlış geliyor...kayınpeder acayip sorumsuzmuş ve tüm bunların konuşulması gerekiyor o konuda haklısınız
Normalde haklısınız bebek olayında ama bazısı için çok zor hamile kalmak bu da var.
İnanın ne kadar tedavi ile bile hamile kalamayan var.
Şahsen ben bu riske giremezdim.
Bunun için kadininda çalışıyor olması lazım kendine özgüveni olması lazim.

eğer eşin ailesinden kopamamış ve aile oldugunuzun bilincine varamamış ise eşinle ne konuşursan konuş yine yardımını yapar.. sen ister iste ister isteme.. araları olmaz aralarını yaparsın ailede küslük olmaz niyetiyle.. onlar barışır arkandan dolaplarda döner Allah bu önüne çıkarır bi anda eşinin verdiği cevap ise koyar insana niye bi bacıma ...... almışım çokmu? çok değil kadir kıymet bilene.. ama arkadan kuyu kazana zehir zıkkım olsun.. Allah hakkımızı sorsun inşAllah kurban olduğum mevlam

Hediye yerine para verin ne denek hediye düşünmüşler neden sorgulanır ki bu kayınvalideniz neden sorgulamış bunu ayıp bu. Yani evet çift maaşsanız sizde çalışıyorsanız dışardan çift maaşlar mantığı var sanki sabahtan akşama kadar o parayı kolay kazanıyorlar bu sorgulanmaz. Tabi müşküldelerse hastalarsa yardım yapılır ama hani bunun üstüne teşekkür edileceğine aldığınız hediyeye bile karışılması hoş değil. Kolay mı kazanılıyor para hele bu devirde.

No
Normalde haklısınız bebek olayında ama bazısı için çok zor hamile kalmak bu da var.
İnanın ne kadar tedavi ile bile hamile kalamayan var.
Şahsen ben bu riske giremezdim.
Bunun için kadininda çalışıyor olması lazım kendine özgüveni olması lazim.
evet tabii kadının çalışması önemli...bu sitede sık gördüğüm bir şey herkesin boşanırken kariyer yapmak iş bulmak falan aklına geliyor...
bi de evlenince hormon değerlerini öğrense çocuk olmama ihtimali var mı yok mu bunun hakkında da az çok fikri olurdu...
insanların bu şekilde gelişi güzel hiçbir şeyi konuşmadan ayarlamadan yaşaması bence tuhaf ya..mesela ben hamilelik istediğimde hemen gidip kadın doğumcuda tüm değerlerimi ölçtürmüştüm almam gereken vitamin vs var mı öğrenmiştim.3-5 ayda çocuk yapıvermek biraz gelişigüzel bir durum gibi geliyor...

Anne baba sokakta ac açık bırakamaz tamam da.. geliri olmayan insan bi zahmet doğum gunune el yapimi bi seyler yapiversin, benim yerime de para verin demesin.

Esinize diyin ki zaten doktor icin para verdik ben tulum begendim onu alalim bebek geliyor extradan para vermeyelim, cocuk icin kenara koyalim biraz.

Bu arada aylik gelirinizi yazmamışsıniz

Daha çok yeni evlisiniz ve bir çok sorun yasamissiniz kv ayrı görümce ayrı elti ayrı üstüne evlilik oturmadan hamile kalmışsınız

İlk aylar değil bana göre birkaç sene beklemeli çocuk için. Ama bu benim keyifimle ilgili. Bazısı nişanlıyken başlıyor bebek hayali kurmaya herkesin kendi hayatı sonuçta, konusahibi kp ve kv e bakacam diye neden çocuk planını ertelemek zorunda kalsın. Belliki adam asalak gibi yaşamaya alışmış bu durumda konusahibi hiç çocuk yapmamalı. Bumudur yani

Ayıptır sormasi eşinizin maaşı kaç ? nasil yetistiriyor
Eşim bilindik bı alışveriş sitesinin kargosunu dağıtıyor kendi aracıyla maaşı dağıttığı kargoya göre değişiyor yani bu ay günlük dağıttığı kargo sayısı çok iyiydi haftalık alıyor birde kargo azaldığı zaman maaşı azalıyor kargo çoksa maaşı çoğalıyor
Yani bu devirde nasıl her şeye para buluyonusunuz anlamak güç...
Artık bulamıyoruz 😔

X