Eşim ailem kizkardesim ve borç

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bir elin yağda bir elin baldayken babana 150 tl veremedin mi? Kötü de olsa yanlışları da olsa babadır anadır yani el ele veriyor o parayı. Kardeşin söylediklerinde haklı.
Kardesim calisiyor parasi var masrafi yok ama eve 5 tl ekmek parasi vermiyor ve o evde yaşıyor.
Nesi hakli? Kendi vermezken neden bana ver diyor?

Kardesiniz o kötü durumda evin icinde kalmis. Siz evim ayri diye istediginiz zaman kenara cekiliyorsunuz,onun buna bile imkani yok. Alkollu baba,zayif anne. Kizin ayakkabisi almasi bile göze batiyor. Sizinle dertlesme imkani bile yok. Ben o kardesinize acidim. Ve kiz hakli: Kimin kime muhtac olucagi belli olmaz. Ondanda yeterli kadar aliyorlardir. Esimin önünde utanirim diye düsünüp duruyorsunuz ama orda o durumda yasamak zorunda olan kardesinize empati yok. 150 Lira bana göre cok bir para degil. Anne bir para lazim oldugunda gözümü kirpmadan bileziklerimden teklif ettim. Para kazanilir her zaman. Kendim bilezik alir kenara atarim. Babanizin alkol hastasi olmasi kötü,ama ortada bir kardes ve anne de var.
Canim kizkardesim eve yardim etmiyor maasini aliyor cafeye gidiyor kendine ust bas aliyor kuafore gidiyor. Annem su parasi istiyor ya da domates parasi vermiyor
Maas aldığını ben biliyorum anne baba bilmiyor
O o evde yasarken yardim etmezken bana ahkam kesmesi hic hos degil
Ustelik benim kus oldugum insanlarla görüşüyor
Esim ve benim kus oldugum
Alenen yapiyor bunu foto cekip atiyor biz bu tip seylere de uyuz oluyoruz ama ses etmiyoeuz kendi secimi
Yoksa 150 lira bi para değil

Baba ....
Neler yaşadı kimbilir adamcağız ,neden bu kadar içiyor ,neden vazgeçti savaşmaktan Ve pesetti ?
Belki maddiyatın dışında manevi olarakta destek olunsa çıkabilecek içinde savaştığı durumdan .
Kimbilir iç dünyasında neler yaşıyor nelere kırılıyor inciniyor.Yardım etmeniz gerekiyor hep birlikte elele.
Para ise para tedavi ise tedavi .Kendi evladı bile sırt dönüyorsa daha çok sarılacak ,sığınacak şimdi kendi kendine bulduğu çözümlere ..
Nacizane tavsiyem önce manevi olarak kaybettiklerini ,yıkıntılarını onarmayı deneyin ,terapiyse terapi ,inanmaksa inanmak ,sevgiyse sevgi pesetmeden tekrar tekrar.Bakın hala eski günlerinde ki gibi birşeyler yapmak istiyor insanlara zaten iyi niyetinden herşeyini kaybetmiş .Hiç kolay değil.Kazanmaya çalışın lütfen .Sonra çok üzülürsünüz bir avuç toprak ,duayla uğurlarken .

Defalarca sordum bu soruyu ve tatmin edici cevap alamadım
Biraz eski kafalı ve cahil yonleri olan birisidir annem.
Muhtemelen "elalem ne der" sorunsalı yüzünden boşanamıyordur. Kocasının her türlü haltını çeken kayınvalidem bu olaya "ölürüm de millete laf vermem bizde boşanmak yok" demişti.

Katı kalplisiniz. Maddi durumunuz iyi diye soyutlamissiniz kendinizi.

Annecik dediğiniz kişi sizi bu yaşa getirdi.

O zaman defalarca sorma hakkına sahip değilsiniz .

Ama o bana herseyi soruyor ve beni rezil etme hakkini kendinde görüyor
Defalarca yardim ettim bana su düştüğüm hale bak kizimdan para aliyorum dedi. Bende ona
Sacmalama anne ben kotu durumda olsam sen etmeyecek misin sanki? Olur mu oyle sey dedim
Ve defalarca harclik ta verdim.
Kendisi ne yapti?
Bir markanin deterjanlarini satiyor
Aldigi parayi elime verip bana halı alsana internetten dedi
Evde ekmek yok su yok faturalar birikmis
Yani kocasina destek olan bir kadin da degil
Ama evde halı var?
Kim kati kalpli

Muhtemelen "elalem ne der" sorunsalı yüzünden boşanamıyordur. Kocasının her türlü haltını çeken kayınvalidem bu olaya "ölürüm de millete laf vermem bizde boşanmak yok" demişti.
Evet oyle zaten ve Allah göstermesin esim e birsey olsun rahmetli olsun ya da bosanalim Allah korusun beni kabul etmezler

Babam nişanlı iken bana bizde evlilik 1 kez olur 3 ay 6 ay 5 sene 10 sene sonra sende nisanlinda yanima gelmeyin demisti
Yani kabul etmeyecekler arkamda degiller
Ve biz dışarıda cafede oturuyoruz diye apar topar nisanlandirdi bizi olay cikartti benim ismim var leke getiremezsiniz diye.
Unutamiyorum.

Ama o bana herseyi soruyor ve beni rezil etme hakkini kendinde görüyor
Defalarca yardim ettim bana su düştüğüm hale bak kizimdan para aliyorum dedi. Bende ona
Sacmalama anne ben kotu durumda olsam sen etmeyecek misin sanki? Olur mu oyle sey dedim
Ve defalarca harclik ta verdim.
Kendisi ne yapti?
Bir markanin deterjanlarini satiyor
Aldigi parayi elime verip bana halı alsana internetten dedi
Evde ekmek yok su yok faturalar birikmis
Yani kocasina destek olan bir kadin da degil
Ama evde halı var?
Kim kati kalpli

O onun tercihi . Belki hayalinde bir hali almak var.

Sen üstüne düşeni yapıp destek olmuşsun ama yeterli değil demek ki.

Onu hiç bekletmeden her ayın bilmem kaçında belli bir milyar yatirabilirsin ona.

Ben bunu yapardım. Istemesine izin vermezdim.

Eşimin ailesi için de bunu teklif ettim. Eşime dedim ki , annenin para istemesine asla fırsat verme. Neden incinsin ki gururu ?

Durumun zor ama annen ile babanı seçemiyorsun malesef .
Ben her ne olursa olsun eğer durumun varsa annene (babana değil ) yardım etmen gerektiğini düşünüyorum . Eşin sıkıntı çıkartmayacaksa et . Ve mesela sana para hesabı sormayan bir adamla evliysen haftada 100-200 ver annenin eline . O adamla bir ömür geçirmekte insanı delirtir..

Kardeşinizin maaşına babanızın el koyduğunu söylerken kardeşim beş tl bile yardım etmez diyorsunuz sizce de tezat değil mi. Ayrıca kızın kendi maaşı, ister kuaföre gider ister ayakkabı alır, tabi evin gıda masraflarını karşılamalı sonuçta kendi de orda yiyip içiyor.

Ben olsam ailem bu kadar yokluk içindeyken rahat uyku uyuyamazdım, bir şekilde bir yerlerden artırır onları yiyeceksiz içeceksiz bırakmazdım. Madem bir eliniz yağda bir eliniz balda en azından anneniz için evin mutfak masrafını görmeniz lazım, kaldı ki bu para sizin için önemsiz bir miktarken.

Hayır. Anneye destek olunur ama annecik e olunmaz.yasarsa annesi zengin kendisinin. Orda yasar sanırım.

Tüm cevaplarinizi da okudum az önce. Aileniz size bazi seyleri belli ki ögretememis. Annecik nedir Allah askina. Annenize esku kafali ve cahil demissiniz ama sizinde kendinizi gelistirmeye ihtiyaciniz var acikcasi. Bence siz "pacami kurtardim moduna" gecmeye baslayip bütün ailenizi kücümsüyorsunuz. Ama (ve bu konuda kardesiniz hakli) kimin ne olucagi hic belli olmuyor bu hayatda.

Ben su yaptiklarinizin onda birini yapsam kahrimdan ölürdüm herhalde.
Benim babam da çok matah bir adam değil hatta çoğu zaman canimiza tak ettirecek derecede sorumsuz ama ben kiyamiyorum ne anneme ne kardeşime.
Cebinde parası yok ama sigarasindan asla vazgeçmeyen bir adamin eline vermiyorum mesela anneme veriyorum ben.
Bir eliniz yağda bir eliniz baldayken gerçekten nasıl rahat ediyorsunuz ?

Kardeşinizin maaşına babanızın el koyduğunu söylerken kardeşim beş tl bile yardım etmez diyorsunuz sizce de tezat değil mi. Ayrıca kızın kendi maaşı, ister kuaföre gider ister ayakkabı alır, tabi evin gıda masraflarını karşılamalı sonuçta kendi de orda yiyip içiyor.

Ben olsam ailem bu kadar yokluk içindeyken rahat uyku uyuyamazdım, bir şekilde bir yerlerden artırır onları yiyeceksiz içeceksiz bırakmazdım. Madem bir eliniz yağda bir eliniz balda en azından anneniz için evin mutfak masrafını görmeniz lazım, kaldı ki bu para sizin için önemsiz bir miktarken.

Hayır anlamadiniz orayi sanırım,önceden el koyuyordu diye,kardeşim de elinden parasini almasin diye onlara ben maas almiyorum arkadaşıma yardim ediyorum yeni açtı isyerini diyor
Maaşını elinden almasinlar diye yalan söylüyor.
Ama aliyor ve yardim etmiyor annem dedi etmiyor annemde elinde oosetlerle gelince bu nerden buluyor da alışveriş yapiyor demis yoksa alisveris yapabilir ama hic destek cikmiyormus gidaya falan

Arkadaslar mérhaba,ailemin maddi durumu cok kötü. Babam yaptığı bir is yüzünden ve millete borc verip geri alamamaktan hemen arkasindan issizlikten cok yoksul bir duruma düştü.Onun icin üzülmedim neden diye sorarsanız dunya kadar para kazanırken biz 10 tl isteyince neden istiyorsun napcaksin diye hesap sorardi.anneme kredi kartı vermis insan degil,annem para istedigi zaman gözlerini açardı ama her gece icki aleminde para harcardi. Anneminde istediği paralar 50 100 lira gibi paralardi. Gitti 5 aydir tanıdığı adama kredi kartını verdi neymis adam cok cok iyi birisiymiş efendim,muhtacmis ödermiş babamin 2 kartını da atm yuttu.
Tefeciye borçlandı
Tefeciye olan borcunu odemek icin kredi cekti simdi bankaya borclu
Emekli maaşının tamamini alamiyor
Evini satılığa çıkardı
Ev ipotekli bankadan
Çok yakin bir dostuna kredi çektirdi, tapu arkadaşında şuan. O krediden ise bir kısım para verdi arkadaşına. Öde burdan bankaya diye. Akli sira evini kurtarcak. Adam her ay ödedi. Daha sonra borc her ay geliyor sonucta kredi 10 senelik. adam simdi hakli olarak abi odeyemiyorun banka evini satacak bak haberin olsun diyor.
Neyse uzatmayacagim babam ben nişanlı iken icralık olmustu bir banka ile,esim o zaman bana para vermisti ve biz bunu ödedik. Asla bir gune bir gun lafını etmedi.Boyle seyler söylenmez ama eve erzak aldığım oldu esimde elime para tutusturup annene ver bunu babana verme dediği de oldu icki iciyor diye babam gidip icki alır diye.

Düğünde kendisine elden altın para verilmis,benim icin sayısını tam emin olmamakla beraber bildiğim,5 ceyrek,1400 tl para ve bunlari bozdurmus.Elektrik faturalarını falan ödemiş

Asla lafini etmedim bana söyledi,ben sana evim satıldığı zaman vereceğim bu borçları kızım dedi peki baba rahat ol sen evin satilsin da dedim.

Çalışmıyor evde oturuyor,icki iciyor surekli ve kaçak icki .Malbora sigara iciyor. Kizkardesim çalışıyordu ondan para istiyor.marketler hep borc harc esnaf ariyor para istiyor

Kizkardesim de maas almiyorum diye yalan söylüyordu babam el koymasın diye daha evel yapmisligi var çünkü babamın

Ben çalışmıyorum,elimden geldiğince aileme yardimci olmaya çalıştım ve bana yaşattıklarını bir bilseniz bir bardak su vermezsiniz o anne babaya ama ona rağmen vicdanim el vermedi.

Gelelim meseleye,gecen gun babam beni aradi bir kredi kartı olduğunu azami ödemesi oldugunu kart 500 tl lik 150 lira oderse açılacakmış. 150 lira para istedi veremiycegimi söyledim. Altın in var mi ben bozdurayim dedi ordan ödeyim.Sok gecirdim bir an. Bende benim altınlarım kasa da baba alamam. Kocam hesap sorar dedim. Altin bozdurcak 150 lira icin yani. Vermedim peki dedi kapadı

Sonra kizkardesim aradı,babam seni aradi mi dedi. Evet dedim. Neden benden istiyor ben para mi kazaniyorum şuanda (suanda issizim)benim evim ayri yurdum ayri dedim bana ne söylüyorsun falan dedi sen ne soruyorsun?babam aradi mi diye haberin var herhalde dedim. Yok tahmin ettim dedi ,isim var gücüm var ben ne söylicem babama dedi

Telefonu kapadik mesaj cektim,tabi kesin haberin yoktur daha evvel tefeci borcunu isterken de benden,babamin haberi yoktu dimi?dedim.ister inan ister inanma kimin kime muhtac olacağı belli olmaz bunu da unutma yazdı

Ve ben bu mesaji görünce deliye döndüm agzima ne geldiyse söyledim bir kamyon laf salladim ne diyorsun sen terbiyesiz ukala Allah insallah size muhtac etmezde acliktan gebermem .Neymis genel anlamda söylemiş. Bende sen bana sen ve kocan da paraya muhtac kalirsaniz biz yardim etmeyiz demek istiyorsun dedim

Cevap olarak ta sen anlamak istediğin gibi anlamissin yine diye kivirdi. Ama ben baya çattım haddini bil terbiyesiz falan diye sonra diyorki ister ver para verme para senin paran banane hadi eyvallah

Kendisi çalışıyor evde para yok annem para istiyormus vermiyormus eve elinde ayakkabi posetiyle geliyormus alisveris yapiyor yani

Ha hakli para onun parasi ailesine vermek zorunda değil bende sen annnene domates parasi vermeyen insan bana gelmis burda iyi ok senin evin ayrıymış diye trip mi atıyorsun dedim

Sen ne biliyorsun da bilmemne ben mi para vermiyormuşum cart curt

Dun annemlere ugradik odasından çıkıp selam bile vermedi esime ve bana kusuz çünkü esimde tabi fark etti durumu. En zoruma giden de esimin boyle seyleri anlamasi gizlemeye çalışırım sürekli

Arkadaslar benim bir elim yagda bir elim balda lutfen yanlis anlamayın herkesin sınavı bambaskadir kimin ne olcagi bilinmez belki esim iflas eder bende yok duruma düşerim(Allah korusun) ama ailemin yaptiklarindan cok yoruldum zaten babamla aramiz cok cok kötüydü

Üstüme yurumuslugu (alkolluyken) saldirmisligi polislik olmuslugumuz bile var

Nisanliligimi zehir etti mesela.esimide sevmezler ama.lafta cok severlermiş. Hangi koca hangi es kayinbabasina karsiliksiz para verır?zor durumdan kurtarir ustelik kotu bir kayinbabaya. Esime de yapmis oldugu terbiyesizlikler var çünkü babamın. Esim harbiden cennet yürekli baya sabırlı ve insan gibi insanmış Allah im ömrüne ömür katsın inşallah.

Simdi ben aileme yardimi kestim zaten bana borclular. Onu gectim ben asla gorusmek ayni ortama girmek istemiyorum babam zaten alkolik gidiyoruz yanlarina ziyarete bos bos konusuyor annemi ve beni rencide edici sekilde esime karsi rezil oluyorum

Aranizda senelerce ailesiyle küs kalan varmi?

Normalde küstüm

Ama kaynana surekli annen nasil baban nasil annene gittinizmi diye soruyor baslarda ufak tefek yalanlar söylüyordum beni sahipsiz sanmasinlar arkamdan konuşmasınlar diye yalandan numara yapiyordum esime ve kaynanama ama ben artık cok sıkıldım bu oyunlardan

Lütfen bana bir yol gösterin stresten üzüntüden kilo verdim sagligimdan oldum hala yanlarina giderim eve donerken sinir kupu olarak donerim ama esime belli etmem

Ben ne yapacagim ya. O kadar cikmazdayim ki.

Cok uzun oldu hakkinizi helal edin .
kızkardeşinle yaptığın kavga çok saçma olmuş gerçekten. tamamen haksızsın.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X