Eşim ailem kizkardesim ve borç

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Herkesin annesiyle ilgili kavgasi sorunlari olmustur ama hep ilgisizdi diyorsan ben senin yerinde olsam Allah rizasi icin arada giderdim yardim yapardim,ziyaret ederdim o kadar cok bi sicaklik olmazdi.Tamamen kestirip atma aileni,esine de anlatma cok detay verme bence.

Şu konu eş ailesiyle ilgili açılsaydı burada konu sahibini suçlu gören çoğu kişi "Eee kayınpeder içmesin o zaman ödesin borcunu. Sizin eviniz ayrı artık. Eşinin yardım etmesi çok yanlış. Görümce zaten çalışıyormuş. Niye eve katkı yapmıyor da eziyeti sen çekiyorsun?" falan derdi eminim.

Anne baba hakkı denilen konuya katılmıyorum. Yapabilen herkes çocuk yapıyor. Bu, herkesin çocuğuna çok iyi baktığı anlamına gelmiyor. İnsanın elinden gelmez ayrı ama elinden geldiği halde iyi bakmayan bir dünya insan var.
Benim ailem darda olsa ya da darda olmasa bile herhangi bir şey için maddi yardım isteseler elimden gelen her türlü yardımı yaparım, hiç de gocunmam. Ama herkesin şartları bir olmadığı gibi her aile de bir değil.

Ben konu sahibi haklı da demiyorum, elinden geldiğince annesine ve kardeşine destek olabilir. Babaya vermek için 150 lira önemli bir miktar olmayabilir ama o 150 liraya gelene kadar neler yaşandı, 150 lira bıçağın kemiğe dayandığı yer mi bilemeyiz. Bazı insanlar 5 kuruşu da hak etmez çünkü.

ha yani şu an kardeşinizin yaptığını zamanında sizde yaptınız: paranız olduğunu gizlediniz?
ama şimdi kardeş yapınca nankör suçlu fln oldu çünkü alışverişini kuaförünü eksik etmiyo? e ama zamanında sizde çeyiz almışsınız ya da kenara koymuşsunuz işte parayı.

yalan mı?

her insan kendi seçimlerinin bedelini ödüyor. ben ailesinden kısıp dışardaki insanlara yaranmaya çalışan insanların çok cahil olduğunu düşünüyorum, duygusal cehalet demek istediğim... herşeyden önce kendi eşine ve çocuklarına değer vericeksin sevgi göstericeksin. evet imkanları kısıtlı olabilir anne babanın ama bunu çocuklarına ve birbirlerine gösterdikleri sevgiyle saygıyla telafi ederler. kendi ailesinden de bu şekilde görmüş büyük ihtimalle anne babanız, anlattıklarınız küçük önemsiz şeyler değil bir çocuk için travma bence.

ben sizi anladım, mesele 150 lira değil zaten, adamın istediği zaman sizden para isteyeceğini düşünebilmesi.

ama şunu söyleyebilirim, kız kardeşinizi anlamaya çalışın, dünyada ne kadar iyi dostunuz olursa olsun sizi gerçekten anlayabilecek tek kişi kardeşinizdir. çünkü aynı ortamda yetiştiniz. baba, dersiniz kardeşiniz sizi anlar hiç babam şunu yaptı bunu yaptı demenize bile gerek kalmaz.

Evet yalan. Ceyiz icin borc yaptım. Zaten kayda deger pek biseyde alamadim.cumle alem biliyor.

Katılıyorum. Erkek tarafı olsaydı şuanda erkeğin ailesi yerden yere vurulurdu. Tek kuruş yardım etmeseydi hadi neyse derdim ama hem eşinin parasını alıp hem de kızını adamın yanında rezil edersen kusurabakma öz ana baba bile olsa bir yere kadar.

Baban çalışmıyor sürekli borç harç içinde bulduğunu da savuruyorsa annen ve kız kardeşin ne yiyor içiyor faturaları nasıl ödüyor. Demekki kardeşin bunları karşılıyor. Kardeşinle atışman yanlıs olmuş. Genç kadın çalışıyor diye babanın bu savurganliklarini sirtlayacak hali yok tabii ki ayakkabı alacak. Eve poşetler ile gitmesi bile batmış gözünüze. Siz nerden biliyorsunuz annenizin doldursun geliyorsunuz demektir. Anneniz esinden para alamıyorsa kızından alıyordur ama o da yetmiyordur. Gelip size sikayentleniyorsa siz de 3-5 bir şey atasınız diyedir.bu hikayedeki en masum insanlar kız kardeşiniz ve sizsiniz. Annenizi de doğru bulmadım.

Sonundaaa beee ayakta alkışlıyorum.. tesekkur ederim yorumunuz icin.
Sigaram bitmisti ucuz sigara icerdim o zamanlar,istedim gitti aldı
Onumde duran sehpaya fırlatıp al ic aldim iste dedi(kafama çaldı resmen)
Isyeri açtı bende sirf disariya para gitmesin kendini kurtarsin diye essekler gibi çalıştım
Bulasik yikadim cay demledim kahve pisirdim asla da gocunmadim 12 bazi gunler 13 saat çalışıyordum
Odama girdi hadi.kalk ise gidicez dedi. Bende uyku sersemiydim biraz daha uyusam10 dakikaya kalkacagim baba dedim
Klimami kapattı,seni kuru yatakta yatıracağım dedi.

Ortağına telefon açtı beni kötüledi
Isyerinde bana defalarca musteriler önünde bağırdı
Para lazim olurdu isterdim cok ufak meblalar param yok derdi giderdi bira raki sigara alırdı

Ha alsinkendi parasi amenna,ama bir cocuga 10 tl vermek bu kadarmi zor alt tarafi döner yiyecektim.
Nisanliyken uzerime saldırdı
Beni defalarca evden kovdu
Antidepresan kullaniyorum diye bana uyusturucu iciyorsun dedi suanda kizkardesim kullanıyor.

Babam esimi arıyor beni kotuluyor.Neden mi?onların yanina gitmiyormusum diye bir de annemin telefonunu açmamışım diye. Evde bekar bir kiz varmış (kızkardeşim oluyor) Buraya Dikkat !!!!

Ilac kullanan bir kızmış.. onu anlamam lazımmış

O da niye? Kizkardesim ben ve kocami eskiden ayirmaya calisan bir serefsiz kızla arkadaslik ediyor eve sokuyor,kiz evde kaliyor bende o yuzden o ara annemlere gitmiyordum haklı olarak.bu ayirmaya calisma olayini da ailem biliyor

E ben 9 sene kullandim antidepresan bana kim üzüldü? Uyuşturucu kullaniyorsun deyip asagiladiniz.

Bunlar unutmadiklarim. Daha si da var..

Kardeşim bana diyor ki işte kimin kime muhtac olacağı belli olmaz bunu da unutma.. babama para vermedim diye böyle konusuyor terbiyesiz ya.

Evet oyle yapcam yalana dolana devam selamlari var. Iyiler onlarda sizi sordular falan

Bence siz anlamamışsınız. Çunku kendisi de para vermiyor. Siz ona kızıp cemkirdiginiz için bir gün sen de bana muhtaç olabilirsin diyor. O da zaten söylemiş anlamak istediğin gibi anlıyorsun diye.

Kızım annen kardeşin ve sana da muhtemelen böyle ikili oynuyor. Otur konuş kardeşinle

Valla canım alsin giysin bende kendisine kiyafet veriyorum çalışıyor giyinsin isyerinde diye yikayip geri veriyor dogumgunu oldu harcligini verdim bazen onada 3 4 otobusle gidiyor diye yol parasi verdim
Benim gozume o batmadi annem bunu söylüyor yalan soyluyor cimri bencil yalanci para vermiyor
Falan sürekli sikayet halinde bende hani elbette alsin giysin hakkidir genc kiz ama yalan soylemesin maas almiyorum diyipte bu annemin gozune batiyor parasi yok posetle gelmis diye.

Babam gecimini her ay baska birinden borc alarak yapiyor
Eline gecen emekli.maasindan kalan ufacık parayla marketin bir kismini ödüyor ki market ona tekrardan borc verebilsin diye
Anneannemden borc aldilar
Teyzemde destek cıkmış
Yani hep bir borc borcla borc kapatma olayi
Kardesimin fatura odemedigine eminim adim kadar zaten maasi odemeye yetmez
Cafede çalışıyor garson.

Kızım annen kardeşin ve sana da muhtemelen böyle ikili oynuyor. Otur konuş kardeşinle
Anneme kefil olamam
Yapar
Oynar 2li
Dogru söyledin yapar yani zamaninda az yapmadi çünkü
Ben en kötüydüm. Varlikli birisiyle evlendim simdi benden iyisi yok onlarin gözünde
Zoruma gidiyor.

Zor bir durum sizi çok iyi anlıyorum yaşayan bilir neyse
Neler çektiğinize ya da hala neler yapacaklarına odaklanmadan anneniz aç iken siz tok yatmayın
Babanız 150 tl ye bile muhtaçsa eve yiyecek girmiyor olabilir
Ben aynı durumu yaşasam ki farklı şekilde yaşıyorum anlatsam inanmazsınız..
Aylık annemin erzağını alırım faturalarını öderim annemin eline de harçlığını veririm bu kadar.

Son kısmı okuyana kadar "Böyle bir ailede en azından kardeşinizle birbirinize destek olun, sizi en iyi siz anlarsınız" diyecektim de kardeşinize de diyecek söz yok.

Ama siz yine de bağlarınızı tamamen koparmayın bence. Çok sık görüşmeyin ama çok da samimi olmayın. Kayınvalidenize de "İyiler onlar da" diye cevap verip geçin.

+
Son yazdıklarınızı yeni okudum da anneniz de çok normal davranmıyor. Kardeşiniz konusunda sizi kışkırtıp kardeşinize de sizi kötülüyor olabilir. Belki sizin daha önce yaptığınız yardımları bilmiyordur kardeşiniz. Evlenip kendini kurtardı, ben burada çile çekiyorum diye düşünüp size bilenmiş olabilir annenizin de katkısıyla.

Anladım babanız baştan sona hatalı, kardeşiniz de kendi göre haklı sonuçta çalıştığını babasına vermek zorunda değil ancak tabiyki yaşadığı eve yiyecek almalı bu açıdan yaptığı yanlış, ancak bu yanlışa sizde ortak olmayın derim ben. Kendiniz çalışsanız çok daha fazlasını yapmanızı önerirdim ancak ev hanımı olduğunuz için artırabildiğiniz kadarıyla gıda masrafını karşılamaya yardım edin bence. Evet kabul etmeli ki babanız çok hatalı, kazandığını alkolle çarçur etmiş, boş yere borçlanmış tabiyki bu borçları sizin ödemeniz beklenemez ama dolaplarında bir kilo domates de olmalı bunu evlat olarak karşılayabilecek güçteyken duyarsız kalmayın. Bu nacizane benim önerim. Her ne olursa olsun anne babadır, dünyaya getiren bu yaşa getirendir, ne olursa olsun vefa borcudur.

Bu dediginiz ihtimaller zaten oldukça yüksek ihtimaller gunahini almayayim ama annem yapar
Ne yazik ki yapar
.sürekli 2li oynuyor babamla benide birbirimize az düşürmedi annem sağolsun
Çok cok tesekkur ederim yorumunuz icin. Beni anlayabilen insanların olması cok güzel.

Amanında amanın salak olan koca nasilda ponçik bir adama dönüşmüş masallah..bir elim yağda bir elim balda (Allah korusun) yazmışsın ya..senin yazıda bile çekemediğin yoklugu ailen bizzat yaşıyor şimdi 150 tl çok mu bir babaya..hadi baban suçlu anladik bari annene yardim et..kardesinede kan kusmussun resmen esasli kızmış terbiyesini hic bozmamış..sadece sormuş babam aradimi diye sende acmissin agzini yummuşsun gözünü..kardesinden özür dile.

Hayır. Anneye destek olunur ama annecik e olunmaz.yasarsa annesi zengin kendisinin. Orda yasar sanırım.
Gerçekten sizin yerinize ben utandım,o çok güvendiğiniz cennet yürekli kapı kıran kocanız bir gün çekip giderse o küçümsediğimiz aileye nasıl geri döneceksiniz merak ediyorum,herkesi geçtim kız kardeşiniz sizin küçüğünüz yol gösterip karşınıza alıp konuşacağınız yerde onla aşık atmaya çalışıyorsunuz anneniz bir su bir domates parası aranırken bir elim yağda bir elim balda demek ne demek,Kocanıza bir salak bir cennet kalpli demenizden tutarsız bir insan olduğunuz belli tamam herkes eşine kızınca ya da sevdiği anlarda bir takım sözler söyler ama bu kadar iki uç tabir tutarsızlık,bence burada değil bir psikolgda arayın sorunlarınızın çözümünü .

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…