Eşim birikim yapmak istemiyor :(

70 yaşında sağlık sorunlarından bilmem neyden başını kaldırıp, birikmiş para kalırsa alınır tabii. Kuş kadar kalmış emekli maaşından bahsetmiyorum bile. En azından oturmalık bir evi eli yüzü düzgün bir arabası olmasin mi insanların. Hadi kari koca tek basinaysa yine tamam ama sorumlu olduklari bir çocuk da var. Onun da geleceğini düşünmek zorundalar. Yarın ne olacağımız belli değil. Evet işte bu yüzden biz erken ölüp gidersek çocuk arkamızdan sefil olmasın.
Ne benim babamdan ne onun babasından 1 kuruş kalmadı hatta hala bizden bekliyorlar 🤐😪Ama inş ben çocuğuma aynısını yapmayacağım 👍🏻

Asla olamayacağım insan tipi sanırım. O kadar iyi kazansam yatırım yapardım çünkü ileri yaşımda maddiyat derdine düşmek istemem yada keşke demek bence o zamanlar çok ağır gelir bana.
Bir de ileride çocuk bile niye beni düşünmediniz diyebilir. Sonuçta özelde okuyor da iyi bir işi olsa bile kendi ev almaya kalksa zorlanır. Millet kendi evini bırak çocuğuna ev alıp koyuyor kenara. Bu ülke anın tadını çıkarayım ülkesi değil.
Ekşi sözlükte bir yazar ilkokuldan itibaren özel okulda okutulmuş ve ailesinin harcadığı parayı hesaplamıştı. Adamın şu an kazandığı paradan çok daha iyi bir miktardı. O parayı okula vereceklerine biriktirip benim için bir yatırım yapsalardı şimdiki hayatımdan çok daha iyi bir hayatım olurdu diyordu. Çocuk (ailenin kendi bakış açısıyla değil de) rasyonel olarak değerlendirilince ekstra bir umut ışığı taşımıyorsa standart çocukların özel okulda okuması orta gelirli aileler için çok da doğru bir seçim olmayabiliyor. Bu konuda da çocuğun ileride ekşi sözlükteki yazar gibi düşünmesi çok olası geldi bana.

Bir daha genç olmayacağız yiyelim içelim gezelim görelim, çok haklı bir bakış açısı.
Ama...
Bir daha genç olmayacağız yatırım yapalım iyi kötü bir evimiz olsun bunun hastalığı var yaşlılığı var çocukların eğitimi ihtiyaçları var, bu da çok haklı bir bakış açısı.

İki durumu da abartmadan yaşamak lazım.

Ev almakla ilgili şunu söyleyebilirim. Almadığınız her gün için pişman olabilirsiniz.
2 yıl önce aldık. Eğer almasaydık bence bir daha kolay kolay ev sahibi olamazdık diye düşünüyorum.

70 yaşında sağlık sorunlarından bilmem neyden başını kaldırıp, birikmiş para kalırsa alınır tabii. Kuş kadar kalmış emekli maaşından bahsetmiyorum bile. En azından oturmalık bir evi eli yüzü düzgün bir arabası olmasin mi insanların. Hadi kari koca tek basinaysa yine tamam ama sorumlu olduklari bir çocuk da var. Onun da geleceğini düşünmek zorundalar. Yarın ne olacağımız belli değil. Evet işte bu yüzden biz erken ölüp gidersek çocuk arkamızdan sefil olmasın.
Olsun canım ben mi tutuyorum.kendi tercihimi yazdım.

Merhaba size danışmak istedim.Eşim mühendis ve şu ana kadar çok güzel firmalarda çalıştı ,bende öğretmenim 17 yıldır falan çalışıyoruz fakat eşim anı yaşama taraftarı,dişin keserken yiyecen diyor.Ama bizim ne evimiz ne de ele avuca gelir bir birikimimiz yok maalesef.Bakıyorum ne insanlarda ne paralar ,kaçıncı evleri 🤥😑(sadece araba o da normal bişey 0 falan değil)şimdi yurtdışında çalışıyor ben çalışmıyorum,burada çocuk özel okula gidiyor ev kirası,benzin yemek falan para kalmadı pek .kalan parayı da uçak biletlerine vereceğiz :KK43:Ama benim eşim tutturmuş Trye dönünce illa tatil yapacakmışız Yunan adalarında.Ha bir de arabayla havaalanına gidip 1 ay oraya koyup oraya da para verecekmişiz trenle ve valizlerle gidemezmiş..Evimiz kira hem de çok yüksek bilmiyorum nasıl olacak .Ben biraz birikim yapmaya çalışyorum
Benimki de öyle bacım ne ev var ne araba , varsa yoksa yesin içsin gezsin , bir liramız yok kenarda aldığı maaşı ay sonu gelmeden bitiriyor çevremizdeki herkes ev araba alıyor altına yatırım yapıyo, benim ki parası bitince benim altınlara kadar yiyo , yani bazı adamlara ne dersen boş kafalarının dikine gidiyo , sen kendince birikimini yap eşine de söyleme , tatile gitmek istiyorsa git bacım tadını çıkar sonuçta senin elinden gelen bişi yok

Eşinizin mantığı saçmalık. Bir arkadasim var ayni şekilde, ne paralar kazanıyor eşi de öğretmen, hiçbir şeyleri yok. Anca yesin, gezsin, malum kahve dükkanından çıkmasın. Bir ev varken 2. Bencede saçmalık ama insanın 1 evi olmalı. ama böyle durumlar genelde kadınlar pasifse yasaniyor. Keşke emrivaki yapsaydıniz.

Merhaba size danışmak istedim.Eşim mühendis ve şu ana kadar çok güzel firmalarda çalıştı ,bende öğretmenim 17 yıldır falan çalışıyoruz fakat eşim anı yaşama taraftarı,dişin keserken yiyecen diyor.Ama bizim ne evimiz ne de ele avuca gelir bir birikimimiz yok maalesef.Bakıyorum ne insanlarda ne paralar ,kaçıncı evleri 🤥😑(sadece araba o da normal bişey 0 falan değil)şimdi yurtdışında çalışıyor ben çalışmıyorum,burada çocuk özel okula gidiyor ev kirası,benzin yemek falan para kalmadı pek .kalan parayı da uçak biletlerine vereceğiz :KK43:Ama benim eşim tutturmuş Trye dönünce illa tatil yapacakmışız Yunan adalarında.Ha bir de arabayla havaalanına gidip 1 ay oraya koyup oraya da para verecekmişiz trenle ve valizlerle gidemezmiş..Evimiz kira hem de çok yüksek bilmiyorum nasıl olacak .Ben biraz birikim yapmaya çalışyorum
Meslek sahibi bir çiftsiniz ki bizim mesleğimiz yok evimiz arabamız birikimimiz var çok enteresan geldi eşinizin anı yaşaması birde çocuk var dünyanın bin türlü hali var birikim hele bu devirde şart

Aynı kafadayım ama zorla da nasıl olacak o iş bilemedim.Ev fiyatları uçmuş gitmiş zaten :KK43:Bak dedim geçen sene alsaydık kardaydık..Vay efendim ne olacağımız belli değilmiş falan filan 🤔😩
Yani desekki eşiniz yiyip içmiyor, gezmiyor tüm parayı başka şeylere aktarıyor, başkalarına yediriyor, o zaman haklı olabilirsiniz ama böyle hayatın keyfini çıkarmayı bilen insanada birikim yapmalı diyemiyorum 😂

Ben eşinizin tarafındayım 🙈 Keşke benim adamda böyle para harcasada bende parayı tutmaya çalışmak zorunda kalmasam 😬
Annesine kardeşlerine ev almış ama ve üstüne yapmamış da..

Eşinizin mantığı saçmalık. Bir arkadasim var ayni şekilde, ne paralar kazanıyor eşi de öğretmen, hiçbir şeyleri yok. Anca yesin, gezsin, malum kahve dükkanından çıkmasın. Bir ev varken 2. Bencede saçmalık ama insanın 1 evi olmalı. ama böyle durumlar genelde kadınlar pasifse yasaniyor. Keşke emrivaki yapsaydıniz.
Ev yok çocuk özel okulda falan.. Herkes farklı düşünüyor. Ama illa ki çocuğun başını sokacağı ev olması şart. Ev olana kadar orta halli yine gezersin. Daha sonra evin varsa rahat rahat gezersin.

Üstelik anne babasına ev almış. Ya bu çalışan kadınların gerçekten bazıları cüzdan olarak görülmesine çok ama çok üzülüyorum.

Benimki de öyle bacım ne ev var ne araba , varsa yoksa yesin içsin gezsin , bir liramız yok kenarda aldığı maaşı ay sonu gelmeden bitiriyor çevremizdeki herkes ev araba alıyor altına yatırım yapıyo, benim ki parası bitince benim altınlara kadar yiyo , yani bazı adamlara ne dersen boş kafalarının dikine gidiyo , sen kendince birikimini yap eşine de söyleme , tatile gitmek istiyorsa git bacım tadını çıkar sonuçta senin elinden gelen bişi yok
Benimki saçmıyor ama saçma sapan lüksleri var 😪Benim parama aslaaa 😾

Ev yok çocuk özel okulda falan.. Herkes farklı düşünüyor. Ama illa ki çocuğun başını sokacağı ev olması şart. Ev olana kadar orta halli yine gezersin. Daha sonra evin varsa rahat rahat gezersin.

Üstelik anne babasına ev almış. Ya bu çalışan kadınların gerçekten bazıları cüzdan olarak görülmesine çok ama çok üzülüyorum.
Madem ev gerekli değilmiş anne babasına neden almış o halde değil mi? Evi olmayanlar da barınma için bir para veriyor sonuçta.

Aynı ben😂
Çok da haklı buluyorum.
60 70 yaşında orası senin burası benim gezemezsiniz, gezdiğinde bile ağrıdan sızıdan tat alınmıyor, onca saat yolculukları insanın gözü yemiyor.
Lakin böyle yaşayan insanlar, hayatın tadını doyasıya çıkarttığı için genç ve dinç kalıyor, emekli olup köşesine çekilip, bir dört duvar için çalışmadığından, o yaşta da çalışmayı başarabiliyor.
Adam kazanıyor da yiyor yahu, imrendim.

Madem ev gerekli değilmiş anne babasına neden almış o halde değil mi? Evi olmayanlar da barınma için bir para veriyor sonuçta.
İşte bulmuş maaşlı kadını. Ailesine de destek oluyor. Yiyip içip gezmeyi kim sevmez ki.. Ama bir taraftan hayatın zorlukları da var. Yaşlanınca sen de oğlum gelinle beraber bana ev alsın diye mi bakacaksın?

En acısı da mal kaçırması.

O biraz zoraki oldu kentsel dönüşüme girmişti çok uygun fiyata oldu ama içim rahat benim ailemin ihtiyacı olsa o durumda ben de verirdim.Evi eşim almadı yani destek oldu

X