Eşim zengin diye ailemin benden beklentileri ve çevremin eşimi yönettiğimi düşünmesi sonucu herkesle aram bozuk... Ne yapıcam?

Eş durumundan değil de kendi kazanımlarınızla zengin olsanız bile zaten aileniz için üzerinize düşeni yapmışsınız. Kim kime milyonlar verir bu devirde? Kendilerine güveniyorlarsa bankadan kredi çeksinler. Madem size faiziyle geri ödeyeceklermiş bankaya ödesinler o zaman.

Kendimi Cennet mahallesindeki pempe gibi hissetttim 😏
Screenshot_20201106_021351.jpg

Arkadaşlar merhaba herkese. Çok öncelerden buralarda az takılmadım. Yeni bir hesapla geri dönme vaktim gelmiş. Çevremde beni anlayan insan yok çok bunaldım. Biraz dertleşmeye ihtiyacım var.
Ben 5 yıllık evliyim ve ikiz kızlarım var. Eğitim fak. mezunuyum ama çalışmıyorum. Eşimle aramız aslında iyi ama problemim şu ki eşimin ve ailesinin durumları çok iyi. Yurtdışı bağlantılı şirketleri var. Ailem ise evlendiğimden beri bu noktada benden beklenti içinde. Benim bindiğim arabayı, yaşadığım evi görünce zannediyorlar ki bunların hepsi benim.
Kaç kere açıkladım. Hatta arabanın ruhsatını gösterdim. Ev, araba, arsa ne varsa hepsi şirketin. Bunların üzerinde etkim yok yani. Bana veriyorlar biniyorum. Biraz giyimim pahalı onlar da zorunluluk girdiğim ortamlar dolayısıyla. Gerisi de eşimin ve ailesinin hediyesi.
Zannediyorlar ki sınırsız bir para harcama özgürlüğüm var. Kız kardeşim daha önce saatimi beğendi mesela çıkardım verdim. Yine küpe, kolye kaç tane böyle değerli eşya verdim beğendiği için.
En büyük abim borçlanmış icra gelmiş dediler, mücevherlerimden sattım verdim. Elimden gelen, elimin altında olan bu. Ben şirkete ortak değilim ki. Yine yeğenlerim geldiklerinde giyinme odasında beğendikleri bir şeyler varsa hediye ediyorum her zaman. Böyle kaç tane ayakkabı, çanta hediye ettim. Ki oldukça pahalı markalar.
Neyse babam eski esnaf ve 2 sene önce battı. Ev, araba her şey icradan satıldı. Yine bana söylediler. Eşime rica ettim, sağ olsun ama naz niyazla alırız icradan dedi. Ama biliyorum ki zarar edecek olsa ona göre büyük zarar olmasa bile eminim almazdı. Aldı benim üzerime evi. Ailem oturmaya devam etti orda.

Bu seferde geri kalan borçlar için sürekli beni sıkıştırmaya başladılar. En son babamla abim saçma sapan bir yeni iş kurma hayaline kapılmışlar, ben sermaye verecekmişim yada eşimden isteyecekmişim sonra faiziyle ödeyeceklermiş. Ağızları milyonlardan açılıyor, şaşırıp kalıyorum. Altı üstü beyaz eşyacıydı sonuçta babam.
Hayatım üst düzey görünse de benim elime geçen para belli. Bakın her ayın 1'nde hesabıma otomatik talimatla para gönderirler. İstersem 1 günde harcarım param biter, istersem 1 ay kullanırım. Aramızda başka hiç para muhabbeti geçmez eşimle. Elden para alışverişi de olmaz yani.

Aileme sınırsız para harcama yapamadığımı anlatamamamın bir sebebi de eşimin ayda yılda bir ailemi görünce aşırı derecede ağzımın içine düşmesi. (Kendisi böyle şovlara bayılır.) Böyle olunca zannediyorlar ki istediğimi yaptırabiliyorum adama ama ben istemiyorum onların iş kurmasını, borç ödemesini. Hatta kardeşim demiş ki ben onların iyi durumda olmasını istemiyormuşum, tepeden bakmak hoşuma gidiyormuş. Benim değil eşimin zengin olduğunu anlatamadım gitti...

Ayrıca eşim bunu kendi ailesine de yapıyor. Mesela en basiti kuzeniyle görüşmek istemedi ya hemen Silent istemiyor diye beni öne atıyor. Onun ailesinde de herkesle aram bozuk bu nedenle. Bunu öyle ustaca yapıyor ki öyle olmadığını anlatmama fırsat bile kalmıyor bana. Zamanlaması mükemmel. Sanki aile ilişkilerinde eşimi benim yönettiğimi (bu mümkün değil zaten öyle bir adam değil) ve gerçekten kendilerini benim istemediğimi düşünüyor. Yapayalnız kaldım... Çok bunaldım. Biraz dertleşmek istedim sizlerle...
Anne boşanmamımı istıyosunuz.Bendede yok sende varsa bıraz borc verırmısın de.Offf kızlarını verdıler dıye her ıstedıkleri olmaz

Güzel ablacım müge anlı tınısıyla söylüyorum para konu sahibinin değil, konu sahibinin parası yok, kayın ailesinin parası var. Kendi kazandığı olsa ailenin de gerçekten ihtiyacı olsa amiyane tabirle eşşek değil ya her evlat destek olur ailesine. Millet sabah beri bunu anlatmaya çalışıyor. Aile de başı sıkıştığından falan değil düpedüz yiyici, boşa kutsallık atfetmeye gerek yok. Aile var aile var.
müge anlı tınisına güldüm valla...doğru diyorsun kardeş aile var aile var, ben benimkilere kızıyordum mirasımı hacıladılar diye bak damat şeyiyle gerdeğe gireni de varmış ...allah beterinden saklasın

Benim konudan cikardigim siz ilk basta evlilik yoluyla edindiginiz seylerin etkisinde kalip ailenizle paylasmissiniz (yoksa giyinme odanizda ne isleri var?) sonra insanlarin beklentileri artinca isin icinden cikamamissiniz. Su asamadan sonra tek yapabileceginiz aranizi bozma pahasina olsun net bir sekilde her isteklerine hayir demek.

Esinizin aile sirketi konusunda size katiliyor ve hak veriyorum. Benim esim aile sirketinde aktif calismiyor, biz zaten esimin ailesinden farkli bir ulkede yasiyoruz, ikimiz de yonetici kadrosunda calisiyoruz kendimize ait kariyerlerimiz var yani. Esim pasif olarak sirketin islerini halleder ve katki saglar ama o esimin ailesinin sirketidir, benim gozumde aksi mumkun olamaz, kendimi dahil hissedemem. Tek bilgim kisisel muhasebicimizin her ay mali durumumuzla ilgili attigi mail, onun disinda esime sirketteki payini sormam bile. Edinilmis mal varligi degil sonucta, ben evlililik yoluyla aileye girdigim icin bir anda butun mal varligina ortak olmuyorum. O yuzden biri bana esinin ailesinden su kadarlik borc al ver bize dese, kim olursa olsun, ne munasebet der ve kestirip atarim.

Ailenizin tavrina cok sasirdim benm babam malum olaylar yuzunden ihrac edildi bu arada hic bir sucu da yok babam benden bir kurus para istemedi hatta o ara halama borcu vardi onlarda bi laf falan carptilar cani cok sıkılmıstı dedim bileziklerimi bozdurayim ver diye kabuletmedi cok sukur emekli oldu simdi bi is de kurdu kardesim o zamanlar istanbulda ozel bi unide burslu okuyordu belki yanlis ama cocuk ordaki zengin ,cocuklarin projelerini cizip parasini cikariyordu cok cok darda olunca bni ariyordu o da kucuk paralar istiyordu yani ailenize inanamadim birakin uzaklassinlar daha ne yapacaksiniz

Benimde kaynana tarafi yiyici tabi biz zengin degiliz sadece esimin maasi ulke standartina gore azicik yuksek.benim kaynana esimin bekarken aldigi evde oturuyor annesi otursun dedim ama suan herkese ev benim diyor tapu biraz sikintili alamadilar daha yakinda alacak esim ama bakalim annesi ne yapacak kaynanaya sesimi cikarmama sebebim de bi gunde felc oldu suan engelli o yuzden .gecenlerde amcasinin ogluna 40 bin verdi o da onu odemiyor gecenyil da kaynima benzer bi para verdi o da gelmedi adam lafini bile acmiyor. ben catliyorum esimin yuzune dedim parazit gibiler baskasinin ustunden gecinmeye calisiyorlar diye cunku canima tak etti artik.

Arkadaşlar merhaba herkese. Çok öncelerden buralarda az takılmadım. Yeni bir hesapla geri dönme vaktim gelmiş. Çevremde beni anlayan insan yok çok bunaldım. Biraz dertleşmeye ihtiyacım var.
Ben 5 yıllık evliyim ve ikiz kızlarım var. Eğitim fak. mezunuyum ama çalışmıyorum. Eşimle aramız aslında iyi ama problemim şu ki eşimin ve ailesinin durumları çok iyi. Yurtdışı bağlantılı şirketleri var. Ailem ise evlendiğimden beri bu noktada benden beklenti içinde. Benim bindiğim arabayı, yaşadığım evi görünce zannediyorlar ki bunların hepsi benim.
Kaç kere açıkladım. Hatta arabanın ruhsatını gösterdim. Ev, araba, arsa ne varsa hepsi şirketin. Bunların üzerinde etkim yok yani. Bana veriyorlar biniyorum. Biraz giyimim pahalı onlar da zorunluluk girdiğim ortamlar dolayısıyla. Gerisi de eşimin ve ailesinin hediyesi.
Zannediyorlar ki sınırsız bir para harcama özgürlüğüm var. Kız kardeşim daha önce saatimi beğendi mesela çıkardım verdim. Yine küpe, kolye kaç tane böyle değerli eşya verdim beğendiği için.
En büyük abim borçlanmış icra gelmiş dediler, mücevherlerimden sattım verdim. Elimden gelen, elimin altında olan bu. Ben şirkete ortak değilim ki. Yine yeğenlerim geldiklerinde giyinme odasında beğendikleri bir şeyler varsa hediye ediyorum her zaman. Böyle kaç tane ayakkabı, çanta hediye ettim. Ki oldukça pahalı markalar.
Neyse babam eski esnaf ve 2 sene önce battı. Ev, araba her şey icradan satıldı. Yine bana söylediler. Eşime rica ettim, sağ olsun ama naz niyazla alırız icradan dedi. Ama biliyorum ki zarar edecek olsa ona göre büyük zarar olmasa bile eminim almazdı. Aldı benim üzerime evi. Ailem oturmaya devam etti orda.

Bu seferde geri kalan borçlar için sürekli beni sıkıştırmaya başladılar. En son babamla abim saçma sapan bir yeni iş kurma hayaline kapılmışlar, ben sermaye verecekmişim yada eşimden isteyecekmişim sonra faiziyle ödeyeceklermiş. Ağızları milyonlardan açılıyor, şaşırıp kalıyorum. Altı üstü beyaz eşyacıydı sonuçta babam.
Hayatım üst düzey görünse de benim elime geçen para belli. Bakın her ayın 1'nde hesabıma otomatik talimatla para gönderirler. İstersem 1 günde harcarım param biter, istersem 1 ay kullanırım. Aramızda başka hiç para muhabbeti geçmez eşimle. Elden para alışverişi de olmaz yani.

Aileme sınırsız para harcama yapamadığımı anlatamamamın bir sebebi de eşimin ayda yılda bir ailemi görünce aşırı derecede ağzımın içine düşmesi. (Kendisi böyle şovlara bayılır.) Böyle olunca zannediyorlar ki istediğimi yaptırabiliyorum adama ama ben istemiyorum onların iş kurmasını, borç ödemesini. Hatta kardeşim demiş ki ben onların iyi durumda olmasını istemiyormuşum, tepeden bakmak hoşuma gidiyormuş. Benim değil eşimin zengin olduğunu anlatamadım gitti...

Ayrıca eşim bunu kendi ailesine de yapıyor. Mesela en basiti kuzeniyle görüşmek istemedi ya hemen Silent istemiyor diye beni öne atıyor. Onun ailesinde de herkesle aram bozuk bu nedenle. Bunu öyle ustaca yapıyor ki öyle olmadığını anlatmama fırsat bile kalmıyor bana. Zamanlaması mükemmel. Sanki aile ilişkilerinde eşimi benim yönettiğimi (bu mümkün değil zaten öyle bir adam değil) ve gerçekten kendilerini benim istemediğimi düşünüyor. Yapayalnız kaldım... Çok bunaldım. Biraz dertleşmek istedim sizlerle...
İnsanlarla aranizin bozulmasi mevzusunu eşinizle konuşarak çözün diğerlerine çözüm pek yok. Zengin kocayla siz evlenmissinjz para diğerlerini bozmuş

Bizler genelde kaynanam hırladı, gorumcem tısladı, kocam pustu tarzında sorunlara alısık oldugumuz icin hepimizin aklina tv den ornek gelmesi normal☺Konu sahibinin isi gercekten zor. Ailesindeki bir uye olsa idare edilip gecistirilebilirdi ancak tum bireylerin boyle olması can sıkıci. Bu durumu eşine ne kadar az yansıtırsa o kadar iyi cunku yarın ne olacagi belli olmaz. Ailesine de biraz daha sert yuzunu gostermeli.
Ben yazacaktım ki sizin yorumunuzu gördüm

İnanın kaç kere anlattım. Araba ruhsatı bile gösterdim. Anlayamıyorlar bir türlü... Ben istiyorum ki aramız iyi olsun. Ne bileyim elimden geldiği kadar onlara yardımcı olayım ama bununla da mutlu olsunlar. Ama olmuyor.
Yapabileceğiniz herseyin en iyisini yapmissiniz bence. Ailenizin daha fazla istemesi çok abes. Yapmayin bence eşinizle araniz bozulmasin

Bu kadar merak ediyorsanız açıklayayım. Kayınpederim eski Vali. Liseye yeni başladığımda onlar benim memleketime Vali olarak geldiler. Ankara da kolej de okurken babası Vali olunca kolej yerine devlet okuluna göndermiş. Aynı lisedeydik tanışmamız bu. Kayınpederim ise o dönemde de kardeşiyle ortak dış ticaret işleri yapıyormuş. Sonra kardeşi out oğlu in. Açıklayıcı mı? Eğitim fakültelerini küçümsemeniz de hiç hoş değil ayrıca benim kv'm de eğitim fakültesi mezunu...
R RedDesertRose
Oluyor.
Bir kuzenimin babası öğretmendi ama kuzenim ilkokul mezunuydu. Zengin bir aileye gelin gittiler iki kardeş.
Diğer kuzenim lise mezunuydu, o da bir kafede tanıştığı zengin bir çocukla evlendi.
Çok sıkıntılar yaşadılar denklik açısından.
Ama hala evliler :)

Yazan oldumu bilmiyorum ama okuyunca gözümde yaprak dökümü Nejla canlandı zor ya beklentiler için de olunması şunu bilmeleri lazım Allah kardeşi kardeş yaratmış kesesini ayrı yaratmış.Açık bir dille durumu anlatıp bklentiye girmemlerini söyleyin

Konu sahibinin ustune niye bu kadar gidildi anlamadim ben. KK ya göre hersey denk olmak zorunda, aksi mumkun degil zaten. Garip bir yaklasim var burada.
Hayat oyle degil her zaman. 🙄

Diger bdv konularinin fake cikma ihtimali neyse bu konunun fake olma ihtimali de odur bana göre. Parasi var diye hicbiseyi dert etmeyecek mi bu kadin?

X