Eşim zengin diye ailemin benden beklentileri ve çevremin eşimi yönettiğimi düşünmesi sonucu herkesle aram bozuk... Ne yapıcam?

R RedDesertRose
Oluyor.
Bir kuzenimin babası öğretmendi ama kuzenim ilkokul mezunuydu. Zengin bir aileye gelin gittiler iki kardeş.
Diğer kuzenim lise mezunuydu, o da bir kafede tanıştığı zengin bir çocukla evlendi.
Çok sıkıntılar yaşadılar denklik açısından.
Ama hala evliler :)
Peki sadece zenginler miydi damatlar yoksa sosyokültürel olarak da farklilar miydi?

Benim vurgulamak istedigim daha cok kültürel fark (genellikle ekonomik fark ile birlikte gelir)

Yani ilkokul mezuni mütehit cok zengindir onunla evlenebilirsin ama Vali ile sosyokultürel fark oldugu icin o kadar zengin olmasa da evlenmek daha zordur.

Neyse sonuc olarak, herkesin hayatina kimse garışamaz 🤣🤣

Peki sadece zenginler miydi damatlar yoksa sosyokültürel olarak da farklilar miydi?

Benim vurgulamak istedigim daha cok kültürel fark (genellikle ekonomik fark ile birlikte gelir)

Yani ilkokul mezuni mütehit cok zengindir onunla evlenebilirsin ama Vali ile sosyokultürel fark oldugu icin o kadar zengin olmasa da evlenmek daha zordur.

Sosyokültürel farklılıkları da var elbette. Sadece maddi fark yok aralarında.

Konunun başlığına takildim ben olsam eşim zengin diye değilde maddi durumu iyi diye yazardım başlığa böyle okuyunca bi hava atar gibi olmuş

Af edersiniz ama siz konumu neden bu kadar içerlediniz? Eşimin ailesini bir kez daha sevdim. Onlar bunları hiç sorun etmediler. Bu arada ben hint fakiri değilim. Görüntü olarak da o dönemler dahil gayet modern, gayet güzel bir kızdım. Gözünüzde ne canlandı bilmiyorum.

Önce okuduğum okulu aşağılamaya çalıştınız, şimdi kültürel fark deyip bana kültürsüz lümpen muamelesi yapıyoruz. Eğer görüntümde, giyimim de konuşmalarımda bir gerilik/abeslik olsaydı o zaman kabul etmeyebilirlerdi beni ancak ailemi ben seçmiyorum. Kp'm ve Kv'm de bunun farkındalığına sahip olacak kadar kültürlü olduğu için konusunu bile açmadılar.

Ha bu arada gecekondudan gelin almadılar beni. Babam gayet ortalama esnaftı. Sonradan batması genel ekonomi ile ilgili. Çok kırıldım size. Demek siz sınıfsal farkları çok önemseyen birisiniz. Üzüldüm sizin adınıza.

Konu sahibi kendine gizli bi hesap aç mutlaka. Dünya hali belli olmaz herşey şirket uzerineymiş. Yarın öbür gün bir sorun olursa eşinle aranda bir şey talep edemeyebilirsin bilmıyorum nasıl oluyor o işler de aklıma o geldi. Eşinin üzerine bişey yokmuş çünkü

Bir fakir olarak yorum yapıyorum .
Nasıl alıştırırsan öyle gider .
ve kendine ait bir şeylerin olsun yarın öbür gün dımdızlak kalma .

Arkadaşımın kuzeni ilkokul mezunu eşi doktor ve oturdukları ilin en zengin ailelerinden birinin oğlu, düğünde görmüş beğenmiş, uzaktan akrabalıkları da var. Hatta genelde kırsal kesimlerde maddi durumu iyi aileler gözü ailede açılsın daha iyi yönetilebilsin diye düşünerek kendi ekonomik durumlarından daha aşağıda gelin isterler.

Bilindik bir örnek vereyim size Yasemin Ergene Özilhan lise mezunuydu ülkenin en Zengin ailelerinden birinin oğluyla evlendi kayınvalidesi evlenme şartı olarak üniversite okuyacaksın demişti, bütün hayatını yurt dışında eğitim alarak geçirmiş ülkenin en zenginlerinden birinin oğlu lise mezunu baba polis anne ev hanımı bir kızla evlenmek istedi. Böyle örnekler var yani yok değil siz ilk kez duydunuz sanırım ondan şaşırdınız bu kadar. Evet herkesin hayatına kimse karışamaz biliyor olmanıza sevindim :)

Arkadaşlar merhaba herkese. Çok öncelerden buralarda az takılmadım. Yeni bir hesapla geri dönme vaktim gelmiş. Çevremde beni anlayan insan yok çok bunaldım. Biraz dertleşmeye ihtiyacım var.
Ben 5 yıllık evliyim ve ikiz kızlarım var. Eğitim fak. mezunuyum ama çalışmıyorum. Eşimle aramız aslında iyi ama problemim şu ki eşimin ve ailesinin durumları çok iyi. Yurtdışı bağlantılı şirketleri var. Ailem ise evlendiğimden beri bu noktada benden beklenti içinde. Benim bindiğim arabayı, yaşadığım evi görünce zannediyorlar ki bunların hepsi benim.
Kaç kere açıkladım. Hatta arabanın ruhsatını gösterdim. Ev, araba, arsa ne varsa hepsi şirketin. Bunların üzerinde etkim yok yani. Bana veriyorlar biniyorum. Biraz giyimim pahalı onlar da zorunluluk girdiğim ortamlar dolayısıyla. Gerisi de eşimin ve ailesinin hediyesi.
Zannediyorlar ki sınırsız bir para harcama özgürlüğüm var. Kız kardeşim daha önce saatimi beğendi mesela çıkardım verdim. Yine küpe, kolye kaç tane böyle değerli eşya verdim beğendiği için.
En büyük abim borçlanmış icra gelmiş dediler, mücevherlerimden sattım verdim. Elimden gelen, elimin altında olan bu. Ben şirkete ortak değilim ki. Yine yeğenlerim geldiklerinde giyinme odasında beğendikleri bir şeyler varsa hediye ediyorum her zaman. Böyle kaç tane ayakkabı, çanta hediye ettim. Ki oldukça pahalı markalar.
Neyse babam eski esnaf ve 2 sene önce battı. Ev, araba her şey icradan satıldı. Yine bana söylediler. Eşime rica ettim, sağ olsun ama naz niyazla alırız icradan dedi. Ama biliyorum ki zarar edecek olsa ona göre büyük zarar olmasa bile eminim almazdı. Aldı benim üzerime evi. Ailem oturmaya devam etti orda.

Bu seferde geri kalan borçlar için sürekli beni sıkıştırmaya başladılar. En son babamla abim saçma sapan bir yeni iş kurma hayaline kapılmışlar, ben sermaye verecekmişim yada eşimden isteyecekmişim sonra faiziyle ödeyeceklermiş. Ağızları milyonlardan açılıyor, şaşırıp kalıyorum. Altı üstü beyaz eşyacıydı sonuçta babam.
Hayatım üst düzey görünse de benim elime geçen para belli. Bakın her ayın 1'nde hesabıma otomatik talimatla para gönderirler. İstersem 1 günde harcarım param biter, istersem 1 ay kullanırım. Aramızda başka hiç para muhabbeti geçmez eşimle. Elden para alışverişi de olmaz yani.

Aileme sınırsız para harcama yapamadığımı anlatamamamın bir sebebi de eşimin ayda yılda bir ailemi görünce aşırı derecede ağzımın içine düşmesi. (Kendisi böyle şovlara bayılır.) Böyle olunca zannediyorlar ki istediğimi yaptırabiliyorum adama ama ben istemiyorum onların iş kurmasını, borç ödemesini. Hatta kardeşim demiş ki ben onların iyi durumda olmasını istemiyormuşum, tepeden bakmak hoşuma gidiyormuş. Benim değil eşimin zengin olduğunu anlatamadım gitti...

Ayrıca eşim bunu kendi ailesine de yapıyor. Mesela en basiti kuzeniyle görüşmek istemedi ya hemen Silent istemiyor diye beni öne atıyor. Onun ailesinde de herkesle aram bozuk bu nedenle. Bunu öyle ustaca yapıyor ki öyle olmadığını anlatmama fırsat bile kalmıyor bana. Zamanlaması mükemmel. Sanki aile ilişkilerinde eşimi benim yönettiğimi (bu mümkün değil zaten öyle bir adam değil) ve gerçekten kendilerini benim istemediğimi düşünüyor. Yapayalnız kaldım... Çok bunaldım. Biraz dertleşmek istedim sizlerle...
Paran mı var derdin var. Ailen çok uyanık 😀 yiyici ler bakalım ne kadar yiyecekler

Katılıyorum. Her zenginin kültürel seviyesi tavan değil neticede. Nice zenginler var ama kafa yapısı milattan önceki zamanlara ait, sözüm meclisten dışarı ama ilk akla nedense müteahhitler geliyor🙈

Açıkçası ben ilkokul mezunu biriyle evlenmezdim. Zengin olduğumdan değil, duygusal doyum alamazdım. Bir insanın kendini geliştirmesi sadece okula bağlı değil elbette ama okul da gelişimin en önemli parçası.

O kadar malın içinde hiç bir şeyi sahiplenmemek ne kadar kötü. Tamam kayınvalide kayınpeder vefat edince her şey size kalacak fakat bence o güne kadar çalışıp kendi paranızı da kazanın bence. Az olsun ama sizin olsun inanın tadı başka. Bilemiyorum o kadar lüksün içinde sizi tatmin etmeyebilir belki. Belki de çalısıp kazanmak biz fakir kadınlara güzel geliyordur sadece bu da olabilir 😀

Konu sahibi kendine gizli bi hesap aç mutlaka. Dünya hali belli olmaz herşey şirket uzerineymiş. Yarın öbür gün bir sorun olursa eşinle aranda bir şey talep edemeyebilirsin bilmıyorum nasıl oluyor o işler de aklıma o geldi. Eşinin üzerine bişey yokmuş çünkü
Çok güzel bir konuya değinmişsiniz👏🏽👏🏽👏
Konu sahibi bence de bi kenarda kendinize ait birikiminiz olsun, ama sonra ailenize yedirmeyin onu da.

bence fazla harcama yapmışsınız

ne demek abimin borcu için mücevher sattım

evet batınca rica etmişsiniz eşiniz de evi almış o makul

başka bir borç vs olunca da eşinize söyleyebilirsiniz yine ama sen zenginsin algısı sıkıntılı

yani sizin gibi zengin değiliz vs de kazandığımız parayı dahi aileye böyle dağıtmıyoruz zira o bizim paramız

eşimin haberi olmadan mücevher satıp abimin borcunu kapatmam hele de o mücevherin alınmasında herhangi bir katkım yoksa

biraz yorum okudum da çoğu kişi gerçek zengin görmediği için konu sahibi uyduruyor sanmış

oysa muhtemelen söyledikleri doğru

evi, arabası vs zaten şirketin

şirkette sigortalı çalışıyordur da kendisi maaşı da yatıyordur

kredi kartı da vardır bir miktar limitli

evet oradan da harcama yapar ama çok göze batarsa hayırdır derler

arada önemli bir yere gidilirken hediye mücevher de alınır şurada resepsiyon var yeni kıyafet al da denir hatta çocuklara da aldırılır

ama aileye akıtılacak para yoktur

lakin ailenin beklentisi garip

diyelim ki o lüks araba senin adına

o arabayı satıp parasını ailene versen o evlilik yürür mü

150 000 TL lik benim adıma olan birlikte kazandığımız paradan alınan kıçı kırık arabayı eşime söylemeden satıp aileme parasını versem işte kapı orda sapı der

ailene resti çekmek için geç kalmışsın

bu aşamada ailene yapman gerekeni yapmış evlerini kurtarmışsın

üstüne bir iki yemek ısmarlar gezdirirsin vs vs

mücevher de satılmaz milyonluk sermaye de bulunmaz

biraz yorum okudum da çoğu kişi gerçek zengin görmediği için konu sahibi uyduruyor sanmış

oysa muhtemelen söyledikleri doğru

evi, arabası vs zaten şirketin

şirkette sigortalı çalışıyordur da kendisi maaşı da yatıyordur

kredi kartı da vardır bir miktar limitli

evet oradan da harcama yapar ama çok göze batarsa hayırdır derler

arada önemli bir yere gidilirken hediye mücevher de alınır şurada resepsiyon var yeni kıyafet al da denir hatta çocuklara da aldırılır

ama aileye akıtılacak para yoktur

lakin ailenin beklentisi garip

diyelim ki o lüks araba senin adına

o arabayı satıp parasını ailene versen o evlilik yürür mü

150 000 TL lik benim adıma olan birlikte kazandığımız paradan alınan kıçı kırık arabayı eşime söylemeden satıp aileme parasını versem işte kapı orda sapı der

ailene resti çekmek için geç kalmışsın

bu aşamada ailene yapman gerekeni yapmış evlerini kurtarmışsın

üstüne bir iki yemek ısmarlar gezdirirsin vs vs

mücevher de satılmaz milyonluk sermaye de bulunmaz
Muhtemelen biliyorsundur damdan ama, arabaları bilerek şirket adına yapıyorlar ki bazı vergileri giderlerden düşürüyorlar o şekilde(ötv diye biliyorum).

Muhtemelen biliyorsundur damdan ama, arabaları bilerek şirket adına yapıyorlar ki bazı vergileri giderlerden düşürüyorlar o şekilde(ötv diye biliyorum).

öyle tabii

her şey şirketin gider oluyor işte

maaş olarak para yatırmasının sebebi de o

hem sigortası işliyor hem gider oluyor

ama konu sahibinin adına da olsa onun değil ki araba

aklıma esti sattım denir mi kim bilir kaç bin liralık araba için

öyle tabii

her şey şirketin gider oluyor işte

maaş olarak para yatırmasının sebebi de o

hem sigortası işliyor hem gider oluyor

ama konu sahibinin adına da olsa onun değil ki araba

aklıma esti sattım denir mi kim bilir kaç bin liralık araba için
Yok denmez, konu sahibi de onu diyecek kadar aklını peynir ekmekle yememiştir ama söz konusu kayın aile gerçekten çok iyilermiş..konu sahibi çok şanslı.

X