Eşimi Sigaraya Başlattım

4justice

* hasta la vista baby *
Kayıtlı Üye
3 Aralık 2011
10.447
12.578
Merhaba KK,
Vicdanen buruk ve birazda saçma bi dertten muzdaribim.

Eşimle tanışmadan öncede sigara kullanıyodum. 18 yaşından beri içiyorum. Günde 1 paket civarındaydı. Eşimse üni hayatı boyunca falan hiç paket taşımamış tamamen keyfi alkol yanına kahve yanına tek tük ayda max 2 tane içen biriydi. Benle tanıştıktan ve işler ciddiye binince işte yavaş yavaş bana baskı kurmaya başladı azaltırsın bırakırsın vs. Kavgalar gürültüler bile oldu. İlaç kullandım geri başladım ağlaya ağlaya gece yarısı gittim tekel aradım vs vs bu detaylara çok gerek yok.

Neyse en son günde 5 tane içeceğime söz verdim. Ama o yine 5 olmadı tabi. 10a çıktı şuan 10 civarı içiyorum. Ama benim derdim şu. Eşim her sigara yakışımda laf soka soka tepki verir artık umursamıyorum alıştım ama işin kötüsü o da benle sigaraya alıştı.
Hadi balkona çıkalım sigara kahve. Yemek yeriz hadi bi balkonda kahve. Soda sigara yapalım hadi. Off bu kahvaltının üstüne ne sigara gider derken adam şuan resmen benle aynı sigara içiyo. Ona çok belli etmiyorum ama resmen vicdanım buruldu.

1 hafta şehir dışında olduğu oluyo mesela iş için o süre hayatta paket almaz ve içmez. Eve geri gelir benle içer yine ama

Diceksiniz eşşek kadar adam iradesi yok mu başlamasaydı içinde varmış demekki.
Ne bilim ben çol kötü hissediyorum. Babası kanser atlatmış birisi o yüzden sigaraya da çok hassas aslında ama niye böyle oldu anlamadım.

Bana diyo ki iş yerinde iç eve sigara getirme sen getirince bende içiyorum. Ama napim 7de evdeyim yatana kadar da içmeden duramıyorum.
Napsam sizce ?

Telefondan yazıyorum herkesi alıntı yapamıcam yazan herkese teşekkürler

Merhaba KK,
Vicdanen buruk ve birazda saçma bi dertten muzdaribim.

Eşimle tanışmadan öncede sigara kullanıyodum. 18 yaşından beri içiyorum. Günde 1 paket civarındaydı. Eşimse üni hayatı boyunca falan hiç paket taşımamış tamamen keyfi alkol yanına kahve yanına tek tük ayda max 2 tane içen biriydi. Benle tanıştıktan ve işler ciddiye binince işte yavaş yavaş bana baskı kurmaya başladı azaltırsın bırakırsın vs. Kavgalar gürültüler bile oldu. İlaç kullandım geri başladım ağlaya ağlaya gece yarısı gittim tekel aradım vs vs bu detaylara çok gerek yok.

Neyse en son günde 5 tane içeceğime söz verdim. Ama o yine 5 olmadı tabi. 10a çıktı şuan 10 civarı içiyorum. Ama benim derdim şu. Eşim her sigara yakışımda laf soka soka tepki verir artık umursamıyorum alıştım ama işin kötüsü o da benle sigaraya alıştı.
Hadi balkona çıkalım sigara kahve. Yemek yeriz hadi bi balkonda kahve. Soda sigara yapalım hadi. Off bu kahvaltının üstüne ne sigara gider derken adam şuan resmen benle aynı sigara içiyo. Ona çok belli etmiyorum ama resmen vicdanım buruldu.

1 hafta şehir dışında olduğu oluyo mesela iş için o süre hayatta paket almaz ve içmez. Eve geri gelir benle içer yine ama

Diceksiniz eşşek kadar adam iradesi yok mu başlamasaydı içinde varmış demekki.
Ne bilim ben çol kötü hissediyorum. Babası kanser atlatmış birisi o yüzden sigaraya da çok hassas aslında ama niye böyle oldu anlamadım.

Bana diyo ki iş yerinde iç eve sigara getirme sen getirince bende içiyorum. Ama napim 7de evdeyim yatana kadar da içmeden duramıyorum.
Napsam sizce ?

Telefondan yazıyorum herkesi alıntı yapamıcam yazan herkese teşekkürler
napsami var mı? ikiniz de bırakacaksınız. hemde önünüzde kanser örneği varken.

Güzel bir öneri sunmuş,bırakmak için güzel bir adım.Yavaş yavaş eve getirdiklerinizden kısın,sonra hiç getirmeyin.Daha sonra iş yerinde de kısmaya devam edin.Sigara kadar boş bir bağımlılık yok çünkü.Hem cebe hem vücuda zarar.

Ne deseniz haklısınız. Ben 2 defa bırakmayı denedim 2si de ilaçla. İki üç ay kadar bırakabildim. Çünkü klişe ama kafamda bitmemişti istiyodum içmeyi. Şuan kafamda çocuk yapınca bırakcam düşüncesi var. Ama o süreye kadar eşim iyice abartcak durumu bu korkum

Kanseri geç sigara içenlerin eceli erken gelmezse sonları cbab a bağlı bi yaşam.
koah, dudak kanseri, gırtlak kanseri, akciğer kanseri. nefessiz günler, hastane köşeleri. 4justice 4justice siz bilirsiniz ama bu dünyaya 1 kere geliyorsunuz. tercihlerinizi sorgulayın hasbihal olun onlarla.

Ya vicdan yapmayacaksiniz ya da evde icmeyeceksiniz. Icecekseniz de gizli tek tük için bari.

Eşiniz Tam olarak başlarsa pişman olursunuz. Bırakması çok zOr çünkü.

Ne deseniz haklısınız. Ben 2 defa bırakmayı denedim 2si de ilaçla. İki üç ay kadar bırakabildim. Çünkü klişe ama kafamda bitmemişti istiyodum içmeyi. Şuan kafamda çocuk yapınca bırakcam düşüncesi var. Ama o süreye kadar eşim iyice abartcak durumu bu korkum
Hastanelerde sigara bırakma polikliniği var ve o şekilde bırakan çok örnek biliyorum, hiç gittiniz mi?

Hastanelerde sigara bırakma polikliniği var ve o şekilde bırakan çok örnek biliyorum, hiç gittiniz mi?

Polikliniğe gitmedim abim gitti bi ilaç vermiş doktor sigara bırakmada meşhur bi ilaç cha.... Diye. Onu kullandım 2 ay bıraktım geri başladım yine kullandım yine 2 ay bıraktım geri başladım. Sonra da pes ettim inancım kırıldı

Ben de aynı eşinizin konumundaydım, alkolle bir sigara falan içen bir kişi. Beni de sevgilim başlattı üniversite 3 te yurtdışında en eğlenceli günlerimizde. Tabi başla vs diyerek başlatmadı ama o içtikçe ya da onla konuşmak için falan ben kendim başladım. Bir aralar hareketli günlerimizde 1er paket içerdik. Şimdi yatmadan önce max 1-2 tane içiyoruz.Birlikte azalttık zamanla.
Ben açıkcası pişman değilim, onla her sabah okula giderken kahveyle yaktığımız sigaralara; ders çalışma aralarında yaktıklarımıza;akşam alkolle gülüp dans ederken içtiklerimize;arkadaşlarımızla harika manzaralı şarkılar söylerek gittiğimiz araba yolculuğu arasındakilere; hüzünlenip ağlarkenkilere pişmanlık duymuyorum. Güzeldi. Şimdi de akşam günün kritiğini yaparken tatlı oluyor.
Hem istemiyorsam başlamasaydım. Ben de reşit insandım sonuçta.Kendisini hiç sorumlu tutmayın. Gün gelir hayat devam ettikçe birlikte azaltırsınız belki yaşanılanlarla.

koah, dudak kanseri, gırtlak kanseri, akciğer kanseri. nefessiz günler, hastane köşeleri. 4justice 4justice siz bilirsiniz ama bu dünyaya 1 kere geliyorsunuz. tercihlerinizi sorgulayın hasbihal olun onlarla.
Rahmetli amcam geldi gözümün önüne akciğer kanseriydi. Hastane odasında ziyarete gitmiştik. Cümleyi zor bitiriyordu nefes nefese. Kısık sesli konuşuyordu :KK43: şuan insanlar için çok kolay yorum yapması benim param benim keyfim kimse karışamaz hasta olacaksam ben olacağım cümlelerini bizzat annemden bile duydum.

Yoğun bakımda staj yaparken bi teyze vardı ciğerler bitmiş artık sigara içmediğim halde nasihatlerini dinlerdim hep. Eminim ki yukarıda yazdığım cümleleri eskiden o bi başkasına söylüyordu.

İnsanların bencil olduğunu düşünüyorum. Tamam para senin sağlık seninde ayağın taşa takılsa arkanda üzülecek insanlarıda mı düşünmezler hiç?

Ben de aynı eşinizin konumundaydım, alkolle bir sigara falan içen bir kişi. Beni de sevgilim başlattı üniversite 3 te yurtdışında en eğlenceli günlerimizde. Tabi başla vs diyerek başlatmadı ama o içtikçe ya da onla konuşmak için falan ben kendim başladım. Bir aralar hareketli günlerimizde 1er paket içerdik. Şimdi yatmadan önce max 1-2 tane içiyoruz.Birlikte azalttık zamanla.
Ben açıkcası pişman değilim, onla her sabah okula giderken kahveyle yaktığımız sigaralara; ders çalışma aralarında yaktıklarımıza;akşam alkolle gülüp dans ederken içtiklerimize;arkadaşlarımızla harika manzaralı şarkılar söylerek gittiğimiz araba yolculuğu arasındakilere; hüzünlenip ağlarkenkilere pişmanlık duymuyorum. Güzeldi. Şimdi de akşam günün kritiğini yaparken tatlı oluyor.
Hem istemiyorsam başlamasaydım. Ben de reşit insandım sonuçta.Kendisini hiç sorumlu tutmayın. Gün gelir hayat devam ettikçe birlikte azaltırsınız belki yaşanılanlarla.

Ya yanlış anlamayın ama yazdıklarınızın hiçbiri için sigara şart falan değil,boşuna kendinizi kandırmayın.Alkol belki kafa yaptığı için bu yazdığınız hikayede okay,ama sigara kafa yapıcı etkisi diğerlerine göre çok çok düşük ( belki günün ilk sigarası biraz keyif yaptırır,geri kalanlar ağız kokusu ).Şu sigara güzellemelerini yapmayın artık rica ediyorum,bu sigara dediğiniz şey bağımlılık anlamında aşırı güçlü.Hastaneye nefes darlığı,kanser sebebiyle gelip de ''oh be iyi ki sigara içmişim,olsun kanser olayım değiyor'' demiyor insanlar inanın,hepsi bin pişman yıllarca içtiğine ama iş işten geçmiş,bu yüzden hayatından olanlar var,özendirici şeyler yazmayın,şu arabesk sevdayı bir kenara bırakın artık.

Sigara içen biri olarak bırak diyemiyorum çünkü zor bırakması 😏 ama azalta bilirsin. Bende evlenince daha çok içmeye başladım çünkü eşimde içiyo ama günde bi pakette içmiyorum.

Rahmetli amcam geldi gözümün önüne akciğer kanseriydi. Hastane odasında ziyarete gitmiştik. Cümleyi zor bitiriyordu nefes nefese. Kısık sesli konuşuyordu :KK43: şuan insanlar için çok kolay yorum yapması benim param benim keyfim kimse karışamaz hasta olacaksam ben olacağım cümlelerini bizzat annemden bile duydum.

Yoğun bakımda staj yaparken bi teyze vardı ciğerler bitmiş artık sigara içmediğim halde nasihatlerini dinlerdim hep. Eminim ki yukarıda yazdığım cümleleri eskiden o bi başkasına söylüyordu.

İnsanların bencil olduğunu düşünüyorum. Tamam para senin sağlık seninde ayağın taşa takılsa arkanda üzülecek insanlarıda mı düşünmezler hiç?
mekanı cennet olsun amcanızın. o nedir biliyor musun? bana birşey olmaz. ama hastalik başa gelince insanı hastalıktan önce psikolojik çöküntü öldürüyor. düşünsene en doğal eylem olan nefes almayi bile yapamiyorsun.

evet kendi paralari ve keyifleri ama yazık yani. başka zararları da var. ülke ekonomisine verdiği zararlar var. belki 20 tlye iciliyor sigara ama kanser olunca tedavisi binlerce liraya mal oluyor devlete.

Ya yanlış anlamayın ama yazdıklarınızın hiçbiri için sigara şart falan değil,boşunuza kendinizi kandırmayın.Alkol belki kafa yaptığı için bu yazdığınız hikayede okay,ama sigara kafa yapıcı etkisi diğerlerine göre çok çok düşük ( belki günün ilk sigarası biraz keyif yaptırır,geri kalanlar ağız kokusu ).Şu sigara güzellemelerini yapmayın artık rica ediyorum,bu sigara dediğiniz şey bağımlılık anlamında aşırı güçlü.Hastaneye nefes darlığı,kanser sebebiyle gelip de ''oh be iyi ki sigara içmişim,olsun kanser olayım değiyor'' demiyor insanlar inanın,hepsi bin pişman yıllarca içtiğine ama iş işten geçmiş,bu yüzden hayatından olanlar var,özendirici şeyler yazmayın,şu arabesk sevdayı bir kenara bırakın artık.
Haklısınız kesinlikle. Ben de sigara içmeden önce ya da hiç içmeseydim de hepsinden aynı zevki alacaktım çünkü bir şeyin varlığı bilmiyorsanız yokluğunu hissedemezsiniz. Ama ben şu am sadece o ilk günleri hatırlayıp düşüncelerimin nasıl değişebildiğini falan(mantıksız yönde de olsa) tamamen duygusal kişisel olarak yazdım.
Şu an azalttığımız için de mutluyum. Kanser olacak seviyeye falan gelmesi tabiki çok kötü ama zarar vermeyen bir seviyede bazı anlar için güzel anlamlı olabiliyor kişisel olarak

adam kanser olsa çok vicdan azabı çekersiniz bence bırakmayı deneyin veya eşinizin dediği gibi evde içmeyin.

Polikliniğe gitmedim abim gitti bi ilaç vermiş doktor sigara bırakmada meşhur bi ilaç cha.... Diye. Onu kullandım 2 ay bıraktım geri başladım yine kullandım yine 2 ay bıraktım geri başladım. Sonra da pes ettim inancım kırıldı
O ilaç 2 ay kullanılıp bırakılmaz ki, en az 3 ay kullanılması gerekiyor. İnancım kırıldı saçma bir bahane olmuş. Kendinize de eşinize de hatta doğmamış çocuğunuza da çok büyük kötülük yapıyorsunuz, yazık.

X