Eşimin ailesini sevemiyorum ve görüşmek istemiyorum

Doğuma bir ay kaldı bu soğukta bile öyle geziyorum, bide yaz günü demişsiniz. En uygunsuz halinizde bile kp ile denk gelseniz başını eğip görmezden gelip çıkıp gitmesi gerekirdi. Ailecek bu kadar drama yapmaları cok yersiz. Eşiniz de size hak vereceği yerde size tepki koymadığı için pişman olmuş cok tehlikeli bir durum ilerisi için. Kök aileci muhtelemen. İlerisi için ailesi ile ilgili konularda tamamen tek başınasiniz. Eşinizi araya katmadan haksiz duruma geçmeden cevap verin ama istediginizi yapin.

Bak arkadaşım tamam ilkinde alttan almışsın, eşini sevdiğin için yaptın tamam . Ama sana bir tavsiye vereyim sen bu şekilde aman eşim üzülmesin diye devam edersen bu aile meselesi büyüyecek katlanarak devam edecek. Esin her fırsatta aman onlar alınmasın onlar bana küsmesin deyip senin kırılıp üzülmeni önemsemeyecek. Çünkü sana sözü gececektir, kendi evini babası sonuçta. Ama iş ailesine geldimi , o evin de baskıyla belki kaybetme tehditleriyle , "sen ne bileceksin ben annenim ya da babanım" en iyi biz biliriz bize saygı duyacaksin her zaman " tarzı bir ailede yetismisse, kiii öyle goruluyorki bu şekilde yetismis ondan ağlıyor esin . Kendi ailesi oldumu hep ailesi üzülmesin kırılmasın diye alttan alacak ve sana da aldıracak. Bana kalırsa bir daha bu tarz şeyler yasarsan eşinin seni korumasını bekleme bu hiç olmayacak , sen kendini savun ve ezdirme . Yoksa bu hep böyle gidecek.
Şu an o kadar mesafeli ve uzağım ki zaten böyle bir ortam yaratmalarına müsaade etmeyeceğim muhtemelen şu anda tek dileğim onlardan olabildiğince uzağa gitmek,her gece yurtdışı işimiz olsun diye dua ediyorum. Ne kadar uzağız o kadar iyi

Kp madem örf biliyor dingonun ahirina girer gibi eve girmeyecek kapıyı çalacakti o zaman. Acayip sinir oldum eşin de daha buyuyememis o da ayrı bir cins bu hikayede aklı selim bir teyze var çok şükür
benim 12 yasindaki oglum bile yatak odasina girecegi zaman anne girebilir miyim diye sesleniyor. diyeceklerim bu kadar.

Evet ben de böyle düşünüyordum ama bebek olduktan sonra eşim depresyona girdi hiç ağladığını görmemiştim mesela birden odaya kapanıp ağlamaları oldu,babası konuşmadı annesi mesafeli davrandı,kardeşiyle annemler nasıl diye sorduğundaysa o da bebeğin resmine bakıp bakıp ağlıyorlar diye duygu sömürüsü yaptı ve beni durumu düzeltmek adına ailesinin yanına gitmeye ikna etmeye çalıştı. Ve neticede eşimin üzülmesini istemediğim için 2 haftalığına yanlarına gitmeyi kabul ettim şimdide sürekli yaşadığımız şehirde kendilerine bi iş çıkartıp bahaneyle evimize geliyorlar. Babası şuan yaşadıkları evi satıp burdan ev almak istediğini söyleyip duruyor sürekli(bence yapmaz ama bunu sürekli dillendiriyor olması bile tüylerimi diken diken ediyor)
g.zekalilar. birak aglasinlar, salaga yat.

Saçma gelebilir aklı selimken düşününce evet bana da öyle geliyor. Ama lohusayken mantıklı düşünemiyormuş insan. Çok karmaşık duygular içindeydim ne yapacağını bilemez halde,teyzeme danıştığımda da dışardan bi göz olarak değerlendirdiğinde eşimin arada bırakıldığını o yüzden ona yüklenmeyip sadece kendi çekirdek aileme odaklanmam gerektiğini o dönem çok öğütlediği için belki de eşime karşı tepkisiz ve üzgündüm.
teyzeniz cok akilli kadin, hem onlara posta koymus, hem de size gaz vermeden ortayi bulmaya calismis. cok mubarek kadin walla.

size tavsiyem kavga etmeden ve tepkisiz kalmaya calisin. mesela sizin araniz acildi diye esiniz agliyor mu, duygusuz bir sekilde bu sekilde caninin sikilmasina uzuldum, ama ben boyle yapmayi uygun gordum de. karsi tarafa da nefret etme degil de, hissizlikle yaklasmaya calis.

Teyzeme karşı o akşam oturup bizim örf ve adetimizle başlayan bi konuşma yapmaya kalktı ister geri kafalı deyin ben böyleyim ve rahatsız oluyorumla devam eden -kızımızı suçlamıyorum ben burda oğluma kızıyorum onu uyaracaktı diyede ekledi buarada-teyzemde örf adetten bahsedecek olursak doğum yapmasına günler kala gelininizin yanında olmamalıydınız çünkü her an kanaması olabilir suyu gelebilir örf adetini düşünen bi kayınbaba benim ne işim var orda derdi ama siz durumu göze alıp gelmişsiniz zaten,şimdide örf adet deyip gerginlik yaratıyorsunuz bu olayı lütfen unutalım şu anda tolere edilecek kişi kim diye bakacak olursak hamile kızımı söylerim sizde baba olarak aile içinde olan bişeyi büyütmeyin lütfen dedi annesi bunu da yanlış anlayarak babaya seslendi ve çekip gittiler o akşam.Dolayısıyla aslında o akşam tepki gösterilmiş oldu sadece babası benimle direkt muhattap olmadığı için ben ağzımı açmak istemedim daha da hoş Olmayan şeyler olmasından korktuğum için
Teyzeniz çok güzel konuşmuş, helal olsun taşı gediğine koymuş anlayana tabi

Kayınpederin doğum yapacak insanın evinde ne işi var?
Bizim kültürümüzde erkekler lohusa kadının başına üşüşmez.
Eşim ve ben dindar insanlarız, kayınpederimin yanında babamın, erkek kardeşimin yanında nasıl giyiniyorsam öyle giyinirim çünkü o da benim babam.
Bununla birlikte rahat giyinen biri olsaydım da bana müdahale etmelerine izin vermezdim.

Destursuz adam, içeri girerken seslenseydi,
kv de hain, ortalık karıştırangillerden.
Ailece sizi manipüle ediyorlar sakın bu oyuna gelmeyin.
Herkes haddini, hududunu, konuşacağı ve susacağı yeri bilsin.
Eşiniz de aradaki dengeyi koruyamıyor maalesef.

Bu hikayede tek normal davranan teyze.
Kv klasik lohusadan önce lohusa olma kafasına girip ortalığı karıştırmış. Dayanamamış, kıskanmış.
Kp tam zevzek. O kadar örf adet düşkünü ise 9 aylık hamile kadının yanına destursuz niye girmiş ?
Eş klasik, sümsük koca. Kendi ailesine bir hamile kadını idare edemediniz diyemeyip lohusa kadına ağlama, es ailesinin yanına 2 hafta götürme, kendi iyi evlatcilik oynayacak diye size idare et tavsiyesi verme.
Siz de kızmayın ama tam tabiri " ne yardan, ne serden". Hem eşimle aram bozulmasın, hem ben ezilmeyeyim, hem konuşmayayim esimle aram bozulur, hem biri hakkımı savunsun, ... Eşim, eşim, eşim... Size eşinize saygısızlık yap diyen yok. Kendi hakkınızı kendi yöntemlerinizle koruyun. Koruyamayacaksaniz da kp isteği gibi giyinip, davranıp kendinizden vazgecin. Bakın ben olsam zaten kpe o lafı teyzemin söylemesine bile gerek kalmazdı, bırakın evlerine gitmeyi falan. Ama bu benim sosyokulturel çevremde, benim yöntemim.
Yukarıda bir hanımefendi kendine göre şahane bir yöntem bulmuş. Madem dışarıda giyindigim gibi giyiniyorum ben de size yabancı muamelesi yaparım demiş. Ama siz tamamen olaylara pasif kalıp şikayet ediyorsunuz. Kızmayın ama böyle.

Kayınpederin doğum yapacak insanın evinde ne işi var?
Bizim kültürümüzde erkekler lohusa kadının başına üşüşmez.
Eşim ve ben dindar insanlarız, kayınpederimin yanında babamın, erkek kardeşimin yanında nasıl giyiniyorsam öyle giyinirim çünkü o da benim babam.
Bununla birlikte rahat giyinen biri olsaydım da bana müdahale etmelerine izin vermezdim.

Destursuz adam, içeri girerken seslenseydi,
kv de hain, ortalık karıştırangillerden.
Ailece sizi manipüle ediyorlar sakın bu oyuna gelmeyin.
Herkes haddini, hududunu, konuşacağı ve susacağı yeri bilsin.
Eşiniz de aradaki dengeyi koruyamıyor maalesef.
KV’dem kapıyı açtı üstelik beni o vaziyette görmüştü Yani en kötü kocası geldiğinde gelin şuan müsait değil sen bi dolaş gel diyebilirdi demedi dediğiniz gibi ortalık karışsın istedi sanırım. Bunu gördüğüm günden beri kanım kaynamıyor bi türlü onlara karşı hep bi olumsuzluklarını görüyorum artık her şeyleri batıyor bana ne yazık ki

Bu hikayede tek normal davranan teyze.
Kv klasik lohusadan önce lohusa olma kafasına girip ortalığı karıştırmış. Dayanamamış, kıskanmış.
Kp tam zevzek. O kadar örf adet düşkünü ise 9 aylık hamile kadının yanına destursuz niye girmiş ?
Eş klasik, sümsük koca. Kendi ailesine bir hamile kadını idare edemediniz diyemeyip lohusa kadına ağlama, es ailesinin yanına 2 hafta götürme, kendi iyi evlatcilik oynayacak diye size idare et tavsiyesi verme.
Siz de kızmayın ama tam tabiri " ne yardan, ne serden". Hem eşimle aram bozulmasın, hem ben ezilmeyeyim, hem konuşmayayim esimle aram bozulur, hem biri hakkımı savunsun, ... Eşim, eşim, eşim... Size eşinize saygısızlık yap diyen yok. Kendi hakkınızı kendi yöntemlerinizle koruyun. Koruyamayacaksaniz da kp isteği gibi giyinip, davranıp kendinizden vazgecin. Bakın ben olsam zaten kpe o lafı teyzemin söylemesine bile gerek kalmazdı, bırakın evlerine gitmeyi falan. Ama bu benim sosyokulturel çevremde, benim yöntemim.
Yukarıda bir hanımefendi kendine göre şahane bir yöntem bulmuş. Madem dışarıda giyindigim gibi giyiniyorum ben de size yabancı muamelesi yaparım demiş. Ama siz tamamen olaylara pasif kalıp şikayet ediyorsunuz. Kızmayın ama böyle.
İlk defa başıma böyle birşey geldi nasıl tepki vereceğimi ya da vermem gerektiğini bilemedim açıkçası,bu olay öncesinde ne eşimle aramda bir tartışma yaşandı ne de ailesi ile bu denli yüz göz olmuşluğum vardı. Kendi ailemden çevremden de kılık kıyafet baskısı görmeden büyüdüm bu sebeple pasif kaldığımın ben de farkındayım

İlk defa başıma böyle birşey geldi nasıl tepki vereceğimi ya da vermem gerektiğini bilemedim açıkçası,bu olay öncesinde ne eşimle aramda bir tartışma yaşandı ne de ailesi ile bu denli yüz göz olmuşluğum vardı. Kendi ailemden çevremden de kılık kıyafet baskısı görmeden büyüdüm bu sebeple pasif kaldığımın ben de farkındayım
Kendinize bir yöntem bulun iste.Amac sizi her anlamda kolelestirmek. Kıyafet vs bahane. Görmeseymis, gündüz vakti kadınların arasında .. biti gibi oturmasaymis efendim. O toz kondurmadiginiz esiniz var ya bu carkin ana dondureni. Kendi iyi evlatcilik oynayacak diye sizi harciyor. Bu eşinizden bosanin, bırakın anlamında değil. Once bebeğiniz ve siz. Buna gölge düşürene de kim olursa olsun acımayın.
Burada bir sürü kadın var. Herkesin konumu, evliliğe bakışı, durumu aynı değil. Daha mı açık giyinirsiniz, kocanizla mi konuşursunuz, kvdeyle mi, kocaniza cilve mi yaparsın, kpe surat mi bilemem. Ben sen nerenin sapigisin, sana mi soracağım ne giyeceğimi diye üstüne yurumustum. Siz de kendinize göre yontem bulun. Pasif kalmaktan iyidir.

Teyzeme karşı o akşam oturup bizim örf ve adetimizle başlayan bi konuşma yapmaya kalktı ister geri kafalı deyin ben böyleyim ve rahatsız oluyorumla devam eden -kızımızı suçlamıyorum ben burda oğluma kızıyorum onu uyaracaktı diyede ekledi buarada-teyzemde örf adetten bahsedecek olursak doğum yapmasına günler kala gelininizin yanında olmamalıydınız çünkü her an kanaması olabilir suyu gelebilir örf adetini düşünen bi kayınbaba benim ne işim var orda derdi ama siz durumu göze alıp gelmişsiniz zaten,şimdide örf adet deyip gerginlik yaratıyorsunuz bu olayı lütfen unutalım şu anda tolere edilecek kişi kim diye bakacak olursak hamile kızımı söylerim sizde baba olarak aile içinde olan bişeyi büyütmeyin lütfen dedi annesi bunu da yanlış anlayarak babaya seslendi ve çekip gittiler o akşam.Dolayısıyla aslında o akşam tepki gösterilmiş oldu sadece babası benimle direkt muhattap olmadığı için ben ağzımı açmak istemedim daha da hoş Olmayan şeyler olmasından korktuğum için
Afedersiniz ama baya gerizekalı bu insanlar.
Kp sapik mi ?
Sizi kızı gibi göreceği yerde yaptığı muameleye bak.
Teyzenin ağzina sağlık siz memenizi açıp emzireceksiniz mecburen mesela.
Ne halt etmeye gelmiş emzirecek kadının yanına ??
Hiç alttan almayın gerek yok baya pis yobaz insanlar bunlar.
Kp ayrıca kim oluyor da sizinle konuşmuyor sizi yok sayıyor ?
Siz onun torununu doguruyorsunuz haddini bilsin kendine gelsin salak adam.
Valla ben alayına rest çekerdim eşinizde çocuk gibi ağlayıp durmasın güçlü erkek olsun biraz.
Sizene karımın kılık kiyafetinden diyemiyor mu ?
Memleket meselesi haline getirmişler.

Örf adeten basetip kendilerinin bunlardan haberlerinin olmayasida ayri bir komik dogum zamani kayinpederinizin ne isi var o evde madem sicakta doguma bir kac gün kala hersey olabilir hadi onu gectim insan bir eve girerken zil basar anahtari olsa bile beli eder geldigini insan kendi sucu pat diye bir eve girilmez zaten anahtari vermeniz cok sacma zile basamiyor mu da anahtar veriyorsunuz anlamiyorum ve bunu oglarini söylemeleri artik pess yani düsünmeyip kayinvaldinizle gelmis bide laf ediyorlar orasi sizin eviniz disarda öyle esiniz izin veriyormus madem babasina gelincemi tuaf oluyor bide esiniz ne kendini nede sizi savunucak bir durumda degil malesef cok tuaf bir aile dua edinde sizin oraya tasinmasinlar hayatiniz alt üst olur

Konu sahibi sizi merak ettim bir gelişme oldu mu?
Geçen ay bulunduğumuz ilde işleri vardı o sebeple gelip bir hafta kaldılar mesafeli oldum her anlamda,artık isimlerinin yanındaki anne ve baba ifadelerini de kaldırdım eşime de buna saygı duymasını söyledim çünkü içimden gelmiyor. Annesi bana laf arasında kızım gibi olamazsın tabi dedi ben de bunu öne sürerek eşime senin annen baban benim değil beni onlar yetiştirmedi benim içinde onlar anne baba sıfatında olamazlar bu yüzden teyze ve amca diyeceğim dedim ve o günden beri de öyle söylüyorum. Daha da işleri uzamıştı burda aslında ama ben bebeğimi de alıp teyzemin yanına gittim bebeği özlemiş teyzem daha önceden planlamıştım diyerek.Onların işi bitip gidene kadarda dönmedim. Çok özlüyorlarmış görümcem sürekli eşime drama queen’lik yapıp mesaj atıyor annem bebeğin videolarını açıp izleyip ağlıyor çok özlemiş sizin çağırmanızı bekliyorlar diye eşimde gelin niye gelmiyonuz deyince benim çağırmamı beklediklerini söylemiş güya benden çekiniyorlarmış.” Daha çok beklerler”. Durumumuz bu şu An için.

Örf adeten basetip kendilerinin bunlardan haberlerinin olmayasida ayri bir komik dogum zamani kayinpederinizin ne isi var o evde madem sicakta doguma bir kac gün kala hersey olabilir hadi onu gectim insan bir eve girerken zil basar anahtari olsa bile beli eder geldigini insan kendi sucu pat diye bir eve girilmez zaten anahtari vermeniz cok sacma zile basamiyor mu da anahtar veriyorsunuz anlamiyorum ve bunu oglarini söylemeleri artik pess yani düsünmeyip kayinvaldinizle gelmis bide laf ediyorlar orasi sizin eviniz disarda öyle esiniz izin veriyormus madem babasina gelincemi tuaf oluyor bide esiniz ne kendini nede sizi savunucak bir durumda degil malesef cok tuaf bir aile dua edinde sizin oraya tasinmasinlar hayatiniz alt üst olur
Evet nitekim öyle de olacaktı zaten eğer bizde kalmaya devam etmiş olsalardı. İki gün sonra sabahın 5’inde deli gibi suyum geldi ve korkudan çırılçıplak vaziyette kaldım evin içinde evimde olsalardı ne yapacaktım acaba o korku ve endişeyle bi de aman oramı buramı görmesin derdine düşecektim düşündükçe nefretim kabarıyor adamın yüzünü görünce şeytan görmüş gibi oluyorum o kadar bi nefret oldu içimde ona karşı.Buarada anahtar yoktu kendisinde, KV’de evdeydi o kapıyı açmış geldiğinde. Eşinin hassasiyetini bilmiyor sanki o zaman kız müsait değil şu anda sen biraz dolaş ben sana yazarım gelirsin diyebilirdi burda yılanın başı KV ben bunu anladım çünkü zaten adamı yöneten o.Ne dese onu yapıyo kuzu kuzu

Ay afedersiniz de doğum yapacak kadının evine kayınpeder geldiği nerede görülmüş? Doğumdan sonra da meme açıp emzireceksiniz o bebeği sonuçta. Annesi tek gelseymiş böyle bi salaklık yapmasalarmış onlar da, canınızı sıkmayın

Kesinlikle.Zaten ben de odaklanmadan yaşamaya çalışıyorum fakat aşağıda da bahsettim durumu düzeltmek için yanlarına gittikten sonra daha sık bize gelir oldular sürekli kendimi stresli hissediyorum üstelik annesi eşimle dertleşirken güya ben onu evimizde istemiyormuşum gibi hissettirmişim salonda yanlarında rahat uzanamadığım için bir kere yatak odama geçip uzanıp kitap okuyordum teyzem gelip bana baktı salona geçtiğindeyse teyzeme beni sormuş nerde diye odasında kitap okuyor demiş. Neymiş efendim teyzeme ne yapacağımı haber verip geçiyormuşum odaya ona hiç haber vermiyormuşum bu hareketimden onu istemediğimi ve rahatsızlık duyduğumu hissetmiş. Ki o karnı burnumda halimle hizmeti eksik etmedim teyzemle ikimiz dört döndük etraflarında (kendisi ayakta durmakta güçlük çekiyor çünkü kaza sonrası denge kaybı yaşadığı için) nasıl buna rağmen böyle hissettiğini anlamış değilim.
Hem sana terbiyesizlik yapmislar hemde ayaklarina gitmissin .Aferin !

X