eşimin çocuk isteği

kesinlikle öyle düşünüyorum. maddi durum elverse zaten 2 sene ücretsiz izin alma fikri vardı aklımda. çünkü seviyorum hala bebek görsem yolda içim eriyor. evet oğlum çok mızmız iştahsız biraz zor bir bebekti. ama geçiyor sonuçta. geriye sevgisi kalıyor. gözümü karartırdım ama diğer faktörler olunca hep vazgeçtim. maddi yönden tek maaşla çok zor olur bizim için. ve eşimin annesinin yaptıkları cahillikten olabilir ama asla iyi niyet olarak görmüyorum. tabi eşim bunu böyle algılamıyor. annesi sonuçta diye sanırım. kör oluyor adam resmen ailesi denilince. empati kurabilse benimle belki çözülecek birşeyler. o da yok!
3 aylıktan beri k.valideniz çocuğunuza bakmış, çocuk bakmak zor bişey hele ki belli bir yaştan sonra, yinede iyi niyet görmüyorum demişsiniz. Eşiniz ikinciyi de annesinemi baktirmayi düşünüyor. Belki de kadın ikinciye bakmak istemeyecek kocanızin öyle bir niyeti varsa önce anasına sormalı, belki siz emrivaki yapıyorsunuz kadının üzerine çocuğu atip mecbur baktiriyorsunuz. Ben torun bakmayı düşünmüyorum ömrümü çocuk bakarak mi geçireyim bi yastan sonra sadece gidip torun sevmek isterim sorumluluk almak değil.

Aynı yastayiz. Benim gözüm kesmiyor açıkçası. Hem süreç hem maddi durumlar ortada. Ben bakıcı ile büyüttüm onunda sorunları bambaşka oluyor. Ha derse ki 3 sene çalışma kendin büyüt belki. Ama hem çalış hem çocuklar biz de bir anne baba evladiyiz. Birinin keyfine bu kadar kendimi yipratamam. Madalya takmiyorlar.

merhaba, 8 yıllık evliyim. 3 yaşında oğlum var. konu kısaca eşim 2.çocuğu istiyor. ben çalışıyorum. orta gelir durumunda bir aileyiz. ama ben çocuk istemiyorum. sebeplerim:
öncelikle oğlum doğduğunda çok zorlandım. 3 aylıkken kv bırakıp çalıştım. bırakmak zorundaydım. ayrılırsam o imkanlarda iş bulamazdım. çocuk hep ufakken onlar baktı. çok sorun yaşandı. kendi annemde çalışıyor bakma şansı yok. kv herşeye karıştı. eşimle sürekli kavgalar ettik. son 1,5 yıldır düzenimizi tekrar kurduk ama çok yıprandım. sütüm azaldı stresten vs. eşim o anlamda hiç arkamda durmadı. hep pasifti. sessizdi.
ikinci sebep, çocuğum hala çok aşırı anneci. herşeyde sürekli anne. anneyle yer içer gezer. evde bir elimle yemek yaparken. diğer yandan fırlarım oyununa. babayı sever ama onunla oynama peşinde değil.
eşim ilgilidir. ev işlerine yardım eder ama çocukla oynamayı beceremiyor. oyalayamıyor. sıkılıyor mu anlamadım ama oyalaması 5 dk sürmez. oğlan yine tepemde olur. haliyle herşeye bölünüyorum.
çok zor ve stresli bir çocuktu oğlum. tüm sendrom atak kolik ne varsa hepsini hiç atlamadan üst seviyede yaşadık. 2 yaşına kadar gece uyku sorunları oldu. çoğu gece kalkıp 2den 5e oturduk. ben 7 de tekrar işe gittim o halde.
allah can sağlığı versin oğlumu çok seviyorum şikayetci de değilim. çok iyi niyetli konuşkan bir çocuk. çok sevecen ama benim aklımdaki onun sağlıkla büyüdüğünü görmek. artık sonrasında ise biraz rahat etmek. onunla güzel anılar biriktirmek.
yeniden başlamak fikrine çok sıcak değilim. hadi çocuğun zorlukları belki bir süre. sonrasında can sağlığı olsun düzelir diyorum ama yeniden çocuğumu kv bırakmak, tekrar aynı sorunları yaşamak istemiyorum. kimse ile yüz göz olmak da istemiyorum. eşimde biliyorum yine çocuk doğsa kv yi ister. bakıcı vs güvenmez. yani yine kavgalar huzursuzluk çıkar adım gibi eminim. fikir sormak için yazıyorum. teşekkürler herkese

edit.: bu arada yaşımı eklememişim. 36 yaşındayım. eşimin ısrarı da ondan zaten. yaş geçtikçe riskleri biliyor.
Sakın doğurma.
Çalışmasan bile çocuk büyütmek zor bi süreç. Hele bide çalışıyorsun akıl karı değil. Yıpranan sen olursun.

merhaba, 8 yıllık evliyim. 3 yaşında oğlum var. konu kısaca eşim 2.çocuğu istiyor. ben çalışıyorum. orta gelir durumunda bir aileyiz. ama ben çocuk istemiyorum. sebeplerim:
öncelikle oğlum doğduğunda çok zorlandım. 3 aylıkken kv bırakıp çalıştım. bırakmak zorundaydım. ayrılırsam o imkanlarda iş bulamazdım. çocuk hep ufakken onlar baktı. çok sorun yaşandı. kendi annemde çalışıyor bakma şansı yok. kv herşeye karıştı. eşimle sürekli kavgalar ettik. son 1,5 yıldır düzenimizi tekrar kurduk ama çok yıprandım. sütüm azaldı stresten vs. eşim o anlamda hiç arkamda durmadı. hep pasifti. sessizdi.
ikinci sebep, çocuğum hala çok aşırı anneci. herşeyde sürekli anne. anneyle yer içer gezer. evde bir elimle yemek yaparken. diğer yandan fırlarım oyununa. babayı sever ama onunla oynama peşinde değil.
eşim ilgilidir. ev işlerine yardım eder ama çocukla oynamayı beceremiyor. oyalayamıyor. sıkılıyor mu anlamadım ama oyalaması 5 dk sürmez. oğlan yine tepemde olur. haliyle herşeye bölünüyorum.
çok zor ve stresli bir çocuktu oğlum. tüm sendrom atak kolik ne varsa hepsini hiç atlamadan üst seviyede yaşadık. 2 yaşına kadar gece uyku sorunları oldu. çoğu gece kalkıp 2den 5e oturduk. ben 7 de tekrar işe gittim o halde.
allah can sağlığı versin oğlumu çok seviyorum şikayetci de değilim. çok iyi niyetli konuşkan bir çocuk. çok sevecen ama benim aklımdaki onun sağlıkla büyüdüğünü görmek. artık sonrasında ise biraz rahat etmek. onunla güzel anılar biriktirmek.
yeniden başlamak fikrine çok sıcak değilim. hadi çocuğun zorlukları belki bir süre. sonrasında can sağlığı olsun düzelir diyorum ama yeniden çocuğumu kv bırakmak, tekrar aynı sorunları yaşamak istemiyorum. kimse ile yüz göz olmak da istemiyorum. eşimde biliyorum yine çocuk doğsa kv yi ister. bakıcı vs güvenmez. yani yine kavgalar huzursuzluk çıkar adım gibi eminim. fikir sormak için yazıyorum. teşekkürler herkese

edit.: bu arada yaşımı eklememişim. 36 yaşındayım. eşimin ısrarı da ondan zaten. yaş geçtikçe riskleri biliyor.
Sebeplerini açıklamana bile gerek yok
Senin kararın bu,istemiyorsan kimse karışmamalı
Kocan da dahil

peki siz kadını uyardığınızda yine devam ediyormuydu aynı tavırlara. birde gerçekten cahil olduğu için mi yapıyordu bunu yoksa klasik kaynanalık yapmak için mi yapıyordu
cehalet var tabiki. kötülük için diyemem ama sözü geçsin, hep o doğru çıksın, sayılsın, herşeyi o bilsin yapısı var. çocuk olunca da babaneyim ben deyip kendini o konuda gereğinden fazla söz hakkı olduğunu sanıyor. ona göre tecrübeli olan o. biz ise bilgisiziz. halbuki bilmediği her çocuğun farklı olduğu ve her çocuğu en iyi anlayan tanıyan kişinin de çocuğun kendi annesi olduğu. işte cehaleti de burdan geliyor. istersen 50 tane bak biri diğerine benzemiyor çocukların. derdim daha çok eşimin pasif kalmasından kaynaklanıyordu benim.

Eşiniz hep basit ve sessiz oluşu bir evlilikte dengesizlige sebeptir.
2.cocuk için işten ayrılınca maddi olarak yeterli olur mu geliriniz
yok tek maaşla bu standartlarda olmaz. zorlanırız. kreş fiyatları zaten 5-7bin tl olmuş. ikinci bebek için de oğlumu okuldan alamam haksızlık olur ona. çok güzel eğitim alıyor ve oraya gitmeyi seviyor arkadaşları da var.

3 aylıktan beri k.valideniz çocuğunuza bakmış, çocuk bakmak zor bişey hele ki belli bir yaştan sonra, yinede iyi niyet görmüyorum demişsiniz. Eşiniz ikinciyi de annesinemi baktirmayi düşünüyor. Belki de kadın ikinciye bakmak istemeyecek kocanızin öyle bir niyeti varsa önce anasına sormalı, belki siz emrivaki yapıyorsunuz kadının üzerine çocuğu atip mecbur baktiriyorsunuz. Ben torun bakmayı düşünmüyorum ömrümü çocuk bakarak mi geçireyim bi yastan sonra sadece gidip torun sevmek isterim sorumluluk almak değil.
keşke konunun bütününü okusaydınız. orda yazıyor zaten konunun nasıl geliştiği

yaşımı eklememişim yaşım 36 benim. zaten beklemeye kalkarsam 40tan sonra iyice riskli olur. eşimin ısrar sebebi de o
36 yaşındayım ara ara benim eşim oğlum da 6 yaşında kardeş mevzusu açıyorlar. İstemiyorum arkadaş benim vücudum benim kararım.

Lütfen bu konuda kendiniz istekli değilseniz eş çocuk kim olursa olsun çenelerini kapatın.

Herhangi bir sebebe ihtiyacınız yok zaten hazır değilseniz bu yeterli bir sebep çocuk istememek için

İstemiyosan istemiyosundur. ben de istemiyorum yaşım 33 çocuğum 4 yaşında. eşim bu aralar söylemeye başladı şakayla karışık. ama tavrım çok net. isterse beni bırakıp başkasından çocuk yapabilir o kadar düşkünse. Ben başka bir sorumluluğu alacak durumda değilim. Her şey yeterince zor zaten. benim de kapasitem bu kadar. siz bu şekilde ciddi konuştunuz mu?

Haklısınız yapmayın bence de. Madem çocuk istiyor sizin tekrar çalışmamanız lazım ev huzuru için en azından kreş dönemine gelene kadar ve gerçekten ne kadar bağlı olduğunu anlayabiliyorum.

İkinci çocuk icin hazir degilseniz yapmayin, kesin bir dille esinize belirtin, ben ikinci çocukda çok zorlandim, hersey pahali bezi mamasi, hastanesi, vs ben bilseydim ikinci çocugu yapmazdim bakamazsam birde onun vebali var

Çocuk bakımı konusunda elini taşın altına koymayan bir babanın sizden ikinci bir evlat sahibi olmak için size baskı kurmaya hakkı yok. Baksanıza daha, eskiden size hissettirdikleri hakkında konuşmanıza bilr tahammülü yokmuş; işi hemen kavgaya götürdüğünü söylüyorsunuz. Bu, ikincide de size aynı seyleri yasatacaginjn bir göstergesi maalesef. "Haklısın, o konularda hatalarım oldu. Sana hak veriyorum, ikincide bunları bunları yaşamayacağız" dese hadi acaba mı dersin ama onu bile demiyor anladığım kadarıyla.

çocuğu doğurup hem çocuğun sorumluluğunu işinizin sorumluluğunu üstüne bi de eşinizin ailesinin derdini çekicek olan sizsiniz bi de eşiniz sessiz kalıcak buna üstüne de çocuk isteyecek ikinciye çok büyük bencillik açık açık söyleyin eşinize bunları ki bi sebebiniz olmak zorunda da değil çocuk istememek için ya çocuk diye ısrar etmek nedir sizin bedeniniz bu

"Eğer ikinci çocuk olursa işten çıkarım, kendim büyütürüm. İlkinde olduğu gibi sorunlar yaşamak istemiyorum tekrar. Sen de tek maaşla evi geçindirip iki çocuğu da okutabilecek misin?" diye sorun eşinize. Tabii masrafları vs hesaplayın önceden. Akılsız değilse yapamayacağını anlar, üstelemez artık. Yine annem bakar falan derse de açın eski konuları, gerekirse tartışın. Şimdi tartışmak, ileride ikinciyi doğurup sinirden stresten dolayı boşanmaktan daha iyidir bence.
kesssinlikle böyle diyin eşinize
hadi kolaysa iki çocuğun masrafını üstlensin evin ve sizin de

siz ben olabilir miisiniz acaba? benim de eşim ikinciyi istiyor ve biz kv ile birlikte yaşıyoruz çocuğa baktığı için ve evi biraz uzak olduğu için.çok uzak değil aslında ama oğluna kıyamıyor getir götür yapmasın diye. çok sorun yaşadık aynı şeyleri yaşamak istemiyorum. eşim işi bırak diyo ama hem geçim sıkıntımız olur hem de elbet ihtiyaç olcak annesine ve bunu istemiyorum.benim annem vefat etti başka memleketteyim yakınım hiç yok burda. ben evde olsam da sürekli gelip karışır. bu yüzden istemiyorum ama eşim beni suçluyor.eşim olmucak aynı şeyler diyo ama güvenmiyorum

36 yaşındayım ara ara benim eşim oğlum da 6 yaşında kardeş mevzusu açıyorlar. İstemiyorum arkadaş benim vücudum benim kararım.

Lütfen bu konuda kendiniz istekli değilseniz eş çocuk kim olursa olsun çenelerini kapatın.
Ben de sizinle aynı fikirdeyim lakin diğer taraftan da çevremdeki örnekleri görünce tek bırakılan çocuğa da haksızlık gibi geliyor. Mutlu günleri neyse de acı günlerinde (örneğin: anne-baba ölümü) aynı acıyı bölüşecek hiç kimsesi olmayacak. Sonuçta o da bu dünyaya kendi rızasıyla gelmedi, anne-baba isteği üzerine doğdu. Böyle düşününce de en iyisi hiç doğum yapmamak gibi geliyor. 🤦‍♀️

X