Eşimin işi bırakması

bakın benim eşim de memuriyetten istifa etti ama daha sevgiliyken belliydi istifa edeceği. Bunu bana açıkça söylemişti, biz de planımızı buna göre yaptık. 1 yıllık evliyiz, herhangi bir borcumuz yok ve de ben hamileyim. Ancak sizden ayrıldığımız nokta şu, 2 yıldır zaten biz istifayla ilgili plan yapıyorduk, yani eşim istifa ettiğinde ortada kalmadık. Daha iyi şartlarda eşim okuduğu 2.üniversitesiyle ilgili işine başladı. Doğum sonrası da ben Eylül ayına kadar işe dönmeyeceğim. Eşim hem benim, hem çocuğumuzun iyi şartlarını sağlayarak işinden ayrıldı.

Sizin eşiniz ise tamamen ergen tavırlarla ve de yükü size vererek işten ayrılmış. Endişelenmekte haklısınız. Biz 2 memur maaşıyla İstanbul’da kiramız uygun olduğu halde ortalama bir hayatla devam edebilirken, siz Ankara’da eşyalı ev tutup özel sektörden aldığınız maaşlarla ne kadar sağlıklı geçirebilirsiniz emin değilim. Hakkınızda hayırlısı olsun.

Bir diğer ilginç gelen konu ise sizin ya da eşinizin ailesi ne diyor? Kayınvalidem eşimin işi hazır olmasına rağmen memurluktan istifa etmese miydi acaba diye endişe duyuyor. Keza benim ailem de yetebilecek misiniz, sonuçta özel sektör deyip sürekli uyarıyor. Sizin kendinize ait bir iğneniz dahi yokken aileler yönlendirmiyor mu aklı bir karış havadaki sizleri?

Ya ben bir de seye takıldım. Bundan 10 hatta belki 3 yıl önce devlet memuru olmak, atanmak çok önemliydi. Ama günümüzde de bir anlamı kaldığını düşünmuyorum acikcasi. Bunun için niye yoruluyorsunuz
Şahsen bence esas şimdi bi anlamı var. Memuriyetlikten istifa edenlerin aklından şüphe duyuyorum🤷🏻‍♀️

Ya ben bir de seye takıldım. Bundan 10 hatta belki 3 yıl önce devlet memuru olmak, atanmak çok önemliydi. Ama günümüzde de bir anlamı kaldığını düşünmuyorum acikcasi. Bunun için niye yoruluyorsunuz
11 sene önce üniversiteden mezun oldum
sınıf arkadaşlarım kpss çalışıp atanma üzerine gelecek planı yaptılar
ben biraz işsiz gezdim sonra özel sektörde başladım
alanımda uzman oldum 2 sene içinde kendi işimi kurma planlarım var
sınıf arladaşlarım hala evde kpss çalışıyor ailesiyle yaşayanlar dışarıda 1 kahve parasını bile ailesinden alıyor
evlenenler çocukla kpss çalışma derdinde hala
ben o beğenmedikleri özel sektörde bi kariyer yaptım
onlar yerlerinde sayıyor
kpss bu ülkede hayal bence gittikçede zorlaşıyor

Arkadaslarimin yorumlarina katiliyorum, bu is olmaz ve esiniz bencil. Sadece bikac bisey ekleyeceğim

Kendi araciyla trendyola vs kuryelik yaparsa asgariden daha fazla kazanir ama sigortasini kendisine yaptırıyorlar. Birde firmaya fatura kesecek yani mali musavir lazim esinize, beyanname verecek.
Birinin yaninda calisacaksa az kazanir.
Ayrica ciddi yorucu bi meslek kuryelik. Saati yok. Masabasi calisma gibi değil. Enerjisini toplayip nasil saatlerce calisacak? Hiç mantıklı degil iki türlü de.

Zaten yeni evlisiniz evkenmeden once ne zaman istifa edip kpss ye girecegini konusmadiniz mi ? Belli ki konusmamissiniz .zaten istufa etmek icin evlenmeyi beklemesinden belli .sizinde icinize sinmemis .

Eşinizle mesleği ve maaşı için evlenmeyip adam işi bırakınca acaba nasıl gecinicez derdine dusmeniz bana çok ironik geldi.
Çok normal değil mi? Bende zenginlik için evlenmiyorum karşımdaki insanla ama adam ben işten ayrılıyorum dese aklıma gelen ilk soru nasıl gecinicez olur.

Eşinizin bölümünü söylerseniz bu konuda daha gerçekci bişgiler verebilirm. Keza ben de esinizin yaptığını yapmak istiyorum ama kocam bey kesinlikle müsade etmiyor. Önümğzdeki ay habersiz bir sekilde istifamı verecegim kamu çalışanıyım. Temmuzda sınava girip farklı kurum tercih edecegim. Tabi bu asamaya gelene kadar atanmak için düşük puanlı alan bölümleri okudum diplomamı aldım, hali hazırdaki memurluga yuksek puanlı mulakatlı ve sıfır referans ile girmiştim. Temmuzda da mulakatsız alımlara basvuracagım. Tabi burada ben kendime güveniyorum 2 aylık çalışma ile 85 üstü çok rahat yapabiliyorum. Mezuniyet bölümü çok önem arz ediyor kimi bölüm var 70 ile atanır kimi bölüm var 90 ile atanamaz

Kocişkosunu aslan kaplan sanıyordu 😅 bazı gerçeklerle yüzleşti övüp yediremedi bize kaçtı gitti 🙈
2 aylık bile evli değil, eşi evlenir evlenmez istifa etti muhtemelen. Akıl var mantık var madem başka bir meslek düşünüyordu işinden ayrılmadan deneseydin ders çalışmayı. Gerçekleri duyunca korktu herhalde konu sahibi 😅

X