Eşimle sorunumuz

Bebek masrafları konusunda gözünüzü açmaya geldim
Karı koca memuruz
Ev kredisi ödüyoruz sadece ki toplam maaşımızın üçte birine filan denk geliyor
Daha doğmadan imanımız gevredi diyebilirim masrafları açısından 😂
Sanırım geçen hesapladığımda doktorunu filan saymıyorum ortalama en az 6-7 bin masrafı olacak gibi duruyor
O da kıyafet masrafı filan olmadan

Hem asgarı ücret hem borç hem tek maaş hem kira ve üstüne çocuk diyorsanız büyük risk derim

Kızlar selam .
1 yıl 3 aylık evliyim tek sorun eşimle. Eşim önceliğini hep dışarıya vermesi . Yani hala aile kim anlayamadı gibime geliyor. Evlenirken kardeşinden para almış tamam borcu ödemesi lazım kızın dediği istediği bir şey yok ama tutup evinden kısıp sürekli kardeşimde kardeşim demezsin ki maddi durumları kötü değil anlayabilirler . Kira da değiller evde 4 buyuk köpek besliyor biz kiradayız eşim tek çalışıyor ( yeni taşındığımız için şehre ben daha iş arıyorum) asgari ücret alıyor zaten kira faturalar fln derken yetmiyor ama yok o illa kardeşimde kardeşim diyor diyorum ki tamam yollarız ama nasıl olacak ki diyorum eve para kalmıyor zaten alışveriş yapmıyorz annemlerin köyden gönderdikleri ile idare ediyoruz ki senn kardesinn yanında annende var o yardım da ediyor ama yok benm eşim anlamıyor hem çocuk istiyor hem kardeşimde kardeşim para yolladın mı diyor sürekli hesabı gösterdim taşınma masraflarmız bu da faturalara dedim bize de bu kqdr kalıyor istersen onu yolla dedim yok olmaz dedi sen bilirsin dedim . Bu sadece örnekti genelde de böyle sürekli dışarıya başkalarına öncelik veriyor ama evinn içine yok maalesef aynı öncelik bu da beni üzüyor ve ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Gecen konustum kardeşin asgari ücret aldığını biliyor evin kira oldugunu biliyor kız beklemez ki dedim anlar abisini ihtiyacımı var dedim yok dedi ee dedim para lafı gelsin istemiyorum dedi durumumuzu bile bile laf ederse dedim yuh dedim sen eder miydin dedim yok etmezdim dedi eee dedim kız niye etsin anlar.. annenle konus dedim oldukça vereceğiz vermeyeceğiz diye bir şey yok ki dedim senn de önceliği kime vereceğini bilsen artık dedim önce can sonra canan dedim ama yok sürekli söylenmekte istemiyorum ne yapmam gerekiyor adamın önceliği için ?
Biraz sabret borç kapansin sonra kenarda biriktirirsin. Artik evden dişari çikan her paranin hesabini sorarsin. Biz borçlandigimizda ben diyorum gerekirse boğazimizdan keselim. Ama verelim bitsim. Sirtima kambur gibi olur yoksa.

Borç alarak evlenmişsiniz, iki yetişkin kendinizden kısarak hayat yaşıyorsunuz ve bu hayata bebek istiyorsunuz. Oyuncak bebek değil bu hatırlatırım.

Herkes ana baba olmak zorunda değil. Durumunuzu toparlayıp, çocuğa her imkanı sağlayacak kıvama gelince düşünün.
Bu halde o sabinin günahına girmeyin.

Önceliğiniz size iyilik yapmış insanı mağdur etmemek olsun. Yaşımız geçiyor koştur koştur çocuk yapalım olmasın önceliğiniz.

İlk fırsatta bebek masrafları kaç TL, çocuğa gelecek verebilmek için neler olması lazım bir araştırıp, liste yapıp, eşinizin eline tutuşturun kendinizde okuyun o listeyi sürekli. Belki o sayede önceliğinizin ne olduğunu idrak edersiniz.

Kızlar selam .
1 yıl 3 aylık evliyim tek sorun eşimle. Eşim önceliğini hep dışarıya vermesi . Yani hala aile kim anlayamadı gibime geliyor. Evlenirken kardeşinden para almış tamam borcu ödemesi lazım kızın dediği istediği bir şey yok ama tutup evinden kısıp sürekli kardeşimde kardeşim demezsin ki maddi durumları kötü değil anlayabilirler . Kira da değiller evde 4 buyuk köpek besliyor biz kiradayız eşim tek çalışıyor ( yeni taşındığımız için şehre ben daha iş arıyorum) asgari ücret alıyor zaten kira faturalar fln derken yetmiyor ama yok o illa kardeşimde kardeşim diyor diyorum ki tamam yollarız ama nasıl olacak ki diyorum eve para kalmıyor zaten alışveriş yapmıyorz annemlerin köyden gönderdikleri ile idare ediyoruz ki senn kardesinn yanında annende var o yardım da ediyor ama yok benm eşim anlamıyor hem çocuk istiyor hem kardeşimde kardeşim para yolladın mı diyor sürekli hesabı gösterdim taşınma masraflarmız bu da faturalara dedim bize de bu kqdr kalıyor istersen onu yolla dedim yok olmaz dedi sen bilirsin dedim . Bu sadece örnekti genelde de böyle sürekli dışarıya başkalarına öncelik veriyor ama evinn içine yok maalesef aynı öncelik bu da beni üzüyor ve ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Gecen konustum kardeşin asgari ücret aldığını biliyor evin kira oldugunu biliyor kız beklemez ki dedim anlar abisini ihtiyacımı var dedim yok dedi ee dedim para lafı gelsin istemiyorum dedi durumumuzu bile bile laf ederse dedim yuh dedim sen eder miydin dedim yok etmezdim dedi eee dedim kız niye etsin anlar.. annenle konus dedim oldukça vereceğiz vermeyeceğiz diye bir şey yok ki dedim senn de önceliği kime vereceğini bilsen artık dedim önce can sonra canan dedim ama yok sürekli söylenmekte istemiyorum ne yapmam gerekiyor adamın önceliği için ?
O zaman borç yaparak evlenmeyecektiniz. Farzedin ki eşiniz kredi çekerek evlendi banka her ay faiziyle geri alacaktı. Bir asgari ücret borç ödemese de yetmez zaten. Bir an evvel iş bulup çalışmaya bakın. Çocuk konusunda da acele etmeyin borçlarınız bitip biraz para biriktirdikten sonra yapın. Borcunu ödemesinde acele etmesini yadırgamadım.

Ben bir an evde 4 köpek var deyince sizin 4 köpeğiniz var sandım. Deli çıktım burada 🤣 Diyorum ki kira , faturalar, yaşam masraflarının üstüne nasıl 4 köpeğe bakıyorlar. Şu kadar mama yeseler şu paradan, veteriner şu kadar tutsa , ödülü ilacı falan nasıl yetiyor ulan bu para diye düşünüyordum ki farkettim sizin değil köpekler 🤭

Haksızsınız konu sahibi, gerekirse her şeyden kısın, borcunuzu ödeyin. Bebeği de erteleyin durumunuz o kadar kötüyse..
Sanki görümceye keyfinden para ödüyor, kız sizin için kredi çekmiş. Hem ihtiyacının olup olmadığına siz karar veremezsiniz. Yok bebek olursa para göndermem, evlenirken kredi çektirirken iyiydi ama.Konuyu neresinden tutsak elimizde kalıyor. Eşiniz kendi çekseydi krediyi, takır takır ödemek zorundaydı, kızkardeşin üzerine olunca borç ayy ödemesek mi? Yapmayın, abi kardeş arası bozulur ilerde..

ya kızlar ne tatava yaptınız
biliyorsunuz ki türkiyede bebekler rızkıyla gelir
asgari ücretle çalışır ama 30 bin lira bereketi beklersin
yersen
o çocuğun karnı doyar ama ruhu asla doymaz
sonra müge anlıdan sosyal medyadan ordan burdan toplarsın
ama olsun yeter ki anne baba olsun insanlar çocuğun ihtiyaçları kimin umrunda
dünyaya kazık çakıcaz çünkü

Hayır iş arıyorum bebek düşünüyoruz hamile kalma durumun var sen çalışma diyor defalarca söyledim köpek kısmı ihtiyacı yok anlamnda yazdım
Köpek besleyenin paraya ihtiyacı yok mu olmuş oluyor ne saçma bakış açısı bir de eşiniz asgari ücretle çalışıyor ve şu an bile para artmıyorken bebek yapıp masraflarına nasıl yetişmeyi düşünüyorsunuz akıl alır gibi değil biraz mantıklı düşünün bence

30 bin borç. Yani 1 yıldır ödüyorduk her ay 500 / 1000 /2000 vs 2 aydır sıkıntı çektik .Bende kardeşinle konus ben işe girene kadr idare etsin sonra tekrar öderiz dedim hem taşınma masrafımız fln kapatırız yavas yavas dedim sen işe girme bakma iş ortama alış bebek yapalım dedi hem bebek hem borç hem asgari nasıl olacak dedim hangisine yetecek dedim ben halledeceğim dedi iyi dedim bende
Eşiniz 42 yaşında.hiç mi birikim yapmadı?siz hiç mi birikim yapmadiniz?biraz da elimizdeki paraya göre evlensek. ..bazı adetleri gerçekten bırakmamız lazım...özellikle evlenirken herşeyim olsun,tam olsunu...evlendikten sonra alin bazı şeyleri...düğün değil nikah yapın...bohça yapmayın...

Eşiniz sizin aksine borcuna sadık. Dışarı dediği de borcu yani fatura gibi ödemeniz gerekiyor. Eğer ödeyemeyecekseniz o borcu yapmayacaktınız sizde oturup çalışcaktınız. Bizde evlenirken ailelerden borç aldık, kardeşinden aldık eve halı avize aylarca almadık borcu ödedik. Ben şehir değiştirip işsiz kalırım halısız olur ama borçla olmaz diye. Hemde aileler tarafından bir sıkıntı yokken. Elektirik suyu nasıl ödüyor planlıyorsanız borçta önceliklidir verenin maddi durumu ihtiyacı olup olmadığı sizi bağlamaz.

Borc para ne kadar? Siz öyle anlatıyorsunuz ki hep kardeşim kardeşim diyor boştan yere veriyor ya da vermek istiyor gibi, adam demis açıkça para konusundan laf gelsin istemiyorum desin. Ama şuanda verecek imkan yoksa kardeşle konuşulur yeniden ödemeye başlayacağı söylenir. Kendi aranızda kavga etmenizin anlami yok. Sizinde borcu kardeşten alındığı icin alınmamış görmenize gerek yok

Söylüyorum ama yokçalışma diyor eee hem bebek hem kardeşine nasıl olacak diyorum ben iş değiştirdim diyor burası küçük öyle kolay iş bulunmuyor. Ayrıca bebek olursa kbakma da ben parayı önce bebeğime harcarım dedim
sizin başka derdiniz de var tabi
görümceye olan borcu neden ben ödeyeyim canım madem borç ödenecek çalışmam diye düşünüyorsunuz sanırım
borç bitsin de sonra bakarsınız çalışmaya :)

çalışmak için eşten izin almak kaldı mı yaa gerçekten?

bu arada bir ben mi öyle değilim acaba diyorum. Öz kardeşime bile 50 tl borcum olsa deli gibi vermeye çalışırım geri

Anlamamakta ısrar mı ediyorsunuz anlamadım neyse ben ödemeyeceğiz demedim ki sadece ihtiyacı yok aciliyeti yok mabnda söyledim ne kadr garip bi uslubnz var
mabında değil babında
eşinize iş bulursam da yardım etmem çocuğuma harcarım demişsiniz
borç 30000 sanırım 1 sene çalışıp sonra çocuk düşündeniz yine olur

D Deniz3486 dünden beri aklımı kurcalayan bir sorum var.

Bundan 2 ay öncesine kadar eşinizin asgari ücretten fazlasını kazandığı bir işi vardı anladığım kadarıyla, siz de çalışıyormuşsunuz? Ne akla hizmet siz işten çıktınız, eşiniz daha düşük maaşlı bir işe girdi ve bunun için şehir değiştirdiniz? Amacınız neydi bunu yaparken?

Anlamamakta ısrar mı ediyorsunuz anlamadım neyse ben ödemeyeceğiz demedim ki sadece ihtiyacı yok aciliyeti yok mabnda söyledim ne kadr garip bi uslubnz var
Yahu ihtiyacı var ya da yok sanane arkadaşım?
Oldu o zaman hepimiz bankalara borç takalım, sağdan soldan para alalım nasılsa ihtiyaçları yok diye ödeyemeyin. Bu nasıl bir düşünce yapısıdır saçmalıyorsunuz.
Borcunuza sadık bir insan değilsiniz, eşinizin bu huyu süper. Keşke sizde de biraz kırıntısı olsaymış.

Boş para değil borç . Ben çalışılırken yolluyorduk şimdi şehir değiştirince tek maaş oldu zorlanıyoruz yani ne bilim insan önce evinn içini düşünür sonra bakar dışarıya
Önce borç ödenir, bu borcun kime olduğu fark etmez, alacaklının ihtiyacının olup olmaması da kimseyi ilgilendirmez. Sizde çalışırsanız ferahlarsınız

Karşı tarafın ihtiyacı olsun ya da olmasın. Borç aldıysanız en kısa zamanda ödemelisiniz. Bankalarında bizim paramıza ihtiyacı yok sonuçta , ödemezsek batmazlar ama ödemeliyiz değil mi ?

Bana sizin düşünceniz anormal geldi ne yani borcunu ödemiycekmi ödesin kurtulsun borç borçtur karşıdakinin durumu iyiymis istemiyormuşa bakılmaz odenir

X