Eşimle tartışmamız

Yorumlarınızı okudum. Çoğunuz haklı. Bir süre anlamaya çalıştım, empati kurdum. Ailesinin ihtiyacı vardır dedim. Haklıdır dedim. Anneme yaptığım iki masrafı önüme sunması çok kırdı aslında. Çok mülayim biri değilim, tartışırken susup kalmıyorum. Boşanma konusuna gelince, yakın zamanda kızkardeşimi kaybettim. Onun büyük acısı var üzerimizde. Onunla ilgili de konu açacağım. Şimdilik annemleri bir de benim yüzümden üzmek istemiyorum. Ancak herşeyi yazdım bir kenara. Düzelmezse psikolojik açıdan hazır olduğum dönemde bunu yapacağım.

Kafanızı toplayana kadar para vermeyin asla. Erkek değil mi evi geçindirsin ... siz de bankada kasa açıp paraları oraya koyun boşanma durumunda veya başka durumlarda paradan haberi olmasın. Ben de paramı aileme hibe ettim, nispet yaptım yedim içtim gezdim para yok dersiniz.

Bunu söylemek aklıma gelmedi.. planım şu maaşları ayiracagim kesinlikle... kendi maaşıyla idare etsin. Boşanma şu an için Uygun dönemde değilim. Kardeşimi kaybettim. Ailecek perişan dönemdeyiz..bir üzüntü daha yaşatmak istemiyorum.

Basiniz sagolsun. Kardesinizin mekani cennet olsun insallah. Allah ailenize ve size sabirlar versin

Hepsi ister. Örneğin kardeşi abi sıkıştım şu kadar gönderir misin der. Gönderilir. Bir ay sonra bu sefer abisi ister. Önceleri kızkardeşi okuduğu için haklıdır, kardeşine eğitimi için vermeli dedim. Sesim pek çıkmadı. Şimdi çalışmaya başladı. O nedenle çok sinirlendim.

Peki ne ihtiyacı olmuş ki bekar kızkardeşin çok merak ettm. 🤷🏻‍♀️

Ya peki bisey soracagim, onun ailesi degilse sizin aileniz borc bataginda olsaydi siz ailenize destek cikarmiydiniz.

Kredi borcu diyorsunuz eve haciz gelmesine vs izin verirmiydiniz ailenizin.

Verilen para sizi zora sokmuyorsa ben olsam ses etmem. Ha sizden kisip harciyorsa o ayri.

Ve kendi ailesine dunyalari yigip sizin 2 ekmeginize laf etmesi ap ayri igrenc.
İşte beni vurduğu nokta hep o oldu. Senin ailenin ihtiyacı olsa sen yardım etmez misin? Bazen evet haklı diyorum. Ama aile de biraz anlayışlı olur değil mi? Annem e yaptığım iki masrafa ses etmesine çok kırıldım. Ben de yardım ederdim aileme. Ne bileyim sürücü kursu ihtiyaç mi mesela?. Kızkardeşi daha 19 yaşına basar basmaz sürücü kursuna gitti bizim gonderdigimiz parayla.

Tabiki lafını ettim. Başka bir konuda tartıştım da... dediği şu: senin annenin ihtiyacı mi var? Çok ilginç bir düşünce yapısı var. "Neden annene birşey yapma eğilimindesin?. annenin parası var" diyor. Ki anneme tek yaptığım market alışverişi oldu. Birkaç kez oldu, ama devede kulak onun ailesine yaptıkları yanında. Bunu da söyledim ona.
Bundan sonra çok ciddi söylüyorum o adamın ağzını yırtardım. Üç market alışverişi yardım mı oluyormuş? Bu düşünce yapısı değil şark kurnazlığı ve nankörlük.

Konu sahibi hadi adliyeye koşun demeyeceğim de uyanık olun. Gözünüz açılsın.

Kendi birikmişiniz olsun, baktımız sık sık boşanacağım diye bağırıyorsa eve tapu şerhi koydurun vs.

Yani herşeyinizi bir hesaba atıp da bir sabah tımtıkır uyanmayın.
Teşekkürler tavsiye için. Bu konularda gözüm hiç açık değildir.

Eşiniz aşırı bencil..kendi istediğini yapsın,hesap sorunca ne var farzetti bi ihtiyacımı aldım desin…sizin kendi maaşınız varken istediğiniz gibi harcayamayın..üstelik geliriniz daha fazla ve aldığınız beyefendinin gözüne batıyor…tavrınızı koyun,taviz vermeyin..zaten sizi kaybetmeyi göze alamaz,sizin gibi bir daha nerden bulacakta ailesine yağdıracak

İşte beni vurduğu nokta hep o oldu. Senin ailenin ihtiyacı olsa sen yardım etmez misin? Bazen evet haklı diyorum. Ama aile de biraz anlayışlı olur değil mi? Annem e yaptığım iki masrafa ses etmesine çok kırıldım. Ben de yardım ederdim aileme. Ne bileyim sürücü kursu ihtiyaç mi mesela?. Kızkardeşi daha 19 yaşına basar basmaz sürücü kursuna gitti bizim gonderdigimiz parayla.
Iste bence yanlis dusunuyorsunuz, ailesinin maddi eksikligini hissettirmek istememis olabilir kardesine. Belki kendisini bu gune getiren ailesine manevi borcunu oduyordur veya ailesinin kendisine yapamadigini kardesine yapip kendi eksikligini gideriyordur. Bu dinamiklerinizi bilemem.

Ama ben bizi maddi zora sokmadikca ailelere yapilan maddi yardim konusuna ses etmem. Ama sizde durum farkli o da size etmemeliydi.

Ben annem, babam veya kardeşim borç içinde yüzerken, kendi evimde rahat rahat oturup, akşam çayımı huzur içinde içemem valla.

Hele ki bi de param olacak ama ben yardım etmeyeceğim. Bana göre aile olmak, sadece kendi eşine iyi ve hoş olmak değil.

Zayıflama bisikleti alacak imiş...kondisyon bisikleti..

Ayy tam delirmelik konu. Bu tip aileye para verme konularında hep ailesine para verene hak veririm genelde. Çünkü empati yaparım. Benim ailemin ihtiyacı olsa ben kazandığım parayla keyif yapamam. Gözüm kapalı veririm tamam da. Kondisyon bisikleti sürücü kursu falan. İhtiyaç mı allah aşkına. Araba da alsın eli değmişken piremsese

Zayıflama bisikleti alacak imiş...kondisyon bisikleti..
Vallahi anlatıcam dayanamıyorum. Lütfen okuduğunuzu söyleyin 10 dakika bekleyip silicem yoksa. Kısa kesicem.

Bunun benzeri babam. Ama arada çok büyük bir fark var babam asla annemin ailesine bir kere bile saygısızlık etmemiştir. Hazırsanız başlayayım.

Dedem yaklaşık 30 sene önce vefat etmiş. O zamanlar annemler daha beş yıllık evli bile değil. Abim 3-4 yaşlarında. Babam kendinden küçük iki kız kardeşi ve annesiyle kalmış. Küçük halam 15 yaşında falanmış. Önce dedemden kalan borçları yüzünden kredisini yeni bitirdikleri arabayı satmışlar.

Küçük halamın üniversite için dersane masrafları ödendi. Üniversitede özel yurtta kalmış. Özel yurdu beğenmedi eve çıkmış. O dönem benetton markası pahalıydı. Renk renk oradan kıyafetleri varmış. Bütün üniversite masraflarını babam karşıladı yukarda yazdıklarım dahil.

Büyük halam eş ailesiyle yaşıyormuş. Para pul olmadan ayrıca eve çıkmış. Buzdolaplarını bile babam almış. Bir dönem kredi çekip tatile gitmişler. Krediyi ödeyememişler. Benim bildiğim o krediyi babam ödedi.

Babaanemin emekli maaşı yokmuş. Primleri babam dışardan ödemiş.

Bunlar böyle böyle devam eder kısa kestim. Sonra biz bir dönem ciddi anlamda nakit sıkıntısı çektik. Ben lisedeydim. Annem çalışmıyordu ama anneannemin verdikleri ve babamın bıraktıklarından artanlarla birikim yapabilmiş. Bütün birikimini harcadı o dönem.

Babamın bu şekilde keyfi harcamalarını ödedikleri halamlar paraları olmalarına rağmen bize yardım etmedi :) biz 3-4 sene sonra mal mülk satmadan düze çıktık Allah'a çok şükür.

Bu örneği ilerde neler olabileceğini görün diye anlattım. Babam bunları yaptı ve biz nakitsiz kaldık. Gerçekten ihtiyacımız oldu ama bize kardeşleri yardım etmedi. Babamın annemin ailesine hiçbir saygısızlığı olmamıştır.

Sizin eşiniz her şeyin üstüne nankör.

Son düzenleme:
Merhabalar,
4 yıllık evliyim. Eşimle tartıştım bugün. Sizlerin de fikrini almak istiyorum. Eşimin ailesi maddi açıdan sıkıntılı durumdalar. Dolayısıyla eşim zaman zaman ailesine destek çıkar. Hatta bizden borç aldıkları ve geri ödemedikleri de çok oldu. Örneğin bir ara 20 bin TL aldılar ve ödenmedi. Kızkardeşi harçlık istediği her zaman gönderdi. Sürücü kursu parasını, kpss kursu parasını ödedi hatta. Abisi de zaman zaman sıkışınca ister. Bu bazen 300-500 bazen 1000-1500 TL gibi miktarlar olur. Abisi evli ve çocuklari var. Durumları olmadığından beklenti içinde de olmadım. Eşim bekar iken onlara daha rahat destek oluyordu tabi. Ailecek büyük bir borcun içindeler, krediler katlana katlana borç büyümüş. Zaman zaman tartışmalarımiz oldu bu konu ile ilgili. Her seferinde "ama onların ihtiyaçları var" oldu cevabı. "Niye karışıyorsun paraya mi ihtiyacın var? Farzet ki gönderdigim paraya kendime birşey aldim? gibi yanıtlar da aldım. Bugün yine hesaptan para çekildiğini ve kardeşine gönderdiğini öğrenince hem habersiz olması hem de sürekli olması nedeniyle biraz kızdım. Çünkü artık kızkardeşi çalışıyor. Eşim tartışma sırasında "keşke evli olmasaydim" gibi bir söz sarfetti çok kırıldım. Ailem bu durumda iken evlenmemem gerekirdi dedi. "Demekki onlar için kendi mutluluğundan vaz mi geçiyorsun?" dedim. Sonra pandemi döneminde annemin bazen market masrafını karşılamami yüzüme vurdu. Annem emekli memur. Bazen bana para verdiği dahi oldu. Kendi kartını bana verdi zaten. Market kasasında bazen acele olunca, kendimden ödeme yaptım. Sanıldığı gibi büyük miktar değil. Örneğin bir ekmek, biraz meyve gibi olmuştur anneme aldığım şeylerde. Bunları yüzüme vurmasına da şaşırdim. Çünkü annem karşılığını maddi olarak mutlaka verir. Kendide görüyor ve biliyor bunu. Siz ne düşünür ne söylersiniz? Ben mi hataliyim?
Not: Bu arada çalışıyorum. Maaşım eşimden daha yüksek. Çocuğum yok.
Esin çok haklı keşke evli olmasaydı siz de bu aç aileyi doyurmak zorunda olmasaydıniz bir de annenize verdiğiniz iki kuruşa laf etmiş ben de aynı salakligi yaptım gözüm açıldı da bosayabildim Allah'a şükür gelirim yarıya düşmesine rağmen eskisinden çok daha iyi geciniyorum

Bu acil bir ihtiyaç değil.
Böyle deyince. Kızkardeşime birşey de alamayacak miyim oldu cevabı. Aşırı kilo problemi var . Görmüyor musun çok sağlıksız kardeşim diyor? Ben inanmadım doğrusu para başka şeye de gitmiş olabilir. Ama ailesine sonuçta.

Ben annem, babam veya kardeşim borç içinde yüzerken, kendi evimde rahat rahat oturup, akşam çayımı huzur içinde içemem valla.

Hele ki bi de param olacak ama ben yardım etmeyeceğim. Bana göre aile olmak, sadece kendi eşine iyi ve hoş olmak değil.
Kendi ailesine bunu yaparken kadının annesine 30 liralık yemek almayan kocanın ailesi de kendisi de zerre umrumda olmaz boşarım net.

Bi de kız kardeşine zayıflasın diye bisiklet almış paşam ne muhteşem ihtiyaç değil mi! Tam gözüne uyku girmemelik. Aman tanrım kızkardeşi bisikleti olmaz da zayıflayamazsa bu abi kahrından ölür. Hemen yardım etmeli!

Vallahi anlatıcam dayanamıyorum. Lütfen okuduğunuzu söyleyin 10 dakika bekleyip silicem yoksa.

Bunun benzeri babam. Ama arada çok büyük bir fark var babam asla annemin ailesine bir kere bile saygısızlık etmemiştir. Hazırsanız başlayayım.

Dedem yaklaşık 30 sene önce vefat etmiş. O zamanlar annemler daha beş yıllık evli bile değil. Babam kendinden küçük iki kız kardeşi ve annesiyle kalmış. Küçük halam
Okudum devam edin ya da özelden yazın bana

X