Ev alma ve kredi borcu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
bahsettiğin sgk blokları sanırım
oraya konut kredisi çıkmayabilir
SGK blokları degil
Ama zamanında devlet işçileri için yapılan siteler.devlet kendi calisanlari ve ailelerine daha uyguna vermiş evleri.
Kredi ile alanlar oldu hep ne kadar verildi ne oldu bugün araştırmaya baslicam.

Banka bütün evin parasını kredi olarak vermez. Köşenizde 20-25 bn gibi bir para olması lazım ki tapu masrafı hariç. Paramız yok diyorsunuz. Onu nasıl halledeceksiniz?
Eksper ne kadar verir bilmiyorum
Tapu masrafini halledebiliriz 5-6 bin kadar sonuçta tasinsak da nakliye için lazım olacaktı.
20-30 bin şuan nakit ayarlayamam.
Eskper evin değerine 150 bin derse banka 120 bin civarı veriyormuş bende bunları burdan ogreniyorum
Arkadaşlar yorumlarda fikir verdi hepsine bakıp halletmeye calicam.
Ama 90 bin kredi alırsam 20-30 bin lirayı ev sahibi Mart'ta borcunuz bitince de verin diyebilir.net olunca görüşürüp anlaşma yapalım diye düşündük.

SGK blokları degil
Ama zamanında devlet işçileri için yapılan siteler.devlet kendi calisanlari ve ailelerine daha uyguna vermiş evleri.
Kredi ile alanlar oldu hep ne kadar verildi ne oldu bugün araştırmaya baslicam.
yakın zamanda kredi ile alan olduysa çıkıyor demektir
ama bahsettiğin sehirde o fiyata nerden vardır bilemiyorum.. aklıma gelen 1-2 yer var.. sgk blokları deseydin 100 bin bile fazla onlara diyecektim. çünkü +50 yıllık binalar, çatlaklar vs var güvenilir değildi..

yakın zamanda kredi ile alan olduysa çıkıyor demektir
ama bahsettiğin sehirde o fiyata nerden vardır bilemiyorum.. aklıma gelen 1-2 yer var.. sgk blokları deseydin 100 bin bile fazla onlara diyecektim. çünkü +50 yıllık binalar, çatlaklar vs var güvenilir değildi..
Bina bakımlı.catlak falan yok.dis cephe yeni yapıldı
Ev içinde tadilat gerekiyor ama aciliyeti yok idare ederim.
Yakın zamanda kredisi biten komşu var ama yeni alan kişilere sormadım hiç kredi aldınız mı diye.bir araştıracağım bugün

Bina bakımlı.catlak falan yok.dis cephe yeni yapıldı
Ev içinde tadilat gerekiyor ama aciliyeti yok idare ederim.
Yakın zamanda kredisi biten komşu var ama yeni alan kişilere sormadım hiç kredi aldınız mı diye.bir araştıracağım bugün
bence ödeyebıleceksenız kacırmayın
basta mantıksız gelmıstı ama sarı sitede dolanınca ikna oldum ben :)
hakkınızda hayırlısı olsun insallah

Konularını biliyorum cemoş ama bana mantıksız geldi. Daha yakında evden, komsudan bıkıp, kaçmak istiyordun şimdi almaya kalkıyorsun. Borç var,bina eski ve huzursuz eden bir komşuyla ben almazdım. 1 sene sonra bile almazdım.
6 yıldır yenilenmiyor bu saatten sonra olurmu belirsiz.

Konularını biliyorum cemoş ama bana mantıksız geldi. Daha yakında evden, komsudan bıkıp, kaçmak istiyordun şimdi almaya kalkıyorsun. Borç var,bina eski ve huzursuz eden bir komşuyla ben almazdım. 1 sene sonra bile almazdım.
6 yıldır yenilenmiyor bu saatten sonra olurmu belirsiz.
Evet bende hep bunlar yüzünden bu evlere bakmadım bile.gideyim en uzağa diye düşündüm.simdi hem ev bulmak taşınmak ve eşya masrafı hemde evin fiyatı aklımi karıştırdı.

Karşı dairem satılık 2 yıldır 170 bin istiyorlar artı emlakçı 15 bin istiyor.
Yani 185-170 bin civarında buradaki evler.ama TOKİ yenilerse etraftaki siteler yenilendi 300 binden başlıyor fiyatları.yeri çok iyi evin.
Şunu araştırın bina yikilnca size ordan 1 kat düşecek şekilde mi. Ben ev aldım 1 ay oldu o kadar şey arastrdm ki içinde bu konuda geçiyordu. Bazı apartmanlar yıkılınca bu şekilde olumsuz olaylar yaşanmış. Kime soracksnz bunu tahminen bulundgnz belediyeye tapu ile birlikte gidilebilir yada bilen varsa. Sonuçta ucuz da alsanz bir para veriliyor iyi arstrmak lazim

Hanımlar herkese merhaba.

Kısaca anlatmaya çalışayım.uzun olursa hakkınızı helal edin.belki başına gelmiş,duruma hakim kişiler vardır.

Ben şuan kirada oturuyorum.6 yıldır bu evdeyiz.5. kat asansorsuz.evin bakıma ihtiyacı var.komur kaloriferli bu ay kombiye geçiliyor.alt kat komsuyla 2 yıldır kavgaliyiz ve hiç konuşmuyoruz.kavga ettikten sonra asla konuşmuyoruz birbirimizi görmemis gibi davranıyoruz.

Biz 3 aydır kiralık ev ariyoruz.kizimin lisesine yakın hemde bu komşudan uzak olalım huzurum olsun dedim.evler şuan oturduğum kiranın 2 katı.ayrica taşınma masrafi ve eşya alma masrafı olacak.(kısmı eşyalı kiradayiz)taşınınca eşya almak zorundayız.

Şuan ki ev sahibimize tasinacagimizi söyledik.adam siz giderseniz ben bu evi kiraya vermem.oglum evlenecek ona ev alacağım.siz alın bu evi dedi.fiyati da normalden 30-40 bin ucuz söylüyor.kimseye söylemeden,satışa koymadan siz alın sadece size bu fiyata veririm dedi.

Benim 25 bin kadar kredi borcum var.esim alalım diyor ama nasıl.biz şuan aylık 5 bin lira kredi ödüyoruz.bende eşime dedim ki bankayla görüşelim.ev kredisi alalım.5-6 yıl vadeli.zaten 5 bin ödüyoruz aylık kira da odemeyecegiz.krediyi bir şekilde kapatalım.
Ama bizde nakit para yok.mart ayında kredimiz bitecek.ev sahibi marta kadar beklemez.cunku kombi masrafı 12 bin.ben satacağım eve neden masraf yapayım düşüncesinde.

(Ev site içerisinde ve mutahitler çok büyük alan olduğu için yenilemede zorlanıyor.muhtemelen TOKİ gelecek ama zamanı belli değil.)
Ev sahibi ev fiyatına 130 bin dedi ama masraf olduğu için 110-120 bin arası olur pazarlıkla.

Ben ne yapabilirim hanımlar 🙏
Hiç peşinat yoksa zaten kredi çekemiyorsun sanırım. Eskiden öyleydi. Ev bedelinin %60-70 civarını veriyor ancak banka. %30 u bile elinde olsa evin yarısı kadar faiz ödersiniz. Bence ev alma işi şu an sakat

Hanımlar herkese merhaba.

Kısaca anlatmaya çalışayım.uzun olursa hakkınızı helal edin.belki başına gelmiş,duruma hakim kişiler vardır.

Ben şuan kirada oturuyorum.6 yıldır bu evdeyiz.5. kat asansorsuz.evin bakıma ihtiyacı var.komur kaloriferli bu ay kombiye geçiliyor.alt kat komsuyla 2 yıldır kavgaliyiz ve hiç konuşmuyoruz.kavga ettikten sonra asla konuşmuyoruz birbirimizi görmemis gibi davranıyoruz.

Biz 3 aydır kiralık ev ariyoruz.kizimin lisesine yakın hemde bu komşudan uzak olalım huzurum olsun dedim.evler şuan oturduğum kiranın 2 katı.ayrica taşınma masrafi ve eşya alma masrafı olacak.(kısmı eşyalı kiradayiz)taşınınca eşya almak zorundayız.

Şuan ki ev sahibimize tasinacagimizi söyledik.adam siz giderseniz ben bu evi kiraya vermem.oglum evlenecek ona ev alacağım.siz alın bu evi dedi.fiyati da normalden 30-40 bin ucuz söylüyor.kimseye söylemeden,satışa koymadan siz alın sadece size bu fiyata veririm dedi.

Benim 25 bin kadar kredi borcum var.esim alalım diyor ama nasıl.biz şuan aylık 5 bin lira kredi ödüyoruz.bende eşime dedim ki bankayla görüşelim.ev kredisi alalım.5-6 yıl vadeli.zaten 5 bin ödüyoruz aylık kira da odemeyecegiz.krediyi bir şekilde kapatalım.
Ama bizde nakit para yok.mart ayında kredimiz bitecek.ev sahibi marta kadar beklemez.cunku kombi masrafı 12 bin.ben satacağım eve neden masraf yapayım düşüncesinde.

(Ev site içerisinde ve mutahitler çok büyük alan olduğu için yenilemede zorlanıyor.muhtemelen TOKİ gelecek ama zamanı belli değil.)
Ev sahibi ev fiyatına 130 bin dedi ama masraf olduğu için 110-120 bin arası olur pazarlıkla.

Ben ne yapabilirim hanımlar 🙏
Deli misin hemen al🤪 cok uygun ev
Kredi bitincede nihayetinde satabilirsiniz

Bankacı tanıdık varsa hallolur.
Exper değerini yüksek gösterecek, tamamına hatta tapu masrafını bile dahil edip kredi almış olacaksınız.
Şanslıysanız borcunuz yüksek değil o bile çıkar aradan.

Ama yenilenmesine çok bel bağlamayın. İstanbulda kentsel dönüşüm bedeli olarak 400 bin gibi bir ödeme yapacak ailem. Yani kat artması falan lazım ki cepten para çıkmadan yenilensin.

Hiç mantıklı değil bence. Aldığınız fiyat kadar da masraf ister o ev.
ev sahibi bile kurtulmaya bakıyor, site yenilemeye girerse ne kadar ödeyeceksiniz tahminen onu da düşünün.

Belirli bir metrekareye kadar evin üzerine fark alınmıyor diye biliyorum.
Buranın alına çok fazla.
Yenilenme olursa 100 M2 ye kadar mutahit karsiliyor.ama ev sahibi 150 M2 osterse üzerindeki farkı veriyor diye biliyorum
Bunu kesin böyle diye bilmiyorum ama herkes böyle oluyor dedi araştırmadım.
Evet İzmir de sizin dediğiniz gibi ve hatta şuan yangın bölgesinde yapılacak evler için de böyle denildi duydum.
Öyle bir alıyorlar ki hatta şöyle söyleyeyim Eskişehir de vişnelikte 130 metrekare evimiz 85 metrekareye düşüyor üstüne de 200 bin tl ödeme istiyor müteahhit, sanırım uluönderdeki bloklardasınız, fiyat olarak uygun gözüküyor eksper değerlemede 180 civarı fiyat verirse tamamına kredi çıkar balon ödemeli olarak uzun vadeli ödeme planı olursa kredilerinizde makul olabilir diye düşünüyorum

Evi alsaniz o 12bin tl lik kombi masrafi size kalacak. Ev bakimsizmis. Asansor yokmus. Herseyi gectim komsu da problemli. Ben boyle bir evi almazdim. Evi ucuza alip bir o kadar da masraf yapmak var bir de. Ev sahibi o kadar iyi bir ev olsa kendi cocugunu oturturdu.
Banka evin hepsine kredi vermez ustelik. Ben bu evi almazdim.

İhtiyaç kredisi 90 bin çekemem zaten 50 bin veriyorlar diye biliyorum.
90 bin ev kredisi çekebilirim belki daha fazla eksper belirliyor fiyatı.
Aralık'ta kredi borcumuz 3.000 lira olacak Mart ayında tamamen bitecek.
Bana da çok korkunç borç olarak görünüyor.
Marta bi şey kalmamış bence de al bu fiyata ev yok yani evin olmuş olur

Okuyunca çok saçma geldi ama bu fiyata da ev sahibi olmanız imkansız. Ben olsam alırdım galiba. Zaten 5 bin oduyormussunuz o.krediyi de kapatın. Oraya bir muteaahhit girer bı kaç seneye olur size verdigi evin değeri en az 250 bin. Komşudan çok şikayetçiyseniz eğer evi alıp kiraya gidebilirsiniz oradan aldığınız kirayla kiranizi kredinizi de cebinizden ödersiniz.

Asansör yok ,komşu problem, ev tadilata muhtaç durumda bana mantıklı gelmedi açıkçası .Bir de kredi ödüyorsunuz zorlanırsınız diye düşünüyorum.

Bankacı tanıdık varsa hallolur.
Exper değerini yüksek gösterecek, tamamına hatta tapu masrafını bile dahil edip kredi almış olacaksınız.
Şanslıysanız borcunuz yüksek değil o bile çıkar aradan.

Ama yenilenmesine çok bel bağlamayın. İstanbulda kentsel dönüşüm bedeli olarak 400 bin gibi bir ödeme yapacak ailem. Yani kat artması falan lazım ki cepten para çıkmadan yenilensin.
Peki evi kentsel dönüşüme girmek zorunda kalan ama bu fiyatları veremeyenlere nasıl bir prosedür uygulanıyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X