Ev ekonomisine nasıl katkıda bulunuyorsunuz?

Benim aklıma şu geldi bir de. Duş alacağımız zaman sıcak su gelene kadar akan soğuk var ya hani, duş kabinin yanına bi kova koydum, duş başlığını sıcak su gelene kadar o kovaya tutuyorum ve inanır mısınız 1kişi başına neredeyse 1 kova su doluyor. Onu da , sifona basmaktansa tuvalete döküyorum lazım oldukça , ya da çiçekleri suluyorum,balkonu yıkıyorum. Bu aslında tasarruf olsun diye değil, tertemiz suyu boşa akıtmaya kıyamayacak kadar çevreci olmamdan kaynaklanıyor. Ama 4 kişilik bir ailenin haftada kaç kez banyo yaptığını hesaplayın, kovalarca su eder toplamda.Bir de bunu tüm apartman için, tüm şehir için düşünün......

Son düzenleyen: Moderatör:
genellıkle kalan yemeklerı cöpe dökmemeye özen gösterırım.atılmasına da karşıyım.kalan ekmekleri bir süre kurutup blender dan geciririm ve köftelerde galeta unu yerine kullanırım(anneciğimden öğrenmiştim tavsiye ederım).tv ışıgıyla oturmayı sevenlerdenim:)cok şükürki evlenmeden öncede ailemden böyle öğrenmişim.babam lamba acık bırakmazdı pek:)tv ısıgı yeterlı oluyor dıye.ve böyle bir alıskanlıgım var ne mutlu.birde eşime ögretebilsem daha iyi olucak.arkasından ısık söndürmekten bıktım:)bende gecelerı makıne calıstıranlardanım.saat 22 den sonra tasarruflu oldugunu bılıyorum.artı makınelerımı ıyıce doldurmadan calıstırmam pek.yazın buzlugumu doldururum yapabılecegım ne varsa bıraz bıraz koymaya calısırım sagolsun annemde bu konuda yardımcı oluyor.k.valıdemden de tursu,k.fasulye,nohut gıbı bazı gıdalar gelıyor.bu yuzden bunlara extra para vermıyoruz.suyu cok acmamaya calısırım özellıkle banyodayken.öyle her deterjandan alıyım bulunsun dıye bı takıntım yoktur.gereklı olanı alırım.kıyafete uzun suredır ara vermıs durumdayım zaten.çalısmadıgım ıcınde pek kıyafet sorunum olmuyor.elımdekılerle idare edıyorum.bırde mutlaka prızde bısey bırakmamaya calısırım.nekadarda olsa etkılıyormus faturayı oyuzden tum prizdeki fişleri çekerim:)aklıma gelen bukadar ilginç öneriler öğrenirsem eklerım...

okudummm okudummm okudummmm
ne güzel tebrikler
bir biz eşimle başaramıyoruz şu tasarruf olayını hiç kasmıyoruz ya hiççç
acil toplanmamız lazım bizim...
ben sürekli bir birikim halindeyim ama genede yetersiz,gerçi eşimde bebiş için birikim yapıyor
ama daha fazlasını yapabiliriz biliyorum
yeme içime ve kıyafete çok harcıyıruz biz
birde eve sürekli bişeyler yapıyoz
yok boya badana yok ikeadeki bilmemne yok koçtaştaki salıncak yok ordaki armut minder
duvara bu saat çok yakışır,kombi al,yakıt al
birde gelen giden çok fazla yemekli oluncada tabi sürekli bir masraf...aman kapımız hiç kapanmasın bndan pek şikayetim yok

X