Ev işlerini asla yapamıyorum…

Bizim dolabın içinde bir şey var ne işe yaradığını hâlâ çözemedim. Kapağı da açılmıyor, alt rafı da daraltıyor. Ben mi yanlış kullanıyorum bilmiyorum. Şunun ne olduğunu biliyor musunuz?
Yumurta koymak için değil mi o ?

Bu konuyu açıp açmamak konusunda kararsızdım belki tuhaf karşılayanlarınız olacak ancak 25 yaşındayım ve ev işi yapmayı bilmiyorum :KK43: Annem çalışıyor, ben henüz işe girmedim yl yapıyorum onu da evden gerçekleştiriyorum. Dolayısıyla ev tüm gün bana kalıyor, müstakil bahçeli bir evimiz var biraz büyük sorun şu ki örneğin süpürge yapıyorum 5 dakika geçmiyor yerlerde yine saç teli, toz görüyorum. Bir yeri siliyorum kuru bezle silsem temizlenmiyor, nemli bezle silsem oradaki tozlar yapışıyor onları almaktan hepten zorlanıyorum. Mutfak tezgahını siliyorum yine kırıntılar kalıyor, izler kalıyor. Bir de evde iki kedimiz var her yerden toz ve saç yetmiyormuş gibi onların da tüyleri çıkıyor. Her taraf çok çabuk tozlanıyor. Nerede ne kullanılır neresi ne ile temizlenir onu da bilmiyorum sanırım. En basiti buzdolabının içerisi hep nemli, başka evlerde kupkuru temiz buzdolabı içi görünce içim gidiyor. Bizde o bile pis görünüyor :KK43: Çok özeniyorum temizlik videoları görünce ama asla yapamıyorum. Ev yemeği de başlı başına ayrı problem onu da yaparken etrafı berbat ediyorum, bir tarife baksam evde muhakkak eksik malzeme çıkıyor kafama göre uyduramıyorum. Aşırı beceriksizim sanırım başka açıklaması olamaz ama en azından neyin nerede kullanılacağını, evi nasıl temiz tutacağımı öğrenebilsem belki bir tık rahatlarım diyorum :olamaz:
Allahima sukurler olsun ki yok temizlik yok yemek utu vs asla takmayan biriyim 😁😁

Ama tabi sen benim gibi ol demiyorum. YouTube Dan Video filan izle.

Önce dağınıklığı topla, ardından pencereleri aç evi süpür, sonra vilada ile sil yerleri olduğu kadar mükemmel olmak zorunda değil ..biblo vs tozları kovaya ılık su koy azcii kokulu bir şey dök içine sonra mikrofiber bezle tozları al ... buzdolabı ise en yukarıdan başla..yukaridakileri boşalt güzelce sil sonra kurulma bezi ile kurula yerleştir öyle öyle gidebilirsin yine

Yumurta koymak için değil mi o ?
Yumurta koyma yeri kapakta.
Fotoğrafta gösterdiğim şeyi bir türlü kullanamıyorum ve en sonunda söktüm dolabı temizlerken. Konu sahibi senden Allah razı olsun, buzdolabım tertemiz oldu 🥰

Kendi maaşım olsa çekinmem alırım da ben sürekli evdeyken annem bu durumu hoş karşılamayabilir :/

….

Bir de yazmayı unutmuşum mesela incik cıncık çok eşya da var evde vitrin falan gerçi onlar kapalı olduğu için çok tozlanmıyor da dışarıda olan o küçük küçük objelerin tozları nasıl alınır?
At çöpe gitsin :KK48: ben hiç sevmem minik minik objeler, temizliği zorlaştırır.

Süpürgeniz iyi çekmiyor sanki.
Müstakil evde oturuyorsanız halıları süpürüp balkona atabilirsiniz onlar havalanırken dip köşe süpürüp mop ile silip halıları yerleştirmeyi deneyin.
Ama mutlaka koltukları süpürün onlar var ya acayip toz kırıntı barındırıyor.

Yalnız yaşıyorum hiç elimden gelmiyor temizlik işi. Ama dağınık ve pisken aşırı huzursuz oluyorum. Yalnız yaşıyorum. Annem gibi pırıl pırıl yapamıyorum ama bi taktik geliştirdim.

*Önce dağınıklığı topluyorum yoksa olmuyo

Sonra tüm evi yada temizlenecek odayı süpürgeye tutuyorum.

*sonra dolapları tv ünitesini kitaplığı vs siliyorum

*sonra yerleri vileda ile çekip kapatıyorum orayı. Temizlik anlayışım bu benim.

Yılda iki defa halıları kaldırıp makineleri çekip temizlik yaparım o da belki.

Bizim dolabın içinde bir şey var ne işe yaradığını hâlâ çözemedim. Kapağı da açılmıyor, alt rafı da daraltıyor. Ben mi yanlış kullanıyorum bilmiyorum. Şunun ne olduğunu biliyor musunuz?
buzluk kısmı olabilir bizdede var dondurucu kısmında ise buz kalıplarını koymak için kullanılıyor değilse ve içi genişse peynir vs konulabilir.

At çöpe gitsin :KK48: ben hiç sevmem minik minik objeler, temizliği zorlaştırır.
Bana kalsa atarım hatta daha önce yapmışlığım var fakat daha sonrasında da annem beni evden atabilir 🤣 Daha önce attığımda çok sorun olmuştu maalesef aşırı değer veriyor eşyalara…
Süpürgeniz iyi çekmiyor sanki.
Müstakil evde oturuyorsanız halıları süpürüp balkona atabilirsiniz onlar havalanırken dip köşe süpürüp mop ile silip halıları yerleştirmeyi deneyin.
Ama mutlaka koltukları süpürün onlar var ya acayip toz kırıntı barındırıyor.
Süpürgeden kaynaklı mı acaba diyordum süpürgeyi de değiştirdik hatta iyi diye dyson animal pro 2 aldık yine aynı şekilde güzel süpüremiyorum 🥺

Bu konuyu açıp açmamak konusunda kararsızdım belki tuhaf karşılayanlarınız olacak ancak 25 yaşındayım ve ev işi yapmayı bilmiyorum :KK43: Annem çalışıyor, ben henüz işe girmedim yl yapıyorum onu da evden gerçekleştiriyorum. Dolayısıyla ev tüm gün bana kalıyor, müstakil bahçeli bir evimiz var biraz büyük sorun şu ki örneğin süpürge yapıyorum 5 dakika geçmiyor yerlerde yine saç teli, toz görüyorum. Bir yeri siliyorum kuru bezle silsem temizlenmiyor, nemli bezle silsem oradaki tozlar yapışıyor onları almaktan hepten zorlanıyorum. Mutfak tezgahını siliyorum yine kırıntılar kalıyor, izler kalıyor. Bir de evde iki kedimiz var her yerden toz ve saç yetmiyormuş gibi onların da tüyleri çıkıyor. Her taraf çok çabuk tozlanıyor. Nerede ne kullanılır neresi ne ile temizlenir onu da bilmiyorum sanırım. En basiti buzdolabının içerisi hep nemli, başka evlerde kupkuru temiz buzdolabı içi görünce içim gidiyor. Bizde o bile pis görünüyor :KK43: Çok özeniyorum temizlik videoları görünce ama asla yapamıyorum. Ev yemeği de başlı başına ayrı problem onu da yaparken etrafı berbat ediyorum, bir tarife baksam evde muhakkak eksik malzeme çıkıyor kafama göre uyduramıyorum. Aşırı beceriksizim sanırım başka açıklaması olamaz ama en azından neyin nerede kullanılacağını, evi nasıl temiz tutacağımı öğrenebilsem belki bir tık rahatlarım diyorum :olamaz:

Kedili ev sahibi geldi :)))

Bahçeli ve kedili evde temizlik biraz detay ister kedi tüyü ve tozdan ötürü ;

- Dağınıklığı toparlayın, yatakları düzeltin, yıkanacakları ayırın
- Önce koltukları ve sandalyeleri süpürün
- Halıları iyice süpürüp kaldırın, sonra yerleri süpürün ve silin, silerken beyaz sirke ve sıvı arap sabunu kullanın, mop tavsiye ederim geride kalıntı bırakmıyor
- Toz alın, tüy bırakmayan microfiber bezler işinizi görür
- Süpürme silme bittikten sonra banyo ve tuvaleti temizleyin, duşa kabine cif power shine çok iyi geliyor, kireç lekesi kalmıyor, klozet ve lavaboları çamaşır suyu ve deterjanla temizleyin, en son banyonun yerini silin

Bazı işleri günlük rutine bağlamanız lazım, kedili ev her gün bir süpürge ister, dağılanı döküleni anında toplayın bekletmeyin, kedi kumunu kirli bırakmayın evin havasını bozar, hergün tarayın kedilerinizi tüy dökülmesi en aza iner. Evdeki süs eşyalarını incik boncuk objeleri azaltın bunlar çok toz tutuyor ve temizlemesi vakit alıyor. Fazla eşyalardan kurtulun, halılarda mümkün mertebe yıkanabilir olanlara geçin özellikle mutfakta. Buzdolabında nemden bahsetmişsiniz, yemekleri dolaba sıcakken koymayın buhar oluşturur ve nemlendirir ,ilaveten buzdolabınızın ayarlarını kontrol edin dolap kısmı 4 derece buzluk kısmı -18 / -20 derece olmalı, sebzelik için nemlendirme varsa kapatın. İçini karbonatlı suyla temizleyin. Sildiğiniz mutfak tezgahında kırıntı kalıyorsa biraz hızlı hareket ediyor olabilirsiniz sakin ve dikkatli yapmaya çalışın, kırıntı çıkaracak işleri bir tepsi içerisinde yapabilirsiniz, lekeleri cifle temizleyebilirsiniz. Yemek yapmak ayrı bir dünya , aslında zorluğu yok ama alışkanlık ister, nefis yemek tarifleri diye bir uygulama var, denenmiş tarifler hepsi yorumlara bakarak inceliklerini keşfedebilirsiniz, aklıma ilk gelenler bunlar yardımcı olur umarım. Bu arada ev yaşayan bir şeydir işi asla bitmez, kendinizi bunun için hırpalamayın, bir rutin oluşturun yeterli, kolay gelsin :)

Ayarlanabilir kahvaltılık rafı, istediğiniz çekmeceye takabilirsiniz onu portatiftir, ben küçük kaplara koyduğum şeyleri oraya koyuyorum.

Ayarlanabilir kahvaltılık rafı, istediğiniz çekmeceye takabilirsiniz onu portatiftir, ben küçük kaplara koyduğum şeyleri oraya koyuyorum.
Orada takılı iken kapağı açılmıyor ki. Sökünce dolap daha da genişledi bence böyle daha iyi oldu. Keşke geçen sene sökseydim. Benim kahvaltılıklarım zaten kapaklı minik kaplarda ve altına tepsi koydum. Onla alıp onla dolaba koyuyorum, tertemiz.
Neyse, konu sahibi kusura bakmasın. Gittim.

Benim de 2 kedim var.Evet normal bı eve göre tüy daha fazladır ama çok şikayetçi değilim.
Bı tane ürün aldım fakir dysonu diye geçiyor kanepelerdeki halilardaki tüyleri onunla alıyorum.
Çocukları hergun tarayıp tuvaleti hergun temizliyorum.
Bı de her şey için ayrı bez kullanıyorum mesela toz bezi yer bezi gibi.
Evin her yerini detaylıca süpürüp paspas yapıyorum.iyice supururseniz toz alma işi çok kolay olur.
En sonda mikrofiber bezle Arap sabunlu suyla toz alıyorum.
Buzdolabının içini de karbonat sirke karışımli ılık suyla siliyorum 2 3 ayda bir.Mesela buzdolabını sildigim bezi başka yerde kullanmıyorum.
Camları da 3 4 ayda bir şampuanı ılık suyla siliyorum durulanmaya bile gerek kalmıyor.
Halıları da senede 2 kez temizliğe veriyorum.

Bu durum size tecrübe olsun .
Bir gün evlenip kendi yuvanizi kurduğunuz zaman
Mümkün olduğunca az eşya almaya çalışın.

Bir evde ne kadar çok eşya varsa iş o kadar zor oluyor ve görünmüyor.
Az eşya her zaman evi daha ferah gösterip temizliği kolaylaştırıyor.

Şimdi aile evi olunca fazlalıkları atın diyemiyorum 🙈 evin hanımı annenizdir. O seviyor istiyorsa karışmak olmaz.

Eşyaya hürmet hizmet etmekten yoruluyorsunuzdur. Küçük küçük süsler biblolar incik cincık.
Lüzumsuz bana göre. Toz topluyor anca. Yer kapliyor. .insanın iş yaparken sadece bedeni değil onlara bakarken gözü de yoruluyor .

Süpürge konusu. Belki süpürgenin çekim gücü yetersiz olabilir. O yüzden Süpürülmüs gibi durmuyor olabilir.

Buzdolabı konusunda , market pazar poşetlerini sıklıkla kontrol edin, içinde çürüyenler olabilir, su salar poşetler yırtık olabilir. O sular akar. Koku da oluşur, nem de oluşur.
Yoğurt peynir gibi hazır aldığınız kutulu gıdaları silerek yerleştirin buzdolabına.
Marketten aldığınız şekliyle doldurmayın.

Cam sağlıklı ve temiz bir görüntü oluşturuyor. Cam kaplar kullanabilirsiniz.
Bölüm bölüm koyarsanız görüntüsü de güzel olacaktir. Mesala Peynir bir rafta zeytin öteki rafta olmasın. Kahvaltı malzemelerinin hepsi bir yerde olsun .

Böyle her şeyi sınıflandırmak baktığınız zaman hem gözünüzü yormaz, hem düzenli durur.

Her şeyi düzenli koymaya gayret edin. Sebze poşetlerini olduğu şekliyle koyunca çok yer kaplıyor dağınık duruyor. Azıcık salatalık patlıcan kabak mesela uzun düz sert şeyler. Ezilmez . Biraz poşeti düzleyerek koymaya çalışın. Düzenli siralaninca yerden de tasarruf edersiniz.

Çok zahmetli uğraştırici şeyler değil bana kalırsa, bir kaç ufak dokunuş ile halledilir.

Ne kadar çok vakit geçirirseniz o işlerle o kadar çok pratiklik kazanırsınız.

Yemek yaparken domatesi biberi ayrı bıçaklarla dogramayin. Sürekli ekipman harcamayın.. musluk dibinizde nasılsa 🙈😅 hemen suyun altına tutun. Aynı bıçak ile devam edin.
Çok fazla bulaşık çıkartmayın.

On tane bıçak ile de iş yapılabilir. Bir tane bıçak ile de.. on saniye sürmez bir bıçağı suya tutup diğer işe devam etmek.

Ne kadar az eşya gerçekten o kadar kolaylık. Temizlik.

Bir de ne olursa olsun ev işi temizlik işi nankör oluyor . Bugün yap yarın yine ister 🙈😅🤷🏻‍♀️

Ama ona da şükür, bir yerde dağılan ev hayat belirtisi 🌿🌿⭐

Buzdolabının nemi için topaklanan kedi kumunu bez bir keseye veya bir kabın içine ağzı açık şekilde buzdolabına koyun. Nemi çeker.

Aynı yaştayız ve bizde müstakilde yaşadığımızdan ev bahçe ekstra iş oluyor ve ben çok severek yapıyorum. Öncelikle lise sona kadar bardağımı on gün odamdan mutfağa götürmeyen, yumurta çakmak dışında yemek bilmeyen, temizliğin ne olduğunu anlamayan biriydim diyebilirim :) Üniversite değiştirdi aslında beni temiz pis oda arkadaşlarım sayesinde annemi çok iyi anlamaya başladım o dönemde. Birde yemek yapmıyor olmamın sebebi aslında annemdi sürekli müdehale etmek istemesi benim hevesimi kırardı. Ama herkesin istekli olduğu başladığı bir dönem oluyor. Annem sürekli '' sen asla evlenemezsin, nasıl böyle yaşayabiliyorsun '' derdi şimdi ise her eve geldiğinde iltifatlara boğuyor diyebilirim. Bi kere izlediğin videolar cidden gaza getiriyor. Disiplin ve rutin hayattan da kopman gerekiyor. Yani bu işleri yapmayında başka bi yerde de çalışmayınca geriye sadece yatmak kalıyor :KK70: Onuda insan saatlerce yaptığında bi vicdan azabı çekiyor. Ben özellikle de annem işe başladığında yüklendim bu yemek, temizliğe çünkü kadın zaten yorgun geliyor birkaçta rahatsızlığı var üstüne eve gelip temizlik, yemek yapması beni çok kötü bir evlatmışım gibi hissettiriyor. Birde yaptığım yemek tatlılardan övgüler almaya başladın mı tamam ardı arkası kesilmez onun :) Bugün mesela iki katıda bitirdim izlediğim temizlik videoları tüyosu ile çok şey hallettim üstüne yemek yapıp yürüyüşe çıktım kedilerimi besledim biraz oyun oynadık akşamına sınavım vardı online ona girdim şimdi size yazıyorum :KK70: Ve o sorumulukları yerine getirmiş olmanın verdiği haz devamını getirmenizi sağlıyor.

Kendi maaşım olsa çekinmem alırım da ben sürekli evdeyken annem bu durumu hoş karşılamayabilir :/

….

Bir de yazmayı unutmuşum mesela incik cıncık çok eşya da var evde vitrin falan gerçi onlar kapalı olduğu için çok tozlanmıyor da dışarıda olan o küçük küçük objelerin tozları nasıl alınır?

yani şimdi düşünüyorum kızım evde oturuyor olsa ben de işte çalışıyor olsam "yavrumm üzme kendini sen, ben bugünler için çalışıyorum" diyip kızımdan beklemem :KK70:
ben ev işlerinden nefret ediyorum, yapmak zorunda olmak beni çok üzüyor. 2 haftada bir yardımcı abla geliyor ama aralarda gene yapmak zorundayım, bu yüzden evdeki incik cincik dediğin her şeyi attım. vitrinim zaten yok. objeler, tablolar, biblolar hiç biri yok. o yüzden toz alacak bişey pek olmuyor :) bence eşya azaltabiliyosanız azaltın.

X