Ev işlerini asla yapamıyorum…

Temizlersin tekrar batar bu normal ama sistemin yoksa hem çok yorulursun hem kısmen olur yaptığın iş boşa gider hemde işin bitmez mesela benim ilk işim çamaşır bulaşık makinasını çalıştırmak sonra dağınıklığı toplamak sonrada süpürge yaparım toz alma paspas banyo wc çıkan bulaşığı çamaşırı boşaltmak ,birde temizliği kolaylaştıran ürünler var bu başta güzel bir süpürge duşakabın için duşsil tarzı ürünler camlar için mesela pella ilbays silvada olan cam bezleri amway in loc u muadili her firmada var rossmanın bezleri çok iyi bunları temin edersen biraz hızlanırsın ,
bir sistemin olursa birde bir işi yaparken onu bitirmeden başka işe başlamazsan hızlıca biter.

valla az yerim gene de yardımcıyı çağırırım durumundayım ben :) para nelere verilmiyor. 3 haftada bir 150 tl veriyorum bayağı rahatlattı beni bu. bi markete girip çıksam 150 tl gidecek zaten.

150 ye gelen mi kaldı valla şaşırdım buralarda bulunmuyor bulunsa bile 400 den başlıyor

valla az yerim gene de yardımcıyı çağırırım durumundayım ben :) para nelere verilmiyor. 3 haftada bir 150 tl veriyorum bayağı rahatlattı beni bu. bi markete girip çıksam 150 tl gidecek zaten.
150 tl mi sahiden? 😮 Bizim burada fiyatlar normal daireler için bile 400-500 civarından başlıyor, bir de bizim eve ne kadar fiyat çıkar düşünmek bile istemiyorum :KK43:

Temizlersin tekrar batar bu normal ama sistemin yoksa hem çok yorulursun hem kısmen olur yaptığın iş boşa gider hemde işin bitmez mesela benim ilk işim çamaşır bulaşık makinasını çalıştırmak sonra dağınıklığı toplamak sonrada süpürge yaparım toz alma paspas banyo wc çıkan bulaşığı çamaşırı boşaltmak ,birde temizliği kolaylaştıran ürünler var bu başta güzel bir süpürge duşakabın için duşsil tarzı ürünler camlar için mesela pella ilbays silvada olan cam bezleri amway in loc u muadili her firmada var rossmanın bezleri çok iyi bunları temin edersen biraz hızlanırsın ,
bir sistemin olursa birde bir işi yaparken onu bitirmeden başka işe başlamazsan hızlıca biter.
Benim en büyük sorunum bir de ev 3,5 katlı en fazla bir katı yapabiliyorum bir günde elim de aşırı yavaş böyle olunca evin diğer ahalisi öbür katların pisliğini taşıyor haşlettiğim yere sanırım 😢 Önerileriniz için teşekkür ederim

Kedili ev sahibi geldi :)))

Bahçeli ve kedili evde temizlik biraz detay ister kedi tüyü ve tozdan ötürü ;

- Dağınıklığı toparlayın, yatakları düzeltin, yıkanacakları ayırın
- Önce koltukları ve sandalyeleri süpürün
- Halıları iyice süpürüp kaldırın, sonra yerleri süpürün ve silin, silerken beyaz sirke ve sıvı arap sabunu kullanın, mop tavsiye ederim geride kalıntı bırakmıyor
- Toz alın, tüy bırakmayan microfiber bezler işinizi görür
- Süpürme silme bittikten sonra banyo ve tuvaleti temizleyin, duşa kabine cif power shine çok iyi geliyor, kireç lekesi kalmıyor, klozet ve lavaboları çamaşır suyu ve deterjanla temizleyin, en son banyonun yerini silin

Bazı işleri günlük rutine bağlamanız lazım, kedili ev her gün bir süpürge ister, dağılanı döküleni anında toplayın bekletmeyin, kedi kumunu kirli bırakmayın evin havasını bozar, hergün tarayın kedilerinizi tüy dökülmesi en aza iner. Evdeki süs eşyalarını incik boncuk objeleri azaltın bunlar çok toz tutuyor ve temizlemesi vakit alıyor. Fazla eşyalardan kurtulun, halılarda mümkün mertebe yıkanabilir olanlara geçin özellikle mutfakta. Buzdolabında nemden bahsetmişsiniz, yemekleri dolaba sıcakken koymayın buhar oluşturur ve nemlendirir ,ilaveten buzdolabınızın ayarlarını kontrol edin dolap kısmı 4 derece buzluk kısmı -18 / -20 derece olmalı, sebzelik için nemlendirme varsa kapatın. İçini karbonatlı suyla temizleyin. Sildiğiniz mutfak tezgahında kırıntı kalıyorsa biraz hızlı hareket ediyor olabilirsiniz sakin ve dikkatli yapmaya çalışın, kırıntı çıkaracak işleri bir tepsi içerisinde yapabilirsiniz, lekeleri cifle temizleyebilirsiniz. Yemek yapmak ayrı bir dünya , aslında zorluğu yok ama alışkanlık ister, nefis yemek tarifleri diye bir uygulama var, denenmiş tarifler hepsi yorumlara bakarak inceliklerini keşfedebilirsiniz, aklıma ilk gelenler bunlar yardımcı olur umarım. Bu arada ev yaşayan bir şeydir işi asla bitmez, kendinizi bunun için hırpalamayın, bir rutin oluşturun yeterli, kolay gelsin :)
Mesela banyo sıralamasını yanlış yapıyormuşum hep yerden başlarım önce 😅 Kedilerimden birisi görme engelli eldiven aldık, tarak değiştirdik ama yok hiçbir şekilde taratmıyor kendisini. Mop için önerebileceğiniz bir marka ya da ürün var mı? 🙈

Ama 150 cidden az bi rakammış. Ben hiç yardımcı almadım bilmiyorum fiyatlar nedir. Burada konu açılınca hep 400 500 tl'lerden bahsediliyor ya ondan demiştim 🤷‍♀️

150 Lira süpermiş, geçen gün kış temizliği için çağırayım dedim, 550 lira dediler. vazgeçtim. sabah 8 de gelip akşam 5 de gidecekti.

Bu konuyu açıp açmamak konusunda kararsızdım belki tuhaf karşılayanlarınız olacak ancak 25 yaşındayım ve ev işi yapmayı bilmiyorum :KK43: Annem çalışıyor, ben henüz işe girmedim yl yapıyorum onu da evden gerçekleştiriyorum. Dolayısıyla ev tüm gün bana kalıyor, müstakil bahçeli bir evimiz var biraz büyük sorun şu ki örneğin süpürge yapıyorum 5 dakika geçmiyor yerlerde yine saç teli, toz görüyorum. Bir yeri siliyorum kuru bezle silsem temizlenmiyor, nemli bezle silsem oradaki tozlar yapışıyor onları almaktan hepten zorlanıyorum. Mutfak tezgahını siliyorum yine kırıntılar kalıyor, izler kalıyor. Bir de evde iki kedimiz var her yerden toz ve saç yetmiyormuş gibi onların da tüyleri çıkıyor. Her taraf çok çabuk tozlanıyor. Nerede ne kullanılır neresi ne ile temizlenir onu da bilmiyorum sanırım. En basiti buzdolabının içerisi hep nemli, başka evlerde kupkuru temiz buzdolabı içi görünce içim gidiyor. Bizde o bile pis görünüyor :KK43: Çok özeniyorum temizlik videoları görünce ama asla yapamıyorum. Ev yemeği de başlı başına ayrı problem onu da yaparken etrafı berbat ediyorum, bir tarife baksam evde muhakkak eksik malzeme çıkıyor kafama göre uyduramıyorum. Aşırı beceriksizim sanırım başka açıklaması olamaz ama en azından neyin nerede kullanılacağını, evi nasıl temiz tutacağımı öğrenebilsem belki bir tık rahatlarım diyorum :olamaz:
Temizlik nedir yaa 2 dakkada heryeri çiçekler gibi yaparım vallahi evet biraz yorucu gelebilir belki ama yaşam alanlarimiz için hijyen önemli

Bizim dolabın içinde bir şey var ne işe yaradığını hâlâ çözemedim. Kapağı da açılmıyor, alt rafı da daraltıyor. Ben mi yanlış kullanıyorum bilmiyorum. Şunun ne olduğunu biliyor musunuz?
Merhaba benim dolabımda da bu var. Öne doğru çekilmiyor mu? Raylı sisteminin olması lazım.

Mesela banyo sıralamasını yanlış yapıyormuşum hep yerden başlarım önce 😅 Kedilerimden birisi görme engelli eldiven aldık, tarak değiştirdik ama yok hiçbir şekilde taratmıyor kendisini. Mop için önerebileceğiniz bir marka ya da ürün var mı? 🙈
Taratmıyorsa kendisini ellerinizi ıslatıp bütün vücudunu sıvazlayın, dökülecek tüyler ellerinizde kalır😉 mopum markalı değil bir kaç tane markalı olanlardan kullandım olmadı en son komşu tavsiyesi ile bir milyoncudan penye gibi bir mop aldım dehşet siliyor tüy kıl bir şey kalmıyor. Benim kalebodurlar 50x50 parlak olanlardan, markalı olanlar tüy bıraktı üzerinde hep. Derin temizlik yaparkende hangi odayı temizliyorsam yerini en son elle siler çıkarım, eski usul silmenin yerini birşey tutmuyor. Ama tabi tüm evi bir anda derin temizlemiyorum. Mesela hafta sonu bir odayı kapısı camı, dolapları falan temizliyorum en son yerini siliyorum , temizlik sırası her zaman yukarıdan aşağı doğrudur. Üstte yapılacak iş biter dökülen saçılan biter en son yer silinir halı serilir❤️

150 ye gelen mi kaldı valla şaşırdım buralarda bulunmuyor bulunsa bile 400 den başlıyor

150 tl mi sahiden? 😮 Bizim burada fiyatlar normal daireler için bile 400-500 civarından başlıyor, bir de bizim eve ne kadar fiyat çıkar düşünmek bile istemiyorum :KK43:
Yarım gün (önümüzdeki aydan itibaren 180 vericem)
Ama.evde az eşya olunca ve düzenli birisi dip köşe yapınca o kadar pislenmiyor.

X