Ev sahibim en cok ne yapabilir?

Hanımefendi size kötü bir haberim var … bizzat bir hukukçu olarak :KK43:(
Hukuk bilgisi yarıştırmaya gelmedim 😊belirsiz süreli ve belirli süreli kira sözleşmesinin fesih şartları çok açık.konuyu anlamak için, önce kavramlara hakim olmak lazım.herkes işini yapsın.her zaman yaptığım iş.kolay gelsin sizlere bir hukukçu olarak 😄

Buraya bilip bilmeden yazanlar hadi sallıyor da okuyanları bari yanlış yönlendirmeyin 😄😄 bu forumda hep okuyucu idim.şu konuyu görünce cevap yazmak için üye oldum.ne 10 yılı pardon 😂😂oldu kiracıyım diye insanların evine 10 yıl çökme hakkınız var tapuyu da devretsin isterseniz😅 genel olarak uygulama şöyledir, ilk girişte sözleşme yapılır 1 yıllık.bu belirli süreli bi sözleşmedir.kira dönemi bitip de mülk sahibi süresinde çekilmiş herhangi bir ihtarname ya da yasal yolla sözleşmeyi feshettiğini en az 15 gün önceden kiracıya bildirmezse, o sözleşme aynı koşullar ile artık 1 yıl daha geçerli hale gelir.yine 2.yıldaki kira döneminin bitmesine 15 gün kala ihtarname ile feshedebilir.o 10 yıl dediğiniz olay çok başka bi konu.avukatım ama kendi kiracım da var.komşulara beni buradan kralı gelse çıkaramaz diyormuş.dedim ki kimin mülkü ile kime artistlik yapıyorsun, 4 ay kaldı iple çekiyorum çıkarmak için 😄
Hayir yanlışınız var sadece Google yazarak bile bunun böyle olmadigini anlayabilirsiniz, avukatsaniz soyle aciklayayim, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu madde 347 ve devamına göre ilk belirli süreli kira sözleşmelerinde sürenin bitiminde sözleşmeyi sona erdirme hakkının “yalnızca kiracıda” dır. yani kiracınız çıkmak isterse çıkar, yasal zammı yapar ödemesini zamanında yaparsa ben yeni kiracıya vereceğim çık diyemezsiniz, sulh hukuk hakimine sorup teyit edebilirsiniz ama dediğim gibi google da bile tonlarca yazı var.

Hukuk bilgisi yarıştırmaya gelmedim 😊belirsiz süreli ve belirli süreli kira sözleşmesinin fesih şartları çok açık.konuyu anlamak için, önce kavramlara hakim olmak lazım.herkes işini yapsın.her zaman yaptığım iş.kolay gelsin sizlere bir hukukçu olarak 😄
Belirli süreli kira sözleşmeleri 1 sene sonra devam edince otomatik olarak belirsiz süreli kira sözleşmesine dönüyor :KK43: kiracınızı tebrik ediyor ve size de şimdiden geçmiş olsun diyorum 🙋🏼‍♀️

Yorumumda belirttim zayen taşra ise olur anca dedim,bu kucumsemek degil.Okumadınız heralde. Sadece Istanbul değil çoğu büyük şehirde fiyatlar uçmuş durumda. Istersen hibe edersin bu mevzu degil ki...orta da gercekler var,bu fiyatlara oda bulamiyor insanlar
Ben şu an taşra denen yerdeyim, uyduruk apartman dairelerinin kirası 2500 lira, 4000 TL kiraya villa burda bile zor gibi.

Ben şu an taşra denen yerdeyim, uyduruk apartman dairelerinin kirası 2500 lira, 4000 TL kiraya villa burda bile zor gibi.
Kesinlikle,gerçekleri yazınca insanları küçümsüyor oluyoruz. Isterse kira almaz hibe eder ama bu işin piyasası var,4 bine arkadaşım odaya çıkamadı burda. 4 bine villa olsa da bende geçsem:) dediginiz gibi o kısımlarda bile yok yani

Buraya bilip bilmeden yazanlar hadi sallıyor da okuyanları bari yanlış yönlendirmeyin 😄😄 bu forumda hep okuyucu idim.şu konuyu görünce cevap yazmak için üye oldum.ne 10 yılı pardon 😂😂oldu kiracıyım diye insanların evine 10 yıl çökme hakkınız var tapuyu da devretsin isterseniz😅 genel olarak uygulama şöyledir, ilk girişte sözleşme yapılır 1 yıllık.bu belirli süreli bi sözleşmedir.kira dönemi bitip de mülk sahibi süresinde çekilmiş herhangi bir ihtarname ya da yasal yolla sözleşmeyi feshettiğini en az 15 gün önceden kiracıya bildirmezse, o sözleşme aynı koşullar ile artık 1 yıl daha geçerli hale gelir.yine 2.yıldaki kira döneminin bitmesine 15 gün kala ihtarname ile feshedebilir.o 10 yıl dediğiniz olay çok başka bi konu.avukatım ama kendi kiracım da var.komşulara beni buradan kralı gelse çıkaramaz diyormuş.dedim ki kimin mülkü ile kime artistlik yapıyorsun, 4 ay kaldı iple çekiyorum çıkarmak için 😄
İşin asli budur yani aydınlattığınız için teşekkür ederim.. 5. Yılda emsallerine göre güncelleme yapılabildiğini biliyordum ama bu 10 yol muhabbetini ben de gerçek sanıyordum

Bugün ev sahibi aradı.nisan ayında da 1000 lira kirayı 2000yapmak istemişti.eve d.gaz dosetecegini konuşmamız gerektiğini söyledi.ben de doseyebilecegini ama extra para vermeyeceğim.o söyledim.ben bu evi sobalı tuttum.tetmosifon aldimocak ona göre alındı.bana dediği aralıkta sözleşmenin bittiği.o sizin acınızdan bitiyor.bir sözleşme 10 yıl geçerli dedim.evi satacağını söyledi ama satamaz.ev davalık ve tedbirli olduğunu ustkomsum söyledi.beni.onetim aRalikta 2000liraolsundu.onu da kabul etmediler nisanda.ben şimdi 1250 yapacam aralıkta. Ev tedbirli değilse satarsa en kötü başıma gelebilecek ne.kapiya gelir rahatsız eder mi ya da hukuken ne olur.2 senelik kiraciyim

Konunuzda çok fazla hatalı cevap var, avukatın dediği de yanlış anlaşılmış, hemen toparlayalım:

1) Kira kontratınızda yıllık tefe tüfe oranında artış yapışabileceği yazar. Her yıl bu orana göre artış yapılır, yalnız bu sene özel durum var belli konutlarda yüzde 25 artış yapılabiliyor araştırın.

2) Ev sahibi kafasına göre kirayı yüzde yüz artıramaz ve bu nedenle sizi çıkartamaz. Çıkarması için kirayı ödememeniz, çevreyi rahatsız etmeniz veya ev sahibinin birinci dereceden yakınının oturması, evin yıkılması gerekir.
Bu şartlarda önceden tebligatla boşaltma süresi bildirilir, ona göre çıkarsınız.

3) Ev sahibi 5.yılda kira tespit davası açabilir, ona göre yeni fiyattan kira belirlenir. Ancak 10.yılda koşulsuz şartsız çıkartabilir.

Doğalgaz yaptırdığı için ekstra ücret isteyemez, bu faktör ancak kira tespiti davasında geçerli olur.

4) Ancak.. ev sahibi evi satarsa yeni sahibi en geç 6 ay içinde evi boşaltmanızı isteyebilir, zira kontratınız eski ev sahibi ile.

Davalık ve tedbirli olmasına güvenmeyin, bu tip meseleler akrabalar arasında çıkıyor bir anlaşsalar tedbir kalkar.

Şu noktada size önerim şudur:
Bölgenizdeki kira fiyatlarını araştırın. Eğer arada uçuk bir fark varsa (Mesela benzer evler 4000-5000 liraya çıkmışsa) ev sahibi ile oturup ortak paydada buluşun.

Zira kira çok ama çok geriye düştüğünde evi satma, akrabayı öne sürme gibi yollara başvuruluyor bu sefer de yeni kiracı olarak aşırı kiralar ödemek durumunda kalabilirsiniz. Eski kiracı olarak ev sahibi tefe tüfeden kaçamıyor, yeni kiracılar ciddi dezavantajda.

Piyasanın ciddi altında olan, ama evi sattıracak kadar da düşük olmayan bir kira ile devam edin.

Zira kötü haber vermek istemiyorum ancak...

Fesih hakkı sadece kiracıda, ev sahibinin 15 gün önceden hadi sözleşmeyi iptal ediyorum deme hakkı yok.

Zaten öyle olsaydı ev sahipleri çıkarmak için neden bu kadar uğraşmak durumunda kalmazdı. Her yıl 15 gün önceden iptali gönderip, yeni fiyattan taze kiracı bulurlardı.

Evi Aralık 2021'de tuttuğunu varsayıyorum.
O günden bugüne herhangi bir şeye %100 zam gelmedi. Yani Aralık ayında 1250 yap çünkü gıcığa gıcığız.

Eğer evine masraf edip de fark vs etmeyecek iyi bir ev sahibi ise 1750 falan yap.

Memur garanti maaşı var diye düşük fiyata ev veriyorlar sonra niye düşük diye ağlıyorlar.

Geçen sene 4 bin TL’ye kiraya verdim dedim. Geçen sene bulunduğum ilde şehir merkezinde villa tipi konutlar en fazla 6 bin TL idi. Şu an aynı villalar 12-25 bandında gidip geliyor. 1 sene içerisinde oldu bu artış

Meslektaşlarınızla hep bu uslupla mı konuşursunuz? Hem de yazdıklarınız baştan sona yanlışken?

Bence raftan kitaplarınızı indirip 'konut ve çatılı iş yeri kiraları' konusunu tekrar okuyup, anlayıp, geri dönüp sizi uyaran meslektaşınıza kocamaan bir teşekkür edin.

Geçen sene 4 bin TL’ye kiraya verdim dedim. Geçen sene bulunduğum ilde şehir merkezinde villa tipi konutlar en fazla 6 bin TL idi. Şu an aynı villalar 12-25 bandında gidip geliyor. 1 sene içerisinde oldu bu artış
Anlıyorum. Sanırım sizin taşınmazlar 1 den fazlaymış, bir de villa tipi evler, herkes sizin gibi değil, insanların 1-2 evi var, siz bir sürü malınızdan 1 tanesini ölü fiyatına bıraktınız diye millet 1 evinin kirasını 10 yıl arttırmayacak diye bir şey olamaz.

👍

Başka da bir şey yazmam ben konuya.

Rabbena Rabbena, hep bana hep bana...
Ama bu mantık sizce doğru mu, madem enflasyon memura enflasyon yok mu, gıda pahalanmadi mi benzin pahalanmadimi o zaman maaş zammını ev sahiplerine verelim, zaten bu kiraların tek sebebi maaş zammı ,madem memur maaşı arttı ödeyeceksiniz bu kirayı mantığı ama çok şükür hukuk var, ev sahibinin maasi yok mu onun da artmiyor mu, hep bana hep bana diyen ev sahipleri bence, ama halkimiz bilinclendi artik, çevremde ev sahibinin çık dediği cok kişi var çıkan yok işin garibi tehdit de ediyorlar üstü kapalı ama birsey yapabileninide duymadim

Meslektaşlarınızla hep bu uslupla mı konuşursunuz? Hem de yazdıklarınız baştan sona yanlışken?

Bence raftan kitaplarınızı indirip 'konut ve çatılı iş yeri kiraları' konusunu tekrar okuyup, anlayıp, geri dönüp sizi uyaran meslektaşınıza kocamaan bir teşekkür edin.
O kadar haklısınız ki ama anlatamiyoruz, bide gıcık oldum yazilanlara kimseyle polemiğe de girmek istemiyorum hamileyim ama tutamıyorum kendimi , yanlış bilgiler verildikce 😅

Manolya çok ucuza oturuyorum,Burada bu fiyata ev yok diyordun. Zor zamanında ucuza buldun oturdun bu eve. Ev sahibiyle zitlasma ve orta yolu bul bence . Ayrıca doğalgaz taktir mis gibi otur evinde. En aşağı 12 bin maaşın vardır. Memur insansın, küçük çocuğun var. Ne gerek var sobayla ugrasmana . Ev sahibin 2000 yapsa bile eminim piyasanın en ucuzudur yine

Alıntı yaptım ama konuya genel yazacağım. Yani kişisel almayın lütfen.

Şimdi herkes oturup düşünsün, senelerdir bir forumu okuyorsunuz, ilk defa bilgilerimi paylaşacağım, insanlara ışık olacağım diye üye oluyorsunuz. Pat bilgileriniz hatalı çıkıyor, hatta bu bilgiler antin kuntin de değil, mesleğiniz hakkında bilgiler. Başka meslektaşınız gelip pat diye düzeltiyor sizi.

Allah'ım nasip etme durumu gerçekten.

Düğüne vinçle çıkmışım da vinç devrilmiş gibi hissettim empati yapınca.

Birde doğalgaz taktirinca neden siz ekstra para ödüyorsunuz anlamadım. Sonuçta doğalgazı kendi evine taktiriyor. Size yapacağı zamk da yapmış zaten

X