Ev sahibim en cok ne yapabilir?

Ama bu mantık sizce doğru mu, madem enflasyon memura enflasyon yok mu, gıda pahalanmadi mi benzin pahalanmadimi o zaman maaş zammını ev sahiplerine verelim, zaten bu kiraların tek sebebi maaş zammı ,madem memur maaşı arttı ödeyeceksiniz bu kirayı mantığı ama çok şükür hukuk var, ev sahibinin maasi yok mu onun da artmiyor mu, hep bana hep bana diyen ev sahipleri bence, ama halkimiz bilinclendi artik, çevremde ev sahibinin çık dediği cok kişi var çıkan yok işin garibi tehdit de ediyorlar üstü kapalı ama birsey yapabileninide duymadim
İnsafsız davranan ev sahibi var tabii ama burda konu sahibi de insafsız değil mi sizce?
Geçen sene maaşının kaçta kaçını kiraya veriyordu, şimdi hangi oranda veriyor bir baksın.

Gıda, benzin ev sahibine de pahalandı, devlet her şeye zam zam zam, ev sahibine dur dedi.
Tamam 3 katına çıkaran insafsızlar var ama konu sahibinin oranı da fazla komik.

Alıntı yaptım ama konuya genel yazacağım. Yani kişisel almayın lütfen.

Şimdi herkes oturup düşünsün, senelerdir bir forumu okuyorsunuz, ilk defa bilgilerimi paylaşacağım, insanlara ışık olacağım diye üye oluyorsunuz. Pat bilgileriniz hatalı çıkıyor, hatta bu bilgiler antin kuntin de değil, mesleğiniz hakkında bilgiler. Başka meslektaşınız gelip pat diye düzeltiyor sizi.

Allah'ım nasip etme durumu gerçekten.

Düğüne vinçle çıkmışım da vinç devrilmiş gibi hissettim empati yapınca.
avukat değilim ben bile doğrusunu biliyorum.avukat hanıma da güldüm verdiği yanlış bilgileri okudukça.

Sevgili ev sahipleri, yüksek enflasyon ortamında evinizi kiralamayın boş kalsın. Evini 2-3 sene kiralayanlar haftalık market masrafını bile karşılayamaz aldıkları kira ile. Ev sahibi ve kiracı arasında yeni bir düzenleme olana ya da enflasyon 15-20 kere düşene kadar bekletin daha iyi.
Temmuz zammının hayrı bile kalmadı ne kirasıymış.

O kadar haklısınız ki ama anlatamiyoruz, bide gıcık oldum yazilanlara kimseyle polemiğe de girmek istemiyorum, hamileyim ama tutamıyorum kendimi , yanlış bilgiler verildikce 😅
İlk sayfadan itibaren nerdeyse tüm mesajlar yanlış. Bu normal bir durum çünkü her vatandaş kira hukuku, sözleşme hukuku bilmek zorunda değil, biz hukukcular zaten bunun için varız.

Herkes iyi niyetle birbirine yardımcı olmaya çalışıyor, fikrini, duyumunu yazıyor ve zannetmiyorum ki insanlar bu yorumları referans alarak gidip işlem yapsın. Ama bazı durumlar var ki onlar benim gözümde tehlikeli bir hal alıyor ve bunları düzeltmek zorunda hissediyorum kendimi.

Bunlar,

Her yoruma bilirkişi edasıyla yanlış cevap yazıp doğru oldugunu iddia edenler ve ben hukukcuyum diyenler. Insanlar bunlara inanıp, bu doğrultuda işlem yapabilir ve bu büyük bir sorumluluk. O yüzden gördüğüm zaman müdahale ediyorum.

İşin asli budur yani aydınlattığınız için teşekkür ederim.. 5. Yılda emsallerine göre güncelleme yapılabildiğini biliyordum ama bu 10 yol muhabbetini ben de gerçek sanıyordum
Hanımefendi söz konusu üye tamamen yanlış bilgi veriyor tbk madde 47yi şu an herkes açıp okusun
“MADDE 347- Konut ve çatılı işyeri kiralarında kiracı, belirli süreli sözleşmelerin süresinin bitiminden en az onbeş gün önce bildirimde bulunmadıkça, sözleşme aynı koşullarla bir yıl için uzatılmış sayılır. Kiraya veren, sözleşme süresinin bitimine dayanarak sözleşmeyi sona erdiremez. Ancak, on yıllık uzama süresi sonunda kiraya veren, bu süreyi izleyen her uzama yılının bitiminden en az üç ay önce bildirimde bulunmak koşuluyla, herhangi bir sebep göstermeksizin sözleşmeye son verebilir. Belirsiz süreli kira sözleşmelerinde, kiracı her zaman, kiraya veren ise kiranın başlangıcından on yıl geçtikten sonra, genel hükümlere göre fesih bildirimiyle sözleşmeyi sona erdirebilirler”
Bakın bizzat kanunda kiraya veren sözleşme süresinin bitimine dayanarak sözleşmeyi sona erdiremez diyor. Açın kanuna bakın. Buraya bir de Yargıtay kararı ekliyorum. Tekrar tekrar söylüyorum kanunda sayılı birkaç istisna dışında kira sözleşmeleri kiraya veren açısından 10 yıldır. Süre kiracıyı korumak için konuşmuştur ve sadece kiracı süre bitimine dayanarak evi tahliye edebilir. Kanun metni koydum daha ne yapayım

Eklentiler

• 1FA8E051-B1C0-4658-BF3E-3475606383F8.jpeg
    1FA8E051-B1C0-4658-BF3E-3475606383F8.jpeg
    132,6 KB · Görüntüleme: 31
  • ADD5DECC-B0BA-4FD3-B6C1-1A12784996FA.jpeg
    ADD5DECC-B0BA-4FD3-B6C1-1A12784996FA.jpeg
    79,1 KB · Görüntüleme: 35

Alıntı yaptım ama konuya genel yazacağım. Yani kişisel almayın lütfen.

Şimdi herkes oturup düşünsün, senelerdir bir forumu okuyorsunuz, ilk defa bilgilerimi paylaşacağım, insanlara ışık olacağım diye üye oluyorsunuz. Pat bilgileriniz hatalı çıkıyor, hatta bu bilgiler antin kuntin de değil, mesleğiniz hakkında bilgiler. Başka meslektaşınız gelip pat diye düzeltiyor sizi.

Allah'ım nasip etme durumu gerçekten.

Düğüne vinçle çıkmışım da vinç devrilmiş gibi hissettim empati yapınca.
Avukat değildir ya uyduruyor. Hukuk fakültesi son sınıf öğrencisi bilir bu konuyu. Hatta 3. Sınıfta öğretiliyor kira sözleşmeleri Borçlar özel dersinin konusu. O kadar temel bilgi ki bu hukuk okuyanlar için Türkiye’nin dili Türkçedir, reşit olma yaşı 18dir kadar temel bir bilgi.

Anlıyorum. Sanırım sizin taşınmazlar 1 den fazlaymış, bir de villa tipi evler, herkes sizin gibi değil, insanların 1-2 evi var, siz bir sürü malınızdan 1 tanesini ölü fiyatına bıraktınız diye millet 1 evinin kirasını 10 yıl arttırmayacak diye bir şey olamaz.
Ben evimi hibe etmedim ölü fiyata da bırakmadım. Ben evimi kiraya normal fiyata verdim. Bir senede kiralar fahiş olarak arttı. Şimdi verseydim 15–16 ya verecektim diye kafama göre kiracıyı darlayamam. Bu bir riskti ben bu riski aldım ve evi kiraya verdim. Şimdi üstüne ancak bir bardak soğuk su içebilirim

İnsafsız davranan ev sahibi var tabii ama burda konu sahibi de insafsız değil mi sizce?
Geçen sene maaşının kaçta kaçını kiraya veriyordu, şimdi hangi oranda veriyor bir baksın.

Gıda, benzin ev sahibine de pahalandı, devlet her şeye zam zam zam, ev sahibine dur dedi.
Tamam 3 katına çıkaran insafsızlar var ama konu sahibinin oranı da fazla komik.
Sobalı evde oturuyor konu sahibi sobalı ev ve ev sahibi 100 de 100 zam istiyor, orta yolda bulusulabilir evet ama o noktaya gelmeye gerek kalmadan ev sahipleri evi satacağım moduna giriyor zaten

Ben evimi hibe etmedim ölü fiyata da bırakmadım. Ben evimi kiraya normal fiyata verdim. Bir senede kiralar fahiş olarak arttı. Şimdi verseydim 15–16 ya verecektim diye kafama göre kiracıyı darlayamam. Bu bir riskti ben bu riski aldım ve evi kiraya verdim. Şimdi üstüne ancak bir bardak soğuk su içebilirim
Aynenn öyle bu sene fahiş bi zam oldu ve zaten davalar o kadar arttı ki arabuluculuk gelecek kira davalarına, ama bu duruşta olduğunuz için gerçekten takdir ettim 🌸

Avukat değildir ya uyduruyor. Hukuk fakültesi son sınıf öğrencisi bilir bu konuyu. Hatta 3. Sınıfta öğretiliyor kira sözleşmeleri Borçlar özel dersinin konusu. O kadar temel bilgi ki bu hukuk okuyanlar için Türkiye’nin dili Türkçedir, reşit olma yaşı 18dir kadar temel bir bilgi.

Olsun ben empati yaptım ve ağlıyorum şu an ajsjajsja

Aynenn öyle bu sene fahiş bi zam oldu ve zaten davalar o kadar arttı ki arabuluculuk gelecek kira davalarına, ama bu duruşta olduğunuz için gerçekten takdir ettim 🌸
2 taraftan biri daha çaresiz durumdaysa hep çaresizin elini tutmak istiyorum elimde değil 🥰🥰 bebişi de şimdiden çok öpüyorum doğunca yerime öpersiniz

İşte sizin içeceğiniz soğuk suyla 1 tane evi olanın içeceği soğuk su bir değil. Kafasına göre darlama durumu da yok bu konuda. Adam evine doğalgaz döşetmek istiyor, bu şekilde kira değerini yükseltmek istiyor. Bunu yaparken masraf yapmayı da göze alıyor ayrıca, oturduğu yerden arka arkaya zamlar yapmıyor.

İşte sizin içeceğiniz soğuk suyla 1 tane evi olanın içeceği soğuk su bir değil. Kafasına göre darlama durumu da yok bu konuda. Adam evine doğalgaz döşetmek istiyor, bu şekilde kira değerini yükseltmek istiyor. Bunu yaparken masraf yapmayı da göze alıyor ayrıca, oturduğu yerden arka arkaya zamlar yapmıyor.
1 tane evi olanın da içeceği su benimle aynı 10 yıl dolmadıkça şartlar oluşmadan çıkaramaz. Bunu göze alarak evini kiraya versin herkes. Ev sahibinin zararını ben karşılamak zorunda değilim. Bankalar da o zaman size verilen konut kredisinin faizi çok düşüktü şu an geri dönen para kuş oldu desin. Var mı böyle bir ticaret ? Ben aynı zamanda kiracıyım. Kanuni artışı yaptım kirama. Geri kalan benim problemim değil tıpkı kiracımın problemi olmadığı gibi.

Valla o kadar haklısınız ki bu yorumu bekliyordum, burası muz cumhuriyeti sanki kanun var nizam var devlet yasa koydu, kesinlikle haklarınızı bilin ve bu tarz ev sahiplerine fırsat vermeyin . Yumurta pahalanir anlarım der ki üretici mazot pahalandi yem pahalandi hakli, evler niye pahalandi ev sahibinin ne gideri var, evi satarım diyen kimse de ev satamiyor, banka kredi vermiyor zaten, piyasa satilik evden geçilmiyor.
Genel olarak katılsam da evin ne gideri var derken?? Kombi bozulur, yıpranmaya bağlı ev tadilat ister, apartman çatısı akar… hepsi ev sahibinin gideridir.

Neden hesabınız engellendi bilmiyorum ancak verdiğiniz hukuki bilgiler için teşekkür ederim.

bilgileriniz doğru hiç burdan kafanızı bulandırmayın bence. doğalgaz döşemeyi de sizi huzursuz etmek için istiyor olabilir. döşettirmeyin o halde. sözleşmeniz 10 yıl geçerli evet burdaki yorumlara bakmayın. oturmaya devam edin o tahlike için uğraşsın dava açsın

Insanlar ev sahibi evine parke yaptirsin, dolabini yenilesin, dogalgaz baglatsin diye bekliyor. Adam kendi evine dogalgaz baglatirken de izin mi alacak? Ayni ev tekrar kiraya verilecekse oncelik tadilat sebebiyle tahliye edilen kiracinin oluyor.

Aslında ben bu 10 yıl tartışmasını biraz anlamsız buluyorum. Neden derseniz kira anlaşmazlıklarının hemen hemen hepsi 10 yıl dolmadan çözülüyor zaten. Henüz 8. yıl bitti iki sene geçsin çıkartacağım diyen ev sahibi duymadım.

Kanunlarımız kiracılardan yana, kiracılara çok güzel haklar veriyor. Bu haklara göre anormal artışlar engelleniyor.

Ancak 5 yıl sonra kira tespit davası açılabiliyor ki zaten bu davaya göre kira artışı olursa evin çekiciliği kalmıyor.

Ev sahibi davayla uğraşmaz ki dediğimiz noktada tehlike başlıyor. Zira kiralarla beraber ev fiyatları da korkunç bir şekilde arttı. Niye ev sahibi evi satıp, eski evinin benzerini tekrar alıp yüksek kiraya oturtmasın?

Bu süreçler uğraşır mı uğraşmaz mı hesabına ve biraz da iki tarafın karakterine bağlı bence.

Bir yanda yıllarca tefe tüfenin altında yıllarca bedavaya oturtup, hatta kiraları geç almayı kabul edip sonra kirayı artıran ev sahipleri de çok, şimdi o ev sahibine yok yüzde 25 derseniz karşı taraf kendini sorgular.

Öte yandan yıllarca kirasını gününde ödeyen kiracıdan da yeni kiracının bile duraklayacağı paraları istemek insafsızlık. Zaten dediğim gibi koruma var.

Yakın zamanda kira meseleri arabulucuya gidecek, inşallah kiracılar ve ev sahipleri orta paydada buluşurlar da kimse sokakta kalmaz.

Allah hepimize sabır versin, çok zor.

Insanlar ev sahibi evine parke yaptirsin, dolabini yenilesin, dogalgaz baglatsin diye bekliyor. Adam kendi evine dogalgaz baglatirken de izin mi alacak? Ayni ev tekrar kiraya verilecekse oncelik tadilat sebebiyle tahliye edilen kiracinin oluyor.
Çevremde boş evler var. Ama evlerini kiraya vermiyor insanlar. Kiraciyla mi uğraşacağım, hem evim eskiyecek hem de cikaramiyacagim diye kiraya vermiyorlar. Evi yatırımlık aldım ,satar daha fazla kar ederim diyor. Eğer böyle devam ederse bu düşüncede ev sahipleri çoğalacak korkarim

Çıkmıyorlar iste
6 ay once ev aldim.adam cikmiyor.mahkemeye vericez.oda kac sene surecek acaba.
Bu ay kirayi bile yollamadi.
Çikmayan çikmiyor.eve gidiyorum kapiyi bile acmıyorlar.varsa taktiklerin banada akıl ver🤣

Burada en büyük hata telefonla hatta yüzyüze çık diyip adamın çıkmasını beklemek.

İlk günden tahliye talebini gönderip zamanı başlatmak lazım ki 6 aylık süre başlasın. Bu konuda çekinmemek gerekiyor ne yazık ki yüzlüzlük had safada.

X