Evde kedi beslemek psikolojiye iyi gelir mi?

Kediler şifacıdır diye okumuştum. Bence de öyle. Kardeşim bir buçuk yıl önce sokaktan yavru kediyi sahiplenmisti. O dönem de eşiyle ayrılmışlardı, yeğenim çok etkilenmişti. Ona o kadar iyi geldi ki.
Yeğenim ne zaman babamı özledim diye ağlasa kedi hemen yeğenime sokulup tüm gece onunla yatıyormuş. Kardeşimin en zorlu zamanlarında gelip dibinde yatardı.

Ama yazık bir odaya koyulur mu, o da evin yaşayan sakini artık. Çok rahatsız olursanız siz kendinizi bir odaya kapatın hayvana yazık.

Kardeşim kediyi sahiplendiğinde yaklaşık iki aylık demiş veteriner. Bebek kedi tabi haliyle yaramazdı. Çok abarttiginda odaya geçip kapıyı kapatırlardı ama asla kediyi bir odaya tek başına kapatmadilar.
Her odaya yatacak yer hazırladılar. Annem özel yataklar dikti sevgili patimize 🤩

Geldiği ilk gün.
Tahmini doğum gününe göre parti yaptılar 🤩
Ve son hali 🤩
Ayy resmen paylasmalara doyamadım canım patim 🤩
Sarmaş dolaş yatiyorlar canlarım benim 🤩
😍😍😍😍😍😍😍

İnanılmaz iyi gelir. Çok iyi bir şey yapmışsınız. Kendimi bildim bileli kedim vardı. Ruha çok iyi gelir. Ben işteyken akşama kadar evde tek bırakmaya içim el vermiyor hafta sonları da evde durmuyorum o yüzden şu an bir kedim yok. Çok şanslısınız :super:
Hiç iyi birsey yapmamışlar
Kedi sevmeyen, kediyi bir odaya kapatan, kediyle yaşamanın değerini bilmeyen bir aile , nasıl iyi birsey yapmışlar anlayamadim ben? O kedi odada kapalı durunca mi iyi birsey yapılmış oluyor?

Parayla mı aldınız hayvanı? Üzgünüm ama böyle "çocuğum istedi" gibi bir nedenle kedi köpek bakılmaz. O hayvanın standart ömrü 10-12 yıl civarıdır. Sürekli salona girmeden yaşaması mümkün değil ki.

%1000000000000
Her sokaga atilan hayvana da bahane ayni: Cocuk istedi, oynadi oynadi hevesini aldi ben de attim. Cocuk lafiyla hareket eden yetiskinler kadar salak bir grup daha var mi acaba, adi ustunde cocuk, cocuk lafiyla sorumluluk mu alinir??? Bakamayacak olanlar almasin bu kadar, cocugun da sokakta gordugu zaman sever kediyi olur biter.

Bi kere kedilerle ilgili kimsenin negatif yorumlarına takılmayın. 2 gün yıkanmasa yanına yaklaşılamayacak insanlar, ömür boyu yıkanmasalar bile tertemiz olan kediler hakkında ileri geri konuşuyorlar.
Evde hiç büyümeyecek küçük bir bebeniz var artık böyle görün. Elbette yaramazlıkları olabilir ama onun her şeyi sizsiniz bunu hiç unutmayın.
Ben kedimin yaşam alanını benden uzakta hazırlamadım. Hatta bir yatağı bile yok. Bizle uyuyor. Tuvaleti de klozetin yanında. O da aileden biri. Unutmayın sizinle yaşamayı o seçmedi siz onu alıp eve getirdiniz o yüzden lütfen ama lütfen onu sınırlamayın çünkü bence bu kötülük.
En önemli konulardan biri temizliği. Kumunu düzenli temizleyin. Kirli tuvaleti hiç sevmiyorlar. Yani burdan ne anlıyoruz ? Kedilere kirli diyen insanlardan kat kat temizler yine bu çıktı ortaya.
Aşılarını kesinlikle ihmal etmeyin. Aşılarını yaptırdığınız sürece de korkmayın. Yok tüyü kaçar bi tarafa yapışır zart zurt laflara inanmayın. Çocukluğumdan beri kedili evdeyim. Hayatımın hiç bir döneminde kedisiz kalmadım. Hatta dönem dönem evdeki kediler 3-4 tane oldu. Geceleri yatakta 3 kediyle burun buruna yattığımı biliyorum. Çok şükür 29 yaşındayım hiç bi yerime de kedi tüyü yapışmadı ve kediler yüzünden hastalanmadım. Ama hastalandığı zaman kendini izole etmeyen, etrafa şapur şupur hapşıran, ellerini yıkamayan insanlar yüzünden çok grip olmuşluğum hatta covid olmuşluğum da var.
Çok çok önemli noktalardan biri de vakti geldiğinde mutlaka ama mutlaka kısırlaştırın. Eğer kısırlaştırmayacaksanız hayvana eziyet etmeyin hemen sahiplendirin bu kadar önemli bu nokta. Aksi taktirde hem siz üzülürsünüz hem kedicik.
Ben şöyle düşünüyorum kedi sevmek bir nimet ve herkese nasip olmuyor. Bırakın salona da girsin mutfağa da girsin. O sizin ailenizin bir bireyi. İnanın tertemizler. Sıkıştırıp öpün sizin öptüğünüz yerleri bile yalaya yalaya temizler dakikalarca.
Ama öyle garip insanlar gibi ayy tüyü döküldü, ayyy kumu pis, ayy mutfağa girdi diyecekseniz yok yakınken sahiplendirin. İnanın küçük bir çocuktan farkları yok. Hele o sevilirken mırrrr mırrrr mırlamaları yok mu. Bin tane insana değişmem o mırlamaları. Lütfen yaramazlık yaptığında aklınıza şunu getirin. Siz onu evinizde çocuğunuza veya kendinize iyi gelsin diye almış olabilirsiniz ama o sizi artık ailesi gibi görüyor. O sizin hayatınızın küçük bir kısmı olacak ama siz onun hayatının tamamısınız.

Kızlarım can yoldaşlarım.. Gri olan kızım14 yaşında. evimin güzellikleri iyikilerimm ❤️❤️❤️
IMG-20230921-WA0014.jpeg

IMG-20230901-WA0004.jpg

%1000000000000
Her sokaga atilan hayvana da bahane ayni: Cocuk istedi, oynadi oynadi hevesini aldi ben de attim. Cocuk lafiyla hareket eden yetiskinler kadar salak bir grup daha var mi acaba, adi ustunde cocuk, cocuk lafiyla sorumluluk mu alinir??? Bakamayacak olanlar almasin bu kadar, cocugun da sokakta gordugu zaman sever kediyi olur biter.
Pelus oyuncak aldıklarını sanıyorlar, elbet hesabını sorarlar öbür tarafa gittiklerinde , nasıl bu kadar vicdansız bu insanlar aklım almıyor, şaka gibi ya odaya kapatacakmos
Oda olmaz minik bi kafes alıp ona kapatın, daha iyi yaparsınız 😡😡

2 şey daha diyeceğim.

Birincisi çocuğunuz hastalandığında nasıl hiçbir giderden kaçınmayacaksınız, aynısı sahiplendiğiniz bu can için de geçerli. Benim kedim hastalandığında cidden büyük bi tutar gitti cebimden. Bazı tanıdıklar ne uğraştın ya o kadar verilir mi, koy kapıya geç falan demişlerdi, yosmalar. Sadece aşıyla bitmeyecek yani onu baştan bilin.

Tuvaletle ilgili şunu diyeyim. Geçen kedimin kumu bitmiş, var sanıyordum sipariş vermemiştim o yüzden. Kum kabı sıfır değil ama hani 7 cm falan da değil. O gün hiç tuvalete çıkmamış, gecenin bi vakti araştırıyorum burada sordum, hasta sandım. Kum alıp koydum, çiş kaka yaptı :)) Kum konusunda da aklınızda olsun yani az olunca yapmıyor çoğu

%1000000000000
Benim kızlarım çok istiyor, sokaktaki her kediyi eve getirmek istiyorlar ama ben o sorumluluğu alamayacağımı bildiğim için sadece sokakta bakıyoruz elimizden geldiği kadar.
Kardeşime gittikçe de onun kedisiyle aşk yaşıyoruz 🤩

Iki britishim var. Britishler genel olarak sakin, uyumlu kediler.
Benim mutfagim da acik mutfak, asla tezgahlara cikmazlar.
Kumunu salona koymayin tabii ama salonda uygun bir yere yatagini koyabilirsiniz. Bende kopekler de var, ev yatakhane gibi, her yerde yatak var kim nereye isterse oraya yatiyor :KK70: bizim yataklarimiz dahil :KK70:

%1000000000000
Göre göre bıktım artık cidden :KK43: Tamam çocuk istiyor iyi hoş bunu da kabul ediyorum ama önce ana hatlarıyla ölçüp biçilir yani. Alınan şey eşya değil ki ciddi bir sağlık sorunu olmazsa 10 yıl yaşayacak bir canlı dediğin gibi bunun sorumluluğuna çocuk için girmek akıl karı değil. Tüy kaçma muhabbeti çok yaygın mesela, bu düşünceden rahatsız oluyorsan almazsın kimse de niye british yavru bakmıyorsun diye kızmaz herhalde. Bir de üstüne para verilmesini hele hiç anlamıyorum.

şuna laf anlatmaya çalışma boşuna yorulma . Aşırı tatlı bu arada aşırııııı
Teşekkür ederiz ablası😻 konuyu kestirip attım zaten🥲 sokaktan hasta halde kurtarıp tedavisini yaptırdığımız iki evladımız ve aynı şekilde tedavi ettirip yuva bulduğum 83883838 tane kedi köpek var ve ben hayvana eziyet ediyorum tmm😬 öyle buyurulduysa boynum kıldan ince💅

Pelus oyuncak aldıklarını sanıyorlar, elbet hesabını sorarlar öbür tarafa gittiklerinde , nasıl bu kadar vicdansız bu insanlar aklım almıyor, şaka gibi ya odaya kapatacakmos
Oda olmaz minik bi kafes alıp ona kapatın, daha iyi yaparsınız 😡😡
Eşyaları bir odadaymış ama kedi evin içinde geziyormuş galiba. Böyleyse bakım açısından büyük bir sorun yok gibi ama para verip çocuk istiyor diye alınması başlı başına problem

Evet tüy döküyorlar ve tuvaletini hergün temizlemezsen de kokuyor. Ama evlat gibi öyle seviliyor ki ne tüyü ne kokusu rahatsız ediyor.
Bazen sabah kedim uyandırıyor beni. Böyle ağzını ağzıma burnuma sürte sürte. Dünyanın en mutlu insanı olarak uyanıyorum o beni uyandırdığında.
Lütfen odaya kapama onu. Çok sıkılır yavrucak. O şimdi sizi ailesi olarak görüyor. İnsan evladını odaya kapatırmı hiç.
Ben sadece mutfağa almıyorum ama mutfak dışında evin her köşesi onun. Mutfağa almama sebebim de onun için tehlikeli olması. Hatta çift kişilik yatakta hergün birlikte uyuyoruz. Ama yatağın % 75 i de onun. Bazen birbirimizi ittiriyoruz biraz çekil diye.
Kediler bağımlılıktır bence. Bir süre sonra onsuz yapamayacaksın. 1 gün arkadaşımda kalayım diyorum. Aklım hep onda kalıyor. Kendimi 5 yaşındaki çocuğumu evde yanlız bırakmış gibi hissediyorum.

Kedi evlatdan farki yok o kokuyo diyenler pis diyenler kendilerin ici pis kendileri kokuyor kedi candir lütfen onu tek odada birakmayin pisgolijisi bozulur onun size ihtiyaci var her bakimdan ayni bebek gibi ona yanasin sevin o sevginizie cok muhtac evet piskolijiye cok iyi geliyor kendimden biluyorum teske bu negativ düsnenler biraz arastirma yapmis olup öyle konuslalar dinimizde sünnet peygamberimiz s.a.v muezza isiminde cok sevdigi kedisi vardi ve peygamberimiz onlarda evin bir ferdi sakin isole etmeyin demis ve agzi en temiz hayvanlardanda demistir bu dini boyutu tip olarakta bu kanitlanmis bulunuyor kedilerin agzi baktireleri yok eden bir dili vardir o hayvan kakdar teske temiz olabilseler keske bütün gün kendini temizliyor günde kac sefer banyo ediyorlar acaba kendileri ??

Psikolojiye iyi geliyor diyen var herkes başka birşey söylüyor
Kedisi olanlar bana biraz fikir verebilirse çok sevinirim
Bu ne demek ya? Kedi stres topu mu? Masal kitabı mı? Terapi mi?

Can bu can. Çocuklar istedi, bize de iyi geldi diyerek kedi mi alınır??

Hem de gidip cins kedi almışsınız. Madem amaç bir yavruya kucak açmak, sahiplenseydiniz ya??

Ha şimdiki kedinize yuva olmadınız demiyorum ama içimden bir ses o kediye yazık edeceksiniz, hayvanı strese sokacaksınız diyor.

Yarın bir gün olmuyor diyip sokağa asla alışkın olmayan bir yavruyu dışarıya atmayın. Yazık günah. Vebal almayın. Olmadı ona iyi bakacak bir aileye sahiplendirin.

Petshoplardan gerçekten nefret ediyorum.

Size çok sinirlendim gerçekten. Çok mantıksız kararlar veriyorsunuz. Zararınız sadece kendinize olsa içim yanmayacak.

%1000000000000
Ya kediyi sehpa ya da pilli tavsan falan saniyolar. Yemin ederim

X