Evlat ayrımı

Ben de erkek evlatların ayrıldığını düşünürdüm. Kendi annemin ailesinden gördüğüm öyleydi. Hep dayılarım tutulur annem e farklı muamele edilirdi. Evlendim eşimin ailesi sadece eşimi dışlıyor. Eşim 5 kardeş, 3 erkek 2 kız. Tüm çocuklarına ev alınmış görümceme bile ev aldılar düşünün. Eşime alınmadı, almayacağız dendi. Ve malları da var yani. Her konuda eşimi dışlarlar. İlk defa gördüm erkek evladın dışlandığını. Yani ayrımcılık varsa kız veya erkek farketmiyor. Öbür dünyada hesaplaşacaksınız elbet. Uzak durun kendi aileniz olsa bile. Her işlerine koşmayın.

Ben de erkek evlatların ayrıldığını düşünürdüm. Kendi annemin ailesinden gördüğüm öyleydi. Hep dayılarım tutulur annem e farklı muamele edilirdi. Evlendim eşimin ailesi sadece eşimi dışlıyor. Eşim 5 kardeş, 3 erkek 2 kız. Tüm çocuklarına ev alınmış görümceme bile ev aldılar düşünün. Eşime alınmadı, almayacağız dendi. Ve malları da var yani. Her konuda eşimi dışlarlar. İlk defa gördüm erkek evladın dışlandığını. Yani ayrımcılık varsa kız veya erkek farketmiyor. Öbür dünyada hesaplaşacaksınız elbet. Uzak durun kendi aileniz olsa bile. Her işlerine koşmayın.
Sizden de kimsenin beklentisi olmayacak işte hastalıkta vs. en güzeli.

söz meclisten dışarı (belki sizi de anlatan bir ifade kullanacağım ama)
bazı anneler-babalar -özellikle anneler- sanki kız evladı eve hizmet için, (yemek yapsın, kaldırsın, temizlesin vs) doğuruyorlar. erkek evlat otursun hizmet beklesin, paşa gibi yetişsin diye doğuruyorlar.
özellikle gözlemlediğim kadarıyla bir kız bir erkek kardeşlerde bu fark o kadar belirgin ki. kız kardeşlerde hiç yok, çünkü hepsi aynı klasmanda olduğu için.
bu kafa yapısını değiştirmek gerekiyor. ikisi de insan, can gözüyle bakılmalı. kız yapsa görevidir, erkek yapsa lütuftur gözüyle bakılıyor. sene kaç olmuş hala bu düşüncedeler ya sinir oluyorum ayrımcılığa.

Ağlamayan çocuğa meme vermezler. İçinize atmayın konuşun, tansiyonu çıkar tekrar iner annenizin.
5 yaşında kızım, oğluma kırtasiye malzemesi aldığımızda bile "ona aldınız, bana da alacaksınız" der. Sen okula gitmiyorsun diyoruz, trip atıyor bize. Triplere dayanamadığımız noktada ona da defter kalem alıyoruz 😁 Sesinizi çıkarın, anne babanız da olsa ezdirmeyin kendinizi.

Ağlamayan çocuğa meme vermezler. İçinize atmayın konuşun, tansiyonu çıkar tekrar iner annenizin.
5 yaşında kızım, oğluma kırtasiye malzemesi aldığımızda bile "ona aldınız, bana da alacaksınız" der. Sen okula gitmiyorsun diyoruz, trip atıyor bize. Triplere dayanamadığımız noktada ona da defter kalem alıyoruz 😁 Sesinizi çıkarın, anne babanız da olsa ezdirmeyin kendinizi.
Bu ayrımı bilinçli yapıyorlarsa verdikleri değerle alakalıdır. Yoksa sevgide ve değerde eşit tutulan çocuklar arasında ayrım yapılmaz. Yeteri kadar değer vermeyen kim olursa olsun ister aile ister bir başkası bu konuşarak hallolunacak bir şey değildir. Konuşarak sadece kendinizi aciz muhtaç gösterirsiniz. Koskoca insanlar ne yaptıklarının elbet farkındadır. Burda konu sahibinin yapması gereken ise beklentiyi düşürmek ve herkese kendine verilen kadar değer vermektir

Merhabalar.
Dışarıdan ufak gözüken şeyler evlatlar için pek tabii çok büyük sorunlar olabilir. Başkası bunu kıskançlık diye değerlendirebilir fakat bu sizin için sevilme, güven, saygı ihtiyacıdır. Öncelikle bunu söyleyeyim. Kendinizi bu konuda kimseye karşı açıklama yapmak zorunda hissetmeyin.

Fakat inanın bu artık sadece cinsellik temelli değil. Anne babalar o kadar kutsallaştırılıyor ki onların hataları olamaz, çıkarları olamaz sanıyoruz. Öyle güzel olur ki. Belki kardeşiniz aylık maddi bir yardım yapıyor, belki onunla daha yakın oturuyor daha çok görüşüyorlar, belki oğulları onlara daha romantik yaklaşıyor… ya da bambaşka bir açı, annenizin babası vakti zamanında oğlunu o kadar kayırmıştır ki anneniz de böyle olması gerektiğini sanıyordur. Kadınlığına ve sizin kadın oluşunuza öfkelidir.

özet: Bu olaylar kişisel olarak asla sizin kişiliğinizle ya da kimliğinizle alakalı değil. Aileniz dahi olsa size geldiği kadar gidin. Zor ama beklemeyin.

Evlat ayrımı yapan insanlarla ne kadar çok karşılaştım işin kötü tarafı cahil olan da yapıyor okumuş iş güç sahibi olan kadında yapıyor hele birde 2-3 kız 1 de erkek evlat var ise kız kardeşler bile o erkek adam biz mal mülk istemiyoruz herşey kardeşimize kalsın kafasında oluyorlar ya onu hiç anlamıyorum anlamayacağımda

Konuşmanın ailenizin tavırlarına hiçbir faydası olmayacağını düşünmekle birlikte bundan rahatsız olduğunuzu sadece rahatlamak için istediğiniz fırsatta belirtebilirsiniz. Bilhassa bir konuşma yapmanıza gerek yok. Bu konuşmadan da kırgın ve hayal kırıklığına uğrayarak ayrılırsınız.

Karşınıza alıp konuşmayın bu fayda etmez

Fakat susmayın da.

Mesela anneniz herhangi bir konuda "sinirlerim bozuluyor, tansiyonum çıkıyor" dediği zaman "benim de çok cikiyor zaman zaman"deyin. Neden derse konuyu degistirin.

Yine mesela başka birilerinden bahsederken "çocuklar anne babalarina bakmıyormuş" gibi bir konu geçerse bunu mutlaka değerlendirin.

"Evlat ayrımı yapmışlarsa bakmazlar tabi. Oğullarını kayirana oğlu bakacak tabi . yok yüzsüz gibi kızından mı medet umacak" deyin.

Ben bakmam vs demeyin. Daima başkalari üzerinden fikir beyan edin .

Başka birileri icin "erkek evlat ayıran erkek evlattan bulsun" deyin mesela. Kendileri itiraz ederse size demedim deyin ve başka bir konu açın.

Haberlerde finlandiya isvec norvec vb bir ülkenin adi geçse bunu hemen soz konusu yapın "vay be finlandiyada olsam kız muamelesi deil insan muamelesi görürdüm" deyin.

Asla açıktan kavga etmeyin. Ama durumun farkında olduğunuzu ve sizden ilerde hiçbir şey beklememeleri gerektiğini laf aralarinda belirtin.

Daima mesafeli olun ve mesafenizin nedenini ayni yukardaki örneklerde olduğu gibi üstü kapalı olarak söyleyin.

Bu şekilde yol izlerseniz tansiyonum çıkıyor diye sizi korkutup lafı ağzınıza tıkamazlar ve siz de düşüncelerinizi söylemiş olursunuz.

Ha ne elde ederim derseniz. Hiç-bir sey elde edemezsiniz. sadece içinizde tutmamis olursunuz.

Allah gecinden versin. Öldükleri zaman da vicdan azabi cekmemek amaciyla dozu iyi ayarlamanızı öneririm. Neticede dünya malı dünyada kalır.

Bu coğrafyadaki hemen her kadının ortak sorunu bu.

Annelerden medet umduk. Onlar kadındır bizi anlar dedik. Onlar daha da erkekci cıktı.

Biz kadınlar bilmeliyiz ki bizim Allahtan başka kimsemiz yoktur.

Allah hepimizin yardımcısı olsun

Malesef hayatinizi etkileyecek bu kırgınlık..ben bunu esimin ailesinde yaşadım. Neyse eşim dediki beklentini çook düsük tut. Ben beklentiyi duşük tutunca bi rahatladım öyle böyle değil. Hem birşey beklemeyin onlardan. Hem de onlaraiyilik yapmamaya çalisın. Sık ziyaret etmeyin. Çok aramayın. Uzaktan akrabalarmiş gibi duşunün. Eve de üzülmeyin hakkınızı 3 ü de ywmiş . O lardan çıkar o kul hakkı. Siz eşinizle ev alirsınız inş. Kendi paranızla

Merhabalar hemen konuya girmek istiyorum o kadar bunaldim ki dertlesecek birilerine ihtiyacım var annem ve babam emekli bir erkek kardeşim var . Eskiden beri ufak tefek ayrımlar hep olurdu ama artık yaşlarımız büyüdükçe yapılan ayrımın oranı da arttı. Mesela eskiden ben harçlık istediğimde bana yok dediklerinde 1 saat sonra kardeşim isterse çıkartır verirlerdi neymiş erkek çocuk parasız olmazmış. Annem ben sofrayı toplamadigimda ya surat asar ya söylenir ama kardeşim ve eşinin sofralarına kadar kurar belki küçük şeyler diyeceksiniz ama artık kalbim kaldırmıyor. Babam zaten beni hiç görmüyor. Ama en son tek bir evleri vardı kardeşimin düğününü yapmak için onu sattılar bana o evden en ufak bir para vermediler ve benim eşim de o zaman işini kaybetmişti. Ev satarak kardeşime yaptıkları düğüne ben ikinci el elbiseyle gittim. Ben bu durumla nasıl baş edeceğim bilmiyorum belki bir akıl vereniniz olur artık ayrım yapmalarını kaldıramıyorum annemle konuşamak istiyorum ama benim tansiyonum var kaldıramıyorum diyor konuyu bile açtırmıyor ima bile etsem ayrım yaptıklarını asla kabul etmiyorlar
Valla bunları yaşamayan yoktur sanırım. En iyisi mesafe beklentini nekadar düşük tutarsan okadar mutlu olursun birde bağımlı yaşamamak. Birde benm asıl kızdığımda erkek kardeşinizin bunu kabul etmesi hepsi aynı kafada onunda seni düşünmesi lazım. Eğer eşin iyiyse sana ve çocuklarına sahip çıkıyorsa gerisini salla. Birde sen ev muhabbeti yapsan sen suçlu oluyorsun. Miras kavgası oluyor adı ben kazandım istediğime veririm diolar. Versinler mesafe candır

Ev satıp düğün yapmak kaçıncı seviye görgüsüzlük ve cahilliktir acaba? 🙄
Kardeşim kirada oturuyor demeyin de tam kalpten giderim.
Ya o evi kardeşinize otursun diye verseler eminim bu kadar öfkelenmezdiniz. Ama asatıp size 3 kuruş para ayırmamaları çok insafsızca olmuş. Umarım en sonunda size muhtaç olmazlar. Genelde her ailede bu son yaşanıyor.
Yıllardır aynı acı tecrübeler tekrar tekrar yaşanıyor ama aileler aynı hataları yapmaktan geri kalmıyor.
Siz kendi eşinizle mutlu olmaya bakın. Boşverin gerisini düzelmez çünkü.

Ev satıp bir parti (evet düğün sadece bir partidir) için harcamak için ne kadar plansız olmak gerekiyor acaba? Altınlarla gelecek demeyin gelmesi mümkün değil.

Anne babası kalan tek evlerini satarken köşeden izleyen abiye de selamlar ben asla ama asla sattırmazdım, oturup bir parti için sokakta mı kalacaklar? Nikahın suyu mu çıktı?

Evlat ayrımı konusunda konuşsanız kıskanç vs diyip üste çıkacaklar gerek yok.

Kendinizi geri çekin, her işlerine koşmayın, kendinizi beğendirmeye çalışmayın, mesafenizi koyun. Beklentilerinizi düşürün ve düştüğünü hissettirin.

Ev satıp düğün yapmak kaçıncı seviye görgüsüzlük ve cahilliktir acaba? 🙄
Kardeşim kirada oturuyor demeyin de tam kalpten giderim.
Ya o evi kardeşinize otursun diye verseler eminim bu kadar öfkelenmezdiniz. Ama asatıp size 3 kuruş para ayırmamaları çok insafsızca olmuş. Umarım en sonunda size muhtaç olmazlar. Genelde her ailede bu son yaşanıyor.
Yıllardır aynı acı tecrübeler tekrar tekrar yaşanıyor ama aileler aynı hataları yapmaktan geri kalmıyor.
Siz kendi eşinizle mutlu olmaya bakın. Boşverin gerisini düzelmez çünkü.

Kesin kiradadır 😅
Bugün en adi ev 200-300 bin, evi uçtan uca döşeyip en lüks mobilyaları alsanız üstüne düğün koysanız ancak biter, tebrik ediyoruz o anne babayı emekliliklerini yakmışlar. 🤦‍♀️

Konuşmanız bir şey değiştirmeyecek
Şey mi diyecekler ya daisy farkında değildik özür dileriz kızım yok demeyecekler
En iyisi hiç görüşmemek

yaşlandıklarında bakıma muhtaç olduklarında oğullarının yanına giderler bu kadar basit

herkes ektiğini biçer
Bende çok çektim zamanında. Şimdi görüşmüyorum. Kafam rahat 👍🏻 aslında benim hikayede yazsam bitmez ama kısacası kimin yanında huzurluysanız onun yanında olun, gerisini silin gitsin.

Aslında bu tip durumlarda bence en önemli tavsiyeyi yapmışsınız: Evi ayırmışsınnz üstelik kredi çekerek hazır paranızı azaltıp abinin borç istemesini engellemek. Başarılı da olmuş.

Ablanız da parasını bir yere gömsün, bu isteklerden kurtulsun.

Şimdi ikinci en önemli konuya gelelim: Annenizle mesafe koymaya şimdiden başlayın. Reddedin demiyorum ama peşine de düşmeyin, elinizi çekin.

Peki neden şimdi?

Sizin asıl sınavınız ileride başlıyor. Şu soruyu soralım ileride torun geldiğinde anneniz nasıl davranacak?
Siz onu affettim bunu affettim dedikçe annenizin küstahlığı gittikçe artıyor, o kabloyu elinden alıp yere çarpsanız şimdi size çok daha iyi davranırdı.

Sizi kaybetme korkusu yok, pasif olmanıza alışmış hatta gözü dönmüş. Yenge iki gün sonra torun göstermez diye peşinde fıldır fıldır dönüyor. 🙄

Peki iki gün sonra sizin çocuğunuza ayrım yapıp aşağıladığında ne olacak? Siz kendinize kıyarsınız da (kablo olayından belli) çocuğunuza kıyamazsınız. O zaman da tepkiniz şimdiki gibi pasif olmaz, aman yaşlılıkta üzülmesinler demezsiniz. Çoğu ilişki bu noktada tamamen kopuyor, geri dönüşü yok.

O noktayı beklemeyip şimdiden mesafe koyarsanız sizi kaybetme korkusu gelir, çekinir. İşte o çekingenlik anne-kız ilişkisini kurtarır.

Peşinde annem annem diye dolanmayın, bir duruşunuz olsun.

Bu kadar paragraf yazdım, abiniz ve yengeniz için tek diyeceğim anne babanızın kabahatinin bir sonucukar, dik dursalardı tek kuruş gitmezdi. O yüzden onları yardımcı karakter olarak görüyorum.

X