Evlilik böylemiydi..?

matemm

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
24 Eylül 2013
3.112
947
34
Bu akşam yaşadığım üzücü durumu sizlerle paylaşmak istiyorum.Yaklaşık 10 aylık evliyim ve eşimin ailesinin kaba davranışlarından o kadar yoruldumki..
ben mimarlık mezunuyum uzun süre iş arayıp kpss deneyip olmadıktan sonra evlendim.Çalışmadan evlenmek istemiyorum deyip 29 yaşında evlendim.Düğünün ertesi günü eşimin ailesine gittik.Normalde gitmezdim ama eşim bohçaları bırakalım vs deyince ilk günden gelmek istemiyorumcu olmayayım dedim.Daha o akşam kayınbabam bi misafir adama bizim matemede bi iş bak aklında bulunsun dedi pat diye.O an o kadar şaşırmıştımki hiçbi samimiyetim yokken daha çalışmaktan hiç bahsetmediğim kayınbabam benim adıma bunu dile getirdi..Hatta kayınvalidem sen niye diyosun belki mateme sordunmu! dedi.hatta söylediği adam o hoo daha dün bir bugün iki ne acelen var dedi kayınbabama.Bense yaşadığım şokla sonra konuşuruz baba bu konuyu deyip geçiştirdim.Sonra bu konu kapandı bi süre..

Daha sonra defalarca kez kayınbabam ortamlarda bak bizim gelinimizde mimar ama çalışmıyor sektör kötü ama bi yerden başlamak lazım gibi imalarda bulundu.herdefasında benim adıma hiç talep etmediğim halde yapılan bu konuşmalar o kadar can sıkıcı ki..hatta görümcemde konuya dahil olup çalışan kadınlardan dem vururdu yanımda.Eşim çalışıyor ve maddi bi sıkıntımız yok.Ayrıca babamda maddi olarak her ay destek olur bana kızım bi ihtiyacın olur diyerek..

Bi süre sonra anladımki eşimle baştan konuştuğum bu konu aslında problem onlar için.İnsanlar kaç iş başvurusunda bulunduğunu kaçından elendiğini...kpss den 90 üstü alsan dahi açıkta kalma ihtimalini gözyaşlarını bilmeden sadece yargılayıp dururlar.Hatta bigün malesef bizim durumumuz böyle 92 alan arkadaşım bile atanamadı yeniden hazırlanıyor dediğimde hımm yaa deyip sonra yine aynı konuyu defalarca açtılar.Bide suratıma bakıp tavrımı gözlemliyorlar..sürekli herşeyde gözetleniyorum en ufak mimiğime kadar.
Dünse yine aynı konu açıldı.Kayınbabam bi yeğeniyle konuşup insan bi yerden başlayacak ( kendisi eski mütahit.sektör kötü olunca çalışmayı bırakmış yıllardır.) hiddetle heyecanla bak bizim gelin şu bu deyip beni konuya dahil ediyor...
Bi an o kadar üzüldüm ve modum düştü ki..tv ye bakmaya çalışıyor moralimin çok bozulduğunu belli ederek ağlamaklı bi sesle baba benim mezun olduğum dönemden arkadaşlarımın %70 i işsiz dedim.kpss ye hazırlananlarda bi umut diye çalışıyor.vs deyince sesimin kısıldığını ordaki herkes farketti.Adam gözümün içine bakıp ağlayacağımı farketti.çok küçük duruma düştüğümü düşünüyorum.Ağlamamak için dakikalarca dudağımı ısırıp durdum.Ben şuan hiç çalışmayı düşünmeyen biride olabilirdim.Uzun süre iş aradığımı bulamadığımı bildikleri halde bu kaba sözleri duyuyorum.Eşimde orda hiç tepki vermeden dinledi.telefona baktı vs.Daha önce bi kez neden baban benim çalışmamı bu kadar istiyor deyince ne alakası var deyip savunmaya geçti.Asla beni anlamıcağını anladım.Akşam vedalaşırken hiçbişey olmamış gibi davransamda adamın bana nasıl içten içe kızdığını farkettim.

İşin kötüsü eşimin ailesi haftanın 2-3 günü oraya gitmemizi bekleyen bir aile.şu virüs günlerinde bile her hafta gittik.Gitmesem uzak duran gelin konumuna düşücem.Ailem başka şehirde uzakta tek başımayım ve kendimi çok yalnız hissediyorum...
Birde ben ne zaman kendimle ilgili iyi bişey yaptığımı söylesem hep aşağılayıcı eleştirel sözlerle karşılaşıyorum.Çiçek ekmek için saksı aldım dediğimde kayınvalidem alaycı bi gülüşle amaaan napcan onu dedi.bende yok anne seviyorum ben toprakla uğraşmayı dedim.ordaki herkes benim nasıl aciz kaldığımın farkındaydı.Hani şu herşeyin en iyisini kendisi yaptığına inanan kadınlar vardır.kayınvalidemde görümcemde öyledir.Sigara böreğim çok güzel olmasına rağmen ben onu şöyle sararım daha güzel.ben şunu şöyle yaparım.8 aylık hamileydim camları sildim.vs diye sürekli kendini öven tipler..Sarma sarıp evlerine götürüyorum görümcem bu pişmemişmi sanki diye söyler.diğerleri yoo pişmiş.Yüzüme bunu senmi sardın diyerek bakarlar.Yok hazır aldım demek gelir içimden ama gülümseyerek evet ben sardım diyorum..sonra eşimin teyzesi ameliyat oldu diye yemek yapar götürürüm.orda görümcem yine dolmaya şu baharatı koysan güzel olmuyor diye söylenir...
Velhasıl o kadar doluyumki...konuları karıştırmış olabilirim.Eski bi konum daha var hatta.orda daha net anlaşılır..
Hanımlar..gerçekten evlilik eşinin ailesiyle bunları ve daha nicelerini yaşamakmı...Kendime güvenimi kaybettim onların baskın bi şekilde fikirlerini savunup seni yetersiz hissettirmelerinden bıktım.Mesela bişey yaptım diyorum pasta vs. hımm güzel oldumu diye sorup evet deyince inanmayan gözlerle bakan tipler.Karadenizli bi aile ve malesef hiç alışık olmadığım küfürlü konuşmalar dönüyor.Daha ilginci onların sohbet diye adlandırdıkları bi araya gelince sürekli başkalarının dedikodularını dinliyorum.Hep bi eleştiri halindeler ailecek.Şu çirkin bu güzel yok şu tembel şu pis şu zengin vs. hiç tanımadığım insanların gıybetini duydum sesimi çıkaramadım.Kendime olan güvenimi kaybettim inanın pısırık birine dönüştüm..Sizce ben ne yapmalıyım..çok aciz ..yalnız ve çaresiz hissediyorum.

Bence siz bu duruma çok duygusal açıdan bakıyorsunuz bişeyleri birileri mutlu olucak diye yapmayın önce kendi mutluluğunuzu düşünün ve eşinizin anne babasından çok size kendi ailesine önem vermesini aşılayın eşiniz yeri geldiğinde ailesini tepkisini belli etmeli
Abimden örnek vereyim bize eşi hakkında laf söyletmez söylemeyizde orası ayrı ama çalışıp çalışmamasına bizi asla karıştırmaz

k
Beğenmemek ve eleştirmek kayınvalide görümcenin genlerinde olan bir şey. En beğeneni bile gelinini beğenmez. Kayınpedere gelince valla kendimi zorladım zorladım üzülünecek kahrolup kafaya takılacak bir şey görmedim. Ben safım galiba
sorun şu; daha önce hiç çalışmak istediğimi söylemediğim kayınbabam evlendiğim ilk gün yakınlarına bizim geline iş bakın demesi..Daha sonra bunu farklı şekillerde defalarca herkesin içinde imâ etmesi.Bütün bunların benim dışımda bana sorulmadan gerçekleşmesi.

k
sorun şu; daha önce hiç çalışmak istediğimi söylemediğim kayınbabam evlendiğim ilk gün yakınlarına bizim geline iş bakın demesi..Daha sonra bunu farklı şekillerde defalarca herkesin içinde imâ etmesi.Bütün bunların benim dışımda bana sorulmadan gerçekleşmesi.
Belki düşüncesiz olabilir ama ben kötü niyetli olduğunu sanmıyorum

Okurken ben bile sinir oldum. Ve kayinbabadan sonra görümce de işle ilgili kinaye yapınca dedim bence eşinin bundan haberi var. Sonrakilerde sessiz kalması ve ne alakası var diye savunması da cevap oldu. Bunu aralarında konuşuyorlar kesinlikle ve çok büyük ihtimal çalışmanızı eşiniz de çok istiyor ek gelir olarak düşünüyor muhtemelen. Ben hiç hoşlanmadım bu aileden inanılmaz kıl tipler, siz de bir o kadar naif birisiniz. İster çalışırsiniz ister çalışmazsiniz çocuk gibi milletin yanında iş bul demek falaj nedir ya ne kadar densizler. Zaten sizin gibi iyi niyetli insanlar hep böyle gıcık insanlara düşüyor hiç şaşmaz bu. Bir süre çocuk yapmamaya dikkat edin derim.

Bence siz bu duruma çok duygusal açıdan bakıyorsunuz bişeyleri birileri mutlu olucak diye yapmayın önce kendi mutluluğunuzu düşünün ve eşinizin anne babasından çok size kendi ailesine önem vermesini aşılayın eşiniz yeri geldiğinde ailesini tepkisini belli etmeli
Abimden örnek vereyim bize eşi hakkında laf söyletmez söylemeyizde orası ayrı ama çalışıp çalışmamasına bizi asla karıştırmaz
bende bundan bahsediyorum.Aynı şeyi defalarca yaşayınca çok kötü hissettim o an ve beden diliylede belli ettim bunu.benim babamda yengemlerin çalışmasına karışmaz mesela.Bu bizi ilgilendirmez çünkü.Ama bunlarda herşeye müdahil olma onlarla paylaşmadığın konularda bile akıl verme huyu var.İnanın yazdığım yaşadığımın yarısı bile değil

Sizin enerjinizi alan, size kendinizi kötü hissettiren yere neden gidersiniz sürekli anlayamadim. Ben defalarca bu duruma maruz kalsam mutlaka kayinbabama cevap verirdim. Sen bir kere "beni ve iş bulmam konusunu bu kadar düşündüğün icin teşekkür ederim baba ama bu konuyu surekli acman beni rahatsiz ediyor" desen bir nebze geri ceker kendini. Kibar ve kirmadan. Devam ediyorsa gitmeyin. Bırak arkadandan saygisiz kötü gelin desinler hiç gelmiyor desinler. Emin ol bu hayatta mütevazı gelinler değil dişli, cevap veren gelinler daha iyi yaşıyor.
Herkesi memnun etmeye çalışmayı birak, kendini memnun et. Sen kendini ezmelerine musade edersen daha da abartacaklardir.

bende bundan bahsediyorum.Aynı şeyi defalarca yaşayınca çok kötü hissettim o an ve beden diliylede belli ettim bunu.benim babamda yengemlerin çalışmasına karışmaz mesela.Bu bizi ilgilendirmez çünkü.Ama bunlarda herşeye müdahil olma onlarla paylaşmadığın konularda bile akıl verme huyu var.İnanın yazdığım yaşadığımın yarısı bile değil
Bu durumu eşinizle konuştunuzmu

Okurken ben bile sinir oldum. Ve kayinbabadan sonra görümce de işle ilgili kinaye yapınca dedim bence eşinin bundan haberi var. Sonrakilerde sessiz kalması ve ne alakası var diye savunması da cevap oldu. Bunu aralarında konuşuyorlar kesinlikle ve çok büyük ihtimal çalışmanızı eşiniz de çok istiyor ek gelir olarak düşünüyor muhtemelen. Ben hiç hoşlanmadım bu aileden inanılmaz kıl tipler, siz de bir o kadar naif birisiniz. İster çalışırsiniz ister çalışmazsiniz çocuk gibi milletin yanında iş bul demek falaj nedir ya ne kadar densizler. Zaten sizin gibi iyi niyetli insanlar hep böyle gıcık insanlara düşüyor hiç şaşmaz bu. Bir süre çocuk yapmamaya dikkat edin derim.
durumu çok iyi anlamışsınız teşekkür ederim.O kadar köşeye sıkışmış kendimi ifade edemez hale geldimki onların gözündede ay buda ne alınganmış konumuna düştüğüme eminim.Malesef çok art niyetliler

Neden kendinize olan güveninizi kaybediyorsunuz. Bu özgüven birkaç insanın içi boş yorumlar yapmasıyla kaybolacak kadar kolay bir şey mi. Birçoğumuz ailemizden uzaktayız ama bu sahipsiz olduğumuz anlamına gelmezki kendinizi sanki acınacak savunmasız bir durumda gibi lanse ederseniz ezilmek için davetiye çıkarmış gibi olursunuz. Ayrıca ben sizin yerinizde olsam ağlamamak için dudağımı ısırdığım o gün evden bir şey olmamış gibi vedalaşarak çıkmak yerine soğuk mesafeli davranarak çıkardım ki k.babam beni üzdüğünü kırdığını fark etsin. Madem bu iş/işsizlik konusunda bu kadar hassassınız ve eşiniz bu konuda pasif kalıyor sizi üzmesine müsaade ediyor e o zaman iş başa düştü demektir kendiniz tepkiler koymalı kendinizi savunmalısınız. Öte yandan kimseye yaptığınız işi beğendirmek zorunda hissetmeyin görümce k.valideniz takdir etmiyor diye siz kötü sarma yapıyorsunuz demek olmuyor bu yani onlardan takdir beklemeyi bırakırsanız daha az üzülürsünüz bence.

Bu durumu eşinizle konuştunuzmu
eşimle bi defa konuştum iş tartışmaya döndü.onlar senin iyiliğin için konuşuyor dedi.tamamda dedim benimle hiç konuşulmadan fikrim sorulmadan böyle dile getirilmesi doğrumu.Ne alakası var söylicem bi daha sana bişey söylemesinler dedi..o günden sonra anladımki ben bu yolda yapayalnızım.

Bakin kardeslerim bacilarim
Bu kayinvelide gorumce bilmem be bokpisur İnsan musveddeleri yuzunden bosaniyorum, her turlu yuzlerini gordum de es olacak sahis gormedi,
resti cekin, size iyi gelmeyen insanlara resti cekin
Ben de liking anlasmak Iyi gecinmek zorundayim diye alttanaldim sustum bi gun cinnet geciridm sinirlendim sonra kusluk oldu ve bi sekilde seytan kadin kv kendi yanasti anlamistir dedim eskisi gibi iyi olmaya calistim ama sonra hoppp ayni seyler lftira sinsilik es olacak sahsi bana karsi doldurma ve evliliği yikma
Bosaniyorum
Dilerim Allahtan bana kazdiklari kuyularda bogulsunlar
yazik artik İnsanlar cok kotu
Cekin restinizi net
Haaa seven Adam Esin yaninda
Sevmeyen de bosanmaya mahkum
Zaten bu pislik insanlarla ugrasilmaz
Sana diyorum
Resti cek
Sana iyi gelmeyen İnsanlara Emek verme

Neden kendinize olan güveninizi kaybediyorsunuz. Bu özgüven birkaç insanın içi boş yorumlar yapmasıyla kaybolacak kadar kolay bir şey mi. Birçoğumuz ailemizden uzaktayız ama bu sahipsiz olduğumuz anlamına gelmezki kendinizi sanki acınacak savunmasız bir durumda gibi lanse ederseniz ezilmek için davetiye çıkarmış gibi olursunuz. Ayrıca ben sizin yerinizde olsam ağlamamak için dudağımı ısırdığım o gün evden bir şey olmamış gibi vedalaşarak çıkmak yerine soğuk mesafeli davranarak çıkardım ki k.babam beni üzdüğünü kırdığını fark etsin. Madem bu iş/işsizlik konusunda bu kadar hassassınız ve eşiniz bu konuda pasif kalıyor sizi üzmesine müsaade ediyor e o zaman iş başa düştü demektir kendiniz tepkiler koymalı kendinizi savunmalısınız. Öte yandan kimseye yaptığınız işi beğendirmek zorunda hissetmeyin görümce k.valideniz takdir etmiyor diye siz kötü sarma yapıyorsunuz demek olmuyor bu yani onlardan takdir beklemeyi bırakırsanız daha az üzülürsünüz bence.
adam sürekli konuşurken beni gözleriyle kontrol edip ne hale geldiğimi gördü.Kısık sesle ağladım ağlayacak modda bakarken anlamasına rağmen konuşmasını sürdürdü.Düşüncesiz ve zalim yanları var.Sonra hakkımda kötü konuşacaklar diye hiçbişey olmamış gibi davranıp iyi geceler diyerek ayrıldık.. Bu konuyu eşimle konuşsam onlar senin iyiliğin için deyip savunacak onları.bazen haklıyken haksız duruma düşürülürsünüz..hazır cevap biride değilim o yüzden çakılan laflara imalara çok üzülüyorum.Güçlü durmaya çalışsamda sürekli bi laf vurma adeti olan bir aile..hani o net çizgileri olan kendine güvenen biri imajını çoktan zedeledim onların gözünde.Düşünsenize sardığm sarmaya senmi sardın diye defalarca soran tipler.Öyle becereksiz bi tipte değilim.En iyi yaptığım işlerde bile kendimi onlara açıklama yaparken buluyorum

Bu evlilik kurumunda problemler nerdeyse %80 eş ailesi ve kayinvalidelerden dolayi cikiyor.Ailelerle problem yasamayani cok cok cok az gordum.Cok uyumlu denilen aileler arasinda bile neler neler yasaniyor.Ben de buyuk bir sinav icindeyim bu nedenlerden dolayi.Esim maalesef bize ,evliligimize aile diyemedi kendi ailesine aile demekten.Acik acik konusmaktan,net olmaktan ve dik durmaktan vazgecmeyin.Ezdirmeyin kendinizi!!

Ben de çalışmıyorum ama bu kimseyi ilgilendirmez, benzer bir durum yaşamıştım kayınpederim le yeni evliyken bir kaç kere sonra şey dedim, ben iş mi arıyorum ki birilerine söylüyorsunuz? Ben çalışmayı düşünsem kendim bulurum(bu kısmı özgüvenli durmak için söyledim) her zaman dik dur gözlerin falan dolması seni hep aciz gösterir, aciz insana kimse saygı duymaz eşin dahil. Bir süre sonra iş bulamıyor bana mecbur duygusuyla tepene çıkmaya kalkar herkes. Mimarlık yapmam şart değil maksat para kazanmaksa her türlü kazanırım ama evli bi kadın olarak şu an evimle ilgilenmek istiyorumm hiç çalışmak gibi bir düşüncem yok diyeceksin. Yıllardır kimse tek bir kelime diyemedi bana. Denendi.

durumu çok iyi anlamışsınız teşekkür ederim.O kadar köşeye sıkışmış kendimi ifade edemez hale geldimki onların gözündede ay buda ne alınganmış konumuna düştüğüme eminim.Malesef çok art niyetliler
Art niyetli ve çok on yargılilar. Size bir yer biçmişler ağzınızda kuş tutsanız begenmeyecekler sanki. Ben olsam haftada 2-3 gün asla gitmem hele ki böyle riskli bir dönemde. Bir şekilde mesafe koymaya çalışın. Bu evlilik sadece eşinizin etrafında dönmüyor. Sizin de istekleriniz kurallarınız olabilir. Onun ailesi öyle istiyor diye o düzene uymak zorunda değilsiniz. O evden çıktı artık ve yeni bir yuva kurdu. Artık yeni yuvanın yeni kuralları yeni düzenleri ikinizin ortak istekleriyle oluşacak. Çok görmek istiyorsa haftada 1 e düşürün sonra yavaş yavaş arada gidersiniz diğer normal insanlar gibi. Zaten eziyorlar bir de bu kadar sık görüşünce üzerinden zaman da geçmiyor iyice siniyorsunuz içinize. Küserlerse küssünler. Eşiniz de isterse rest çeksin kendi kıymetinizin farkına varın lütfen. İş konusunda da stres yapmayın gül gibi mesleğiniz var elbet bir gün icra edersiniz kendinizi hazır hissedince ve şartlar uygun olunca

Ayriyeten koca aikesine yaranmaya çalışmak dolma sarma yapıp takdir beklemek nedir ya muhtemel yaşınız küçük koskoca mimar kadınsınız size saygı duyacakkar bunu aklınızdan çıkartmayın. Assla yapmayacaksin gereken yere bi yerden alıp götüreceksin ve söyleyeceksin ben yapmayi sevmiyorum çok güzel hazırları var.

Bu akşam yaşadığım üzücü durumu sizlerle paylaşmak istiyorum.Yaklaşık 10 aylık evliyim ve eşimin ailesinin kaba davranışlarından o kadar yoruldumki..
ben mimarlık mezunuyum uzun süre iş arayıp kpss deneyip olmadıktan sonra evlendim.Çalışmadan evlenmek istemiyorum deyip 29 yaşında evlendim.Düğünün ertesi günü eşimin ailesine gittik.Normalde gitmezdim ama eşim bohçaları bırakalım vs deyince ilk günden gelmek istemiyorumcu olmayayım dedim.Daha o akşam kayınbabam bi misafir adama bizim matemede bi iş bak aklında bulunsun dedi pat diye.O an o kadar şaşırmıştımki hiçbi samimiyetim yokken daha çalışmaktan hiç bahsetmediğim kayınbabam benim adıma bunu dile getirdi..Hatta kayınvalidem sen niye diyosun belki mateme sordunmu! dedi.hatta söylediği adam o hoo daha dün bir bugün iki ne acelen var dedi kayınbabama.Bense yaşadığım şokla sonra konuşuruz baba bu konuyu deyip geçiştirdim.Sonra bu konu kapandı bi süre..

Daha sonra defalarca kez kayınbabam ortamlarda bak bizim gelinimizde mimar ama çalışmıyor sektör kötü ama bi yerden başlamak lazım gibi imalarda bulundu.herdefasında benim adıma hiç talep etmediğim halde yapılan bu konuşmalar o kadar can sıkıcı ki..hatta görümcemde konuya dahil olup çalışan kadınlardan dem vururdu yanımda.Eşim çalışıyor ve maddi bi sıkıntımız yok.Ayrıca babamda maddi olarak her ay destek olur bana kızım bi ihtiyacın olur diyerek..

Bi süre sonra anladımki eşimle baştan konuştuğum bu konu aslında problem onlar için.İnsanlar kaç iş başvurusunda bulunduğunu kaçından elendiğini...kpss den 90 üstü alsan dahi açıkta kalma ihtimalini gözyaşlarını bilmeden sadece yargılayıp dururlar.Hatta bigün malesef bizim durumumuz böyle 92 alan arkadaşım bile atanamadı yeniden hazırlanıyor dediğimde hımm yaa deyip sonra yine aynı konuyu defalarca açtılar.Bide suratıma bakıp tavrımı gözlemliyorlar..sürekli herşeyde gözetleniyorum en ufak mimiğime kadar.
Dünse yine aynı konu açıldı.Kayınbabam bi yeğeniyle konuşup insan bi yerden başlayacak ( kendisi eski mütahit.sektör kötü olunca çalışmayı bırakmış yıllardır.) hiddetle heyecanla bak bizim gelin şu bu deyip beni konuya dahil ediyor...
Bi an o kadar üzüldüm ve modum düştü ki..tv ye bakmaya çalışıyor moralimin çok bozulduğunu belli ederek ağlamaklı bi sesle baba benim mezun olduğum dönemden arkadaşlarımın %70 i işsiz dedim.kpss ye hazırlananlarda bi umut diye çalışıyor.vs deyince sesimin kısıldığını ordaki herkes farketti.Adam gözümün içine bakıp ağlayacağımı farketti.çok küçük duruma düştüğümü düşünüyorum.Ağlamamak için dakikalarca dudağımı ısırıp durdum.Ben şuan hiç çalışmayı düşünmeyen biride olabilirdim.Uzun süre iş aradığımı bulamadığımı bildikleri halde bu kaba sözleri duyuyorum.Eşimde orda hiç tepki vermeden dinledi.telefona baktı vs.Daha önce bi kez neden baban benim çalışmamı bu kadar istiyor deyince ne alakası var deyip savunmaya geçti.Asla beni anlamıcağını anladım.Akşam vedalaşırken hiçbişey olmamış gibi davransamda adamın bana nasıl içten içe kızdığını farkettim.

İşin kötüsü eşimin ailesi haftanın 2-3 günü oraya gitmemizi bekleyen bir aile.şu virüs günlerinde bile her hafta gittik.Gitmesem uzak duran gelin konumuna düşücem.Ailem başka şehirde uzakta tek başımayım ve kendimi çok yalnız hissediyorum...
Birde ben ne zaman kendimle ilgili iyi bişey yaptığımı söylesem hep aşağılayıcı eleştirel sözlerle karşılaşıyorum.Çiçek ekmek için saksı aldım dediğimde kayınvalidem alaycı bi gülüşle amaaan napcan onu dedi.bende yok anne seviyorum ben toprakla uğraşmayı dedim.ordaki herkes benim nasıl aciz kaldığımın farkındaydı.Hani şu herşeyin en iyisini kendisi yaptığına inanan kadınlar vardır.kayınvalidemde görümcemde öyledir.Sigara böreğim çok güzel olmasına rağmen ben onu şöyle sararım daha güzel.ben şunu şöyle yaparım.8 aylık hamileydim camları sildim.vs diye sürekli kendini öven tipler..Sarma sarıp evlerine götürüyorum görümcem bu pişmemişmi sanki diye söyler.diğerleri yoo pişmiş.Yüzüme bunu senmi sardın diyerek bakarlar.Yok hazır aldım demek gelir içimden ama gülümseyerek evet ben sardım diyorum..sonra eşimin teyzesi ameliyat oldu diye yemek yapar götürürüm.orda görümcem yine dolmaya şu baharatı koysan güzel olmuyor diye söylenir...
Velhasıl o kadar doluyumki...konuları karıştırmış olabilirim.Eski bi konum daha var hatta.orda daha net anlaşılır..
Hanımlar..gerçekten evlilik eşinin ailesiyle bunları ve daha nicelerini yaşamakmı...Kendime güvenimi kaybettim onların baskın bi şekilde fikirlerini savunup seni yetersiz hissettirmelerinden bıktım.Mesela bişey yaptım diyorum pasta vs. hımm güzel oldumu diye sorup evet deyince inanmayan gözlerle bakan tipler.Karadenizli bi aile ve malesef hiç alışık olmadığım küfürlü konuşmalar dönüyor.Daha ilginci onların sohbet diye adlandırdıkları bi araya gelince sürekli başkalarının dedikodularını dinliyorum.Hep bi eleştiri halindeler ailecek.Şu çirkin bu güzel yok şu tembel şu pis şu zengin vs. hiç tanımadığım insanların gıybetini duydum sesimi çıkaramadım.Kendime olan güvenimi kaybettim inanın pısırık birine dönüştüm..Sizce ben ne yapmalıyım..çok aciz ..yalnız ve çaresiz hissediyorum.

Canim anladim ben seni. Size ne diyemedikce sismissin. Haklisin. Denmez. Ama emin ol insanlar onlari ilgilendirmeyen konulara burunlarini sokmaya devam edecekler. Cunku onlar senin ne kadar uzulup kirildiginin aslinda farkinda degiller. Daha onemli bir konulari da yok, iyi bir meslek sahibi calissaya diyorlar. Sanki sen tum bunlari bilmiyorusun ..

Sana yillarin evlisi olarak nacizane bir onerim olacak. Belki cok dogru bir oneri degil ama maalesef ben baska yolunu bulamadim.Senlerece cata cat tartistigim bile oldu ama en ise yarayan yonem bu oldu.

Yapman gereken sey sakin olmak ilk basta. Ve onlarin hoslarina gitmeyen konulari tespit etmek. Bu cok basit bir konu bile olabilir. Mesela muteahhit mi k.pederin ona kosede yeni yapilan binanin ne kadar hizli ve guzel oldguundan bahset. Adama helal olsun iyi is adamiymis de. Ondan daha yasli tanidigin insanlarin yaslarina bakmadan nasil calisip kazandiklarindan bahset bunlar benim uydurduklarim suan. Sen onlarin zayif noktalarini bul ve onlar sana sarmadan sen ataga gec ki dikkatleri dagilsin. Yoksa bu konu her bulusmanizda sunup giden bir konu olur seni de yer bitirir.

Asla esinle aranizda surekli bir mesela olmasina izin verme bu konunun. Cahiller bilmedikleri icin boyle davraniyorlar ama kiriliyorum de gec.

Ah canim ya :dondurma:
Kusura bakma su emojiyi tamamen sana pozitif hissettirmek adina kullandim, su an pozitifim biraz da
8 yil olacak evliyim, inan kimseye yaptigin ettigin iyilikler görülmüyor. Bunu bil önce, asla beklentiye girme
yani eline saglik kizim derlerse ne ala, bana hamilelik dönemimde laf sokan, lohusaligimda kavga cikaran, beni beyenmeyen bir aileyle ugrastim
sonunda nasil davranmam gerektigini ögrendim, iyilik yaramiyor bu bir
asla seni oldugun gibi kabul etmeye calismayacaklar, sürekli seni degistirmek isteyecekler
agzinla kus tutsan dahi görmezden de gelmeye calisirlar
simdi ben genelleme yaptim benimkileri kistas alarak ama umarim senin sartlarin daha iyimserdir
üzme ne olur kendini, esinin bunu anlamasi biraz daha zaman alabilir, ya da hic anlamaz esini tanimiyorum ama iyi yanindan bakalim ki bazi erkekler sonunda anliyor bazi seyler
ilk zamanlarda o da iyiligini düsündüklerini saniyor
kendini ezdirme, yani seni kötü etkilemelerine izin verme
az iletisim kur, kek börek de götürme, hassassin belli üzülüyorsun. Buna gerek yok
ben buyum de, yayacam yatacam hatta kime ne de, icinden tabi :KK53:
bak cidden bu dünyada sen kendini düsünmezsen kimse seni düsünmez, cok ciddiye aliyorsun onlari
tipki ilk zamanlarimda ben de senin gibiydim
insan iyi olduguna inandigi icin karsisindakilerden de bu yönde tepkiler almak istiyor inan anliyorum
alamayinca da moralin bozuluyor, mutsuz oluyorsun, cok normal
ama karsinda seni tanimayan bu insanlara kendini tanitmaya calisma, genelde mümkün olmuyor
kendine cok iyi bak, fazla üzülme, zamanla basa cikmanin bir yolunu bulacaksin
ben az görüsüyorum ve daha huzurluyum. tavsiye ederim

X