Evlilik hazırlıkları nasıl ilerler

İnternette dolaşan o listeler tüketim çılgınlığı resmen, çoğu hiç kullanılmıyor bile yeni gelin evi adı altında tuhaf bir sektör. 30 yıl çalıştım ben, çalışan kadın öyle ıdık bıdık süsle eşyayla oynayacak vakit bulamıyor. Az eşyalı, kolay temizlenen evler her zaman tercihim, her şey gönlünüze göre olur umarım♥️
Güzel samimi yorumunuz için çok teşekkür ederim dikkate alacağım dediğiniz her şeyi 🤍

Öncelikle hayırlı uğurlu olsun. Allah tamamına erdirsin..
Canım, bu konular tamamen bütçe ile ilgili ve sizin ne istediğiniz ile alakalı..
Mesela kendi eviniz olacak ise ona göre az ve öz eşya almakta fayda var..
Fakat kiraya çıkacak iseniz, daha çok fonksiyonel, kullanışlı ve az eşya tercih edilmeli...
Nisani aile arasında sade bir tören şeklinde de yapabilirsiniz..
Şimdiler de moda kına ve düğünü birlikte yapıyorlsr. Çokta güzel oluyor...
Şahsen fikrim, düğüne çok para kaçırmayip, borçsuz bir şekilde evlenmek..
Daha sonrasında hem düğün borcu hem kira çok zor olur..
En azından takılarınız size kalsın ki biraz birikiminiz olsun ❤️

Öncelikle hayırlı uğurlu olsun. Allah tamamına erdirsin..
Canım, bu konular tamamen bütçe ile ilgili ve sizin ne istediğiniz ile alakalı..
Mesela kendi eviniz olacak ise ona göre az ve öz eşya almakta fayda var..
Fakat kiraya çıkacak iseniz, daha çok fonksiyonel, kullanışlı ve az eşya tercih edilmeli...
Nisani aile arasında sade bir tören şeklinde de yapabilirsiniz..
Şimdiler de moda kına ve düğünü birlikte yapıyorlsr. Çokta güzel oluyor...
Şahsen fikrim, düğüne çok para kaçırmayip, borçsuz bir şekilde evlenmek..
Daha sonrasında hem düğün borcu hem kira çok zor olur..
En azından takılarınız size kalsın ki biraz birikiminiz olsun ❤️
İlk öncelikle ince yorumunuz için çok çok teşekkür ederim🤍 ben de düğün istemiyorum sade bir nikah istiyorum erkek arkadaşım da aynı şekilde ama erkek arkadaşımın annesi ben ilk çocuğumu evlendiriyorum düğün yapmak istiyorum demiş benim ailem öyle şeylere çok karışmaz ben de ev çocuğuyum ama ailem böyle şeyleri çok sevmediğimi bildiği için bir şey dememişti. Kendisine de belirttim milleti memnun etmek için bir düğün salonuna 80 90.000 TL vermek akılkar bir şey değil onun yerine iki hafta balayı yaparız yeriz içeriz gezeriz tozarız o da benle aynı düşüncedeeydi ama annesi öyle söyleyince o da da iyi oğlunun mürvetini görmek istiyor bu konuda bir şey söyleyemiyorum dedi. Diğer konuda asla asla ailesine karıştırmıyor bu güzel bir şey ama bu konuda da karıştırmamasını çok isterdim

İlk öncelikle ince yorumunuz için çok çok teşekkür ederim🤍 ben de düğün istemiyorum sade bir nikah istiyorum erkek arkadaşım da aynı şekilde ama erkek arkadaşımın annesi ben ilk çocuğumu evlendiriyorum düğün yapmak istiyorum demiş benim ailem öyle şeylere çok karışmaz ben de ev çocuğuyum ama ailem böyle şeyleri çok sevmediğimi bildiği için bir şey dememişti. Kendisine de belirttim milleti memnun etmek için bir düğün salonuna 80 90.000 TL vermek akılkar bir şey değil onun yerine iki hafta balayı yaparız yeriz içeriz gezeriz tozarız o da benle aynı düşüncedeeydi ama annesi öyle söyleyince o da da iyi oğlunun mürvetini görmek istiyor bu konuda bir şey söyleyemiyorum dedi. Diğer konuda asla asla ailesine karıştırmıyor bu güzel bir şey ama bu konuda da karıştırmamasını çok isterdim
Rica ederim ❤️
Öncelik sizin istediğiniz tabi ki ama kayinvalideniz de bir yerden bakınca haklı.. Özenmiş istemiş olabilir ve erkek ailelerinde ne yazık ki daha çok.
Eger ki düğün konusunda size yardımcı olacaklar ise değerlendirin, konuşun.. Ortak bir karar verin..
Fakat salon ücretini siz ve eşiniz ödeyecek kimse yardımcı olamayacak ise o zaman herkese bu kadar masrafa girmek istemediğinizi söyleyin..
Gerçekten gençliğinize yazık, o parayı gezer eğlenir, kendinize yatırımlık altın VS alır harcarsiniz.

Bu süreçleri inanılmaz keyifli ve sıkıntısız geçirdiğim için yazmak istedim.
Biz nişan zamanı düğün tarihini az buçuk belirledik anne babalarla sonra o civarlarda tatil falan var mı birleştirelim dedik ve birleştirdik 1 hafta arayla iki düğün yaptık. Hazirandaki düğünler için önceki kasım da rezervasyon yapmıştık salonlara. Gelinliği tanıdık yerden yaptırdım ona rağmen şubatta başlamıştık dikime, takıları vs de nişan zamanı aldık ki sürekli artıyor bizimkiler zorlanmasın diye.

Nişan için minik bir yer tuttuk, süsleri annecim yapmıştı sağolsun, nişan bohçasını da eşimle ikimiz kullandığımız şeyleri netten sipariş verecek hazırladık iki tane valiz aldık (hala kullanıyoruz) sonra tüllerle onları süsledik bohça diye onları verdik birbirimize 😂

Düğün tarihi belli olunca şubat gibi damatlık gelinlik halledince hemen beyaz eşyaları almıştık; eşimin babaannesinin evinde boş oda vardı o şansı değerlendirdik. mart sonunda biz ev satın aldık araba falan satarak o yüzden sadece koltuk yatak falan almıştık krediyle önümüzü görelim diye. Eğer kira ise Nisan mayıs gibi ev tutulup eşyalar alınabilir bence. 🍀

Eşinizle birlikte gider seçersiniz biz her şeyi öyle yaştık anlayışlı ailelerimiz vardı aldığımız her şeyin fotoğrafını atardık aile grubumuza bizle mutlu olurlardı. Her şeyi de birlikte aldık onlar maddi olarak eve destek attılar sağolsunlar.

Süreçler uzun heyecanlı; her şeyi 4 4 lük yapma derdine düşmeyin sakın siz ve sevgiliniz nasıl istiyorsa öyle ilerleyin. En en güzeli o günleri hatırlayıp eğlenmek.

Biz de bir Drive açmıştık ikimiz şu halledildi şuna su kadar yatırdık galan diye yoğunluktan insan dalıp gidiyor. Daha rahat görmüştük eşimle her şeyi. Biz 2 düğün yaptık iki farklı şehirde ama ben kına istemediğim için kız arkadaşlarımla partilerim onun yerine.

Gelinlik kolay iş
Madem tayincisiniz o zaman eşyanın en azına ve sadesine bakmalısınız
Sandık çeyizi denilen bir olay var, ev tekstili milyon tane seçeneği vardır ama iyisi çok azdır
3-4 takım nevresim
2 takım pike
Günlük yatak örtüsü (süslü püslü olanlardan almayın asla kullanılmıyor )
Buraya kadar diktirmenizi öneririm tabi tercih meselesi ben hazırları kullanamıyorum
2 tane battaniye
2 tane pamuk yorgan
2 tane pamuk yastık
Havlular, bornozlar, mutfak havluları
Masa örtüleri
Poşetlik,tutacak,damacana örtüleri vs....
Küçük el aletleri mikser, blender
Porselen yemek takımı (Günlük misafirlik olarak ayrı ayrı almayın bence tek takım hepsine yeter)
Çalışanların can dostu Fissler düdüklü tencere :)
Çelik tencere ve tava takımı
Elektrikli süpürge

Bunlar sandık çeyizinin ana kalemleridir fazlası bana kalabalık geliyor ama zevk meselesi tabi, eskiden bu tür şeyler çok adetli yapılırmış ama şimdi çamaşır makinaları var sıkça yıkanıyor her şey fazlasına gerek yok bence, evler küçük her şeyi depolamak için yer lazım.
Fissler kullanıyor musunuz? Memnun musunuz ? Bu ara ihtiyacım var herkes çok söylüyor ama emin olamadım. acaba Dys.n gibi o da şişirme sırf reklam için mi dedim

Fissler kullanıyor musunuz? Memnun musunuz ? Bu ara ihtiyacım var herkes çok söylüyor ama emin olamadım. acaba Dys.n gibi o da şişirme sırf reklam için mi dedim
Fissler ve dyson bence asla şişirme değil ya, ben aldığımda bu kadar uçuk değildi ama maaşım o dönemde 15 20 falansa 4 bine almıştım dyson ı değer parasına biraz bekleyip temiz tek bir şey almak çok güzel . Annemlerin evde normali kullanınca farkı çok daha iyi anlıyorum.

Aile tarihimizde annemin 53 yıldır kullanılan meşhur bir Fissleri var hala aktif olarak kardeşim kullanıyor. Bende vitavit comfort modeli var 12 yıldır kullanıyorum verdiğim her kuruş helal olsun ona, elim ayağım resmen. Düdüklü tencerede Fissleri tek geçerim pahalıdır ama her kuruşuna değer

Fissler ve dyson bence asla şişirme değil ya, ben aldığımda bu kadar uçuk değildi ama maaşım o dönemde 15 20 falansa 4 bine almıştım dyson ı değer parasına biraz bekleyip temiz tek bir şey almak çok güzel . Annemlerin evde normali kullanınca farkı çok daha iyi anlıyorum.
Gerçekten böyle mi düşünüyorsunuz. Dyson kullanan arkadaşlarım bi süre snr çekim gücünün çok azaldığını normal süpürgeden farkı kalmadığını söylüyor. Yoksa aklımdaydı benim de. Ama işte fiyatı çok olunca alıp snr pişman olmak istemedim

Aile tarihimizde annemin 53 yıldır kullanılan meşhur bir Fissleri var hala aktif olarak kardeşim kullanıyor. Bende vitavit comfort modeli var 12 yıldır kullanıyorum verdiğim her kuruş helal olsun ona, elim ayağım resmen. Düdüklü tencerede Fissleri tek geçerim pahalıdır ama her kuruşuna değer
Ben en iyisi bakıp alayım. Düdüklü gerçekten çalışan insanın eli ayağı

Gerçekten böyle mi düşünüyorsunuz. Dyson kullanan arkadaşlarım bi süre snr çekim gücünün çok azaldığını normal süpürgeden farkı kalmadığını söylüyor. Yoksa aklımdaydı benim de. Ama işte fiyatı çok olunca alıp snr pişman olmak istemedim
Dyson a gelince o paralara değmez muadili çok güzel ürünler var başta Philips in dikey modeli

Ben en iyisi bakıp alayım. Düdüklü gerçekten çalışan insanın eli ayağı
Akşam işten gelince kurtarıcı oluyor. Ben pişireceğim yemeği sabahtan hep planladım hep, örneğin türlü yapacağım sabah buzluktan çıkarırım akşam gelince soğanını kavurup doğru düdüklüye yanına bulgur pilavı derken salatayı yapana kadar yemek pişmiş oluyor. Kemikli et bile Fisslerde 20 dakikada tel tel ayrılıyor büyük kolaylık. İki yılda bir lastiğini değiştirin derler ben 12 yıldır değişmedim , annem kapağını açınca lastiğini soğuk suya tutardı hemen bende öyle yapıyorum hiç eskimedi

5 senelik evliyim v10 var bende ilk günkü performansından hiç bir düşme yok. Tertemiz kullanıyoruz temizlik bakımını yapıyoruz. Hatta yurtdışına gelirken valizde onu da getirdik eşyalarımız gelmeden burada da onu kullanıyoruz. Benimle aynı dönemde kayınvalidem de almak istedi ama dyson a ikna edemedim 2 bine xiomi almışlardı performansı düştü düzgün çekmiyor ilk günde bile bariz farkı belliydi şimdi pişman oldular onlara buradan alıp götüreeğim bu yaz bende.

Fissler içinse bende yurtdışında alındığımız 2 parçalı düdüklü vardı ve kalitesi de güzeldi gerçekten ama Almanya'ya taşınınca düdüklü taşımak istemedim valizde, henüz eşyalarımızı da getirtmedik. Eşim buradan fissler almış indirimde yakalayınca ocak ayında inanılmaz hızlı güzel pişiriyor. Tavuk mesela 10 dk da haşladı nohut 7 dk falan sürdü. Buhar çıkarması falan da çok güvenli geldi bana. Diğer düdüklüm de alman markası ve kaliteli olmasına rağmen fissler fark atark pişiriyor.

Rica ederim ❤️
Öncelik sizin istediğiniz tabi ki ama kayinvalideniz de bir yerden bakınca haklı.. Özenmiş istemiş olabilir ve erkek ailelerinde ne yazık ki daha çok.
Eger ki düğün konusunda size yardımcı olacaklar ise değerlendirin, konuşun.. Ortak bir karar verin..
Fakat salon ücretini siz ve eşiniz ödeyecek kimse yardımcı olamayacak ise o zaman herkese bu kadar masrafa girmek istemediğinizi söyleyin..
Gerçekten gençliğinize yazık, o parayı gezer eğlenir, kendinize yatırımlık altın VS alır harcarsiniz.
Çok haklısınız bende gezmeyi seven biriyim öğretmenim ve yazım bomboş oluyor bunu iyi değerlendirmek çok isterim ama aileler de dediğiniz gibi nir yandan da haklı ilk çocuk olunca ikimizde heves ediyorlar 😊 haziran ayında annesiyle tanışacağım sizce bunu dile getirmeli miyim

Bu süreçleri inanılmaz keyifli ve sıkıntısız geçirdiğim için yazmak istedim.
Biz nişan zamanı düğün tarihini az buçuk belirledik anne babalarla sonra o civarlarda tatil falan var mı birleştirelim dedik ve birleştirdik 1 hafta arayla iki düğün yaptık. Hazirandaki düğünler için önceki kasım da rezervasyon yapmıştık salonlara. Gelinliği tanıdık yerden yaptırdım ona rağmen şubatta başlamıştık dikime, takıları vs de nişan zamanı aldık ki sürekli artıyor bizimkiler zorlanmasın diye.

Nişan için minik bir yer tuttuk, süsleri annecim yapmıştı sağolsun, nişan bohçasını da eşimle ikimiz kullandığımız şeyleri netten sipariş verecek hazırladık iki tane valiz aldık (hala kullanıyoruz) sonra tüllerle onları süsledik bohça diye onları verdik birbirimize 😂

Düğün tarihi belli olunca şubat gibi damatlık gelinlik halledince hemen beyaz eşyaları almıştık; eşimin babaannesinin evinde boş oda vardı o şansı değerlendirdik. mart sonunda biz ev satın aldık araba falan satarak o yüzden sadece koltuk yatak falan almıştık krediyle önümüzü görelim diye. Eğer kira ise Nisan mayıs gibi ev tutulup eşyalar alınabilir bence. 🍀

Eşinizle birlikte gider seçersiniz biz her şeyi öyle yaştık anlayışlı ailelerimiz vardı aldığımız her şeyin fotoğrafını atardık aile grubumuza bizle mutlu olurlardı. Her şeyi de birlikte aldık onlar maddi olarak eve destek attılar sağolsunlar.

Süreçler uzun heyecanlı; her şeyi 4 4 lük yapma derdine düşmeyin sakın siz ve sevgiliniz nasıl istiyorsa öyle ilerleyin. En en güzeli o günleri hatırlayıp eğlenmek.

Biz de bir Drive açmıştık ikimiz şu halledildi şuna su kadar yatırdık galan diye yoğunluktan insan dalıp gidiyor. Daha rahat görmüştük eşimle her şeyi. Biz 2 düğün yaptık iki farklı şehirde ama ben kına istemediğim için kız arkadaşlarımla partilerim onun yerine.
Hayırlı olsun ilk önce 🌺 drive dediğiniz uygulamamı nasıl bir uygulama bende kullanmak isterim

Çok haklısınız bende gezmeyi seven biriyim öğretmenim ve yazım bomboş oluyor bunu iyi değerlendirmek çok isterim ama aileler de dediğiniz gibi nir yandan da haklı ilk çocuk olunca ikimizde heves ediyorlar 😊 haziran ayında annesiyle tanışacağım sizce bunu dile getirmeli miyim
Tabi ki sakin ve tatlı bir dille konuşmalısıniz..
Neden böyle istediğinizi, artıları ve eksikleri ile anlatırsınız..
Onlar da yardımcı olmayı teklif ederse, çok borca girmeyecekseniz kabul edersiniz...

Bu fissler dediğiniz tam olarak nedir pek bir bilgim yokta

Merhabalar ablalar kardeşler 🤭 yakın zamanda nişanlanacağım. Normalde yazmadan önce çok araştırma yaptım ama bir türlü istediğim sonuca ulaşamadım herkes gelinin sürecinden bahsetmiş ama ortak bir süreç yok bu evliliği sadece gelin planlıyormuş gibi okudukça bunaldım siteleri. Kafamızda hem düğün tarihini hemde nişan tarihini belirledik hepsi bir yıl içinde olacak. Bende bu zamana kadar yiyip içip gezince hiç bir şey yapmadım ne çeyiz de ne bir şey birazcık azıcık bir birikim o kadar ama erkek tarafı baya hazırlıklı. Şimdi her şeyi bir anda alacağım ama ne alacağım nasıl yapacağım bir bilgim yok. Aileleri sürece katmak istemiyorum aileleri tabikide seviyorum ama sevdiğim için katmak istemiyorum çünkü herkes fikrini beyan edecek yapmayınca darılacak falan en iyisi size sormak olur dedim. Şimdi asıl soru şu ben bir yıl içinde bir düğün organize etmem gerekiyor nişanı kınası çeyizi her şeyi içinde olan bir planlama süreci ve gerçekten bir haftadır elimde ıVır zıvırla dolu bir çeyiz listesi dışında bir şey yok. Kaç ay kala ne olur gelinlik ne zaman bakılmalı nişanlık ne zaman bakılmalı alınmalı bana yardımcı olursanız. He birde beyaz eşya ve elektronik istersem konu çok mu karışır 😅🤭 şimdiden çok teşekkür ederim
Merhabalar öncelikle hayırlı olsun, bende sizin gibi her şeyimi eşimle birlikte yaptım ortalama 1 yıl gibi bir süre oldu. Öncelikle siz sadece nişanlık gelinlik çeyiz ile mi ilgileneceksiniz yoksa mobilya vs aranızda bir organizasyon yapmış mıydınız. Kendimden örnek verecek olursam ben beyaz eşya ve mutfak eşyalarını almıştım ( genel mutfak eşyaları çok detaya inmedim eve geçtikten sonra gerekli olanları zaten tamamladık) Daha sonra eşimle birlikte yatak odası salon ve masaya bakıp almıştık ama bunları son zamana bırakmadık yazın evleneceksem mart olmadan bu alma işini bitirmiştik. Televizyon ve mutfaktaki ketıl kahve makinesi vs bunları evlendikten sonra yerleştikten sonra aldım ben. En son tül,perde ve halı işini hallettim. Yardımcı olmak isterim çünkü ben evlenirken çevremde çok danışabileceğim biri yoktu araştırdım denedim eksikliklerde oldu ama durumunuzu anlayabiliyorum daha detay verirseniz yardımcı olabilirim. Ama şunu söylemeliyim o internetteki listelere bağlı kalmayın o evde yaşayacak olan sizsiniz ne ihtiyacınız yaşam tarzınız nasıl ona göre belirleyin ben çoğu şeyi almadım çünkü ihtiyacım olmayacak. Alıp da gereksiz gördüğüm eşyalarda oldu yani çok fazla tabak çanak yığmaya da gerek yok.

Merhabalar öncelikle hayırlı olsun, bende sizin gibi her şeyimi eşimle birlikte yaptım ortalama 1 yıl gibi bir süre oldu. Öncelikle siz sadece nişanlık gelinlik çeyiz ile mi ilgileneceksiniz yoksa mobilya vs aranızda bir organizasyon yapmış mıydınız. Kendimden örnek verecek olursam ben beyaz eşya ve mutfak eşyalarını almıştım ( genel mutfak eşyaları çok detaya inmedim eve geçtikten sonra gerekli olanları zaten tamamladık) Daha sonra eşimle birlikte yatak odası salon ve masaya bakıp almıştık ama bunları son zamana bırakmadık yazın evleneceksem mart olmadan bu alma işini bitirmiştik. Televizyon ve mutfaktaki ketıl kahve makinesi vs bunları evlendikten sonra yerleştikten sonra aldım ben. En son tül,perde ve halı işini hallettim. Yardımcı olmak isterim çünkü ben evlenirken çevremde çok danışabileceğim biri yoktu araştırdım denedim eksikliklerde oldu ama durumunuzu anlayabiliyorum daha detay verirseniz yardımcı olabilirim. Ama şunu söylemeliyim o internetteki listelere bağlı kalmayın o evde yaşayacak olan sizsiniz ne ihtiyacınız yaşam tarzınız nasıl ona göre belirleyin ben çoğu şeyi almadım çünkü ihtiyacım olmayacak. Alıp da gereksiz gördüğüm eşyalarda oldu yani çok fazla tabak çanak yığmaya da gerek yok.
Çok naziksiniz ve hayırlı olsun demek isterim ilk önce 🤍 yani bende çok fazla eşyaya gelebilen biri asla değilim düğün seneye temmuz ayında olacak benim kendi evimde kullandığım sıfır aldığım çoğu elektronik dışında (ütü tost makinesi airfryer Türk kahvesi makinası çaycı tencere seti birde 12 kişilik hala günlük mü kulllansam yoksa misafirlik mi olarak karar veremediğim yemek takımım dışında hiç mir şeyim yok ) dışında herhangi bir şeyim yok. Evimde ekstra olarak organizelerim boy aynam falan var birde hepsi sıfırdan alındı. Ama ne organizasyonum var ne bir hazırlığım var yani ortada hiç bir şey yok doğruyu söylemek gerekirse

X