Evlilik kararı...

18 yaş küçük değil mi diyenlere kız yurt dışında büyümüş oralarda 15-16 yaşına geldi mi çocukları sen büyüdün diye salıyorlar bilmenizi isterim

Bana kalırsa evliliğin belirli bir yaşı olmadığını düşünüyorum 24 yaşındaki kadın yaş olarak hazır görünür lakin evliliği kaldıracak piskolijide değildir misal tabiki 18 yaş altı evliliği doğru bulmuyorum ama kızın burada çektiklerini siz yaşasaydınız eminim koşa koşa evlenirdiniz..Sana gelince tatlım kendini evliliğe hazır hissediyorsan evlenebilirsin bu çok normal..

yasın daha çok küçük bu evliliği bir kaçış kurtuluş olarak mı görüyorsun ?

Herkese ayrı ayrı cevap veremedim kusura bakmayın.
Kafamdaki planların hepsini anlatmadım ama suanda anlatmak istiyordu
Evlenmek dedigim zaten bu seneden sonra ola bilir anca bu sene yazin sadece adin konurdu cünkü gercekten herkes biliyor
Ben bu sene zaten yks seye girip kazanmaya calisicam hatta olursa kpssyi de deniycem
Bunlari tutturamazsam ozaman baska seyleri dusunup birseyler yapmaya calisicam
Hani evlenince okurum dedim ya yani tutturamazsam ozaman tekrar denerim
Tuturursamda anca aciktan okuya bilcem zaten yine ama iste nasil olacak bilmiyorum
Ben burda akademi okudum ama türkiyede lise olarak geciyor (gercek seviyesi universteyle lisenin karisimi gibi) 4 tane dilim var (türkce almanca ingilizce fransizca) zaten boylede meslek edinme sansim yokmu ki (ticaret okudum uluslar arasida, bilgisayar bolumunde iyi,..)
Yani bende istiyorum aslinda önce meslegim olsun ama deniycem iste ama olmazsa nolcak bilmiyorum
Obur turlu el isimde çok iyi
Ayrica yazdığınız her yorumu dikkate alicam...

18 yaş küçük değil mi diyenlere kız yurt dışında büyümüş oralarda 15-16 yaşına geldi mi çocukları sen büyüdün diye salıyorlar bilmenizi isterim
Eee bende yurtdisinda buyudum ama 15imde salinmadım. Tabi ki yaşadığı şeyler zor ama bunun üstesinden evlenerek gelmemeli. Evlilik bi kaçış yöntemi olmamalı zaten.

Bu konuda size hak veriyorum bu yöntemi ben seçtim ve çok pişmanım
Annem de seçti ordan biliyorum. Babam nişan atmış gençliğinde sonra anneannem dedem araştırıp öğreniyorlar gidiyolar annemi eşşek sudan gelinceye kadar ağzını burnunu kanata kanata dovuyolar. Annem de sinirlenip babama kaçıyor kabul ettiriyor ve düğün dernek yapılıyor. Sonuç 18 yıl çileli geçmiş bir evlilik. 2008 de boşandılar ikisi de farklı insanlarla evlendi anneannem ve dedemle çok uzun zamandır görüşmüyoruz hicbir şekild e

Annem de seçti ordan biliyorum. Babam nişan atmış gençliğinde sonra anneannem dedem araştırıp öğreniyorlar gidiyolar annemi eşşek sudan gelinceye kadar ağzını burnunu kanata kanata dovuyolar. Annem de sinirlenip babama kaçıyor kabul ettiriyor ve düğün dernek yapılıyor. Sonuç 18 yıl çileli geçmiş bir evlilik. 2008 de boşandılar ikisi de farklı insanlarla evlendi anneannem ve dedemle çok uzun zamandır görüşmüyoruz hicbir şekild e
Allah’a şükür annem babam kapılarını sonuna kadar açtılar :)
Çok şanslıyım bu konuda sadece boşansam hayatım üniversite ve ev olur babam burnumu dışarıya uzattırmaz eminim.
Neyse ki eşimle de aman aman bi sorunumuz yok ama bizim sorun kimseyi kendimize karıştırmadığımızdan yok yoksa ufak tefek huzur kaçırmak için kv kp kayın görümce ne varsa yapıyorlar bu forum sayesinde duymamayı bilmemeyi öğrendim

Hiç bir zaman kendimi anlatamadigimi dusunurdum gercektende öyleymiş ama sizde haklısınız normal benim yaşlarımda bir insanın dediginiz gibi olmalı ama durumum çok farklı siz babasız annesiz sevgisiz büyüdünüzmü? Sizde ailenizden şiddet gördünüzmü ve durumunuz okadar kötüye gitti ki bir kac tane hastalık edindinizmi? Herkes tarafından dışlandınızmı? Aileniz tarafından okumaya destek olmak yerine engellendinizmi?
Lütfen biraz benim açımdan bakmaya çalışın oysa burda anlattıklarım hayatımın çok çok küçük bir kısmı...

Evet canım ben yaşadım benzerini. Öncelikle Allah yardımcın olsun diyorum. Ben de hiç sevgi görmedim aksine küfür, kavga, dayakla geldim bu güne kadar. Senin yaşlarında bile dayak yediğimi hatırlıyorum. Üniversite sınavına hazırlanırken sürekli baskı ve kazanamayacağımı söyleyip sinirimi bozardı babam. Tercih zamanında da öyle göndermiyorum falan dedi ağlaya ağlaya tercih yapmıştım. Hatta sınav paramı verirken bile kavga ederek verdi çok sıkıntı çektim çok. Şimdi bu sene mezun olacağım inşallah elimde mesleğim olacak. Benim de sevgilim var 4 senedir onun da mesleği var çalışıyor birikim yapıyor. Ben çok sıkıntı çektim hala da çekiyorum ve isterim ki evlenince hiçbir yönden sıkıntım olmasın. Senin yaşlarındayken ben de sadece manevi yönden düşünürdüm ama şu an maddiyatın da öneminin farkındayım. Ayrıca düzenli âdet olamıyorum hormon bozukluğu var ilaç kullanıyorum. İlaç kullanmama rağmen stresten geçen ay yine geciktim. Bi ara psikolojik tedavi görüyordum ilaç kullanıyordum sonra bi dönem bıraktım ama daha da kötü olduğum için haftaya tekrar başlayacağım tedaviye. Birden fazla ilaçla nasıl olacak onu düşünüyorum. Kısacası anlıyorum çok zor ama gerçekten küçüksün. Üniversite sınavına hazırlan, okuluna git zamanla her şey olur inşallah.

Evet canım ben yaşadım benzerini. Öncelikle Allah yardımcın olsun diyorum. Ben de hiç sevgi görmedim aksine küfür, kavga, dayakla geldim bu güne kadar. Senin yaşlarında bile dayak yediğimi hatırlıyorum. Üniversite sınavına hazırlanırken sürekli baskı ve kazanamayacağımı söyleyip sinirimi bozardı babam. Tercih zamanında da öyle göndermiyorum falan dedi ağlaya ağlaya tercih yapmıştım. Hatta sınav paramı verirken bile kavga ederek verdi çok sıkıntı çektim çok. Şimdi bu sene mezun olacağım inşallah elimde mesleğim olacak. Benim de sevgilim var 4 senedir onun da mesleği var çalışıyor birikim yapıyor. Ben çok sıkıntı çektim hala da çekiyorum ve isterim ki evlenince hiçbir yönden sıkıntım olmasın. Senin yaşlarındayken ben de sadece manevi yönden düşünürdüm ama şu an maddiyatın da öneminin farkındayım. Ayrıca düzenli âdet olamıyorum hormon bozukluğu var ilaç kullanıyorum. İlaç kullanmama rağmen stresten geçen ay yine geciktim. Bi ara psikolojik tedavi görüyordum ilaç kullanıyordum sonra bi dönem bıraktım ama daha da kötü olduğum için haftaya tekrar başlayacağım tedaviye. Birden fazla ilaçla nasıl olacak onu düşünüyorum. Kısacası anlıyorum çok zor ama gerçekten küçüksün. Üniversite sınavına hazırlan, okuluna git zamanla her şey olur inşallah.

Amin cümlemizin in sha Allah
Bende öyle hala devam ediyo dahada artmış bir şekilde
Benimde yani sadece kist değil baska şeyler icinde ilaclar kullaniyorum
Ama nasıl yapıyorsun nasıl katlanıyorsun
annen kardeslerin iyimi davranıyor yani evde çalışa bilecegin bir ortam varmi
Benim iki kucuk kardesim var 9 ve 13 yaslarinda onlarda bana ayni şekilde davraniyor kitaplarimi yirtmaya calisiyorlar hakaret ediyorlar vurmaya calisiyorlar mesela erkek kardesim yuzunden gecen sene kolumu kirdim
Odamda yok herseyimi kitaplarim dahil bir kucuk dolaba sigdirmaya calisiyorum yatagimda ders calismaya calisiyorum ama dedigim gibi izin vermiyorlar
Maddi yonden şükür sıkkıntım yok dedigim gibi biraz biriktirdim onunla oduyorum kendi masraflarimi
Ama calisamiyorum boyle olunca aklima girmiyor
En son sinav icin gittigimde uzun sure trde dedemlerle kalma imkanim oldu orda çok mutluydum yani orasi benim yasamam gereken yerdi ve okadar guzel ve rahat calisa bildim ki 35 krediden 31ini aldim
Ama simdi orayada gitme sansim yok
Nasıl yapıcağımı bilmiyorum
Allah seninde yardımcın olsun in sha Allah

Hiç bir zaman kendimi anlatamadigimi dusunurdum gercektende öyleymiş ama sizde haklısınız normal benim yaşlarımda bir insanın dediginiz gibi olmalı ama durumum çok farklı siz babasız annesiz sevgisiz büyüdünüzmü? Sizde ailenizden şiddet gördünüzmü ve durumunuz okadar kötüye gitti ki bir kac tane hastalık edindinizmi? Herkes tarafından dışlandınızmı? Aileniz tarafından okumaya destek olmak yerine engellendinizmi?
Lütfen biraz benim açımdan bakmaya çalışın oysa burda anlattıklarım hayatımın çok çok küçük bir kısmı...
arkadaşların anlatmaya çalıştığını daha açık anlatayım size neden herkes önce eğitim diyor kendi ayağınızın üstünde durun diye çocuk bu gün evlenince okursun der yarın okuma der bitti gitti arkanda aile yok bir şey yok hem evlilik hem okul bir gitmez ne leyla mecnun aşkı ile evlenip sonu hüsran olanlar var öyle beni çok seviyora güvenme evleneceğim deme cesaretin varsa gidiyorum deme cesaretin olsun çık git o evden yoluna hayatına bak şimdi 18 sin ondan iyisi ondan çok seni seveni yok gibi gelir ama var hayatını karartma

Bu sene son in sha Allah
Bende aslinda böyle yapmak istedim başından beri ama oraya gidemem ki engell olurlar... :/
sen çekip gidersen nasıl engel olabilirler ki??? 18 yaşından büyüksün.. Hayatini güzelce planla gel üni oku is bul çalış yada oranın şartlarını biliyorsan devletten destek iste bir yolunu bul ama bu kesinlikle evlenmek olmasın...

Dogurunca gecen bisey değil sağlık durumun bosa umitlenme:kahve:
Bir de sen tr de degilsin bu cocuk oraya gelemyi dusunuyor mu?
Nerde yasacaksiniz
Masraflar ne olacak?
Samanlik seyran olacak devirde değiliz dolabin dolmayinca doagaz yanmayimca o saman kül oluyor malesef

Neden dedenlere gidemezsin?
Benim iki kucuk kardesim var 9 ve 13 yaslarinda onlarda bana ayni şekilde davraniyor kitaplarimi yirtmaya calisiyorlar hakaret ediyorlar vurmaya calisiyorlar mesela erkek kardesim yuzunden gecen sene kolumu kirdim
Odamda yok herseyimi kitaplarim dahil bir kucuk dolaba sigdirmaya calisiyorum yatagimda ders calismaya calisiyorum ama dedigim gibi izin vermiyorlar
Maddi yonden şükür sıkkıntım yok dedigim gibi biraz biriktirdim onunla oduyorum kendi masraflarimi
En son sinav icin gittigimde uzun sure trde dedemlerle kalma imkanim oldu orda çok mutluydum yani orasi benim yasamam gereken yerdi ve okadar guzel ve rahat calisa bildim ki 35 krediden 31ini aldim

Daha ergenliğinin zirvesindesin ve aşkını bahaneler altında saklamaya çalışıyorsun. Herkes sandığın gibi mükemmel bir aile sevgisiyle büyümüyor. Bak ne güzel okumana imkanda varmış oku işte bitince ne istiyorsan yaparsın kaçmıyor ya çocuk. Yumurtalık kistini de dertlerine bağlama 10 kadının 8 inde var o bende de var bünye yapıyor

Dogurunca gecen bisey değil sağlık durumun bosa umitlenme:kahve:
Bir de sen tr de degilsin bu cocuk oraya gelemyi dusunuyor mu?
Nerde yasacaksiniz
Masraflar ne olacak?
Samanlik seyran olacak devirde değiliz dolabin dolmayinca doagaz yanmayimca o saman kül oluyor malesef

Yani tek hastaliktan kastim kist değil
Benim burda zaten sorunlarım var burdan nefret ediyorum türkiyeye dönmek istiyorum
.....

Sağ ol canım. Eskiden katlanmak zor oluyordu tabi o sınav zamanı o kadar zordu ki... Benim de odam yok normalde üst katta dedemgil oturuyordu ama benim sınava hazırlandığım sene amcamın yanına gitmişlerdi benim için büyük bi şans olmuştu o zaman ve o şekilde hazırlandım. En küçük kardeşim seninle yaşıt evde küçük çocuk olmadığı için sorun olmadı ama anlayabiliyorum yine de çünkü lys dönemimde Ablam gelmişti küçük çocukları var çok zorlanmıştım. Ama üniversiteyi kazanıp gidince kurtuluyorsun zaten ben şimdi 1 haftalığına geldim eve geri gidecem inan katlanamıyorum ama mecbur. Bu sene de son mezun olunca evde KPSS’ye hazırlanacağım artık o ara kafayı yemezsem daha yemem herhalde :))) Demem o ki ne olursa olsun bırakma evlilik illa olur ama önce üniversite oku. Hem her türlü o evden kurtulmuş oluyorsun evlensen de kazansan da.

X