Evlilikte eş ve eş ailesi ile anlaşmak

Teşekkür ederim yorum için. Uzamasın diye detayları yazamadım ama ben şuan rest çeken tarafım onlara gidip gelmiyorum evime de almıyorum ama sinirime o kadar kapılıyorum ki çok aşırı tepkiler veriyorum hakaretler ediyorum pasif değilim ama bu tepkilerimde eşimde işe yaramıyor belki zamanla olacak birden değil bilmiyorum sabırsızım hiç bir şey elde edemiyorum değil ama istediğim şekilde yapamıyorum çünkü eşim olacakla çok fazla kavga etmek beni üzüyor korkutuyor gereksiz insanlar yüzünden boşanmak istemiyorum
Bak işte genelde kadınlarımız bu hatayı yapıyor, sessiz kalıyor sineye çekiyor, sabrediyor, sonra da patlayıp evime gelmesinler görüşmeyelim vs yapıyor bu da eşle tartışmalara yol açıyor. Sağlıklı olan rahatsızlığınızı anında, yeterli tepkilerle göstermemiz. Benim size önerim, ne kadar kızsanız ne kadar yaptıkları aklınıza geldikçe öfkelenseniz de sakin kalın ve eşinize ailesiyle ilgili birşey söylemeyin. Onun yerine şunu yapabilirsiniz: çalışan kadınsınız, maaşı ne şekilde değerlendiriyorsunuz? Bugüne kadar eşiniz alışmış sizden yemeye ve ailesine yedirmeye. Önce maaşınızı ayırın, eşinize de diyin ki ‘ben paramın üzerinde kontrolüm olmadığında kendimi kötü hissediyorum, maddi açıdan güvensiz hissediyorum, şu son zamanlarda 30 bin üzerine o kadar daha para gitmesi, paramızın üzerinde kontrolümüzü kaybettiğimizi düşündürüyor, o yüzden bu durumu düzeltene kadar ben maaşım üzerinde sıkı bir kontrol kuracağım, ihtiyacın olursa destek istersen sen de açıklamanı yap destek vereyim”

Ailesiyle asla görüşmek istemiyorum da yanlış bence. Bak ben ne yaptığımı anlatayım yeni evliyken: ben söylüyordum şu gün annenlere yemeğe gidelim diye. Ben söylemezsem onlar haftasonu veya bana uymayan zamanlar için beni darlıyordu. Ben de haftaiçi iş çıkışı bir günü belirliyordum, iş çıkışı yemeğimizi yiyorduk, çayı içiyorduk, ayy malum yarın iş var bizim gitmemiz gerekiyor diyip vakitlice evime geçiyordum. Hangi gün gideceğimiz, kaç saat kalacağımız, vs Kontrol tamamen bendeydi yani. Ama eşim de eş ailesi de birşey diyemezdi, diyecek olursa ‘aaa ama daha salı günü gittik ya, ben de çalışan kadınım siz görüşün diye bir akşamımı ayırıyorum” derdim. Böyle stratejik adımlar izlemelisiniz

Benim.ailemin akrabalarımın taktiklarini vermedim ama kocamınkine malsef bişey diyemedim.apar topar götürdüler 🥴
Nasıl alıp götürdüler? Benimkiler düğün sonrası takı kesesi bizim arabada, biz eve varınca size verelim gelin arabasının önü kesilmesin vs diyecek oldular, kesemi verin diye bağrındım valla salonda gelinlikle. Vermeselerdi, Allah biliyor ya, evime değil anne baba evine giderdim, dini olarak da mehiri almayan kadının eş evine gitmeme hakkı var zaten

Nasıl alıp götürdüler? Benimkiler düğün sonrası takı kesesi bizim arabada, biz eve varınca size verelim gelin arabasının önü kesilmesin vs diyecek oldular, kesemi verin diye bağrındım valla salonda gelinlikle. Vermeselerdi, Allah biliyor ya, evime değil anne baba evine giderdim, dini olarak da mehiri almayan kadının eş evine gitmeme hakkı var zaten
En iyisini yapmışsınız 👍

Esiniz sizi resmen dolandirmis. Her turlu cinneti gecirmek hakkiniz. Su saatten sonra duygusal degil realist davranin. arabanin sadece evlilik icinde ödenen kredisinin yarisina ortaksiniz. Yani evliliginizden itibaren 10.000tl odendiyse 5 000tl sizin. Su saatten sonra stratejik hamleler yapmaniz lazim. Arabayi sattirip, kendinize altin yaptirabilir misiniz mesela?
Cinnetler geçirmek hakkım kafayı yemezsem iyi :) araba konusunda şunu yaptık satmasını model değişikliği yapma bahanesiyle kendi üzerine almasını istedim ilana koydu ama 1 kişi bile aramamış ne hikmetse çözüm olarak arabayı vermiyoruz kullanmaları için benim ehliyetim yoktu ehliyet aldım kendim kullancam

Merhaba,

Bundan 6 ay önce bu konularda konu açacağımı hiç düşünmezdim.
Eşimi çok seviyorum sevgimin gücü her şeye yeter sandım. Kafam inanılmaz karışık öğüt alabileceğim kimsem yok. Bana tecrübeli, sağlıklı evlilikleri olan hemcinslerimin tavsiyelerine çok ihtiyacım var.

Konuya girecek olursam. 6 aydır evliyim. Eşimde çalışıyor bende çalışıyorum. Evlenirken kimseden bir şey beklemedim herkes kültürüne ekonomisine göre ne yapmak istiyorsa onu yapsın dedim. Altın eşya ıvır zıvır hiç birisine önem vermedim. Benim ailem üstüne düşeni yaptı, 1 yıl nişanlı kaldık eşim bekarken kredi çekip araba almıştı onun borcunu ödüyordu, bedelli askerlik borcunu ödüyordu. Benim ailemin aldıklarının dışında kalanları da eşim ailesiyle birlikte ödüyor diye düşünüyordum. Bu arada bir çok şeyi de ben destekliyordum nişanlıyken eşime para gönderiyordum. Neyse 1 yıl sonunda düğün oldu zaten sadece salon takımı aldık bide 2 tane beyaz eşya ev boştu yani. Ailem ödeyecek bizde evimizin geriye kalan eksiklerini yavaş yavaş alırız dedi. Tamam dedim. Düğünden 3 gün sonra ver altınların hepsini borçları ödeyecem dedi meğer ailesi hiç bir şey ödememiş. Altınları verdim. Bi göreve gitti toplu rakam aldı 30 bin kadar onu da verdik. Ay ay sürekli vermeye devam etti. Kısacası biz eve 50 bin liralık eşya aldıysak 100 bin lira ödemiş olduk. Nereye ödüyoruz belirsizlik. Bu konu böyle.

Diğer bi konu, ikimizde aynı semtte çalışıyoruz ama onun ailesi aynı binada oturmak istedi kendi evleri değil kiracıyız. Kabul etmedim güya kavga gürültü karşı binadan ev tuttuk. Sorun çıkmasın diye sustum.

Bütün bunları kapattım. Düğünden 3 4 ay sonra hâlâ kredisini masraflarını bizim ödediğimiz onların da istediği zaman kullandığı sözde eşimin ama babasının üzerine olan araba. Otururken babası sana zamanında bu arabayı alırken yardım etmiştim benim hakkımı öde dedi.

Çok uzamasın diye özetle anlatmaya çalıştım bütün bunlar benim fazlasıyla zoruma gidiyor. Tamam ekonomik destek zaten beklemedim ama ben eşimle oturmak istediğim evi seçemiyorum eşşek gibi çalışıyorum özgür olmak için okudum ettim hiç bir şey istemedim beni satın almasınlar diye ama artık benim bu yaşadıklarım kullanılmaktan öteye gitmiyor.

Böyle bi durumda nasıl davranmalıyım sürekli eşimle kavga ediyoruz saygımız kalmadı birbirimizi seviyoruz ama o ailesini kaybetmekten korkuyor. Lütfen bana taktik verin kısacası ya nasıl bi yol izlemem gerekiyor evlilik nasıl bir şey. Teşekkür ederim şimdiden
Sorunun kendisi eşin. Ailesinden önce eşin önce bunu bir kabullen. Zaten her şeye evet demişsin, gidip diplerindeki eve evet demişsin, seni kaybetmek istemiyorsa senin dediğini yapacaktı ama anasının dediğini yapmış. Altınlarını neden veriyosun? Senin de kendini bir toplaman lazım

Sorunun kendisi eşin. Ailesinden önce eşin önce bunu bir kabullen. Zaten her şeye evet demişsin, gidip diplerindeki eve evet demişsin, seni kaybetmek istemiyorsa senin dediğini yapacaktı ama anasının dediğini yapmış. Altınlarını neden veriyosun? Senin de kendini bir toplaman lazım
Burda bütün detayları yazamadım altınları vermedim benim ailem kendi tarafına takılanları vermedi annem bana bilezik aldı. Sadece erkek tarafına gelen para çeyrek ve 1 tane hediyelik bilezik verdim onları da kredi çekmişti düğün salonu ve gelinliğim için onu kapattı. Zaten 4 tane bileziğim vardı 2 tanesi benim Kendi ailemin taktığı

Ben ona hiç yokluğumu tatdırmadım ki ayrılırım boşanırım dedim ama üstüne yine yazdım yine ben aradım neden korksun ki

Neden? Ne vazgecilmez ozelligi var esinizin o sizi kiriyor da siz hala pesinde kosuyorsunuz?

Tahin Helva Tahin Helva hatirlatmis, evlenmemis olmayi bir sorun olarak gorup sonrasinda karsisina cikan erkege can simidi olarak sarilan kadinlar nedense gozune perde inmis gibi oluyor evlilik surecinde. Sitede majho muydu oyle bir uye vardi hic unutmam evlenememekten o kadar sikayetciydi ki ilk karsisina cikanla evlendi, sonrasi cok kotu bir evlilik, koca yuzunden cocugunu bile erken dogurmustu da adamin umrunda bile degildi. Cok istemek degil, hayirlisini istemek lazim gercekten

Merhaba,

Eşimi çok seviyorum sevgimin gücü her şeye yeter sandım. Kafam inanılmaz karışık öğüt alabileceğim kimsem yok. Bana tecrübeli, sağlıklı evlilikleri olan hemcinslerimin tavsiyelerine çok ihtiyacım var.

Konuya girecek olursam. 6 aydır evliyim. Eşimde çalışıyor bende çalışıyorum. Evlenirken kimseden bir şey beklemedim herkes kültürüne ekonomisine göre ne yapmak istiyorsa onu yapsın dedim. Altın eşya ıvır zıvır hiç birisine önem vermedim. Benim ailem üstüne düşeni yaptı, 1 yıl nişanlı kaldık eşim bekarken kredi çekip araba almıştı onun borcunu ödüyordu, bedelli askerlik borcunu ödüyordu. Benim ailemin aldıklarının dışında kalanları da eşim ailesiyle birlikte ödüyor diye düşünüyordum. Bu arada bir çok şeyi de ben destekliyordum nişanlıyken eşime para gönderiyordum. Neyse 1 yıl sonunda düğün oldu zaten sadece salon takımı aldık bide 2 tane beyaz eşya ev boştu yani. Ailem ödeyecek bizde evimizin geriye kalan eksiklerini yavaş yavaş alırız dedi. Tamam dedim. Düğünden 3 gün sonra ver altınların hepsini borçları ödeyecem dedi meğer ailesi hiç bir şey ödememiş. Altınları verdim. Bi göreve gitti toplu rakam aldı 30 bin kadar onu da verdik. Ay ay sürekli vermeye devam etti. Kısacası biz eve 50 bin liralık eşya aldıysak 100 bin lira ödemiş olduk. Nereye ödüyoruz belirsizlik. Bu konu böyle.

Diğer bi konu, ikimizde aynı semtte çalışıyoruz ama onun ailesi aynı binada oturmak istedi kendi evleri değil kiracıyız. Kabul etmedim güya kavga gürültü karşı binadan ev tuttuk. Sorun çıkmasın diye sustum.

Bütün bunları kapattım. Düğünden 3 4 ay sonra hâlâ kredisini masraflarını bizim ödediğimiz onların da istediği zaman kullandığı sözde eşimin ama babasının üzerine olan araba. Otururken babası sana zamanında bu arabayı alırken yardım etmiştim benim hakkımı öde dedi.

Çok uzamasın diye özetle anlatmaya çalıştım bütün bunlar benim fazlasıyla zoruma gidiyor. Tamam ekonomik destek zaten beklemedim ama ben eşimle oturmak istediğim evi seçemiyorum eşşek gibi çalışıyorum özgür olmak için okudum ettim hiç bir şey istemedim beni satın almasınlar diye ama artık benim bu yaşadıklarım kullanılmaktan öteye gitmiyor.

Böyle bi durumda nasıl davranmalıyım sürekli eşimle kavga ediyoruz saygımız kalmadı birbirimizi seviyoruz ama o ailesini kaybetmekten korkuyor. Lütfen bana taktik verin kısacası ya nasıl bi yol izlemem gerekiyor evlilik nasıl bir şey. Teşekkür ederim şimdiden
Ailesini kaybetmekten korkuyor ama sizi kaybetmekten korkmuyor mu.

Eşine saygılı ama sınırlarını çizen ne istediğini bilen net bir tavır içinde olmalısınız, mesela annenler bana çok takı takmadı düğünde masraflara el atmadılar bu yüzden beni şuan bunaltmaya hakları yok demek yerine ( böyle yaklaşırsanız haaa demekki aileme kini var diye düşünür) , ben seninle evliyim sadece sana karşı sorumluyum bunun dışında evliliğe 3. Kişileri dahil edersen ben yokum gibi gibi bu tarz yaklaşın, net olun sonuçlarına katlansın..
Parti kur oy verelim 😅😅😅

Merhaba,

Ben de tam tersi verici yapım hiç yoktur, herkesten görevi neyse onu beklet, borçsuz evlencem diye direttim diye son bi iki ilişkim yıpranıp bitti. Şimdi bunları okuyunca diyorum ki böyle olmasan da yaranamayacakmışsın kızım boşver. Yani baştan ortak borç harç kredi işi zora sokmuş sanırım sizi tamam geleneksel bir şey bekleme ama herkes üstüne düşeni bilsin, ona göre hesap kitap yapsın, sen ödeyebiliyorsan 100 bin o da ödesin ni zahmet ailesini karıştırmasın bu işe. Bu hep birey olamamış, ailesine bağımlı erkeklerd n kaynaklanıyor. Başta bu sınırı çizseniz belki bunlar olmicak en kötü de ayrılcaktınız ama hayırlısı hu olurdu belki. Evlenip hayat standardımın düşmemesi imkansız mı? Bu da beni korkutuyor açıkçası 🥲

Artık olan olmuş ama yapmamanız gereken şeyler varmış. 1. Onlar kendilerinide yırtsalarda istediğiniz evi tutacaktınız 2. Eşyalarınızı yardım almadan kendiniz alıp düğün sonrası ödeyecektiniz 3. Ortak araba almayacaktınız, hadi aldınız eşin kendi üzerine yapacaktı.

Birde adam altını paraları almış almış gitmiş sizde izlemişsiniz. Madem borç var sizde çalışan bir insansınız o zaman altını alın bozdurun borcu yatırmaya kendiniz gidin neden sürekli herşeyi eşe teslim ettiniz.

Buraya kadar olan olmuş demekten başka çare yok. Ama bundan sonra gözünüzü açık kimseye taviz vermeyin. Yoksa bu evlilik sizi yer bitirir.

Ben de tam tersi verici yapım hiç yoktur, herkesten görevi neyse onu beklet, borçsuz evlencem diye direttim diye son bi iki ilişkim yıpranıp bitti. Şimdi bunları okuyunca diyorum ki böyle olmasan da yaranamayacakmışsın kızım boşver. Yani baştan ortak borç harç kredi işi zora sokmuş sanırım sizi tamam geleneksel bir şey bekleme ama herkes üstüne düşeni bilsin, ona göre hesap kitap yapsın, sen ödeyebiliyorsan 100 bin o da ödesin ni zahmet ailesini karıştırmasın bu işe. Bu hep birey olamamış, ailesine bağımlı erkeklerd n kaynaklanıyor. Başta bu sınırı çizseniz belki bunlar olmicak en kötü de ayrılcaktınız ama hayırlısı hu olurdu belki. Evlenip hayat standardımın düşmemesi imkansız mı? Bu da beni korkutuyor açıkçası 🥲
Valla canım bekârken sorun yaratmayım çul çaput için değmez gönlümüz kırılmasın paraları yoksa yoktur dedim. Şuan ki sorun aslında paradan çok özgür bırakmamaları ben her hiç bir şey istemedim çünkü hak sahibi olmamaları için ama yine de vazgeçmediler. Benim sorunum kocam onun kafasını değiştirmesi lazım

Valla canım bekârken sorun yaratmayım çul çaput için değmez gönlümüz kırılmasın paraları yoksa yoktur dedim. Şuan ki sorun aslında paradan çok özgür bırakmamaları ben her hiç bir şey istemedim çünkü hak sahibi olmamaları için ama yine de vazgeçmediler. Benim sorunum kocam onun kafasını değiştirmesi lazım
İşte paramızı özgürce harcayamamak da sıkıntı gele bide alışkınsak. Keşke deseydin demek de çözüm değil aileden çok eşinde sıkıntı sanki sınır çizemiyor gibi ama çoğu erkek evlenince öğreniyor bunu sanki. İyi niyet varsa öğrenecektir umarım çok yıpranmadan olur

Neden? Ne vazgecilmez ozelligi var esinizin o sizi kiriyor da siz hala pesinde kosuyorsunuz?

Tahin Helva Tahin Helva hatirlatmis, evlenmemis olmayi bir sorun olarak gorup sonrasinda karsisina cikan erkege can simidi olarak sarilan kadinlar nedense gozune perde inmis gibi oluyor evlilik surecinde. Sitede majho muydu oyle bir uye vardi hic unutmam evlenememekten o kadar sikayetciydi ki ilk karsisina cikanla evlendi, sonrasi cok kotu bir evlilik, koca yuzunden cocugunu bile erken dogurmustu da adamin umrunda bile degildi. Cok istemek degil, hayirlisini istemek lazim gercekten
Her zaman hayırlısını istedim. 1 yıl sevgili 1yıl nişanlı kaldım böyle şeyler yaşayacağımı tahmin etmedim tamamen iyi niyetli oldum

İşte paramızı özgürce harcayamamak da sıkıntı gele bide alışkınsak. Keşke deseydin demek de çözüm değil aileden çok eşinde sıkıntı sanki sınır çizemiyor gibi ama çoğu erkek evlenince öğreniyor bunu sanki. İyi niyet varsa öğrenecektir umarım çok yıpranmadan olur
Ya benim eşim biraz saf iyi niyetli ailesi ona duygu sömürüsü yapıyor Baskı yapıyor bence. Bide eşim bana senin onlarla aranın kötü olmasını istemiyorum diyor arabayı ver baba benim arabam zatern dersem küser sen yaptırıyosun diye düşünür diyor yani onun değişmesi lazım zamanla

X