Fikirlere ihtiyacim var

Eşiniz sizinle evlenirken yurt dışında, anne ve babasından uzakta yaşayacağını biliyordu. Yani siz onu kandirmadiniz değil mi?
Olabilir artık onlarla yaşamak istiyor olabilir ama bu böyle mi yapılır? Koskoca adam.Siz 2 günlük kiz arkadaşı mısınız? 8 senelik eşisiniz . Hiç umursamadan dönmüş arkasını gitmiş. Sizin bu durumu kabul etmeme ihtimalinizi de göze almış belli ki. Yani sizden de vazgeçmiş. Oyle değil mi? Bu durumu ya kabul edersiniz ya etmezsiniz. Iki olasılık var. Eşiniz ikisini de göze almış.

Bence eşinizle konuşunca tamam ben Türkiye’ye yerleştim diyelim , nerde kalacağız ? Evi en baştan nasıl dizeceğiz ? Ne yeyip ne içeceğiz ? İstanbulda ortalama bir daire 1 milyon TL . Onda da gürültüsü bitmez , komşu derdi bitmez , trafiği bitmez . Her ay ortalama 10k geliriniz olmalı ki çok şükür diyebilesiniz .

Şu dönemde binlerce genç yurt dışında yaşamak için yol arıyor . Yani iş yok . Eğer kalifiye eleman değilseniz veya tanıdıklarınız yoksa işsiz kalırsınız .

Eşiniz sizinle evlenirken yurtdışını kabul etmiş , şimdi mi anası babası olduğu aklına gelmiş ? Hadi diyelim kafası dank etti , hataydı . Aynı hatayı sizin yapmanızı nasıl bekliyor?

Eşinize onu anladığınızı söyleyin , para biriktirelim biraz daha sabredip deyin . İstanbuldan evimizi alalım , iş buluncaya kadar bizi idare edecek paramız da olsun bakarız deyin . Sonuçta öcü değilsiniz veya adamı ev hapsine almayacaksınız .
Ben sizi anlıyorum, konuşmaya bile gerek duymadan , çocuk gibi iş yapmış . Bazı çocuklar vardır misafirlikte ağlar dönerken ben burda kalacağım der ya aynen öyle olmuş .
Koca dediğin çok var ama huzur içinde mutlu bir hayat yaşamak istiyorum diyorsanız kendiniz en çok istediğiniz şeyi yapın .
Allah bilir ama yaşlı anne babanız var . Siz buradayken ölseler ne hissedeceksiniz ? Kocanızı hala sevebilecek misiniz?
Bazı erkekler için babaannemin bir lafı vardı ; piresi kanlanmış derdi . Yani cebi az para görünce saçma sapan hareketler yapar derdi . Eşinizin durumu da o .
Nice üniversite mezunu genç işsiz güçsüz, umutsuz maalesef. Keşke güzel ülkeme yakışan güzellikte bir gelecek olsa ama yok .
Oturun oturduğunuz yerde 😂

Israrla gelmenizi mi istiyor yoksa gelsen iyi olur tavrında mı?

Evi herseyi halledicem diyor, ben cok luks bi yasam pesinde olan birisi degilim ama elbette burdaki durumumdan cooook daha asagi bi seviyede yasamak istemem. Hayat paradan ibaret degil ama bu bazi seylerin para ile olmasi yani bu bir gercek, suyun elektrigin yedigin ictigin hepsi para ve bu kuralida ben koymadim. Yani peki tamamda nasil yapicaz diyorum oda halledicez gel ordada sifirdan basladik hicbirseyimiz yoktu diyor ve ben aslinda bunada inanmiyorum. Yani bekledigi birsey var onuda burda ben asagi yukari biliyorum ama burda aciklamam fazla ozel olacak kusura bakmayin.
Yani esim bos lafta etmez bi guvencesi olmasa, ben istanbulun kalabaliginda yasamam dedim burda cunku yani bildiginiz o kadar sakin biryerdeyimki onada tamam dedi istanbulun disindan aliriz ev dedi. Herseye tamam diyor ama belki bilmiyorumki belki benim guvenim kirildigi icinmi. Yani bu olaydan sonra belkide ne bileyim onu yapmaz bunu yapmaz dedigim adam ben boyle birsey yapacaginada ihtimal vermezdim sonucta... belki o yuzden karar veremiyorum..

Eşinizin yaptığı kabul edilemez böyle bi adama nasıl güvenilir? Ayrıca türkiye çok güzel demişsiniz öyle cebinizde euroyla tatile gelmeye benzemez yaşamak. Burada huzurluyum düzenim var rahat hersey diyorsunuz o standardı sağlamak için istanbulda 25k dan fazla geliriniz olmalı. Yine de sağlayamazsınız çünkü kültür farklı insan farklı sosyo ekonomik gelişmişlik seviyesi farklı hukuk farklı...

Ha bir de burada gelip insanlarla uğraşmak var aileyle eş dostla. Burada insanların hobileri, arka bahçeleri, seyahat planları yok malesef, onun yerine birbirimiZi yiyip o ne yaptı bu şunu dediyle uğraşıyoruz genelde. Aklınızdan zorunuz varsa gelin :)

illa ayrılmam diyorsanız kısa süreli gelip deneyebilirsiniz, bir müsibet bin nasihattan iyidir:d

Eşiniz sizinle evlenirken yurt dışında, anne ve babasından uzakta yaşayacağını biliyordu. Yani siz onu kandirmadiniz değil mi?
Olabilir artık onlarla yaşamak istiyor olabilir ama bu böyle mi yapılır? Koskoca adam.Siz 2 günlük kiz arkadaşı mısınız? 8 senelik eşisiniz . Hiç umursamadan dönmüş arkasını gitmiş. Sizin bu durumu kabul etmeme ihtimalinizi de göze almış belli ki. Yani sizden de vazgeçmiş. Oyle değil mi? Bu durumu ya kabul edersiniz ya etmezsiniz. Iki olasılık var. Eşiniz ikisini de göze almış.
Hayir tabiki, ben ilk basta ben istanbula gitmemde soz konusuydu fakat sonra en mantikli seyin bu olacagina ortak karar aldik. Aynen gitti. yani ortadan kaybolmadim, burdyaim, ayrilmakta istemiyorum ama benim kararim bu ve seninde gelmeni istiyorum ama seni zorlayamam diyor. Yani dedim bend oh bu ne rahatlik yahu dedim. Ama o benim gelicegime inaniyor o rahatlikta ordan geliyor. Acik acikta soyluyor sen bensiz yapamazsin seviosun beni diye. Bende dedim yani neden senin sayendemi nefes aliyorum neden yasayamiyim dedim. Sonra iste benim annemler 80 yasinda ben nasil birakayim onlari beni nasiul biseyin ortasina attin farkindamisin dedim. Oda diyorki iste simdi sende beni anladin o yuzden gelmek istemezsen ailen sozkonusu sana kizamam ama bende tam bu noktadayim iste diyor ozellikle simdi yok corona vesayre hersey kotuye gidiyor burda yaslkanip burda olmek istiyorum diyor. Yani burdayken istedigi zaman gidebilirdiki ailesini gormeye, ben buna asla engel olmadimki. Corona ise corona yani napalim ben bile onlem icin annemi babami gormeye gitmeden test olup gidiyorum. Fakat kendi annesi 2 3 hafta sonra birakti gitti zaten baska sehirde suan yani bu nasil bi mantik bende anlamadim gercekten.

Evi herseyi halledicem diyor, ben cok luks bi yasam pesinde olan birisi degilim ama elbette burdaki durumumdan cooook daha asagi bi seviyede yasamak istemem. Hayat paradan ibaret degil ama bu bazi seylerin para ile olmasi yani bu bir gercek, suyun elektrigin yedigin ictigin hepsi para ve bu kuralida ben koymadim. Yani peki tamamda nasil yapicaz diyorum oda halledicez gel ordada sifirdan basladik hicbirseyimiz yoktu diyor ve ben aslinda bunada inanmiyorum. Yani bekledigi birsey var onuda burda ben asagi yukari biliyorum ama burda aciklamam fazla ozel olacak kusura bakmayin.
Yani esim bos lafta etmez bi guvencesi olmasa, ben istanbulun kalabaliginda yasamam dedim burda cunku yani bildiginiz o kadar sakin biryerdeyimki onada tamam dedi istanbulun disindan aliriz ev dedi. Herseye tamam diyor ama belki bilmiyorumki belki benim guvenim kirildigi icinmi. Yani bu olaydan sonra belkide ne bileyim onu yapmaz bunu yapmaz dedigim adam ben boyle birsey yapacaginada ihtimal vermezdim sonucta... belki o yuzden karar veremiyorum..
Hallet göreyim deyin. Ama siz beş kuruş para vermeyin .
Valla sağlık ve zaman haricindeki her şey parayla . Romantik düşünmeye hiç gerek yok şu devirde . Alsın size Şileden bir villa , madem güvendiği var , siz bahçenizde uğraşırken o da çalışsın madem . Ha eşyaları vs sıfırdan kurmak belli bir yaştan sonra ne kadar zordur . Seneye taşınmamız lazım o bile gözümde büyüyor .
Ailesi elini avucunu yedirme diyordur burdan ve gaza gelmiştir seninki .

Ha bir de almanya’da işle ilgili sıkıntılar yaşamışsınız orada iş probleminiz olduysa burada tanıdık olmadığı sürece iş bulmakta çok çok zorlanırsınız. Bulduğunuz işten alacağınız maaş da tahmini 400-500 euroyu geçmeyecek. Ay allahım böyle yazınca kabus gibi geldi ama biz yaşıyoruz bu kabusu çok garip :KK70:

Hayir tabiki, ben ilk basta ben istanbula gitmemde soz konusuydu fakat sonra en mantikli seyin bu olacagina ortak karar aldik. Aynen gitti. yani ortadan kaybolmadim, burdyaim, ayrilmakta istemiyorum ama benim kararim bu ve seninde gelmeni istiyorum ama seni zorlayamam diyor. Yani dedim bend oh bu ne rahatlik yahu dedim. Ama o benim gelicegime inaniyor o rahatlikta ordan geliyor. Acik acikta soyluyor sen bensiz yapamazsin seviosun beni diye. Bende dedim yani neden senin sayendemi nefes aliyorum neden yasayamiyim dedim. Sonra iste benim annemler 80 yasinda ben nasil birakayim onlari beni nasiul biseyin ortasina attin farkindamisin dedim. Oda diyorki iste simdi sende beni anladin o yuzden gelmek istemezsen ailen sozkonusu sana kizamam ama bende tam bu noktadayim iste diyor ozellikle simdi yok corona vesayre hersey kotuye gidiyor burda yaslkanip burda olmek istiyorum diyor. Yani burdayken istedigi zaman gidebilirdiki ailesini gormeye, ben buna asla engel olmadimki. Corona ise corona yani napalim ben bile onlem icin annemi babami gormeye gitmeden test olup gidiyorum. Fakat kendi annesi 2 3 hafta sonra birakti gitti zaten baska sehirde suan yani bu nasil bi mantik bende anlamadim gercekten.
Size yaşattıkları kabul edilebilir şeyler değil. Karar sizin tabi ama bence gelmiyorum deyin bakalım ne yapacak.

Ben İngilizce öğretmeniyim , hala aşılanmadım . Bir kişinin isimsiz ihbarı bile beni içimden edebilir .
Yani kusura bakmayın ama yaşlanıp ölmeyi hayal edemiyorum yeri geliyor .
Havası , doğası çok güzel evet ancak bazen bunlar da yeterli olmuyor .

Bence fazla soze, uzun uzun yazmaya gerek yok.. o sizin arkadasiniz degil.. bir omur boyu birlikte olmaya soz verdiginiz esiniz..

Bir ulkeden digerine tatile gidiyorum diye cikip kimse hadi herseyi sat birak gel demez, diyemez..

Adam akilli konusmadan, enine boyuna dusunmeden, tek basina bir karar alip sizin de bu karara uymanizi beklemesi kadar bencil bir durum olamaz..

bu sitedeki hangi arkadasimizin esi tatil diye baska bir sehre gitse, ve oradan telefon edip hersey birak gel dese, tamam sevgilim yarin sabah ordayim der?

umarim her sey istedigin gibi olur..

İlk mesajınızdaki ailem de ailem vurgusu biraz sıkıcı yapıyor konuyu.
Eğer ülke Türkiye değil de, başka bir Avrupa ülkesi olsaydı yine de gitmez miydin?
Ne kadar ailen etkili kararında merak ediyorum o yüzden soruyorum

İlk mesajınızdaki ailem de ailem vurgusu biraz sıkıcı yapıyor konuyu.
Eğer ülke Türkiye değil de, başka bir Avrupa ülkesi olsaydı yine de gitmez miydin?
Ne kadar ailen etkili kararında merak ediyorum o yüzden soruyorum
Evet ailem de ailem cunku sanirim gitmezsem ailem icin gitmem. Onlar kal dedigi icinde degil. Onlarada dedim, beni burda tutan veya baglayan birsey aslinda yok dedim. Birtek siz burdasiniz dedim.
Annemde dediki kizim bize niye bakiyorsun bizim surda 5 gunluk omrumuz kaldi, bizde annemizi babamizi biraktik buralara geldik. Siz mutlu olursaniz bizde mutlu oluruz ama neden bu sekilde dediler.
Esimede dedim belki ilk evlendigimzde sormus olsaydin bana saniye dusunmezdim dedim. Olmuslar simdi 80 yine bana ihtiyaclari yok masallah herseylerini kendileri yapiyorlar mutlu olmami istiyorlar onlarin tek korktugu vede kizdiklari sey esimin bu sekilde gitmis olmasi. Benim kizdigim seyde bu. Beni herseyin ortasinda birakip benim kararim bu sat at gel demesi.

Annem babam karsi cikmiyorlar, evlenirken tanimiyorlardi bile esimi. Aniden ben pat diye evleniyorum dedim o zaman bile biz sen ne karar verirsen arkandayiz dediler. Apar topar geldiler Turkiyeye orda evlendik. Yani gercekten ters birsey gorseler elbette soylerler ama bana oyle o anlamda karismazlar.

Suan korkuyorlar guvenebilecekmisin durustlugune inaniyormusun iyi dusun kizim dediler.
Onun disinda baska Avrupa ulkesi olsa gercekten bilmiyorum, ben kucukken hep Turkiyede yasamak istedim. Ama bildigim Turkiye tatillerden, guzel hava, guzel ortamlardan ibaretti. Cocuk yasta bile tekrar buraya gelince burda tekrar nefes alirdim rahatlardim oh be derdim. Cunku ben burayi biliyorum burda buyudum. Ben baska biryer bilmiyorum.

Onceki yazilarimda ve annemlerede dedigim gibi yani esim boyle birsey yapmamis olsa Turkiyeye tasinmayi birak ben omur billah bu evden bile cikarmiydim emin degilim gercekten. Yani onuda anlamaya calisiyorum, ben degisimi sevmiyorum. Duzenimin bozulmasini, ongoremicegim seyleri yasamak beni cok yoruyor ve zorluyor.
Turkiye daha sosyal bir ortam onun daha buyuk farkli sanslari var orada ama gittiginden bu yanada sikayet ediyor yok sicak yok kalablik yok soyle boyle... e dedim kendin sectin..Beni biraktin kendin sectin gelmicem diosun birde sikayetmi ediyorsun..

Yapicaklarini gelip gidip yine yapabilirdi ayni seyleri, ben karismazdim destek olurdum hepte destek oldum. Bu sekilde tasinmak iste bu sekilde olmasi gerekmiyordu. Yani ne kavgaliydik ne baska birsey. Burdan ugurlarken bile o kadar hostuki ben ozlicem diye icim burkuldu esim cok heycanli ve mutluydu bende ayni anda ailesini gorucek diye sevindim heycanlandim. Sonra iste ailesine kavustu arasiyoruz hepbirlikte sakalasiyoruz guluyoruz konusuyoruz yani gayet normal hersey. Ben daha kapat diyorum hadi ailenle zaman gecir siz muhabbet edin rahat rahat vesayre diye. Sonra hicten birden hayatim alt ust oldu. Ailesininde haberi yoktu ben ilk ogrendigimde sordugumda onlarda 2 gun once ogrendik saka yapiyor sandik dediler. Onlarinda kendilerine gore planlari vardi zaten daha esim oraya gitmeden.

Esim dedigi gibi kaybolmadi yani ayrilmak istesem onuda yapardim diyor beni bulamazdin diyor! Bunu soylemesi bile neyse yani evet kaybolabilirdi deyip kabullenmemmi gerekiyor? Ayrilalimda demiyor, elinden gelenide yapiyor gelmemide istiyor fakat kendi gelmiyor, neden beraber halledemiyoruz madem? Ailemde ayni seyi soyluyor gelsin o zaman beraber halledin oyle gidin diyor. Ama yok...
Acaba korkuyormu dicem ama benim ailem oyle bi ailede degil oda biliyor yani ailemden korkuyor desem... Olsa olsa utaniyordur belki ama bu cocukmu yani kac yasinda adam. Bekledigi birsey var onu biliyorum ama onu bile 100% acik acik soylemiyor ama sirf bana degil kimseye.. Soylerse isinin bozulacagindan korkar hep. Cok inannir oyle seylere. Yani pislik pesinde degil onu biliyorum ama gelmezsen ben seni zorlayamamda diyor anlarim diyor. Cokmu anlayisli benim esim yoksa umrundami degil,..bunada karar veremiyorum acikcasi,. Gelecegimden cooook emin ama ben bilmiyorum.

Bu arada hepinize teker teker tesekkur ederim. Kimseyede kizmadim bozulmadim veya yanlis anlamadim ben zaten fikirlerinizi almak icin yazdim. Kendi bakis acimdan uzaklasabilmek icin baska bakis acilarina ihtiyacim vardi cok tesekkur ederim. Suan icin evi toparlamaya calisiyorum, hersey heryerde ve ben duzensizlige gercekten gelemiyorum. Aklimi yitirmemeye kendimi deli etmemeye ve yine gunumu iyi kotu duzenli bi sekilde gecirmeye calisiyorum. Gorucez yani bilmiyorum esim cok emin gidecegimden, gitmememede ihtimal vermis dusunmus ama gidecegimden cok daha emin..
Bende korkuyorum, ayrilmaktanda kalmaktanda gitmektende.. Hergun dua ediyorum Allahim bana yol gostersin diye.

Evet ailem de ailem cunku sanirim gitmezsem ailem icin gitmem. Onlar kal dedigi icinde degil. Onlarada dedim, beni burda tutan veya baglayan birsey aslinda yok dedim. Birtek siz burdasiniz dedim.
Annemde dediki kizim bize niye bakiyorsun bizim surda 5 gunluk omrumuz kaldi, bizde annemizi babamizi biraktik buralara geldik. Siz mutlu olursaniz bizde mutlu oluruz ama neden bu sekilde dediler.
Esimede dedim belki ilk evlendigimzde sormus olsaydin bana saniye dusunmezdim dedim. Olmuslar simdi 80 yine bana ihtiyaclari yok masallah herseylerini kendileri yapiyorlar mutlu olmami istiyorlar onlarin tek korktugu vede kizdiklari sey esimin bu sekilde gitmis olmasi. Benim kizdigim seyde bu. Beni herseyin ortasinda birakip benim kararim bu sat at gel demesi.

Annem babam karsi cikmiyorlar, evlenirken tanimiyorlardi bile esimi. Aniden ben pat diye evleniyorum dedim o zaman bile biz sen ne karar verirsen arkandayiz dediler. Apar topar geldiler Turkiyeye orda evlendik. Yani gercekten ters birsey gorseler elbette soylerler ama bana oyle o anlamda karismazlar.

Suan korkuyorlar guvenebilecekmisin durustlugune inaniyormusun iyi dusun kizim dediler.
Onun disinda baska Avrupa ulkesi olsa gercekten bilmiyorum, ben kucukken hep Turkiyede yasamak istedim. Ama bildigim Turkiye tatillerden, guzel hava, guzel ortamlardan ibaretti. Cocuk yasta bile tekrar buraya gelince burda tekrar nefes alirdim rahatlardim oh be derdim. Cunku ben burayi biliyorum burda buyudum. Ben baska biryer bilmiyorum.

Onceki yazilarimda ve annemlerede dedigim gibi yani esim boyle birsey yapmamis olsa Turkiyeye tasinmayi birak ben omur billah bu evden bile cikarmiydim emin degilim gercekten. Yani onuda anlamaya calisiyorum, ben degisimi sevmiyorum. Duzenimin bozulmasini, ongoremicegim seyleri yasamak beni cok yoruyor ve zorluyor.
Turkiye daha sosyal bir ortam onun daha buyuk farkli sanslari var orada ama gittiginden bu yanada sikayet ediyor yok sicak yok kalablik yok soyle boyle... e dedim kendin sectin..Beni biraktin kendin sectin gelmicem diosun birde sikayetmi ediyorsun..

Yapicaklarini gelip gidip yine yapabilirdi ayni seyleri, ben karismazdim destek olurdum hepte destek oldum. Bu sekilde tasinmak iste bu sekilde olmasi gerekmiyordu. Yani ne kavgaliydik ne baska birsey. Burdan ugurlarken bile o kadar hostuki ben ozlicem diye icim burkuldu esim cok heycanli ve mutluydu bende ayni anda ailesini gorucek diye sevindim heycanlandim. Sonra iste ailesine kavustu arasiyoruz hepbirlikte sakalasiyoruz guluyoruz konusuyoruz yani gayet normal hersey. Ben daha kapat diyorum hadi ailenle zaman gecir siz muhabbet edin rahat rahat vesayre diye. Sonra hicten birden hayatim alt ust oldu. Ailesininde haberi yoktu ben ilk ogrendigimde sordugumda onlarda 2 gun once ogrendik saka yapiyor sandik dediler. Onlarinda kendilerine gore planlari vardi zaten daha esim oraya gitmeden.

Esim dedigi gibi kaybolmadi yani ayrilmak istesem onuda yapardim diyor beni bulamazdin diyor! Bunu soylemesi bile neyse yani evet kaybolabilirdi deyip kabullenmemmi gerekiyor? Ayrilalimda demiyor, elinden gelenide yapiyor gelmemide istiyor fakat kendi gelmiyor, neden beraber halledemiyoruz madem? Ailemde ayni seyi soyluyor gelsin o zaman beraber halledin oyle gidin diyor. Ama yok...
Acaba korkuyormu dicem ama benim ailem oyle bi ailede degil oda biliyor yani ailemden korkuyor desem... Olsa olsa utaniyordur belki ama bu cocukmu yani kac yasinda adam. Bekledigi birsey var onu biliyorum ama onu bile 100% acik acik soylemiyor ama sirf bana degil kimseye.. Soylerse isinin bozulacagindan korkar hep. Cok inannir oyle seylere. Yani pislik pesinde degil onu biliyorum ama gelmezsen ben seni zorlayamamda diyor anlarim diyor. Cokmu anlayisli benim esim yoksa umrundami degil,..bunada karar veremiyorum acikcasi,. Gelecegimden cooook emin ama ben bilmiyorum.

Bu arada hepinize teker teker tesekkur ederim. Kimseyede kizmadim bozulmadim veya yanlis anlamadim ben zaten fikirlerinizi almak icin yazdim. Kendi bakis acimdan uzaklasabilmek icin baska bakis acilarina ihtiyacim vardi cok tesekkur ederim. Suan icin evi toparlamaya calisiyorum, hersey heryerde ve ben duzensizlige gercekten gelemiyorum. Aklimi yitirmemeye kendimi deli etmemeye ve yine gunumu iyi kotu duzenli bi sekilde gecirmeye calisiyorum. Gorucez yani bilmiyorum esim cok emin gidecegimden, gitmememede ihtimal vermis dusunmus ama gidecegimden cok daha emin..
Bende korkuyorum, ayrilmaktanda kalmaktanda gitmektende.. Hergun dua ediyorum Allahim bana yol gostersin diye.
Yani sen aynı standartta başka ülke için de olumsuzsun.
Anladım.
Ama ya bir gün yalnız kalırsan?

Cocuk yok. Istermiyim ondanda emin degilim istesem bu yasimda daha cocuk sahibi olabilirmiyim ondanda emin degilim. Esim burda olsa denermiydim, Turkiyeye gitsem orda istesem Turkiyede cocuk buyutmek istermiyim hic bilmiyorum.
Evet yaptigi normal birsey degil. Ailemde bende buna kizdik ve hala daha sinirim gecmiste degil. Yoksa biz beraber karar almis olsak zaten kimse karsi cikmazdiki.

Suan bile karsi cikan yok, kizim iyi dusun diyor annem babam. Sen siz mutlu olursaniz bizde mutlu oluruz diyorlar ama cok uzgunler biliyorum. Yani yaptigi bu sacmalik disinda ben kendi kendime acaba aileme fazlami tutunmak istiyorum, burdaki rahatliga yani burda dogdum buyudum cokmu tutunuyorum tutunmaya calisiyorum diye dusunuyorum. Yani ailesini birakip baska sehir baska ulkeye giden insan sonucta cok. Hele burda benim yasadigim ulkede bu cok normal ama ben dgru secimi yapmis olurmuyum diye dusunuyorum.

Defalarca soyledi evet ama ciddi konusulmadi, soyledigi gelionmuuu diye dalga gecerek sakalasmak. Bunu naisl ciddiye alabilirimki? Ben isi biraktiginda kac defa sordum ne yapiyorsun ne yapmak istiyorsun diye gel konusalim dedim yok iste mail yaziyorum sunu yapiyorum dedi gecistirdi. Ciddi bir konusma asla olmadi. Sonra sordugumdada diyorki sorsam kavga cikicakti diyor bende dedim ciksin yani kavga ciksin en azindan boyle olmazdi boyle dahami iyi oldu dedim.
Ayrica esimin sadece annesi var oglu oraya vardigi ilk gun ilk saatlerde beni arayip ne zaman donecek diye sordu simdi ona sorsam olmaz dedi. Yalniz olmayi seviyor annesi. Benim esime degil ama diger ogluna misal cok daha duskundur ha bu sevmiyor anlamina gelmiyor tabiki seviyor ama favorisi kesinlikle esim degil ve bunun herkes farkinda esim disinda. Sonra 2-3 hafta sonrada yazligina gecti suan yaninda bile degil tamamen ayri sehirdeler. Evet onunkide ana ama bana ailem ailem diyen esimin anneside 2 3 haftayetti ve gitti iste. Haklida onunda kendine gore duzeni plani programi var. Kimseye sormadan etmeden esim boyle bi karar aldi ve geri donmuyor, donmekte istemiyor burda isleri halletmek icin bile, ben burdan yardim edicem yapabildigimi yapicam diyor ve benim herseyi herkesi birakip oraya gitmemi istiyor.
Bozma düzenini. Dünyada tek erkek o değil. Bu ne yaa. Sen çek git arkadan kadın gelecek bile olsa arkayı toparlasin gelsin...madem çok seviyordu Türkiye'yi ve ailesini neden Türkiye'de yaşayan ve ailesine yakın birisiyle evlenmedi. Ne sanıyor bu erkekler kendilerini acaba. Bide oldu bittiye getirmeye çalışıyor.

Ailem, ailem, ailem, ailem, ailem...

Bence sizin gibi insanlar evlenmemeli. Ana kuzusu değilim diyorsunuz ama ağır bir ana kuzususunuz. Ailenizden uzak kalmamak için eşinizden boşanmayı tercih ediyorsunuz.
Öncelikle evlenince birincil aileniz eşiniz olur. Kök ailenizi birinci planda tutmanız çok yanlış. Sizin yaptıklarınızı bir erkek yapmış olsa burda herkes topa tutardı eminim.
Evliliğin ne olduğuna dair bir fikriniz yok, oyun sanıyorsunuz. Eşiniz daha önce işten ayrılırken söylediği gibi dönmek istediğini de size defalarca söylemiş. Siz ciddiye almamışsınız, konuşmamışsınız. Adam size oyun falan oynamamış yani. Açıkça söylemiş ama sizin canınız bunları "şaka" olarak algılamak istemiş. Sizin boşanmanız özellikle eşiniz için çok hayırlı olacaktır. Sizin erkek versiyonlarınız burada çok şikayet ediliyor. Allah evlilik için herkesin karşısına göbek bağı kesilmiş insanlar çıkarsın.

utanan yada korkan adam bunu yapmaz.
Acaba eşiniz bir şeyden mi kaçtı?
yani gerçekten nedir bu sen toplan gel demek.
çıkar gelir yanınıza oturur konuşursunuz,gidecekseniz de toplanıp birlikte gidersiniz.
Ama bu şekilde gerçekten çok saygısızca ve tuhaf.

Yani sen aynı standartta başka ülke için de olumsuzsun.
Anladım.
Ama ya bir gün yalnız kalırsan?
Evet sanirim oyle. Yalniz kalmakta istemiyorum, esimide seviyorum. Burda kalsam tamam annem babam kardeslerim burda ama herkesin kendi duzeni var sonucta. Eve geldigimde ben yanliz olucam. Bu saatten sonra gidip ailemlede yasayamam. Bu saatten sonra ben hayatima yeni birinide sokamam, sokmakta istemem buyuk konusmamak lazim ama istemem yani. Benim esim benim ilkim her konuda. Onun icin yaptigim seyleri baska hickimse icin goze almadimda yapmadimda. Belkide buna guveniyor, sevdigimi biliyor. Ama bu boyle nereye kadar yani onuda dusunuyorum. 8 sene 10 sene 5 sene sonra yine ayni seyi yapmicagi ne malum.
Annemlerde her ne kadar yaslari ilerlemis olsada bu kendi hayatlari yok anlamina gelmiyor veya her ne kadar annem babam olsada 7/24 ayni evin icindede zor. Suan benim kendi bir duzenim var(di) onlarinda kendilerine gore duzenleri var.
Sagliklari geriliyor yas ilerledikce ama masallah herseyi kendileri yapiyor. Yani ben burda kalirsam onlarla yasamicam, sadece yakinlarinda olucam gelip gidicem gorucem. Ama 5 10 sene sonra nasil oalcak misal yada ne bileyim Allah korusun Allah gecinden versin birine birsey olursa nasil olacak. Kurban olduklarimin seslerinide cikarmazlarki birsey olsa ne birsey isterler ne bisey soylerler.

Yani ben istedigimde buraya gelebilirim gitsem, kardeslerimde burda yani annemler tamamen yanliz kalmicak ama bizim iliskimiz sanirim daha farkli. Yada ben daha bagliyim sanirim cok daha duygusalim ve cokta duygusal bakiyorum sanirim herseye. Bunun dogrusu yanlisi varmi onuda bilmiyorum. Surekli boyle dusundugumdede bana hayatta o kadar bos ve anlamsiz geliyor...

Ailem, ailem, ailem, ailem, ailem...

Bence sizin gibi insanlar evlenmemeli. Ana kuzusu değilim diyorsunuz ama ağır bir ana kuzususunuz. Ailenizden uzak kalmamak için eşinizden boşanmayı tercih ediyorsunuz.
Öncelikle evlenince birincil aileniz eşiniz olur. Kök ailenizi birinci planda tutmanız çok yanlış. Sizin yaptıklarınızı bir erkek yapmış olsa burda herkes topa tutardı eminim.
Evliliğin ne olduğuna dair bir fikriniz yok, oyun sanıyorsunuz. Eşiniz daha önce işten ayrılırken söylediği gibi dönmek istediğini de size defalarca söylemiş. Siz ciddiye almamışsınız, konuşmamışsınız. Adam size oyun falan oynamamış yani. Açıkça söylemiş ama sizin canınız bunları "şaka" olarak algılamak istemiş. Sizin boşanmanız özellikle eşiniz için çok hayırlı olacaktır. Sizin erkek versiyonlarınız burada çok şikayet ediliyor. Allah evlilik için herkesin karşısına göbek bağı kesilmiş insanlar çıkarsın.

Ben burada fikrinizi sorarken hakarete varacak seylerde soylebilirsiniz demek istememistim. Biraz yavas. Ben ailemden uzak kalmamak icin esimden bosanmayi tercih etmiyorum, benim esim beni sozde ailesine yakin olmak icin orda kalmak istiyor ve o benden ayrilmayi goze aliyor. Ayrica tatil dogum gunu icin gittigini soyleyerek gidiyor. Ben gidebilmesi icin ailesini gorebilmesi icinde elimden gelen herseyi yaptim haftalarcada kosturdum hersey almak icin. Ama annesi 2 3 hafta beraber kaldiktan sonra kendi evini birakip diger evine gecti baska bir sehire yani sonuc olarak ailesinden yine uzak. En fazla o kadar dayandi, e noldu peki ailesi o bu yakinlik vesayre?
Giden ben degilim, esim. Ben burda aileme gittigimdede yalniz gidiyorum onu suruklemiyorum yanimda, sabah aksam annemlerde gecirmiyorum. Evdede sabah aksam arayip konusmuyorum, esim hergun her firsatta ariyor. Bende normal karsiliyorum cunku uzaktalar. Bende istesem hergun giderim? Ama ben esimle zaman gecirmeyi seciyorum. Annem babam esim rahatsiz olmasin calisiyoruz vesayre diye evimize bile dogru duzgun gelmiyorlar. Ayda yilda belki. Birsey yapmadan once annemlere sormuyorum ha hos onlar zaten karismaz. Anneme babama deger veriyorum seviyorum sayiyorum bu beni ana kuzusu yapiyorsa, eyvallah ama kacip anasinin evine siginan ben degilim. Zamaninda bile artik evlenicez ve annemle babamla tanismaya bile annesini surukledi tek gelemedi.
Ben onun butun ailesi karsisina bile tek basima ciktim en bastan. Bunu esimi kotulemek icinde soylemiyorum ben onu sevdim bunlari yasayarak evlendim, benimde dandik yonlerim vardir ama siz ne bana ne esim hakkinda bu sekilde konusamazsiniz. Sizin yaptiginiz fikrinizi vermek degil bu saygisizliktir benim gozumde.

Ayrica cocukta degiliz, yetiskin insanlar sizcede hele ki evlilik soz konusuysa bir karar alirken veya hisleri ne ise ne istiyorsa bu ayrilik dahiii olsa her iki esinde fikri onemli degilmi? Bu konusulmadan sadece bir tarafin karar vermesiylemi oluyor sizin dunyanizda? Siz cocuklariniza bunu ogretiyorsaniz eyvah! gercekten!
Bu ev iki kisilik kurulmadimi bu yuva, neden o gidiyor kafasina gorede ben burda tek basima kalip herseyle ugrasmak zorunda birakiliyorum? Madem benim birincil ailem esim o zaman ben suan neden burda tek basima ugrasiyorum herseyle? Neden ben peki tamamm gel o zaman beraber satilacaklari satalim atilcaklari atalim bi an once halledelim o zaman ve beraber gidelim dedigimde ben gelmicem diyor? Ailem burdaymis halledermisiz. Peki benim annem babam 80 yasinda sen boyle bi karar aldin diye bunlarla ugrasmak zorundalarmi? Bennn o kendi kafasina boyle karar aldi gitti diye bunlarla ugrasmak zorundamiyim? Farkindaysaniz ben daha hala evliligimi kurtarmak icin ugrasiyorum burda kendi bakis acim disindada fikirler almaya calisiyorum. Isindende bana danismadan ayrildi cok daha sonra haberim oldu, bende o ayrildigi icin zorunlu ayrilmak zorunda kaldim. Benimle oturup ciddi konussa neden ciddiye almiyim? Afedersiniz t*sak gecer gibi her kapiyi acip ayak ustu gelinmi gelinmii gelinmi gelinmi demekle olacak ismi bunlar? Cocuk oyuncagimi bu? Bumu sizin ciddiyet anlayisiniz? Tatile annemi gormeye gidiyorum deyip gidip donmesine bikac gun kala ben gelmiyorum diyor oncesinde hicbirse yok herseyyy normalken bu oyun oynamamakmi oluyor? Umarim siz nede eger varsa cocuklariniz hicbir zaman boyle bi karar almak zorunda kalmazsiniz acikcasi dusmanimin basina bile dilemem.

X