Fikirlerinize ihtiyacım var

Arkadaşlar cumhuriyet altını her dönemde çok pahalı olmuştur.Yani sanki eskiden çok ucuzmuş da şimdi çok pahalanı o yüzden konu sahibine ayNısını takma diyenler neyin kafasını yaşıyor!!! Bir şekilde o altının aynısını takmak zorundasınız.Onu eşiniz arkadaşından CUMHURİYET ALTINI istemeden önce düşünecekti!

üşenmedim baktım 2010 da cymhuriyet altını 350 tl imiş asgari ücrete bakmadım ama sanırım 4/5 altın alnırmış
şu anda bir cumhuriyet asgari ücretten fazla.
önemli olan alım gücünün düşmüş olması.
eskiyle şimdiyi kıyaslamak çok mantıksız o yüzden🤷‍♀️

üşenmedim baktım 2010 da cymhuriyet altını 350 tl imiş asgari ücrete bakmadım ama sanırım 4/5 altın alnırmış
Ben de üşenmedim baktım, 2010’da asgari ücret 600 liraymış. Yine de o dönemde almak daha kolaymış tabii. Bir maaştan az sonuçta. 🥺

benim eşimin tarafıda böyle tek tek not alıyorlar şaka gibi sarfettikleri emek takdire şayan.
hatta düğünde takı esnasında kim ne takmış diye mikrafonla söyletmek istediler karşı çıktım söylettirmedim ama o zaman bilmiyordum tabi böyle hayat meyat meselesi olduğunu😅
geçen yaz kaynım evlendi beklentiyi görmeliydin sonrasındaki hayal kırıklığını da.
yorucu işler bunlar🤷‍♀️
Valla burda veya sosyal hayatta istendiği kadar zorunda densin hiçte kimse bence artık zorunda değil dediğiniz gibi alım gücü aynı kalmadi maalesef bu süreçte. O yüzden bu şekilde dusunenlerin hayal kırıklığı bundan sonra baki 😁 konu sahibinin zorunlu ihtiyaclarindan kısıp altın takması zorunda olduğunu söylüyor bazı uyeler. şuan o kadar şaşırıyorum ki 😱

Çeyrek taksalar onun yerine gram yapsan neyse ama cumhuriyet yerine çeyrek gitse hoş olmaz bence. En azından yarım yapın. Kalanını da sünnette yaparsınız. Keşke düğün kredisi bitmemişken hemen eve girmeseymişsiniz. 2 çocuk masrafıyla zor olacak. Evden yapılacak iş alternatiflerini düşündünüz mü? Biraz daha eliniz rahatlar en azından.

Konu sahibinin almaya pek niyeti yok zaten ,almayacakta.Burdaki soruya herkes kendi karakterine göre cevap veriyor.Ben kendi adıma bana cumhuriyet getiren birine çeyrek götürüp asla rahat edemem, bu benim tarzım.Baska şeylerden kısarım ki hazırda çekilecek bir kredi var ,5 bin lira fazla çekerim, sonrada derin bir nefes alır, huzurla yatarım. Hele aramın kötü olduğu bir kadını asla arkamdan konuşturmam, laf ettirmem.Esime de bir ayar veririm bir daha ne konuştuğuna dikkat etsin.
Kimisi de altin yükseldi, şöyle böyle der kendini haklı görür, kısacası herkes kendi yaptığını, yapacağını zaten kılıfına uydurur.Tarz meselesi

Bozdurmasaydın arkadaşım. Mama aldım, maaşı çık vb vb vb. Hep kendini haklı göstermeye çalışmışsın.
Hele ki aranız kötüymüş. Al cumhuriyetini kes seslerini.
Üstelik cumhuriyeti kendi ağzınla istemişsiniz. Eninde sonunda onların da çocukları olacağını düşünmeniz gerekirdi. Altın arttı ama hayat da pahalandı.

Yalnız arkadaşın çocugu 2.5 yaşında. Bi laf vardır Anadoluda. "Yut diye vermedim, tut diye verdim". Derler. Yani karşılıklı.

Kız deli misin
Bilmem ne zamanında ağzıyla benden tam altın isteyen arkadaşı bekleme listemin en başına yazarım
Ben alırken ucuz da bana geleceği zaman mı pahalı bu altın 😂😂😂
Kaldı ki tam altın be TAM ALTIN
Kayınvalidem bana yarım altın taktı doğumda
Ona göre düşün nasıl büyük bi şey istenmiş 😂😂

Kendi içimden gelerek aldığım altını unutur giderim gerçekten hiç umrumda bile olmaz
Ama arkadaş ayağına tam altın alsalar benden gelene kadar rüyalarımdan çıkmaz 😂😂😂
Bu da benim çirkef ruhum 😂😂😂

Sistem bizi buna zorluyor. 🥲 Diyorum ya ben öyle bir anlayış olduğunu bilmiyordum bile. Ailem de hiç takılmadı benim düğünde takılmayan altınlara. Eşimin memleketinde takıya “öndüç“ deniyor. Harfi harfine not ediyorlar, geri takmak için. Sen önemsemezsin ama karşı taraf bekliyor bunu. Taktıkları geri gelmedi diye arkasından kırk çeşit laf eden, dedikodu yapan insanlar gördüm. Üstüne yattı gözüyle bakıyorlar. Kimseye arkamdan laf ettiremem bunun için valla. Yatırım için arazi alacaktık, yine de bozdurmadım oğluma takılanları. İyi de etmişim. Geçen sene maaşımın 1/8’iyle bir çeyrek alıyordum, şu an 1/5’iyle. Boşu boşuna kendimi zora sokacakmışım. 🤪

benim eşimin tarafıda böyle tek tek not alıyorlar şaka gibi sarfettikleri emek takdire şayan.
hatta düğünde takı esnasında kim ne takmış diye mikrafonla söyletmek istediler karşı çıktım söylettirmedim ama o zaman bilmiyordum tabi böyle hayat meyat meselesi olduğunu😅
geçen yaz kaynım evlendi beklentiyi görmeliydin sonrasındaki hayal kırıklığını da.
yorucu işler bunlar🤷‍♀️
Kocalarımız hemşehri olabilir :KK70:

Geldi seneler once taktiği altinlari ayni şekilde bekleyenlerden biri. Bencede fetva verecek son kişi olabilirsin :) Altın 1800 Ken gelmiş 7000 e dayanmış şuanda kadın bütçem yok diyor okuma yazmanız yok mu? Sence keyfinden mi yapmiyor? Siz kimsinizde gelen altını bozdurup bozdurmayagimizi size sorucaz :))
Durumu olmayan insan 2. Çocuğu yapar mı? Okumadınız mı, 2.çocuk yapıyor konu sahibi demek ki durum gayet iyi. Niye şaibeli bir hediyenin altında kalıp ezilsin ki?

Durumu olmayan insan 2. Çocuğu yapar mı? Okumadınız mı, 2.çocuk yapıyor konu sahibi demek ki durum gayet iyi. Niye şaibeli bir hediyenin altında kalıp ezilsin ki?
Ev almış, bir sürü borc yapmış, cocuk yapmış, simdi ikinciyi yapmış. Aile bile artık bizden bir sey beklemeyin demiş, demekki devamlı çevreye bu şekilde bir durum var

Ay annemlerin bi lafı vardır “yükün altında eşek kalır” diye aklıma onu getirdiniz.. kv mim çeyrek taktığı yerler bize 20 lira getirdiğinde kadın çıldırmıştı bu bir kul hakkıdır diye.. değildir esasında da karşındaki insanın kişiliğini belli eder..

Benim ailemin ve eşimin ailesinde de kim ne altın takmışsa liste yapılır.Hatta çocuklarıma gelen takıları bile liste yaptım.Çünkü kimsenin KUL HAKKINA girmek istemeyiz,insanların taktığı altınları tabiki aynı şekilde yapmak zorundayız.Hiç kimse parayı sokaktan toplamıyo eskiden de günümüzde de Altın Altındır ve pahalıdır.Öyle hediye mantığıyla “takmasaydı napalım,nasıl götürürüm şu anda takamam çok pahalı!”diyemezsiniz.

Benim ailemin ve eşimin ailesinde de kim ne altın takmışsa liste yapılır.Hatta çocuklarıma gelen takıları bile liste yaptım.Çünkü kimsenin KUL HAKKINA girmek istemeyiz,insanların taktığı altınları tabiki aynı şekilde yapmak zorundayız.Hiç kimse parayı sokaktan toplamıyo eskiden de günümüzde de Altın Altındır ve pahalıdır.Öyle hediye mantığıyla “takmasaydı napalım,nasıl götürürüm şu anda takamam çok pahalı!”diyemezsiniz.
O listeyi inanın yapmayan yoktur, ama sorsan 'hediye etti geri dönsün diye takı mı takılır' gibi hayatın akışına ters cevaplar geliyor ya komik oluyor.

Şu anlaşılmıyor bence altın şu an pahalı ama o insanların size taktiği zamanda o devirin en pahalisiydi yani hiç bişey degismiyo ve bencede ben ne takarsan onu isterim

X