Fikrinize ihtiyacım var

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Merhabalar arkadaşlar. Size bu aralar hayatımı oldukça meşgul eden ve çözüm bulamadığım bir konuda akıl danışmak, sizden fikir almak istiyorum.
Arkadaşlar ben 30 yaşında işsiz bir öğretmenim. Nişanlımla akrabalarımız vasıtasıyla tanışarak ve severek bir beraberliğe başladık. Bir yıllık sevgililik dönemi ardından nişanlandık. Nişanlım ve ailesi tanıştığımız yıl, nişan ve evlilik işlemlerinin tamamlanmasını istedi. Fakat babam ısrarcı bir şekilde daha erken diyerek tüm süreci uzattı. Biz bir yıllık süreçte tüm eşyalarımızı aldık, borcunu ödedik. Bu yıl herşeyin ve özellikle ev kiralarının artması nedeniyle de evlenemiyoruz. Nişanlım tek maaşla evin geçinemeyeceğini, benim de iş bulmam gerektiğini söylüyor fakat bulamıyorum. Küçük bir şehirde yaşıyoruz ve iş imkanları çok kısıtlı. Birçok farklı iş koluna başvuru yapamama rağmen dönüş alamıyorum. Bu zamana dek lisansüstü eğitimim ile uğraştığım için kpssye hiç çalışmadım, branşım da ataması oldukça az olan bölümlerden biri. Yani hemen atanmam mümkün değil. Ailem ise artık en azından gelecek yaz evliliğin gerçekleşmesini bekliyor. Fakat nişanlım sürekli sen de iş bul, ben ne yapabilirim diyerek deyim yerindeyse işi sürüncemede bırakıyor. Ailesinden maddi bir desteği yok, herşeyi tek başına yapmaya çalışıyor. Ailem de ben de buna saygı duyuyoruz fakat gelecek sene ekonomi bundan daha iyi olmayacak. Sizce nişanlılık sonlanmalı mı, yoksa biraz daha zaman tanımalı mıyım? Sizlerden yorum bekliyorum. Çok teşekkür ederim şimdiden. Sevgiler..
Nisanlinizin ailesi size para vermek zorunda değil bu konuda yanlış düşünüyorsunuz nisanliniz da gücü yetmiyorsa kira ödemeye elbetteki çalışmalısınız bu yüzden ayrılmak size normal geliyorsa gerçekten sevmiyorsunuz demekki

Eşya alma olaylarına girdiğiniz göre nişanlınizın maaşını biliyorsunuzdur, kira ödeyip ev gecindirecek kadar kazanıyor mu? Kazanmiyorsa ne yapmasını bekliyorsunuz kendisinden? Bir sey demese evlensiniz bu sefer geçinemiyoruz diye dert yanacaksınız.
Sizin de düşünmeniz lazım nasıl geçineceğiz diye.
Nişanlınizın lafları itici gelmis olabilir ama kira ödeyip geçinmek artık gerçekten zor.

Ne mezunusunuz bilmiyorum ama özel ders verebilirsiniz.Adamin lafları itici ve bana incitici gelse de çalışmayan ev kızı olarak tanıtmamış, ünv mezunu işe girecek öğretmen adayı olarak kendinizi tanittiysaniz sıkıntı .İş bulmak zor,atanmak zor ama tek maaşla düğün,kira,geçim zor.......
Kesinlikle ben de kırıcı olduğunu düşünüyorum. Şöyle ki, tanıştığımız dönemde de ben işsizdim. Yani kurs vermek ve ücretli öğretmenlik yapmak dışında düzenli bir işim yoktu. Kendisi bunu başta problem etmemişti ama zamanla ekonomik sıkıntıların daha da derinleşmesi onu bunu söyletmeye mecbur bıraktı

Nisanlinizin ailesi size para vermek zorunda değil bu konuda yanlış düşünüyorsunuz nisanliniz da gücü yetmiyorsa kira ödemeye elbetteki çalışmalısınız bu yüzden ayrılmak size normal geliyorsa gerçekten sevmiyorsunuz demekki
Ben ailesinin para vermek zorunda olduğunu söylemedim. Alınan veya alınacak şeylerde ailesinin bir katkısı olmadığını ifade etmeye çalıştım.

Adam haklı demiş hanımlar. Evet ilk bakışta haklı gibi duruyor. Ama biraz kazırsam kesinlikle haksız.

Birincisi hiçbir koşulda eşitliği saglayamamiş bir toplum için "ikiniz de çalışmalısınız hayat müşterek" mantığı sadece kadına ek zahmet veriyor. Erkeğe yarıyor. Evin yükünün çoğunun halen daha kadına yüklendiği, çocukların anneye zimmetli olduğu bu coğrafyada çalışmak ya da çalışmamak kadının hür iradesine bırakılmalı.

Ayrica çalışmazsan seninle evlenmem nedir ya. Evlenmezsen evlenme. Benim maaşımla evlenecek adam aramıyorum ben.

Sevgili konu sahibi... çalışmak istiyorsanız tabiki çalışın ama nisanli olduğunuz şahısla evlenmeyi tekrar düşünün.

Eğer nisanliniz evdeki bütün sorumluluğu siz zorlamadan paylaşacaksa, çocukların bakımını size zimmetlemeyecekse (ki hiç sanmıyorum) , kendi anne babasını sizin anne babanızdan daha çok hizmeye layık bulmayacaksa (ki bu da çok Çok nadir görülen bi şey) o zaman çalışmaya mecbur olurdunuz ama bu coğrafyada bunların örneği yok denecek kadar istisnadır.

Yarin birgün çocuk olursa ve siz çalışamazsanız o zaman ne yapacakmış nişanlınıza sormanızı rica ediyorum.

Bi şey öneremiyorun öyle bıçak sırtı bir konu ki... ben olsam kırılırdım ama bunu normal bulanlar da bolca var göründüğü gibi

Şöyle sizin işsız olduğunuzu bilerek gelmedi mi?
Ben kadının çalışması taraftarıyım ama zorla degil.
Ya da tek başına gecim zor ama size gelirken sizin durumu biliyordu.
Birden iş bulmak atanmak öyle kolay değil.
Ben üniversite bitti üç yıl sonra atandım.
O süreçte dediğiniz gibi ücretli bile öyle hemen çıkmıyordu.
Ben uc yıl içinde eğer evlenmeyi dusunseydim bana gelen ona göre gelmeliydi.
Ben atanana kadar calismayacagim kafasindayim o dönem beni kimse çalışmaya zorlayamazdi.
Lisans mezunu olan herkes her işte çalışmak istemeyebilir.
Hemen iş bulamayabilir nisanliniz hadi çalış çalış demesi abes geldi.
O zaman atanmış biriyle evlenseymis kimsede peşinden kosmamis demek.
Bu arada kendiniz için çalışmalısınız herşeyden önce.

İki maaş bu devirde şart ama işe başlamazsan evlenemeyiz de bana garip geldi açıkçası. O zaman ev hanımları hiç evlenemeyecek.

Ev hanımlarıyla evleniyorlar. Hatta çalışan kadınla evli iken evin bütün masraflarını kadına kitlemeye çalışan adamlar boşanıp ev hanımlarıyla evlenince bir dediklerini iki etmediğini gördüm.

sizin böyle zor bir duruma girmeniz psikolojik acidan yipratir. her gün uyanip is bulmam lazim yoksa evlenemem- düsüncesi cok yorucu bence. önce nisanlinizin elinizden tutup is önemli degil bir sekilde yuvamizi kurar yolumuza bakariz demesi gerekli, ailelerin de bu durumda destek olmasi lazim

Adam haklı demiş hanımlar. Evet ilk bakışta haklı gibi duruyor. Ama biraz kazırsam kesinlikle haksız.

Birincisi hiçbir koşulda eşitliği saglayamamiş bir toplum için "ikiniz de çalışmalısınız hayat müşterek" mantığı sadece kadına ek zahmet veriyor. Erkeğe yarıyor. Evin yükünün çoğunun halen daha kadına yüklendiği, çocukların anneye zimmetli olduğu bu coğrafyada çalışmak ya da çalışmamak kadının hür iradesine bırakılmalı.

Ayrica çalışmazsan seninle evlenmem nedir ya. Evlenmezsen evlenme. Benim maaşımla evlenecek adam aramıyorum ben.

Sevgili konu sahibi... çalışmak istiyorsanız tabiki çalışın ama nisanli olduğunuz şahısla evlenmeyi tekrar düşünün.

Eğer nisanliniz evdeki bütün sorumluluğu siz zorlamadan paylaşacaksa, çocukların bakımını size zimmetlemeyecekse (ki hiç sanmıyorum) , kendi anne babasını sizin anne babanızdan daha çok hizmeye layık bulmayacaksa (ki bu da çok Çok nadir görülen bi şey) o zaman çalışmaya mecbur olurdunuz ama bu coğrafyada bunların örneği yok denecek kadar istisnadır.

Yarin birgün çocuk olursa ve siz çalışamazsanız o zaman ne yapacakmış nişanlınıza sormanızı rica ediyorum.

Bi şey öneremiyorun öyle bıçak sırtı bir konu ki... ben olsam kırılırdım ama bunu normal bulanlar da bolca var göründüğü gibi
Kesinlikle katılıyorum ne kadar güzel özetlemişsin.

Şöyle sizin işsız olduğunuzu bilerek gelmedi mi?
Ben kadının çalışması taraftarıyım ama zorla degil.
Ya da tek başına gecim zor ama size gelirken sizin durumu biliyordu.
Birden iş bulmak atanmak öyle kolay değil.
Ben üniversite bitti üç yıl sonra atandım.
O süreçte dediğiniz gibi ücretli bile öyle hemen çıkmıyordu.
Ben uc yıl içinde eğer evlenmeyi dusunseydim bana gelen ona göre gelmeliydi.
Ben atanana kadar calismayacagim kafasindayim o dönem beni kimse çalışmaya zorlayamazdi.
Lisans mezunu olan herkes her işte çalışmak istemeyebilir.
Hemen iş bulamayabilir nisanliniz hadi çalış çalış demesi abes geldi.
O zaman atanmış biriyle evlenseymis kimsede peşinden kosmamis demek.
Bu arada kendiniz için çalışmalısınız herşeyden önce.
Mazareti ise şu, ben geçen yıl yapacaktım siz istemediniz. Bu sene de herşey çok pahalandı. O halde bekleyeceksiniz yada sen iş bulacaksın demeye getiriyor

Bekar olsaydiniz harala gurele iş arayacak miydiniz?
Yoksa evli olduğunuz için mi strestesiniz?
Cevabi ona göre veriniz

sizin böyle zor bir duruma girmeniz psikolojik acidan yipratir. her gün uyanip is bulmam lazim yoksa evlenemem- düsüncesi cok yorucu bence. önce nisanlinizin elinizden tutup is önemli degil bir sekilde yuvamizi kurar yolumuza bakariz demesi gerekli, ailelerin de bu durumda destek olmasi lazim
Size o kadar katılıyorum ki.. Şu bir yıllık süreçte çok yorulmuş hissediyorum. Elimden geleni yapıyorum fakat henüz bir netice alamadım. Aileden de gelecek yaz oluyorsa olsun yoksa biz bu işi bitiririz uyarısı beni daha da geriyor.

QUOTE="hstteach, post: 75367031, member: 1097718"]
Mazareti ise şu, ben geçen yıl yapacaktım siz istemediniz. Bu sene de herşey çok pahalandı. O halde bekleyeceksiniz yada sen iş bulacaksın demeye getiriyor
[/QUOTE]
Kısasa kısas yapan adamlardan hoşlanmıyorum.

Hayır, bu şekilde iş aramazdım. Sadece evi kurabilmek, bir düzen oturtabilmek için harala gürele iş arayışındayım

O zaman bu şekilde evlenmeniz zor. Adam kırıcı ve çalışmanızı istiyor ama siz o kafada değilsiniz. Bu şekilde evlenirseniz bu adam sizi daha çok sıkıştırır

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X