Fikrinize ihtiyacım var

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Nişanlıniz ne kadar maaş alıyor? Yaşadığınız yerde kiralar ne kadar aşağı yukarı?
Kiralar bir yıl içinde anormal derecede arttı.
Siz ne düşünüyorsunuz geçim ile ilgili?
Nişanlıya gelene kadar sizinde düşünüp erteleme ya da başka bir karar vermeniz lazım, maaşı yüksek değilse.

Nişanlınız haksız.
Tek maaşla geçinmek zor evet ama bu şekilde baskı yapamaz. Öyleyse çalışan birini bulsaymış.
Size gelince çalışın. Nasıl bir eşe düşeceğinizi bilemezsiniz. Çünkü ben eşimi tanıdıkça “iyi ki çalışıyorum bu adam sineğin yağını hesaplıyor hiçbir lüksü yok” diye tespit yaptım. Canım ne isterse ona minnet etmeden eyvallah etmeden dil dökmeden alıyorum. Kendiniz için yapın bunu

Nişanlıniz ne kadar maaş alıyor? Yaşadığınız yerde kiralar ne kadar aşağı yukarı?
Kiralar bir yıl içinde anormal derecede arttı.
Siz ne düşünüyorsunuz geçim ile ilgili?
Nişanlıya gelene kadar sizinde düşünüp erteleme ya da başka bir karar vermeniz lazım, maaşı yüksek değilse.
Bir de şu var dediğiniz gibi.
Şuan şu şartlarda nisanlim evlenelim dese ben kabul etmezdim.
Eğer kiraya cikilacaksa ve nisanlimda ortalama maaş alıyorsa.
Anlattığı şartlarda geçinmek olanaksız gibi birşey.
Adam yüksek maaş almıyorsa.

Bir de şu var dediğiniz gibi.
Şuan şu şartlarda nisanlim evlenelim dese ben kabul etmezdim.
Eğer kiraya cikilacaksa ve nisanlimda ortalama maaş alıyorsa.
Anlattığı şartlarda geçinmek olanaksız gibi birşey.
Adam yüksek maaş almıyorsa.
Evet.
Bende evlenmedim.
Konu sahibi 30 yaşında,akli bir karış havada zamanlarında değil, kendi de nasıl geçineceğiz diye düşünmek zorunda.

Nişanlı kaba davranmış, daha düzgün bir üslup kullanabilir olabilir ama adam kira ödeyip ev gecindirecek kadar maaş almıyorsa ne yapsın? Bir yıl önceye bujun arasında ekoni açıdan ciddi farklar var.
Varsa konu sahibi bulsun bir çözüm.

Son düzenleme:
Hanımefendi ne alakası var. Evlilik olduğu zaman yaşayacakları ekonomik sıkıntı geçimsizlik konu sahibinin hayatını mahvederdi ülkemizde çoğu boşanmanın sebebi maddi sorunlar.

Peki hanım efendi alakası yoksa karşımıza böyle biri çıkarsa siz olumlu bakın

Ayrıca en büyük boşanma nedenini şiddet ve sadakatsizlik yer alıyor. ekonomik sebepler boşanma nedenlerinin en alt sıralarında.

İki maaş bu devirde şart ama işe başlamazsan evlenemeyiz de bana garip geldi açıkçası. O zaman ev hanımları hiç evlenemeyecek.
Biz ev hanımı olan son kuşağız, bundan sonra şehirde yaşayan kimsenin öyle bir lüksü yok. Köydekiler de zaten çiftçi, ev hanımı değiller.

Merhabalar arkadaşlar. Size bu aralar hayatımı oldukça meşgul eden ve çözüm bulamadığım bir konuda akıl danışmak, sizden fikir almak istiyorum.
Arkadaşlar ben 30 yaşında işsiz bir öğretmenim. Nişanlımla akrabalarımız vasıtasıyla tanışarak ve severek bir beraberliğe başladık. Bir yıllık sevgililik dönemi ardından nişanlandık. Nişanlım ve ailesi tanıştığımız yıl, nişan ve evlilik işlemlerinin tamamlanmasını istedi. Fakat babam ısrarcı bir şekilde daha erken diyerek tüm süreci uzattı. Biz bir yıllık süreçte tüm eşyalarımızı aldık, borcunu ödedik. Bu yıl herşeyin ve özellikle ev kiralarının artması nedeniyle de evlenemiyoruz. Nişanlım tek maaşla evin geçinemeyeceğini, benim de iş bulmam gerektiğini söylüyor fakat bulamıyorum. Küçük bir şehirde yaşıyoruz ve iş imkanları çok kısıtlı. Birçok farklı iş koluna başvuru yapamama rağmen dönüş alamıyorum. Bu zamana dek lisansüstü eğitimim ile uğraştığım için kpssye hiç çalışmadım, branşım da ataması oldukça az olan bölümlerden biri. Yani hemen atanmam mümkün değil. Ailem ise artık en azından gelecek yaz evliliğin gerçekleşmesini bekliyor. Fakat nişanlım sürekli sen de iş bul, ben ne yapabilirim diyerek deyim yerindeyse işi sürüncemede bırakıyor. Ailesinden maddi bir desteği yok, herşeyi tek başına yapmaya çalışıyor. Ailem de ben de buna saygı duyuyoruz fakat gelecek sene ekonomi bundan daha iyi olmayacak. Sizce nişanlılık sonlanmalı mı, yoksa biraz daha zaman tanımalı mıyım? Sizlerden yorum bekliyorum. Çok teşekkür ederim şimdiden. Sevgiler..
Nişanınızla evlenirseniz ve iş bulamazsanız sürekli sizi yük gibi görecek ve yüzünüze vuracak , ben olsam evlenmezdim bir süre çalışıp atanmaya bakardım, sizin durumunuzda olan atanmamış bir öğretmen tanıdığım bu yüzden boşandı, adam bankacıydı sürekli paramı yiyorsun evde oturuyorsun diyerek hem psikolojik hem de fiziksel şiddet uyguladı, atanmadığı için hep küçümsedi değer vermedi, kıza ev için para bile vermemiş hiç, en son boşanmışlar, bence acele etmeyin hiç...

Ne yani iş bulmasanız bu adam sizinle evlenmiyecek mi?

Gerçekten şimdi ki erkeklerine ne oluyor böyle.
Hepsi öyle eşimin arkadaşı da yana yakıla memur eş arıyor, devir çok değişti, eşimle ben beş kuruşsuz atanmadan evlenmiştik ikimiz de özeldeydik ama birgün kalbimi kırmadı Allah razı olsun, bu yeni dönem erkekleri bir tuhaf Tm esin çalışsın da niye psikolojik baskı yapıyorsun 🤷‍♀️

Peki hanım efendi alakası yoksa karşımıza böyle biri çıkarsa siz olumlu bakın

Ayrıca en büyük boşanma nedenini şiddet ve sadakatsizlik yer alıyor. ekonomik sebepler boşanma nedenlerinin en alt sıralarında.
Hanımefendi evde eşler arasında daha çok maddi sebeplerden tartışma çıkar. Geçim sıkıntısı yüzünden eşini terk eden binlerce kadın var. Bir de eş adayının gözüyle bakmak lazım. Bu ülke de tek maaşla ev geçindiremez hiç kimse helede kiracıysa.

sizin böyle zor bir duruma girmeniz psikolojik acidan yipratir. her gün uyanip is bulmam lazim yoksa evlenemem- düsüncesi cok yorucu bence. önce nisanlinizin elinizden tutup is önemli degil bir sekilde yuvamizi kurar yolumuza bakariz demesi gerekli, ailelerin de bu durumda destek olmasi lazim

Adam 2 maaş olmalıyız, tek maaş olmaz diyor. Siz de "ailelerin de bu durumda destek olması lazım" diyorsunuz.

Konu sahibi 30 yaşında, işsiz. Ailesinden hangi bireyin işe gidip, gelir elde edip, kendisine 1 maaş bağışlamasını öneriyorsunuz peki ?

Merhabalar arkadaşlar. Size bu aralar hayatımı oldukça meşgul eden ve çözüm bulamadığım bir konuda akıl danışmak, sizden fikir almak istiyorum.
Arkadaşlar ben 30 yaşında işsiz bir öğretmenim. Nişanlımla akrabalarımız vasıtasıyla tanışarak ve severek bir beraberliğe başladık. Bir yıllık sevgililik dönemi ardından nişanlandık. Nişanlım ve ailesi tanıştığımız yıl, nişan ve evlilik işlemlerinin tamamlanmasını istedi. Fakat babam ısrarcı bir şekilde daha erken diyerek tüm süreci uzattı. Biz bir yıllık süreçte tüm eşyalarımızı aldık, borcunu ödedik. Bu yıl herşeyin ve özellikle ev kiralarının artması nedeniyle de evlenemiyoruz. Nişanlım tek maaşla evin geçinemeyeceğini, benim de iş bulmam gerektiğini söylüyor fakat bulamıyorum. Küçük bir şehirde yaşıyoruz ve iş imkanları çok kısıtlı. Birçok farklı iş koluna başvuru yapamama rağmen dönüş alamıyorum. Bu zamana dek lisansüstü eğitimim ile uğraştığım için kpssye hiç çalışmadım, branşım da ataması oldukça az olan bölümlerden biri. Yani hemen atanmam mümkün değil. Ailem ise artık en azından gelecek yaz evliliğin gerçekleşmesini bekliyor. Fakat nişanlım sürekli sen de iş bul, ben ne yapabilirim diyerek deyim yerindeyse işi sürüncemede bırakıyor. Ailesinden maddi bir desteği yok, herşeyi tek başına yapmaya çalışıyor. Ailem de ben de buna saygı duyuyoruz fakat gelecek sene ekonomi bundan daha iyi olmayacak. Sizce nişanlılık sonlanmalı mı, yoksa biraz daha zaman tanımalı mıyım? Sizlerden yorum bekliyorum. Çok teşekkür ederim şimdiden. Sevgiler..
Nişanlın haklı.Gir bir işe çalış.Daha neyi bekleyeceksiniz.Ve erken yaşınız 30.20 yaşındaki kızlarla kıyaslamayın kendinizi.Sigorta başlangıcınız ne kadar erken olursa o kadar iyi.
Ailesinden destek almıyorsa onların ayıbı.

Ev geçindirme konusunda kendine güvenmeyen erkek evlenmesin bir zahmet.
Konu sahibi nişanlısının maaş-kira durumundan bahsetmemiş. Ama adamın aldığı maaş geçinmeye yetmeyecekse ne yapabilir ki evliliği ertelemek dışında? Mevcut koşullarda kaç kişi tek maaşla evi geçindirebilecek kadar maaş alıyor?

Adam haklı demiş hanımlar. Evet ilk bakışta haklı gibi duruyor. Ama biraz kazırsam kesinlikle haksız.

Birincisi hiçbir koşulda eşitliği saglayamamiş bir toplum için "ikiniz de çalışmalısınız hayat müşterek" mantığı sadece kadına ek zahmet veriyor. Erkeğe yarıyor. Evin yükünün çoğunun halen daha kadına yüklendiği, çocukların anneye zimmetli olduğu bu coğrafyada çalışmak ya da çalışmamak kadının hür iradesine bırakılmalı.

Ayrica çalışmazsan seninle evlenmem nedir ya. Evlenmezsen evlenme. Benim maaşımla evlenecek adam aramıyorum ben.

Sevgili konu sahibi... çalışmak istiyorsanız tabiki çalışın ama nisanli olduğunuz şahısla evlenmeyi tekrar düşünün.

Eğer nisanliniz evdeki bütün sorumluluğu siz zorlamadan paylaşacaksa, çocukların bakımını size zimmetlemeyecekse (ki hiç sanmıyorum) , kendi anne babasını sizin anne babanızdan daha çok hizmeye layık bulmayacaksa (ki bu da çok Çok nadir görülen bi şey) o zaman çalışmaya mecbur olurdunuz ama bu coğrafyada bunların örneği yok denecek kadar istisnadır.

Yarin birgün çocuk olursa ve siz çalışamazsanız o zaman ne yapacakmış nişanlınıza sormanızı rica ediyorum.

Bi şey öneremiyorun öyle bıçak sırtı bir konu ki... ben olsam kırılırdım ama bunu normal bulanlar da bolca var göründüğü gibi
Ben de bunu anlatmaya çalıştım aslında...

Konu sahibi nişanlısının maaş-kira durumundan bahsetmemiş. Ama adamın aldığı maaş geçinmeye yetmeyecekse ne yapabilir ki evliliği ertelemek dışında? Mevcut koşullarda kaç kişi tek maaşla evi geçindirebilecek kadar maaş alıyor?

Durumu nişanlısına uygun bir dille açıklamak yerine evliliği şarta şurta bağlayıp kırıcı üslub seçen adama karşı ne yazikki empati yapamıyorum.

daha başka bir sıkıntı da şu ki

eşya alınmış ama
ne ev var ne düğün halledilmiş
sadece ev kiraları değil ki tüm masraflar çok büyük artış gösterdi
eğer düğün yapılacaksa -ki bu kızın babası 1 senedir evliliği ertelettiğine göre herhalde düğün yapılacak yoksa nikah kıyılır geçilirdi...daha o düğünün altınının vs ödemesi var

nasıl ödesin bu adam?

bir de deniyor ya "baştan çalışan kadın baksaydı"
e konu sahibi de baştan zengin koca baksaydı madem...ben işsizim diyerek. bunun sonu yok ki.

adam 2 sene önce evlenmeye niyet etmiş etrafa duyurmuş bakınmış filan desek ; çünkü birileri tanıştırmış görüşülmüş edilmiş nişan takılmış nişandan beri 1 sene olmuş. 2 sene önce iyi kötü geçinirim diyordu belki. ama şimdi güvenmiyor adam maaşına.

daha başka bir sıkıntı da şu ki

eşya alınmış ama
ne ev var ne düğün halledilmiş
sadece ev kiraları değil ki tüm masraflar çok büyük artış gösterdi
eğer düğün yapılacaksa -ki bu kızın babası 1 senedir evliliği ertelettiğine göre herhalde düğün yapılacak yoksa nikah kıyılır geçilirdi...daha o düğünün altınının vs ödemesi var

nasıl ödesin bu adam?

bir de deniyor ya "baştan çalışan kadın baksaydı"
e konu sahibi de baştan zengin koca baksaydı madem...ben işsizim diyerek. bunun sonu yok ki.

adam 2 sene önce evlenmeye niyet etmiş etrafa duyurmuş bakınmış filan desek ; çünkü birileri tanıştırmış görüşülmüş edilmiş nişan takılmış nişandan beri 1 sene olmuş. 2 sene önce iyi kötü geçinirim diyordu belki. ama şimdi güvenmiyor adam maaşına.
Konu sahibi şu durumda evlense ve bdv ye geçinemiyoruz diye konu açsa bu konuda konu sahibine hak verenler o zamanda; iş yokken, geçinemeyecekken neden evlendiniz, hiç düşünmediniz mi diye topa tutarlardı.
Konu sahibinin iş bulamama stresini anlıyorum ama ortada maddi sorun varken illa da yazın evlilik olmalı düşüncesini anlayamıyorum.

Hepsi öyle eşimin arkadaşı da yana yakıla memur eş arıyor, devir çok değişti, eşimle ben beş kuruşsuz atanmadan evlenmiştik ikimiz de özeldeydik ama birgün kalbimi kırmadı Allah razı olsun, bu yeni dönem erkekleri bir tuhaf Tm esin çalışsın da niye psikolojik baskı yapıyorsun 🤷‍♀️

Aslında bu dönemin bütün erkekleri böyle değil bazısı böyle. Benimde erkek arkadaşım var. Kadınların çalışmasını da destekleyen biri olduğu halde kadına karşı maddi beklenti içinde olan erkeklerin normal görmüyor. Ve kadınların bu tarz adamlarla mutlu olmayacağını bir erkek olarak söylüyor.

Durumu nişanlısına uygun bir dille açıklamak yerine evliliği şarta şurta bağlayıp kırıcı üslub seçen adama karşı ne yazikki empati yapamıyorum.
Konuyu okudum ama gözden mi kaçırdım bilmiyorum, adam hangi şarta bağlamış evliliği?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X