GBT - Yakalama Kararı

Şuan borcu kapatacak durumları yok maalesef, 2-3 ay sonra borcu kapatabilecekler ancak. Eşi yardımda kabul etmiyor. Ceza ancak borcun tamamını ödeyince düşecekmiş.
Evet; Hiç GBT'ye dek gelmediği için gerçekten çok şanslı. Ama bende hiç dek gelmedim; en son 2 yıl önce o da şehirlerarası yolda otobüsde dek gelmiştim.
Yaşadığımız şehirde çok yapılmıyor demek ki.. :)
Ödeyecek durumu yoksa yapacak bişey yok. Biliyorum kulağa çok korkunç geliyor ama düğüne filan gitmesin :KK43: evden çıkmasın para denklesene kadar. Yoksa gerçekten de onca katil hırsız dolandırıcı pislik dışarda gezerken kuzenin içeri girecek. Hadi 30 gun bi şekilde geçti gitti diyelim, siciline işlenirse bi ömür yakasından düşmez. Bunun bi yapılandırması bişeyi yok mu? Sürekli af çıkıyor bazılarına maşallah. Olan hep gariban vatandaşa olur zaten

Evet, maalesef onbinlerce mağdur varmış. Borcu kapatana kadar yakalanmamaya dikkat edecek artık. :KK43:

Benim esiminde basina gelmisti ilk mahkemede ceza alirsin tutuklanirsin dedi avukati. O gune kadar borcu yatir yoksa yatirana kadar cikarmazlar seni demisti. Mahkemeden 3 gun once kapatmistik borcu. Simdi 3 ay sonra yatirabilecekse yakalanmamaya ozen gostersin...

Benim esiminde basina gelmisti ilk mahkemede ceza alirsin tutuklanirsin dedi avukati. O gune kadar borcu yatir yoksa yatirana kadar cikarmazlar seni demisti. Mahkemeden 3 gun once kapatmistik borcu. Simdi 3 ay sonra yatirabilecekse yakalanmamaya ozen gostersin...
Eşin iyi kurtulmuş valla.
Mecburen 3 ay daha kaçak hayatı yaşayacak, zaten 2 küçük çocuğu olduğu için çok dışarı çıkmaya vakti de yok.

Ben bu ay 6 sehirler arasi yol gittim, dördünde aradılar, kimliklerimizi aldılar.
Hatta sonuncusunda havaalanı arabasindaydik,polis durdurdu tek tek inceledi.
Yani çok sıkı bu ara denetimler. Çocuklariyla gidecekse de tek gitmesin, yanında birileri olsun ki ne olur ne olmaz. böyle bir şey olursa çocuklarla ilgilensin,'annenizin kimligi yenilenmemis,o yüzden götürdüler' falan desin

İyi akşamlar kızlar.. Kısaca özet geçeyim. Umarım bilgisi olan vardır.

Kuzenim bir kozmetik dükkanı ortaklığı için banka kredisi çekmişti ve ödeyemedi. Batırdılar zaten.
İcraya, hacize düştü. En son banka taahhüt imzalattırmış, senet gibi birşey. Onunda taksitlerini geciktirince; mahkemeye vermişler.
Hakkında 30 günlük yani bir aylık hapis cezası verilmiş, karar kesinleşmiş. Eve tebligat gelmiş 10 gün içinde teslim ol yoksa yakalama kararın çıkar vs diye. Tebligat geleli 2-3 ay olmuş.
Borcun tamamını ödediği takdirde ceza anında düşüyor. Borç 20 milyar.
Aralık ayında eşi ailesine kredi çektirtip, borcu kapatacak. 2-3 ay daha beklemesi lazım yani.

Biz şimdi teyzemlerle kuzenimle, kendi kardeşinin düğünü için şehir dışına çıkacağız, hakkında yakalama kararı çıkmış mıdır?
GBT'ye düşmüş müdür? Nasıl öğrenebiliriz?

Otogarda, havaalanında ya da otelde GBT'de çıkmasından alakoyulmasından korkuyoruz.
E-devletten şifresiyle baktık ama gbt ile ilgili birşey bulamadık.
Çocukları da var haliyle telaş yaptı.
Bankaya borcu olana hapis cezası verilse herkes içeri girer di
Varlık firmalarına gerek kalmazdı
Eminmisiniz?

Bankaya borcu olana hapis cezası verilse herkes içeri girer di
Varlık firmalarına gerek kalmazdı
Eminmisiniz?
Bu zaten borç karşılığı alına bir ceza değil. Taahhüdü ihlal etmenin cezası. Gidip icra dairesinde ödeme sözü verilir ve uyarısınıda yaparlar vaktinde ödemezsen hapis cezası alırsın diye. Borç yine işlemeye devam eder.

Insanlar icerde yatinca disarda borclarini kim odeyecekse...Hirsizi,haydutu,dolandiricisi bir sekilde isi kilifina uydurup yirtiyor.Ekonomik sebeplerle batmis imkani olmayan nice insanlar 3 ay iceri atiliyor.Neyin cezasi bu parasiz olmanin mi? Konu acilmisken bunuda buraya birakiyim...
Benimde çok hassas olduğum ve gerçekten çok saçma bulduğum bir cezalandırma yöntemi. Çocuğunun dershane parasını ödeyemediği için hapis cezası alan biri vardı. Çocuk intihar etmişti. Onu hatırladım.

Bu zaten borç karşılığı alına bir ceza değil. Taahhüdü ihlal etmenin cezası. Gidip icra dairesinde ödeme sözü verilir ve uyarısınıda yaparlar vaktinde ödemezsen hapis cezası alırsın diye. Borç yine işlemeye devam eder.
Saçmalamayın ya

Arkadaşlar herhangibir sözleşmeyi yerine getirmiyorsunuz diye hapis yatılmaz

Arkadaşlar herhangibir sözleşmeyi yerine getirmiyorsunuz diye hapis yatılmaz
Malesef ki
İcra iflas kanunu madde 340;
111 inci madde mucibince veya alacaklının muvafakati ile icra dairesinde kararlaştırılan borcu ödeme şartını, makbul bir sebep olmaksızın ihlal eden borçlunun, alacaklının şikâyeti üze- rine, üç aya kadar tazyik hapsine karar verilir. Hapsin tatbikine başlandıktan sonra borçlu borcun tamamını veya o tarihe kadar icra veznesine yatırmak zorunda olduğu meblağı öderse tahliye edilir; ödemelerini tekrar keserse, hakkında tazyik hapsine yeniden karar verilir. Ancak, bir borç- tan dolayı tazyik hapsinin süresi üç ayı geçemez.

Saçmalamayın ya
Malesef ki böyle
111 inci madde mucibince veya alacaklının muvafakati ile icra dairesinde kararlaştırılan borcu ödeme şartını, makbul bir sebep olmaksızın ihlal eden borçlunun, alacaklının şikâyeti üze- rine, üç aya kadar tazyik hapsine karar verilir. Hapsin tatbikine başlandıktan sonra borçlu borcun tamamını veya o tarihe kadar icra veznesine yatırmak zorunda olduğu meblağı öderse tahliye edilir; ödemelerini tekrar keserse, hakkında tazyik hapsine yeniden karar verilir. Ancak, bir borç- tan dolayı tazyik hapsinin süresi üç ayı geçemez.

Malesef ki böyle
Dışarda adam kalmaz
11 yıl çalıştım sabah gördüm eşime sordum yok öyle hapis
Herkes borçlu

Eklentiler

• 4255F73B-86F4-40ED-ABFF-92E6AA014B30.png
    4255F73B-86F4-40ED-ABFF-92E6AA014B30.png
    248,4 KB · Görüntüleme: 100
Evet hapis yatar. Tanıdığım var. 4 ay mı ne yattı. Borç halen devam ediyor. Gelişmenin seyrini tam bilmiyorum ama o taahhütname ödemediği için hapse girmişti. Riske atmasın kendisini. Yolculuğa da çıkmasın.

İşte akraba tanıdık vs yok, olsa zaten hiç durmayacağız. Herkese söyledik tanıdık bulalım diye. Kimse uğraşmak istemiyor sanırım. Bizde şaşırdık ne yapacağımızı.

tanıdık olması bir şey değiştirmez ki. yakalama kararı varsa gbt sine bakan polis işlem yapmak zorunda yoksa kendisi suçlu duruma düşer işlem yapmadığı için. olay uğraşmak istememe değil yani.

Çıkmıştır muhtemelen GBT de. Polis aratırsa, tutuklamak zorunda. Gitmesin hiçbir yere bence. Normalde dışarıda bile temkinli dolaşması gerekir ki, şehir dışına gitmekten bahsediyorsunuz. Büyük ve gereksiz bir risk almış olur.

Borcu ödeyene kadar, öyle çok ortalıkta dolaşmasın bence. Eşi de niye uzatıyor anlamadım.eğer ailede akıl-ı selim birileri varsa, gidip konuşsunlar. Mantıklı olan şu anda borçla kapatılıyorsa, parası ödensin. Eşinin beklediği ödeme geldiğinde, onlara olan borcunu öder. En azından eşi bu sıkıntıyı çekmez.

Eşimin abilerinin işi battığında, bütün ödeme imzalarını eşim attığı için, 30 yaşında adam trilyonluk borcun altında kaldı ve evliliğimizin ilk 4 senesi bırakın şehir dışına gitmeyi, Avrupa yakasından Asya yakasına geçmedik. Senelerce evde oturdu çalışmadı, ben çalıştım. 30-35 yaş arası evde geçti. Sonra cezası kalktı.kendi işini kurdu.

Evliliğimizin ilk 5 senesi kayıptır bizim. Ki evdesin diye rahat filan da değilsin tabi ki. Devamlı icra haciz. 8 aylık hamileyken evde buzdolabı, çamaşır makinesi, tv, bulaşık makinesi, bilgisayar ne varsa alıp götürmüşlerdi. Doğum yaptığımda hiçbiri Yoktu evde, iş de yoktu. Bebek doğduğunda, beşik de yoktu, sandalyeleri bitiştirip, battaniyeleri serip, beşik yapmıştım oğluma. Bayağı batıktık yani :)

Diyeceğim, Durumuna çok üzülmesin. Bizde olduğu gibi seneler gidebiliyor. 3-4 ay bir şey değil. Çok riskli adımlar atmazsa, nasıl geçtiğini anlamaz bile. Ama 20 milyar bulabiliyorlarsa, bulup ödesinler. Bu kadar az bir miktar için, hiç bunları yaşamasınlar.

X