GBT - Yakalama Kararı

Babamin arkadasi 3 ay yatti tahadutu ihlal cezası deniliyor ihlal ettigi icin 3 ay ceza aldı,borc icin yatmiyorlar zaten tahaddut verip odeyemedigi icin yatiyorlar.Tahattudu banka yapmıyor zaten.

O Ocimum basilicum hakkinda yakalama karari vardir tanidigim kisi cevirmede yakalanmis 3 ay yatti.
Valla yeni duyuyorum cidden ekonomi böyleyken kimsede ödeme gücü yokki

Ayrıca yorumlayanlara" polemik çıkarıyorsunuz hamilesiniz sanırım" diyemezsiniz. Konu nesnel bir konu, ayrıca hamileliği ile kimseyi yaftalayamazsınız.
@Mune ilgilenir misiniz?
Polemik olmasin diye şahsa cevap vermiyecem.Ama evet hamileyim akil sagli
Ayrıca yorumlayanlara" polemik çıkarıyorsunuz hamilesiniz sanırım" diyemezsiniz. Konu nesnel bir konu, ayrıca hamileliği ile kimseyi yaftalayamazsınız.
@Mune ilgilenir misiniz?
Şahsa cevap vermiyecem evet sadece hamileyim akil sagligimi etkileyen ve normal zamanimdan beni farkli kilan birsey yok.Bu konudaki hassasiyetiniz icin ayrica teşekkür ederim.Burda hepimiz bilgimiz dahilinde yardimci olmaya calisiyoruz.Hukukcu oldugumuzu belirtmem konuya daha hakim oldugumuzu aciklamak icindi.Konu sahibine biraz olsun yardimim olduysa ne mutlu.

Saçmalamayın ya
Dışarda adam kalmaz
11 yıl çalıştım sabah gördüm eşime sordum yok öyle hapis
Herkes borçlu

Maalesef böyle bir durum var. Bizde bilmiyorduk ama araştırınca böyle onbinlerce mağdur varmış. Çok üzücü.
Banka kredisi çekiyor, ödeyemiyor, icraya düşüyor, taksitlendirme yapıyor avukat fakat taksit miktarı çok fazla olunca o da gecikiyor. Sonra senet taahhüt gibi birşey imzalattırıyorlar. Onu güzelce öderken; bir taksit gecikiyor ve senet bozuldu diye mahkemeye veriyorlar. Sonucunda 1 ay kesinleşmiş hapis cezası alıyor. Durum bu.

Cıkmıştır, yakalama kararı e-devlette görünmez, havaalanında ve otelde mutlaka alırlar. Ayrıca tebligatı iyi okusunlar taahhüt verince 1 ay değil 3 ay tazyik hapsi uygulanıyor. Düğüne gitmeyiversin cünkü kesin çıkmıştır karar.
Yok, ben daha dün e devletten şifresiyle baktım, e devlette de kağıtta da kesinleşmiş bir ay yazıyor.
Suçu da; taahhütü ihlal diye geçiyor.
Bilemiyorum hakim nasıl karar veriyor, belki de çocuğu filan olduğu için az ceza vermişlerdir.

Çok araştırdık sorduk da;
bir yanlışlık yok maalesef.
Böyle onbinlerce mağdur varmış. :KK43:
Allah bir çıkış yolu göstersin insallah.
Ben atanamamis öğretmenim. Babamla eşim bi is kurmam için ikna etmeye çalıştılar beni.

Işi kuramam iflas ederim batarim korkusuyla kesin olarak reddettim.

Bu örnekleri duyunca ıyiki diyorum.

Ticaret basit bir iş deil. Insanlar 4 sene okulunu okuyorlar bunu.

Allah yürü ya kulum derse ne güzel.
Ama demeyince de böyle oluyir.

Üzüldüm kuzeninize. Kardeşinin düğününe gitmek istemekle de haklı.
.Allah bunu unutturacak dert vermesin

Genel bir cevap olsun herkese.
Para borcundan dolayı hapis cezası olmaz.
Örnek durumda cezayı yaratan, taahhüt verilmiş olması.
Gerek icra dairesine gelerek, gerek haciz esnasında taahhüt verilebilir.
O günkü güncel borç hesaplanır, kaç takside bölünecekse o da hesaplanır ve istenilen oranda (alacaklı-borçlu anlaşmasına bağlı) bölünür.
Taahhüt imzalandığı andan itibaren faiz durur.
İşlem de durur.
Bir nevi sözleşmedir, şu tarihte şu kadar lirayı yatıracağım, yatırmazsam hakkımda ceza davası açılabileceğini bilip, anlayarak imza atıyorum, sorumluluk alıyorun denilir.
Verilen sözün yerine getirilmemesi durumunda da alacaklı vekilince icra ceza mahkemesinde dava açılır. Neticesinde de 1-3 ay arası tazyiken hapis cezasına çarptırılır.
Mevcut durumda borçlu kadın diye indirim uygulanmıştır, yoksa en yüksek süre yani 3 ay verilir.

Bu arada tanıdık olsa dahi polisin GBT meselesine bakması riskli.
Yapılan her işlem kaydolur bu gibi sistemlerde ve çevirme dediğimiz olay dışında gbt sorgulanır ve yakalama kararı çıkmamış ise henüz polis için sıkıntı olur bu durum.

Genel bir cevap olsun herkese.
Para borcundan dolayı hapis cezası olmaz.
Örnek durumda cezayı yaratan, taahhüt verilmiş olması.
Gerek icra dairesine gelerek, gerek haciz esnasında taahhüt verilebilir.
O günkü güncel borç hesaplanır, kaç takside bölünecekse o da hesaplanır ve istenilen oranda (alacaklı-borçlu anlaşmasına bağlı) bölünür.
Taahhüt imzalandığı andan itibaren faiz durur.
İşlem de durur.
Bir nevi sözleşmedir, şu tarihte şu kadar lirayı yatıracağım, yatırmazsam hakkımda ceza davası açılabileceğini bilip, anlayarak imza atıyorum, sorumluluk alıyorun denilir.
Verilen sözün yerine getirilmemesi durumunda da alacaklı vekilince icra ceza mahkemesinde dava açılır. Neticesinde de 1-3 ay arası tazyiken hapis cezasına çarptırılır.
Mevcut durumda borçlu kadın diye indirim uygulanmıştır, yoksa en yüksek süre yani 3 ay verilir.

Bu arada tanıdık olsa dahi polisin GBT meselesine bakması riskli.
Yapılan her işlem kaydolur bu gibi sistemlerde ve çevirme dediğimiz olay dışında gbt sorgulanır ve yakalama kararı çıkmamış ise henüz polis için sıkıntı olur bu durum.
Evet, herşey tam da anlattığınız gibi.
GBT için kime sorduysak;
yetkimiz yok ve riskli cevabını aldık zaten.
Çok teşekkür ederim.

X