Görümcem Tek Maaş İle Bunu Nasıl Başarabiliyor Aklım Almıyor .

Ya ben?
iki yıl önce part-time haftanın üç günü çalışır 1 milyar gibi bir para alırdım. Her ay mutlaka iki tiyatroya (bazen opera vs) gider her iki haftada bir gece çıkar sarhoş olana kadar içer, bütün etkinlikleri kovalar, havalar güzelse piknik yapar, sene içinde 2 kere Akdeniz'e Ege'ye , çokça kere de memlekete ve yakın arkadaşımın şehrine gittiğim yetmezmiş gibi bir kere de bir aylığına Avrupa'ya gitmiştim!
Ve -cok samimiyim- ailemden bir kuruş para bile almadan( Eve katkım da yoktu , kira alışveriş vs bir kuruş odemezdim)

Beni gören herkes bana hayret eder (hala da öyle) çünkü millet benim iki katım parayı kazanıp yaşadığım hayatın 3te 1ini yasayamiyor.
Bence bunun sebebi biraz asiri tutumlu olmam, bir şeyi almadan önce kendime 'bu parayi buraya vermezsem nereye harcayabilirim?' diye sormam
lux düşkünü olmamam, güzel otellerde değil çadırda kalmam, otele gitmişsem kahvaltı dahil olmayan paketi alıp sabahları Bim'den aldığım kahvaltılıkla güne başlamam.
Para harcamaktan kaçınmaya çalışmam, Fransa'da eiffelin altında 50cent'e aldığım ekmeğin içine koyduğum bim tonbaliği yemem :)
Tiyatroya gideceksem 9 liraya devlet tiyatrosuna gitmem,operaya gideceksem 18 liraya üst katta-balkon locasından izlemem
Öğrenci birinin akbilini kullanıp şehiriçi ulaşım paramı yarı yariya indirmem
Kampanyaları takip etmem. Yirmi liraya uçak bileti bulduğum da oldu 300 liraya bir senelik çok kaliteli bir dil kursuna gittiğim de
İçmeye gideceksem guzel mekana gitmeden önce zaten en ucuz barda azıcık çakırkeyif olmam (böylece guzel mekanda daha az para harcamam)
Arkadaşlarımla dışarıda gezmektense ev gezmesi yapmam
Sevgiliyle yapılacak ucuz ve eğlenceli şeyler bulmam. Evdeki malzemelerle Çamlıca tepesine çıkıp piknik yapmak gibi.
Parayi kuruş kuruş kazandığım için harcamaktan cekinmem
paramin cidden çok bereketli olmasi:)
Ve en en önemlisiiiiii
Kredi karti- asgari ödeme secenegi:)
Bir ayda iki milyar da harcasam asgarisini odedigim için 500-600 birşey çıkıyor aylık cepten.
Bazen o asgariyi bile odeyemedigim zamanlarım olurdu . O zaman da alışverişe çıkan arkadaşıma eşlik Edip aldığı mantoyu kredi kartimdan altı taksit çektirip kızın nakit parasını aldığım da çok oldu. Ya da hesap ödenirken herkesin hesap kutusuna attığı parayı çaktırmadan alıp tüm hesabı karttan odedigim :)))

Ben böyleyim, üniversitede de böyleydim, şimdi de böyleyim, evlenip çoluk çocuğa karışınca da böyle olurum herhalde :))

hepsi güzel de başkasının öğrenci akbilini alıp onunla otobüslere binmek doğru mu sizce.

hepsi güzel de başkasının öğrenci akbilini alıp onunla otobüslere binmek doğru mu sizce.
Daha önce de aynı soruya cevap verdim
Yoo hiç doğru değil. Ama ben de zaten 'bak ben nasıl üç kuruş parayla yirmi ülke gezdim, sen paranı tutamiyorsun' diye ovunmek için yazmadım ki :)
Sadece her dışarı çıktığımda git-gel 7 lira değil 2,5 veriyorum metrobüs için.
Aynı şekilde iddaa ya da başka hoş olmayan yollardan para kazansaydim bunu da yazardım^^
Bana da çok soruyorlar 'bu parayla nasil yurtdışına cikabiliyorsun?' diye. İşte cevap bu. Biraz başka ihtiyaçlardan kısmak, biraz 'mini çakal' misali üçün beşin hesabını yapmak, çokça da konfordan düşürmek...
Günde 7 lira az değil, ben de öğrenci değil ama işsizim, daha beter yani :)

Benim öyle bir tanıdık bayan yakınım varki, tek maaşla şehirde güzel döşenmiş bir evde oturuyor, iki çocuğu özel okulda okuyor, arabası var ve çokk bakımlı bir bayan. Bende merak ediyorum nasıl oluyor bunlar diye ama yapabilen var işte...

Tek maaş demek dar gelirli, cift maaş demek bolluk demek degil ki. Eşimin tek başına aldigi maaşi, millet kari koca calisarak kazaniyor. Maaşin tek ya da cift olmasi degil miktari önemli. Belki adam fazla kazaniyor.

Yoo hiç doğru değil. Ama ben de zaten 'bak ben nasıl üç kuruş parayla yirmi ülke gezdim, sen paranı tutamiyorsun' diye ovunmek için yazmadım ki :)
Aynı şekilde iddaa ya da başka hoş olmayan yollardan para kazansaydim bunu da yazardım^^
Bana da çok soruyorlar 'bu parayla nasil yurtdışına cikabiliyorsun?' diye. İşte cevap bu. Biraz başka ihtiyaçlardan kısmak, biraz 'mini çakal' misali üçün beşin hesabını yapmak, çokça da konfordan düşürmek...
Arkadaslar bunu kucuk capta yolsuzluk olarak gormus.. ki bencede ole.. herneyse dedigin gibi uyguladigin seyleri yazmissin sonucta..

Tek maaş demek dar gelirli, cift maaş demek bolluk demek degil ki. Eşimin tek başına aldigi maaşi, millet kari koca calisarak kazaniyor. Maaşin tek ya da cift olmasi degil miktari önemli. Belki adam fazla kazaniyor.
Yani bencede.. bzn cift maasi abartiolar..iki kisj calisip kit kanaat yetirir adam tek maaslavev sahibidir vs..

Yok bu yakinim Bayan, ve o dönemlerde telefoncuda isci olarak calisiyordu, sonra bir atakla kendi telefoncu dükkanini acti , en son kuaför salonu acacakti, kücük Yaşta evlendirildi yani okuyamadi bilemiyorum hayretler icerisinde izliyorum

Yok bu yakinim Bayan, ve o dönemlerde telefoncuda isci olarak calisiyordu, sonra bir atakla kendi telefoncu dükkanini acti , en son kuaför salonu acacakti, kücük Yaşta evlendirildi yani okuyamadi bilemiyorum hayretler icerisinde izliyorum

Belki yardim almistir bilemezsiniz insanlarin iç islerini, herşeyini. :)))

tabiki az değil. ama sizin kıstığınız ücret başkasının cebinden daha fazla vergi olarak çıkıyor. sonuçta öğrenci ve diğerlerinin yol parasına ayrılan bütçe belli. benim de işsiz olduğum bir dönem oldu. öğrenci akbili kullanmadım. 5 ülke de gezmedim. neyse herkesin kendi tercihi.

tabiki az değil. ama sizin kıstığınız ücret başkasının cebinden daha fazla vergi olarak çıkıyor. sonuçta öğrenci ve diğerlerinin yol parasına ayrılan bütçe belli. benim de işsiz olduğum bir dönem oldu. öğrenci akbili kullanmadım. 5 ülke de gezmedim. neyse herkesin kendi tercihi.

Aynı soruyu ben de sormuştum ilgili üyeye....

Ve hala nasıl yakalanmadı anlamış değilim...İstanbulda 4 sene yaşadım öğrenci akbili kullandım (öğrenci idim) ve akbillerde resminiz vardır, şoförler vs kontrol eder özellikle tenha saatlerde. Bu sana benzemiyor diyeni bile oldu sırf saçımın şekli farklı diye.

Yılbaşında ne kadar zam alacaklar onu da öğrenip öyle kapatacağız galiba konuyu :KK48:

Görümcenin haberi olsa "ben işte o görümce" nickiyle kayıt olurdu.
Gelmeden ünlendi ne güzel :KK49:

İyi günler herkese . Bayadır kafama takılan, akşam eşim ile konuştuktan sonra daha çok taktıgım bir mevzuyu paylaşmak istiyorum. Biz diğer şehirlere göre uygun denilebilecek küçük
bir ilçede yaşıyoruz.
Eşimin ailesi de bizimle aynı şehirde..
Eşimin ablası, eşi ve çocukları ist. yaşıyorlar yaz tatilinde buraya geliyorlar..
Bizim aylık gelirimiz ( 2800tl ) ev kiram ise 500 tl . bir kızımız var 2 yaşında.. çok şükür evimin ihtiyaçlarını karşılayabilyorum, cocugumuzun masraflarına yetiyoruz uygun şekilde sosyal hayatımız da vardır.. ( yanlış anlaşılmasın öyle dışarıda yeme içme vs değil.. eşimin tatil günlernde avm gideriz gezeriz kızımızı oyun parkına götürürüz dışarıda birşeyler yemek istersekde uygun şeyler yeriz.) alışverişimi pazardan, bimden a 101 den felan yaparım
giyim kuşam dikkat ederim ama öyle pahalı şeyler almam çok çeşit almam, çeşit çeşit giyinemedim hiç bir zaman mesela, bu aralar üst üste cıkan angaryalar yüzünden kredi kartına borçlandık biraz.. herneyse kendi yagımızda kavrulup gidiyoruz..
Yazın bütün kışlıklarımı hazırlarım ,evi idare etmesini cok iyi bilirim , zamanında cok maddi sıkıntı çektik allaha şükür iyiyiz..
Gelelim eşimin ablasına ; aylık gelirleri 2750. tl nerden biliyorsun derseniz.. buraya geldiği zaman yazın maaşlarını çekememişlerdi, eşim bir akşam atm giderek çekti ordan biliyoruz.
Görümcem gayet alımlı, güzel çeşit çeşit giyiyenen çeşit çeşit ayakkabı canta pantolon eşarp vs , cocuklarını giydiren bütün ihtiyaçlarını karşılayan bir insan. İnanın ben bile o kadar çok çeşit giyenemiyorum bazen imreniyorum ona bakarken.. çogu zaman kendime birşey almaya para kalmıyor , sıra gelmiyor vs. Görümcemin ;
İst kirası 550 tl ( akraba oldukları için uygun oturuyorlarmış)
eşinin yol parası var 150 tl
ve bireysel emeklilik ödüyormuş 300 tl..
Kışın sosyal hayatları yok hep evdeler biryere gitmezler.. merkeze uzaklar.. yazında buraya geliyor zaten sigara vs felanda yok onlarda.
gelelim benim kafama takılan mevzuya, bu kadın ist. gibi bir yerde bu maaşla, hem birikim yapıyor , hem kredi kartı kullanmıyor, hemde yazın tatiline felan çok rahat gidiyor..
Örnegin bu sene yazın buraya geldiklerinde , eşinin kardeşinin düğününe 1 tane bilezik takmışlardı fiyatını bilemem artık + tatilde yaptı eşi ve cocukları ile.. uygun biryerde ama yaptı, kredi kartı kullanmazlar,
Çocukları okuyor ilk okula gidiyorlar.. gecen senede kendine telefon almıştı direk nakit para vererek.
Yazın burada, salçasını kaynatır kıslıgını hazırlar recellerini felan hazırlar ist. giderken 3 , 4 cuval felan erzak götürür..
Bende boş durmam tabiki hazırlarım..
salçamı kaynatırım, dolabımı doldururum recellerimi yaparım kurularımı kuruturum peynir yogurt hazırlatırız vs..
size örnek vereyim biz zaten birikim yapamıyoruz, aldıgımız ancak yetiyor, bizde yazın eşimin kuzenine bilezik takmıştık direk nakit veremedik mesela, taksitle alabildik, tatile gitmiştik , nakit para + kredi kartından kullandık
bu ay mesela telefonum bozuldu , henüz alamadık ama taksitle alınacak mecbur.. ha deyince telefon parasını veremeyiz..
Dün eşim ile konuşurken , eşim bana nerde yanlış yaptıgımızı sordu, görümcemi örnek gösterdi. onlar nasıl başarıyor acaba diyerek.. biraz tartıştık bu konulardan dolayı bu aralar maddi anlamda herşey üst üste geldi..
Şimdi sormak istiyorum size ist. gibi biryerde 2750 tl maaş ile. birikim + kredi kartı kullanmamak yazın rahatca tatile gidebilmek + ekstra ihtiyaçlarını ( telefon gibi mesela ) borçlanmadan almak nasıl mümkün hanımlar ?
biz nerde yanlış yapıyoruz ? bana yanlışımı gösterebilirmisiniz ben bulamıyorum.. anlam veremiyorum anlayamıyorum..
Başkasının gelir gideri birikimi beni ilgilendirmez ama eşim hep onları örnek gösteriyor.. ablama helal olsun vs diyor.. biz neden böyleyiz vs diyor bu yüzden kafama taktım hanımlar eşimin tutumundan dolayı öyle bir konuşuyor ki sanki ablası mükemmeli başarıyor ben ise parayı çar çur ediyorum gibi..
Ekleme ; tekrar belirtmek istedim görümcemin geliri, gideri birikimi beni ilgilendirmez tabiki herkesin kendi hayatı , lakin eşim her fırsatta dile getiriyor onları örnek gösteriyor , kendimize bakalım demiyor son zamanlar da sürekli böyle yapınca bende düşünmeye başladım acıkcası ist. yaşayanlara sormak istiyorum özelikle gerçekten mümkün mü öyle bir şehirde ? eşim o kadar dile getirdi k.. cidden kendimi sanki parayı çöpe atıyormuşum gibi hissettim.

Siz haftasonu AVM ye gidiyoruz demissiniz.
Gorumcenizin sosyal hayatı yok
Zaten sosyal hayatı olmayan biri fazladan para harcayamaz, AVM de ise farkinda olmadan maaşı tüketirsiniz.

Birde bazi evlerde bereket vardir.

X