Gurgumlu'nun Zayıflama Günlüğü

gurgumlu

Üye
Kayıtlı Üye
3 Nisan 2015
29
6
28
Öncelikle herkese merhaba. Birçok kişinin yazını okudum ve ben de buradan bir şeyler paylaşma isteği duydum. Desteklerinizi bekliyorum :)
Ben 20 yaşımdayım ve üniversite 2. sınıf öğrencisiyim. Benim kilo problemim ergenliğe girmeden birkaç sene önce baş göstermişti. Yani 10-11 yaşlarımdayken. Ergenliğin ilk dönemlerinde adet düzensizliğiyle boğuştum. 1-2 sene hiç adet olmadım. Daha sonra doktorlara gittim birçok kez. Her defasında doğum kontrol hapı verdiler. Birkaç ay düzenli bir şekilde devam ederken tekrar bozuldu. Tekrar doktora gittiğimdeyse kan tahlili yapıldı ve böbrek üstü bezlerimin fazla hormon salgıladığını öğrendim. Kısacası hormon bozukluğu problemim var. Bu rahatsızlık yüzünden daha da kilo aldım, aşırı terlemeye, sivilcelerle boğuşmaya daha da kötüsü yüzüm tüylenmeye başladı. Doktor beni endokrinoloğa yöneltti ve bana ağır bir doğum kontrol hapı verdi. O hapı 3 ay kadar kullandım. Fazla kullanmak karaciğeri çürütebilirmiş. O ilaçlar sayesinde olsa gerek adet düzensizliğim yok artık.Her neyse. Endokrinoloğa gittim. Hem de iki ayrı doktora. Ama hiçbir şey olmadı. Bana sadece ileride tekrar gel lazer epilasyon yapalım dediler. Ama gitmedim. Benim hormonlarımın düzelmesi gerekiyordu çünkü. 14-15 yaşlarımda 73-74 kiloları gördüm ama nasıl olduysa lise dönemimde 70'e düştüm. Daha sonra klasik diyetlerle kendimi aç bırakmadan 1-2 haftada 67 kiloya düştüm. Fakat tekrar aldım ve bir dönem 69-70 arası gidip geldim. Şu anda 62 kiloyum. 61 de olabilirim. Pazar günü göreceğim bunu :KK70:
Açıkçası nasıl kilo verdiğimi bilmiyorum. Ama bu senenin başında 69-70 arasıydım hep. Kısa bir zaman değil ama ben 1 ay önce tartılana kadar kendimi hep 70'e yakın sandım. 1 ay önce memleketimdeydim 64 kiloydum. İstanbul'a döndüm ve yaklaşık 2 haftadır arada aksatarak ve yediklerime çok dikkat edemeyerek 62'ye düştüm.
Yediklerime dikkat edemiyorum'dan kastım her şeyden yiyorum. Çikolata, pirinç pilavı, ara sıra ekmek... Ailemle yaşadığım için bana biraz sorun çıkarıyorlar. Onlara göre spora ağırlık verirsem istediğime kavuşurmuşum. Bu yüzden okulların açılmasını bekliyorum. Kafama göre takılabileceğim çünkü.
Burayı elimden geldiğince güncel tutmaya çalışacağım. Yediklerimi okul dönemine kadar paylaşmayı düşünmüyorum. Yediğim şeyleri görürseniz düşüp bayılabilirsiniz :KK70:
Pazar günleri benim için tartı günü. Sabah aç karnına, üstsüz tartılıyorum ben. Doğru mudur bu yaptığım emin değilim tabi. Tecrübeli biri beni bu konuda yönlendirirse sevinirim.

Güncel: 61
1. Hedef: 59
2. Hedef: 56
3. Hedef: 54
Son Hedef: 52
Aslında son hedef konusunda kararsız kaldım. Sıkılaşma egzersizleri yapacak olursam 52 iyidir benim için ama yapamayacağımı düşünürsem sanırım son hedefi 50 olarak değiştireceğim.

Son düzenleme:
Bugün yaptığım egzersizleri de yazayım buraya.
Isınma hareketleri yaptım 2-3 dakika sürdü yaklaşık olarak.
Ardından Bacak egzersizleri:
1-Sumo Squat (20 kez X 1 set)
Sumo-squat-II.jpg

2-Donkey Kicks (İki bacak için toplamda 40 kez)
donkey-kick1.jpg

3- Fire Hydrants( İki bacak için Toplamda 20 kez)
fire-hydrant-exercise.jpg

4- Sır üstü yerde yatarak bacaklarımı ileri- geri hareket ettirdim (3 Set X İki bacak için ayrı ayrı 20 kez)
5-Yan yatarak bacak kaldırıp-indirme (3 Set X Her bacak için ayrı ayrı 20 kez)
yan-acma.jpg

6- 2 kg'lık dambıllarla sağa ve sola eğilme (3 set X Sağ ve sol ayrı ayrı 40 kez) Bu egzersizin resmini bulamadım. Belden yukarısı sağa-sola eğilecek. Umarım anlatabilmişimdir.
7-50 dakikalık kondisyon bisikleti.
8- Uzun çubuğu enseye koyup belden yukarısını sağa sola çevirme (iki ayrı yöne için 40'ar kez)
9- Yine dambıllarla sağa sola eğilme( iki ayrı yön için 40 kez)
10- Köprü hareketi (Bunu 10 kez 5'er saniyelik yaptım)
20130519115851-the-bridge-exercise-3-sets-of-15.jpeg

Aslında bu son hareketi sırtı dikleştirmek için egzersizler ararken buldum. Aynı zamanda kalçaları ve göbeği de çalıştırıyormuş. Mutlu oldum :KK70:

Eklemeyi unuttum!! Dambıllarla kol egzersizleri de yaptım. Bacaklarımı bükerek pozisyon aldım ve ellerimdeki dambılları arkaya doğru 20 kez kaldırdım. Arka kolların çalışmasında faydalı bu hareket.
Yine elimdeki dambıllarla kollarımı yanlara doğru kaldırıp indirdim 15 kez. Bu zor geldi bana.
Keşke hepsinin fotoğraflarını bulabilsem de koysam buraya.

Öncelikle herkese merhaba. Birçok kişinin yazını okudum ve ben de buradan bir şeyler paylaşma isteği duydum. Desteklerinizi bekliyorum :)
Ben 20 yaşımdayım ve üniversite 2. sınıf öğrencisiyim. Benim kilo problemim ergenliğe girmeden birkaç sene önce baş göstermişti. Yani 10-11 yaşlarımdayken. Ergenliğin ilk dönemlerinde adet düzensizliğiyle boğuştum. 1-2 sene hiç adet olmadım. Daha sonra doktorlara gittim birçok kez. Her defasında doğum kontrol hapı verdiler. Birkaç ay düzenli bir şekilde devam ederken tekrar bozuldu. Tekrar doktora gittiğimdeyse kan tahlili yapıldı ve böbrek üstü bezlerimin fazla hormon salgıladığını öğrendim. Kısacası hormon bozukluğu problemim var. Bu rahatsızlık yüzünden daha da kilo aldım, aşırı terlemeye, sivilcelerle boğuşmaya daha da kötüsü yüzüm tüylenmeye başladı. Doktor beni endokrinoloğa yöneltti ve bana ağır bir doğum kontrol hapı verdi. O hapı 3 ay kadar kullandım. Fazla kullanmak karaciğeri çürütebilirmiş. O ilaçlar sayesinde olsa gerek adet düzensizliğim yok artık.Her neyse. Endokrinoloğa gittim. Hem de iki ayrı doktora. Ama hiçbir şey olmadı. Bana sadece ileride tekrar gel lazer epilasyon yapalım dediler. Ama gitmedim. Benim hormonlarımın düzelmesi gerekiyordu çünkü. 14-15 yaşlarımda 73-74 kiloları gördüm ama nasıl olduysa lise dönemimde 70'e düştüm. Daha sonra klasik diyetlerle kendimi aç bırakmadan 1-2 haftada 67 kiloya düştüm. Fakat tekrar aldım ve bir dönem 69-70 arası gidip geldim. Şu anda 62 kiloyum. 61 de olabilirim. Pazar günü göreceğim bunu :KK70:
Açıkçası nasıl kilo verdiğimi bilmiyorum. Ama bu senenin başında 69-70 arasıydım hep. Kısa bir zaman değil ama ben 1 ay önce tartılana kadar kendimi hep 70'e yakın sandım. 1 ay önce memleketimdeydim 64 kiloydum. İstanbul'a döndüm ve yaklaşık 2 haftadır arada aksatarak ve yediklerime çok dikkat edemeyerek 62'ye düştüm.
Yediklerime dikkat edemiyorum'dan kastım her şeyden yiyorum. Çikolata, pirinç pilavı, ara sıra ekmek... Ailemle yaşadığım için bana biraz sorun çıkarıyorlar. Onlara göre spora ağırlık verirsem istediğime kavuşurmuşum. Bu yüzden okulların açılmasını bekliyorum. Kafama göre takılabileceğim çünkü.
Burayı elimden geldiğince güncel tutmaya çalışacağım. Yediklerimi okul dönemine kadar paylaşmayı düşünmüyorum. Yediğim şeyleri görürseniz düşüp bayılabilirsiniz :KK70:
Pazar günleri benim için tartı günü. Sabah aç karnına, üstsüz tartılıyorum ben. Doğru mudur bu yaptığım emin değilim tabi. Tecrübeli biri beni bu konuda yönlendirirse sevinirim.

Güncel: 62
1. Hedef: 60
2. Hedef: 57
3. Hedef: 55
Son Hedef: 52
Aslında son hedef konusunda kararsız kaldım. Sıkılaşma egzersizleri yapacak olursam 52 iyidir benim için ama yapamayacağımı düşünürsem sanırım son hedefi 50 olarak değiştireceğim.
Hayırlı olsun günlüğün canım. Tarti konusunda yaptigin dogru bide tuvalete gidiyorsan tamamdır :)))
Boyun kaç bu arada uzun oldugunu düşünüyorum? Yanılıyor muyum?

Yorum yazan sadece bir kişi var ama ben yine de güncel tutmaya çalışacağım. Bu gün de iki öğün yedim ve akşam yemeğinden 1,5 saat sonra egzersizlerin aynısını yaptım. Fakat bugün yaklaşık 40 dakika bisiklete bindim ve hemen arkasından dambıllarla sağa ve sola toplamda 80 kez eğildim.
Ayrıca hormon bozukluğu için randevu aldım bir hastaneden. Önceden iki kez endokrinoloğa gitmeme rağmen 182'deki operatör muayene kaydı bulamadığı için dahiliyeden randevu verdi. Her şey başa sardı yani. Ama bu kez bitirmeye kararlıyım. Çünkü hayatımdaki tek sorun kilo değil, Aşırı terleme, sivilceler ve arkalarında bıraktıkları geçmek bilmeyen izler, yüzümde ve çenemde çıkan kalınlaşmaya başlamış sakal gibi kıllar... Bunlara bir son vermem lazım artık.

Ek olarak egzersizlerle ilgili bir şey söylemek istiyorum. Vücut tipimi çözebilmiş değilim; armut mu yoksa kum saati gibi mi tipim var anlam veremiyorum.Omuzlarımla kalçalarımı kıyaslıyorum ama yine de tereddütte kalıyorum. Bunu son zamanlarda fark ettim. Önceden armut tipli olduğumu düşünürdüm. Bu yüzden bacak hareketlerine yoğunlaşmıştım. Bacaklara ve kalçalara yönelik bir egzersiz var. Yaklaşık 12 dakikalık. Bunu her yapışımda baygınlık geçiriyorum :emir_bebek:

Buraya link koymamda sakınca var mı bilmiyorum. Bu yüzden sadece vidyonun adını yazsam daha iyi olur sanırım.
Inner Thigh Gap Clarity Workout at Home For Women 10 Minute Fitness Training Routine

KOLAY GELSİN YAPACAK OLANLARA :KK45:

Bu sabah aç karnına üstsüz bir şekilde tartıldım ve 61 çıktım. Yarın sabah tekrar tartılmayı düşünüyorum. Banyonun ampulü patlamıştı. Telefonun feneriyle tartılmaya çalıştım ama net göremedim. Büyük ihtimalle 61 olmuşum ama. 60'ı görmeyi isterdim. Neyse. Önümüzdeki pazar günlerine bakacağız artık :KK70:

Neden günlük yazdıklarını aktivitelerinide yazmiyorsun canim?

bugünkü yaptığım egzersizleri yazacağım.
Fotoğraf: Jen Selter Workout. Bacak ve kalça için etkili olduğunu düşünüyorum. Özellikle de üstteki karelerden üçüncüsü kalçayı acayip yakıyor!
Aslında her biri 3 set yapılmalı ama benim sağ kalçamda ağrı olduğu için 1 sete zor dayandım.
Fotoğraftaki karelerin sıralaması üst soldan başlıyor sağa doğru ilerliyor.
30 donkey kicks
20 squats
30 fire hydrants
20 lunges
30 leg raises
20 sumo squats
Bir kez yapmama rağmen ayağa kalktığımda dengemi sağlayamadım. Bacaklarımda derman kalmamıştı :KK70:

BUNLARA EK OLARAK:
Yan yatarak bacak indirip kaldırma (2 set X iki bacak için ayrı ayrı 30'ar kez.2 set toplamı 120)
2 kg'lık dambılla sağa ve sola eğilme (2 set X her iki tarafa da 25'er kez. 2 set toplamı 100)
Kolları yanlara doğru açıp düz bir şekilde aşağı yukarı kaldırıp indirme. Bu egzersizi yaparken elde dambıl olmalı tabi.Maksat ağırlık kaldırıp kolları kuvvetlendirmek. (sadece 15 kez yapabildim :KK70: )
Bazı egzersizlerin isimleri var mı yok mu bilmiyorum. Anlatabildiğim kadarıyla yazmaya çalışıyorum buraya.
Adını bilmediğim bir egzersiz daha var. Eminim birçoğunuz biliyordur bunu. Yan beli yakmak için çok etkili. Onu da yaptım bugün.
Oklavaya benzer uzun bir şeyi enseme koyup iki ucundan tuttum. Bacaklarımı omuz genişliğinde açıp öne doğru eğildim ve sağa sola döndüm. Yan belin arka kısımlarına etkiliymiş benim bu yaptığım. Bir de dik durarak yapılanı var. O da yan bel için çok etkili. Bu egzersizi de 2 set halinde 25'er kez yaptım. 2 set toplamı 100 oldu.

Eklentiler

• 11386488_1670576286505897_577989084_n.jpg
    11386488_1670576286505897_577989084_n.jpg
    61,7 KB · Görüntüleme: 47
X