Hain gelin masali

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Evet çok zorlu şeyler yaşamışsınız.Hayatınızın her alanında üçüncü bir kişi olarak boy göstermiş melek kv.Empati yapıyorum büyük sıkıntı.

Yazdıklarınızdan; kocasını,yuvasını seven bir kadın profili gördüm.Anladığım kadarıyla eşinizde sizi seviyor ama annesinin etkisinde fazlaca kaldığı için aranızda hep bir duvar (kv) var.Çünkü sürekli onu vicdan ve merhametinden vuruyor.Klasik “ben seni ne zorluklarla büyüttüm” acıtasyonu.
Bütün bunlara rağmen bu evlilik bitmemeli gibi hissettim.Kv olmasa ikili ilişkide problem yok gibi.Sadece eşinizin eş ve anne arasında denge kurmayı öğrenmesi gerekiyor.Muhakkak çok konuşmuşsunuzdur bu konu hakkında eşinizle ama insan bazen göremeyebiliyor.Halkanın dışından yapılan birkaç yorum bile kendine getirebiliyor insanı.Çift terapisti birçok konuda çözüm oluyor.Denemelisiniz bence.

Çok uzun yazmışsınız yarısına kadar okuyabildim Allah sabır versin böyle insanlarla o hayırlı evlat birazda hayırlı eş olmaya çalışsa annesi yaşlı hasta olabilir ama önce kimin ölüceği belli değil çok sinir bozucu kayınvalideyle evi ayırın kabul etmezse çok sevgili annesiyle başbaşa kalsın siz evi terk edin kimsenin sizi yıpramasına izin vermeyin tabi ki annesini boşlamasın ama aradaki dengeyi eşiniz kurmalı oturup güzelce konuşun sizde onun çocuklarının annesi ve hayat arkadaşısınız bunu farkına varmalı ana çocuk ağlaşmanın anlamı yok sanki sürgüne gönderildi annesi.

En son ciddi ayrilik asamasinda ayrilmak istemedigi ve herseyi cozecegini soylemisti. Hatta ayri ev fikrini o soylemisti. Ben esimin nasil anneci biri oldugunu bildigim icin bu cozumu hayal bile etmemistim. Hatta oyle olmaz bu saatte sonra ama ayri girisli alt ust dubleks olur demistim.

O guya cok para kazanip isi parayla cozecekti. Ona gore herseyi para cozer. O yuzden guya kendi isini yapiyor. Sigortasiz asgari ucret kadae bile kazanmadigi odemeleri duzensiz bir is yapiyor. Yani onun cozumu hepten bataga surukledi bizi.

Annesi yasli ama hasta degildi son 1-2 yila kadar.

Ilk baslarda gündüz normal konusurken aksam inlemeli ses tonuyla konusuyordu annesi. Hep hastayim diye yansitiyor iste ogluna.som 1-2 yilki hali gercek ona birsey demiyorum. Ama ilk yillar zaten 65 yasindaydi asiri da yasli sayilmaz. Dugun oncesi cam siliyordu.

Dua edin ne olur. Herseyin farkindayim.

Benzetme yapacagim sadece anlamaniz icin. Hani olumu herkes bilir ama cok uzak gibi gelir ya. Bazi nadir anlarda gercekten olumu dusunuruz. Gece falan olur genelde. Gercekten idrak edilen bir an vardir. Siz de yasadiniz mi bilmiyorum.

Ben halimi buna benzetiyorum. Evet biliyorum. Hatta hic yasliligimizi hayal etmedim edemiyorum. Bitecegini biliyorum ama idrak edemiyorum. O.son noktada bir turlu icraate dokemedim.

Hayatta hep boyleyim aslinda. Hep son son damlasina kadar sabrediyorum. Is ortaminda da böyleyim. Hep bir yerde kendimde de suc ariyorum. Gemileri yakma huyu yok bende.

Mesela bir yakinimda var surekli bosanmaya kalkan ama.bosanmayan. ama onun herkes bıliyor. Ortaliga saciyor. Benim durumu yakin arkadaslarim disinda kimse bilmiyor. Ailem falan. Cunku her detayi dusunuyorum. Ya bosanmazsam.ya gene ikna olursam. Ailelere sicramasin. Kinlenmesinler vs ...

Bazen aman ne olursa olsun biraz da baskasi dusunsun diyip gemileri yakmak istedigim oluyor ama gene kendi icimde yasiyorum.
Herşey senin elinde. Neden yakmayasın gemileri. Ana oğul seni ne hale getirmiş farkında değil misin. Bu kadar kapsamlı düşünme. Bencil ol, bir kerecik de olsun kendin için birşey yap. Kim ne der diye düşünme, kimseden fikir alma, içinden ne geliyorsa onu yap. Bu zamana kadar kadrini kıymetini bilmemişler, şimdi mi bilecekler.

Üçünüz bir araya gelip döktünüz mü hiç eteğinizdeki taşları yoksa bunca yıl hep soğuk savaş olarak mı yaşandı bunlar. Bunu tavsiye ederim yapmadıysanız ama o konuşmada çok sakin ve etkili olmalısınız.

Esime hep doktum.

Kv ile genelde soguk savas. Toplasan 10 kez anca patlayip dokulmusumdur ona.

En son bir olayda ciddi patladim. Hatta evden gitmelerini istedim. 1 hafta falan ayri kaldik. Ben çocuklarla evdeydim yani bosanacktik. Orda burda kaldilar yerleri de yok. Mecbur eve cagirdim. Esimd3 ikna edici bir konusma yapmıştı. Son kez sans istemisti falan. Bebekte cok ufakti devam ettik.
Simdi artik esim de istemiyor zaten. Önceden hep istemeyen oydu.

Sakince de cok konustuk bir yere varamadik. Ilk yillar ir kez terapiste gitmistik. Kadinin yaninda annesiyle ilgili yaptigi bir abuklugu anlatmistim. Utanmisti cok. O zaman disardan nasil gorundugunu anladi herhald3 baya değişmişti.

Sonraki terapist tekliflerimi hep reddetti. Zaten once onun kendi icinde tedavi olmasi lazim. Saglikli biri yok ki karsimda. Annesiyle olan bazi hatalari kabul etti. Yani iste diyorum ya aslinda ben bunu cozmustuk sanıyordum. Iki gun once anladim ki couzlmemis hicbirsey. Her sey ayniymis aslinda.

Manipulasyon devam ettikce ev ayri olsa da huzur olmayacak ki. Bu sefer de ayri evde olmasinin negatifligini alttan altta isleyecek. Esim sogukluklarina devam edecek. Ben gene yalnizligimla bogulacagim. Kadin ölse gene cozum degil. Bu sefer de anam gun yuzu gormeden dunyadan goctu diye dunyaya kusecek esim.

14 yasindayken babasi baska kadin icin bunlari bes kurussuz birakmis. Oturduklari evi falan da satmis. Ordan burdan yardimla buyuk fakirlikle bunca yil gecirmisler. Herkes maddi sıkıntı yasiyor da esim bildigin fakir duzeyindeydi tanistigimizda. evleri esyalari vs..

Kadin da yıllardır esime kucuk emrah filmlerini yasatiyor. Esime gore dunyada annesinden daha cok dertli kimse yok.

Anladım. Kv deninde yaşadıklarından dolayı psikolojisi normal değil. Kolay değil aslında. Eşiniz de o şartlarda o anne ile büyümüş. Eşinizi suçlamıyorum tabiki ama siz de haklısınız. Kendi sağlığınız için ayrılın, siz iyi olmazsanız çocuklarınız da iyi olamaz.

Herşey senin elinde. Neden yakmayasın gemileri. Ana oğul seni ne hale getirmiş farkında değil misin. Bu kadar kapsamlı düşünme. Bencil ol, bir kerecik de olsun kendin için birşey yap. Kim ne der diye düşünme, kimseden fikir alma, içinden ne geliyorsa onu yap. Bu zamana kadar kadrini kıymetini bilmemişler, şimdi mi bilecekler.

Artik sadece çocuklarımu dusunuyorum. Asiri yorgunum. Maddi manevi cok yorldum cok mucadele verdim. Gercekten hic kiymeti olmadi.

Buyuk oglumun algilari cok aciktir. Gecen seneki buyuk olan olayda inun gozu onunde tartistim. Bird3n costum tum birikmisligim dokuldu. Evden gidin dedim onlara. Oglum agladi. Anne babaannem gitsin babam gitmesin diye. Anltmaya calistim anlamadi. 9 agladi ben agladim ona bunu nasil yasattim diye. Sakinleasin diye soz veriyorum gitmeyecek dedim. Aslinda bir an duygusallıkla gercekti dusuncem. Cocugun ne suçu var diye. Ben ettim ben cekecegim gerekirse ev arkadasi gibi olacak diye. Tabi olacak gibi de degil gene gittiler. Ayrılıyorduk falan bir sekilde donduk.

Neyse iste o zamandan beri ne zaman tasinma lafı olsa cocuk ailesi ayrilacak diye düşünüyor. Hatta ben bu kendimin tasinmasi gerektigine oyle karar verdim. Is nedeniyle zaten tasincam. Onu bahane ederim cocuga diye dusundum.

Iste tek derdim bu. Oglum etkilenmeden ayrilmak.

Ayni manipulasyonu ogluma da yapiyor kv de. Oyle ki annemlerin orda xok eglendigi halde cocuk oraya gitmek istemiyor babaannesinden ayrılmamak icin. Veya kv bir yere gitse istemiyor orada olecek zannediyor. Gecen yil tatile gittiğimiz de babasina babaannem yasiyor mu diye sordu. Yani bu oldum öleceğim yasliyim manipülasyonunu ogluma da yapiyor.

Hatta bosaninca da korkarim bu devam edecek. Evliligi de benim yiktigim manipulasyonunu devam ettirecek. Ogluma da bunu empoze etcek. Ve asla dogrudan bisi demez. Hep bilincaltina isleyecek sekilde azar azar dolayli yoldan isler kisileri.

Konu komsuya sorsan gercekten cok melek gukeryuzlu evde de dort donen bir kvdir. Ben sirret gelinimdir. Onlara da oyle yansittu. Ben calisiyorum komşuluk iliskim yok. Sureklu guleryuzku kendi halinde yasli bir kadinla neden anlasamaz diye düşünüyorlardir eminim.

Insallah bu sefer gerceklestirecegim. Aileme anlatsam surec baslar zaten. Onlar da destek olurlar. Ben anlatmasam da anormallikleri goruyor onlar da. Is durumlari da cabasi.

Esime hep doktum.

Kv ile genelde soguk savas. Toplasan 10 kez anca patlayip dokulmusumdur ona.

En son bir olayda ciddi patladim. Hatta evden gitmelerini istedim. 1 hafta falan ayri kaldik. Ben çocuklarla evdeydim yani bosanacktik. Orda burda kaldilar yerleri de yok. Mecbur eve cagirdim. Esimd3 ikna edici bir konusma yapmıştı. Son kez sans istemisti falan. Bebekte cok ufakti devam ettik.
Simdi artik esim de istemiyor zaten. Önceden hep istemeyen oydu.

Sakince de cok konustuk bir yere varamadik. Ilk yillar ir kez terapiste gitmistik. Kadinin yaninda annesiyle ilgili yaptigi bir abuklugu anlatmistim. Utanmisti cok. O zaman disardan nasil gorundugunu anladi herhald3 baya değişmişti.

Sonraki terapist tekliflerimi hep reddetti. Zaten once onun kendi icinde tedavi olmasi lazim. Saglikli biri yok ki karsimda. Annesiyle olan bazi hatalari kabul etti. Yani iste diyorum ya aslinda ben bunu cozmustuk sanıyordum. Iki gun once anladim ki couzlmemis hicbirsey. Her sey ayniymis aslinda.
Üçünüz konuşacaksınız. Kimsenin kimseyi gizliden didikleyemeyeceği bir ortam olacak. Pat pat dökülecek herşey. Arkanızdan söylenenlere cevap verebilme seçeneğiniz yok. Aynı burda yazdığınız gibi herşeyi ortaya saçacaksınız. Ve bu konuşmanın dönüm noktası olduğunu bilecek tüm taraflar. İstediklerinizi istemediklerinizi, hislerinizi anlatacaksınız. Karşı tarafa hatanızı soracaksınız. Ve bu konuşmayı aniden yapın. Kimse kafasında senaryo hazırlamadan. Boşanırsanızda en azından vicdan yapmamış olursunuz. Topu karşı tarafa atıp hamleyi bekleyin. Ona göre bir yol haritası belirlersiniz.

Anladım. Kv deninde yaşadıklarından dolayı psikolojisi normal değil. Kolay değil aslında. Eşiniz de o şartlarda o anne ile büyümüş. Eşinizi suçlamıyorum tabiki ama siz de haklısınız. Kendi sağlığınız için ayrılın, siz iyi olmazsanız çocuklarınız da iyi olamaz.

Ben de evlenirken de surdururken de hep bu bahaneler de surdurdum iste.

Kv kocasinin yerine koymus oglunu. Kucuk de evlenmedi 34 yasindaydi esim. 20 yil dibdibe yasamislar babasinin ardından. Cok asiri kiskandi.

Kendi acisindan hadi normaldir diyecegim ama bana yapma maliydi. O kadar fedakarlık yaptim ki onlar icin. Maddi manevi. Düğün surecimi gorseniz zaten ayri bir sıkıntı. Cevre baskisi falan. Bana yapmamaliydi. 4. Günden birden degismemeliydi. bu baya ikiyuzluluk. En sevmedigim insan tipi. O yuzden soguklugum hic gecmedi. Hani fevri bir insan olsa onu da boyle kabul ediyorum der kabul ederdim. Ama iki yüzlülüğü kabul edemiyorum. Arkadas cevremde bile anında uzaklastigim insan tipi burnumun dibine geldi.

Kardeş derdini yazmışsın güzelde,
Daha yalın bir dilde yazsan okurduk.

Sizin yaşadığınız durumla ablamın ki çok benziyor. O da kvdesini başta çok sevmişti. Evlenince gerçek yüzü çıkmıştı. Birlik gitmişti. İki sene sonra ablam evi terk etti. Boşanma noktasına geldi. Bizim anacı damat zarrrr zorrrrr 9 ay sonra başka bir ev tuttu da ablam geri döndü. O zaman zarfında babamlar da kaldı. Şimdi kv de kple küs ablam. Ama enişte sıkıştırıyor barışsın diye. Ablam pskikolojik olarak çöktü. Ne olacak bilmiyorum.
Onun yine kp varmis. Benim esim tek cocuk. Kadinin esi veya baska cocugu olmadigi icin duygusal olarak da maddi olarak da tek yuk esimde. Ayri evle de ayrilmis olunmaz o yuzden hicbir zmaan.

Kardeş derdini yazmışsın güzelde,
Daha yalın bir dilde yazsan okurduk.

Derdim yalin olmadigi icin yalin olmadi. Hatta dun de yazmisim ama acmamistim konuyu. Normal anlatinca iyice uzamis baya sayfa sayfa surerdi yayinlasam.

Boyle daha ozet gibi geldi karakterler uzerinden gidince. Olaylardan gidince hepten karmasik oluyor.

Evet çok zorlu şeyler yaşamışsınız.Hayatınızın her alanında üçüncü bir kişi olarak boy göstermiş melek kv.Empati yapıyorum büyük sıkıntı.

Yazdıklarınızdan; kocasını,yuvasını seven bir kadın profili gördüm.Anladığım kadarıyla eşinizde sizi seviyor ama annesinin etkisinde fazlaca kaldığı için aranızda hep bir duvar (kv) var.Çünkü sürekli onu vicdan ve merhametinden vuruyor.Klasik “ben seni ne zorluklarla büyüttüm” acıtasyonu.
Bütün bunlara rağmen bu evlilik bitmemeli gibi hissettim.Kv olmasa ikili ilişkide problem yok gibi.Sadece eşinizin eş ve anne arasında denge kurmayı öğrenmesi gerekiyor.Muhakkak çok konuşmuşsunuzdur bu konu hakkında eşinizle ama insan bazen göremeyebiliyor.Halkanın dışından yapılan birkaç yorum bile kendine getirebiliyor insanı.Çift terapisti birçok konuda çözüm oluyor.Denemelisiniz bence.

Evet esimi maalesef hala cok seviyorum. Sevgim azalmiyor nedense. Cok merhametlidir. Sevgisini gostermez. Iki yabanci gibiyiz. Baska evli çiftlere bakınca aradaki ucurumu.daha cok görüyorum.

Ama merhametini hep gosterir. Sevkatini. Belki de yillardir etkilendigim sey budur. Bence aileler ozellikler kizlarini cok sevmeli ve kendini degerli hissettirmeli. Sevgi acligi olmamali hic.

Ailem fena bir aile degildir. Ama bende anliyorum ki bir sevgi acligi var. Sadece sevilme umuduyla bile kaldim belki bu kadar zaman. Bazen kendimi fino kopegi gibi hissediyorum. Iki yuzumu oksasalar tum herseyi unutuyorum. Is ortaminda da boyle. Bana neler neler yapmis kisiler az normal ilimli konuştuklarinda yelkenleri indiriyorum.

Artik anladim ki ben duygusal acidan cok zayifim. Bu zayifligim benim bu hatayi yapmama ve surdurmeme sebep oldu.

Esim beni seviyor kendince. Oyle diyor. Ayrilmayi zor atlatacagini da soyluyor. Ama o evlendigimizi hic anlamadi. Sonucta onun duzeni degismedi. Ev ve esyalar degisse de annesiyle yasadigi icin evliligi anlamadi. 3. Kisi kayinvalide degil ben oldum aslinda. Onlar hep bir ben 3. Kisi oldum.

Artik kangren oldu iliski uvzu kesmekten baska care yok. Hem zaten annesinden daha buyuk problem isi. Yukarda yazmisti.

Ben cok sabirli biriyimdir. Sabredecegim bir tutacagim dal olsa yine devam ederdim. Hic degilse duzenli isi olsa belki gene sabrederdim..veya yine isi olmasin ama annesi olmasa kendi düzenim olsa yine devam ederdim.

Hem o yok hem bu yok yok yok. Ee neden o zaman fazladan iki kisinin daha yukunu cekiyorum durumu oluyor. Huzur yok kisacasi en onemlisi bu. Evim diyi huzur buldugum gelenlerin de huzur buldugu bir ortam yok.

Üçünüz konuşacaksınız. Kimsenin kimseyi gizliden didikleyemeyeceği bir ortam olacak. Pat pat dökülecek herşey. Arkanızdan söylenenlere cevap verebilme seçeneğiniz yok. Aynı burda yazdığınız gibi herşeyi ortaya saçacaksınız. Ve bu konuşmanın dönüm noktası olduğunu bilecek tüm taraflar. İstediklerinizi istemediklerinizi, hislerinizi anlatacaksınız. Karşı tarafa hatanızı soracaksınız. Ve bu konuşmayı aniden yapın. Kimse kafasında senaryo hazırlamadan. Boşanırsanızda en azından vicdan yapmamış olursunuz. Topu karşı tarafa atıp hamleyi bekleyin. Ona göre bir yol haritası belirlersiniz.

Artik kanserlesmis bu saatten sonra konusma cozum vermez. Ayrica kvaliyle konuşulmuyir herseyi inkar ediyor. Mesela demistim ona sen demedin mi oglumdan ayrilma intihar eder diye (çünkü bana o tartismada sen bize bilerek geldin dedi. Bunu esime de cok soyledi. Sanki zorla evlendim ) . Hemen inkar etti. Kimm dedi diye. Yeminler falan. Hatta maddi konlardan konu acildi. Krediyle evlendigimize geldi laf. Onu da inkar etti. Guya evde 7 bin varmis ( 7 bin kredi cektik dugun oncesi hazirliklar icin ). Guya iste o kadar birikmisleri nerden varsa. O birikmis onlarinmis falan.

Yani boyle hep benim uydurdugum ve kurdugum uzerine soylemler. Hatta ınanin o kaydi yapmasam kendim bile inanirdim. Zaten kendim ic huruzum icin koymustum.bak evham yapiyorsunu kendime gosterip sakinlesmek istiyordum. Ne doldurmalar ne doldurmalar. Costuruyor esimi surekli. Esim de sinirlenip saydirmaya basliyor kadin da bundan zevk alip kahkaha atiyor.

Oglu onun icin birilerini kirdiginda bundan buyuk zevk aliyor. Kocasi baska kadin icin onu terk etmis. O da bu sekilde bunun acisini mi cikariyor nedir. Bak oglumda beni herkese karsi tercih ediyoru yasamak istiyor hep.

Esimden sadece ne oldu da 4..gun nettavir degistirdi onun cevabini almak istedim. Gecmise takintili kalmis oldum o zamanda ona gore. En verdigi cevap nişanlılık doneminde ben ona soguk durmusum. Falanca gun elini opmemisim falan sebep bu. Hepi topu 2 ay nisanli kaldik zaten. 2 ayda baya bisi yapmisim iste.

Ben de evlenirken de surdururken de hep bu bahaneler de surdurdum iste.

Kv kocasinin yerine koymus oglunu. Kucuk de evlenmedi 34 yasindaydi esim. 20 yil dibdibe yasamislar babasinin ardından. Cok asiri kiskandi.

Kendi acisindan hadi normaldir diyecegim ama bana yapma maliydi. O kadar fedakarlık yaptim ki onlar icin. Maddi manevi. Düğün surecimi gorseniz zaten ayri bir sıkıntı. Cevre baskisi falan. Bana yapmamaliydi. 4. Günden birden degismemeliydi. bu baya ikiyuzluluk. En sevmedigim insan tipi. O yuzden soguklugum hic gecmedi. Hani fevri bir insan olsa onu da boyle kabul ediyorum der kabul ederdim. Ama iki yüzlülüğü kabul edemiyorum. Arkadas cevremde bile anında uzaklastigim insan tipi burnumun dibine geldi.

Hayırlısı olsun, hiç vakit kaybetmeden açın bir dava. Daha fazla yıpranmanızın anlamı yok

Yorum yazmadan edemedim, aslında boşanmayıp bir şekilde o kv yi hayatınızdan atmanız lazım ama madem hayatınızdan çıkmıyor o zaman içinizdeki her şeyi söyleyip ‘senin oğluna kuma gibi davranmandan ve oğlunun bir evliliği olduğunu kabul etmemenden ikiyüzlülüğünden bu evlilik bitiyor vebali senin boynuna ‘diyerek bu evliliği bitirin. Böyle bitirin ki en azından içiniz soğusun ona karşı, kadın bütün hayatınızı mahvetmiş resmen.

Madem o öyle yaptı sizde eteğinizdeki taşları dökün siz bu kadar üzülüyorsunuz bari o da vicdan azabı çeksin . Gerçi vicdanlı biri olsa şimdiye kadar oğlunun evliliğine verdiği zararı anlar kendine çeki düzen verirdi.

Sizin yuvanız dağılıyor, hala sevdiğiniz adamdan sırf kv niz yüzünden ayrılıyorsunuz kısacası kaybedecek bir şeyiniz yok, bari içinizdeki her şeyi söyleyin de boşanma sonrasını kolay atlatın, yoksa hep şunu deseydim bunu deseydim diye ilerde hep içiniz içinizi yer. Şahsen kendim demem gerekeni demezsem içim hiç rahat etmez, ne zaman ki sayarım içimdekileri o zaman rahatlar yoluma bakarım.

Kvnizin başına geleni yaşamış kadınlar genelde hep aynı tavırda oluyorlar ciddi manipülasyon becerileri var hemde. Eşinize çok üzüldüm size ayrı üzüldüm. Bir annenin yaşadıklarından dolayı yalnız kalcam korkusu bir yuvayı yıkacak bence taşının ama ayrılmayın uzun bir zaman verin ilişkinize annesini zamanında ne kadar sevdiğinizi onun için neler yaptığınızı uğradığınız hayal kırıklıklarını ve geldiğiniz noktayı eşinize bir mektupta yazın birde bunu deneyin boşanmadan

hepsini okudum. Acilen evlatlarını al koşarak arkana bakmadan uzaklaş!

Okuyamadim hepsini, destan olmus. Sıkıntılı tipler belli orasi.
Yalniz kendinden saf diyemi bahsetmissin bir ara, saf insan ses kaydi falan zor canim.

Salın bence Melek anneyle kuzusunu tövbe tövbe evlenmesin böyleleri ne güzel çalışıyorsunuz başta çok zor gelir yeni düzen ama inanın sirtinizdan kamburunuz iner.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X