Hamilelikte organik süt mü?pastorize süt mü?

bengisucuk

Üye
Kayıtlı Üye
3 Nisan 2016
313
251
Sevgili hamile arkadaşlarım,kimisi diyor(ben de böyle düşünüyorum aslında)organik sür yoğurt al kendin pişir ye iç.eskiler böyleydi.kimisi de diyor yol brusella salmonella zırt vırt virüsü var pastörize kullan.siz ne dersiniz fikirlerinizi merak ediyorum

Ben organik süt alıyorum. Yoğurdumu da kendim yapıyorum canım. O brucella falan pastörize sütlerden peynirlerden de geçer olacak olsa.

Organik sütten kastınız açık süt mü? Yoksa organik paketli sütten mi yapıyorsunuz? Açık sütün organik üretim olması ihtimali çok düşük eğer öyle bir üretim olsa zaten bize gelene kadar organik sertifikası alır diye düşünüyorum.

Evet açık sütü kastediyorum.benm aldığım gayet organik tanıdığım birinden alıyorum kayntıp mis gibi içiyorum yoğurdumu yapıyorum.
Organik sütten kastınız açık süt mü? Yoksa organik paketli sütten mi yapıyorsunuz? Açık sütün organik üretim olması ihtimali çok düşük eğer öyle bir üretim olsa zaten bize gelene kadar organik sertifikası alır diye düşünüyorum.
çık

Organik süt inekten sağılıp hiç işlem görmemiş süt olmuyor mu. Adam sağıp getiriyo ne serfitikası alacak.

Ben açık süt içemiyorum midem bulanıyor kızımda da bu hamileliğimde de pastörize süt içtim..ama yoğurdumu açık sütten yapıyorum

Organik süt inekten sağılıp hiç işlem görmemiş süt olmuyor mu. Adam sağıp getiriyo ne serfitikası alacak.
Organik süt, çok ayrıntılı bilgim yok ama sağıldığı hayvanın aldığı ilaçlar ve yediği yemler ile ilişkili organik oluyor, sertifikadan kastım buydu. Her hayvanın ürünü organik olmuyor onu kastetmiştim ama sanırım farklı şeylerden bahsediyormuşuz.

Organik süt, çok ayrıntılı bilgim yok ama sağıldığı hayvanın aldığı ilaçlar ve yediği yemler ile ilişkili organik oluyor, sertifikadan kastım buydu. Her hayvanın ürünü organik olmuyor onu kastetmiştim ama sanırım farklı şeylerden bahsediyormuşuz.
Canım o pastörize de de yok zaten organik derken onu kastetmemiştim ben

Canım o pastörize de de yok zaten organik derken onu kastetmemiştim ben
Aynen bende uht karton kutuda almıyorum günlük alıyorum ama açık almaya korkuyorum sizin gibi guvenebilecegim biride yok malesef. Organik takintim yok ama sütün geldiği hayvanın sağlığı çok önemli o yüzden çekiniyorum.

Öncelikle şuna bir açıklık getirmek istiyorum. Organik süt başka birşey, açık süt başka birşey.
Sütün organik olması için o hayvanın ilaçlanmamış ve belirli fabrika ve otoyollara en az 5 km uzaktaki otlar ile beslenip, hiçbir takviye almadan tamamen doğal yollar ile ürettiği süttür. Ayrıca bunun ek şartları da vardır.

Açık süt ise herhangi bir hayvandan sağılıp direkt aldığımız süttür. Şimdiki köyleri düşünecek olursak, öyle komşu teyzeden aldığımız sütler pek organik olmuyor.

Brucella ve salmonella gibi bulaşıcı hastalıklar ise 60-72 derecede ölüyor. Eğer mikrop varsa, kaynatmakla geçmiyor. Pastörize olması lazım. Ama ülkemizde görülme sıklığı zaten çok düşük.

Açık süt veya pastörize süt alıp kendi yoğurdunuzu, peynirinizi yapmanız çok daha uygun. Tabi vaktiniz varsa.

Sağlıklı, huzurlu hamilelikler diliyorum :)))

Sevgili hamile arkadaşlarım,kimisi diyor(ben de böyle düşünüyorum aslında)organik sür yoğurt al kendin pişir ye iç.eskiler böyleydi.kimisi de diyor yol brusella salmonella zırt vırt virüsü var pastörize kullan.siz ne dersiniz fikirlerinizi merak ediyorum
organik en iyisi

Merhaba arkadaşlar, ben hamileliğim boyunca pastörize süt içtim.Açık sütü kesinlikle içmiyorum hatta çocukluğumdan beri diyebilirim.Babam veteriner ve bize hiç açık süt içirmedi.Çünkü ineğin ne durumda olduğunu bilmiyoruz.Memelerinin ne durumda olduğunu bilmiyoruz diye.Açıkçası bende güvenemiyorum açık aldığım süte

Tabikide organik ve doğal süt. Eskiden kutu sütler mi vardı? Hepimiz bu yaşımıza kadar geldi. Hepsi kapitalist sistemin bir dayatması .

Tabikide organik ve doğal süt. Eskiden kutu sütler mi vardı? Hepimiz bu yaşımıza kadar geldi. Hepsi kapitalist sistemin bir dayatması .
geldik ama nasıl geldik:) hastalıklar bin kat arttı... artık eskisi gibi değil ne köyler ne hayvanlar ne de bitkiler... aldığımız zeytin bile ilaçsız yetişmediği için mavi boya sıkılıyor. Ben günlük pastorize süt alıyorum. doktorlar da artık bu şekilde öneriyor bildiğim kadarıyla... yoğurdu da gayet güzel oluyor

X