hasta çocukla boşanmak

hanımlar benim psikolojik rahatsızlığı olan bir çocuğum var. rahatsızlığı da ağır maalesef ki. işitsel ve görsel halüsinasyonlar görüyor. ilaç kullandığı halde az da olsa bu durum devam ediyor. doktor şizofreni değil dedi ama daha tam tanı konmadı. şizofreni de olabilir, başka bir hastalık da. stres hastalığı inanılmaz tetikliyor.

maddi olarak boşanmaya mani bir durumum yok fakat bu çocuğun durumu düşündürüyor beni. ayrıca ben mental olarak eşimden kopmuş vaziyetteyim. eşim de en son konuşmamızda mecburiyetten devam ettiğini söyledi.

beni düşündüren tek mesele ise evladım daha çok strese girer daha kötü olur mu? ya da yıllar sonra beni sorgular mı? ben hastayken annem kendini düşündü, düzenimizi bozdu der mi?
çocuk için evliliğe devam etmek mi yoksa her şeye rağmen bu adamı bırakmak mı? kararsızım.
Mutlu anne=mutlu çocuk

Aslında bir uzmandan destek alıp kalkişsaniz daha iyi olur çocuk için aile ney , baba ney bunu burdan tam olarak bilemeyiz yonlendirirler sizi hem. İnşallah hakkınizda hayırlısı olsun evladınız içinde sizin içinde
Yorum kesinlikle cok dogru ama dogru mu anladim aile ney baba ney ne demek? Aile ne baba ne demek mi istediniz

18 yaş yeterince büyük bir yaş. Sanki kötü bir ortamda kalmasindan ise bakım veren kişinin ki bu anne olarak siz oluyorsunuz mutlu olduğu bir ortamda daha düzelir gibi geldi psikolojisi. Ama uzmana sormak lazım tabi. Çocuğunuz ne diyor boşanma işine bunu da öğrenmek lazım.

Çocuğun hastalığı tam olarak belirlenmedi demişsiniz,peki zihinsel geride mi yoksa okul/kurs vs gibi sosyal hayatı var mı? Psikolojik sorun dışında fiziksel olarak iyi durumda mı kendi işini kendi görme,dışarı çıkma,arkadaş çevresi vs?
okul durumu, dersleri çok iyi. sosyal yönü de iyi. dışarıdan baksanız hiç anlamazsınız. hatta yaşından olgun, herkesin sevdiği bir çocuktur. uyumsuz bir çocuk değil.

Bu kendi başınıza veya buradaki insanlarla vereceğiniz bir karar olmamalı kesinlikle. Çocuğunuz çok hassas bir durumda şu an. Forumda bosanın yazanların gazına gelmeyin. Çocuğunuzun psikiyatrist/psikoloğuyla konuşup ondan tavsiye alın. Onun yönlendirmesiyle hareket edin. Gerekirse çocuğunuzun hastalığının daha stabillesmesini bekleyip bir kaç yıl sonra bosanirsiniz

18 yaş yeterince büyük bir yaş. Sanki kötü bir ortamda kalmasindan ise bakım veren kişinin ki bu anne olarak siz oluyorsunuz mutlu olduğu bir ortamda daha düzelir gibi geldi psikolojisi. Ama uzmana sormak lazım tabi. Çocuğunuz ne diyor boşanma işine bunu da öğrenmek lazım.
birkaç kez öylesine babasına kızınca boşan filan demişti bana. ama bir defa geçen sene sormuştum, şaka yollu, boşansak ne dersin diye. üzüldü tabii. o zaman hasta olduğunu bilmiyordum. bize çok sonraları söyledi yaşadıklarını. doktoruna da sorayım diyorum bakalım o ne diyecek

Bu kendi başınıza veya buradaki insanlarla vereceğiniz bir karar olmamalı kesinlikle. Çocuğunuz çok hassas bir durumda şu an. Forumda bosanın yazanların gazına gelmeyin. Çocuğunuzun psikiyatrist/psikoloğuyla konuşup ondan tavsiye alın. Onun yönlendirmesiyle hareket edin. Gerekirse çocuğunuzun hastalığının daha stabillesmesini bekleyip bir kaç yıl sonra bosanirsiniz
evet işte bu da bir seçenek. doktoruna soracağım. önünde üniv sınavı da var. hastalık peşinden böyle travmatik bir olay derken tepetaklak olur diye endişeleniyorum.
o bi hayatını kurtarsa ben de kendi yoluma bakabilirim. ama bazen öyle bunalıyorum ki çocuğu da gözüm görmüyor.

Yorum kesinlikle cok dogru ama dogru mu anladim aile ney baba ney ne demek? Aile ne baba ne demek mi istediniz
Küçük çocuk sandım babası ile ilişkisini kastettim babası çocuğun gözünde nasıl biri bağları nasıl çocuk gözünden bakmak lazım dedim çocuğun psikolojisi açısından yardım alarak.

Son düzenleme:
evet işte bu da bir seçenek. doktoruna soracağım. önünde üniv sınavı da var. hastalık peşinden böyle travmatik bir olay derken tepetaklak olur diye endişeleniyorum.
o bi hayatını kurtarsa ben de kendi yoluma bakabilirim. ama bazen öyle bunalıyorum ki çocuğu da gözüm görmüyor.

ÜNiversite sınavı varmış önünde, sınavı bitsin, okula yerleşip başlasın, o zaman ayrılırsınız rahatça. Öbür türlü çok kötü olabilir onun için.

Anladığım kadarıyla hastalığını yeni öğrenmişsiniz. Geçen sene bilmediğiniz bir zamandan bahsetmişsiniz. Onca yıl evli kalıp şimdi çocuğun tam tedavi gördüğü ve üniversiteye hazırlanacağı bir zamanda boşanmak, hele bu onu üzüyorsa pek iyi bir fikir gibi gelmedi bana. Siz de haklısınız elbette. Durumunuz kolay değil ama şu aşamada boşanmak yükünüzü arttırabilir ve işleri daha kötüye götürebilir sanki.

birkaç kez öylesine babasına kızınca boşan filan demişti bana. ama bir defa geçen sene sormuştum, şaka yollu, boşansak ne dersin diye. üzüldü tabii. o zaman hasta olduğunu bilmiyordum. bize çok sonraları söyledi yaşadıklarını. doktoruna da sorayım diyorum bakalım o ne diyecek
Aynı yaslarda evladım var. Tabi ben o ilkokulda bile değilken ayrıldım. Onun da bir rahatsızlığı var. Bu tarz değil belki ama okb gibi küçük bisi degil. Bipolar tarzi da degil daha ciddi bisi. Okb düşünün küçük semptomlarindan biri. Küçükken asla istemezdi. Liseye başlarken babası ile ilgili iliskisini görünce sormuştum.tekrar barışsam ister misin diye. Babası hiç evlenmedi ve geri evlenmek ister. Bizde anlaşamadık ayrıldık. Kumar şiddet aldatma yoktu. Kesinlikle istemedi tekrar evlenmemizi. Beni mutlu neşeli görüyor çünkü. O da iyi durumda. En azından huzurlu. Babası da çok ilgili olmasa bile yetiyor. Çok zor dönemler oldu ama biz yanyanayiz hepsi geçti bitti. Belki fikir olur size.

ÜNiversite sınavı varmış önünde, sınavı bitsin, okula yerleşip başlasın, o zaman ayrılırsınız rahatça. Öbür türlü çok kötü olabilir onun için.
evet sanırım en mantıklı senaryo bu. eşimin davranışları yeni değil. çocuğun büyümesini bekledim. kader işte. bu hastalık peyda oldu. onun için mecburen sıkıcam dişimi. teşekkür ederim

Aynı yaslarda evladım var. Tabi ben o ilkokulda bile değilken ayrıldım. Onun da bir rahatsızlığı var. Bu tarz değil belki ama okb gibi küçük bisi degil. Bipolar tarzi da degil daha ciddi bisi. Okb düşünün küçük semptomlarindan biri. Küçükken asla istemezdi. Liseye başlarken babası ile ilgili iliskisini görünce sormuştum.tekrar barışsam ister misin diye. Babası hiç evlenmedi ve geri evlenmek ister. Bizde anlaşamadık ayrıldık. Kumar şiddet aldatma yoktu. Kesinlikle istemedi tekrar evlenmemizi. Beni mutlu neşeli görüyor çünkü. O da iyi durumda. En azından huzurlu. Babası da çok ilgili olmasa bile yetiyor. Çok zor dönemler oldu ama biz yanyanayiz hepsi geçti bitti. Belki fikir olur size.
ne güzel maşallah size. darısı bizim de başımıza diyelim.

Hasta olduğunu sizmi anladiniz, yoksa oğlunuz kendimi anlattı

Eşiniz de istiyormu ayrılmak bir anlamda koptuk diye yazmışsınız duygusal fiziksel paylaşım bitince evlilik de bitiyor malesef .Siz istemeseniz de eşiniz birgün çekip gidermi böyle bir potansiyeli varmı saygı sevgi kesinlikle bittimi ....Siz sadece oğlunuzun sağlık durumu nedeniyle mi biraradasiniz.... Yani bu koşullar varsa dışarda kendine eninde sonunda bir hayat kurma ve bunları dışarda arama durumu olabilir ... olasılık var . Çünkü insan evine huzur sevgi saygı ve sıcaklık varsa yuva diyebilir.Yukumlulukker insanları ömür boyu birarada tutmaya yetmez malesef

Eşiniz de istiyormu ayrılmak bir anlamda koptuk diye yazmışsınız duygusal fiziksel paylaşım bitince evlilik de bitiyor malesef .Siz istemeseniz de eşiniz birgün çekip gidermi böyle bir potansiyeli varmı saygı sevgi kesinlikle bittimi ....Siz sadece oğlunuzun sağlık durumu nedeniyle mi biraradasiniz.... Yani bu koşullar varsa dışarda kendine eninde sonunda bir hayat kurma ve bunları dışarda arama durumu olabilir ... olasılık var . Çünkü insan evine huzur sevgi saygı ve sıcaklık varsa yuva diyebilir.Yukumlulukker insanları ömür boyu birarada tutmaya yetmez malesef
öyle dışarıda gözü olan, sosyal biri değil. çocuğuna da çok düşkün.
sevgi saygı bitmediyse de yerlerde sürünüyor. ikimiz de sanırım çocuk için oldurmaya çalışıyoruz yıllardır. hep aklımdaydı ayrılmak. ama yavrumun bu durumu beni mahvetti. ona bir darbe de ben vurmuş olur muyum, tek çekincem o.

X