Hedef -25 kg! Diyet Listem + PCOS

Canım vallaha topiğine ortak olmak isterim. Zira bende de pcos ve saç dökülmesi var. Bende senin gibi mevsimsel ve stres kaynaklı olduğunu düşünüyordum ama öyle değilmiş. Saatlerce yapmayı bitiremediğim saçımı şimdi 5 dakikada yapmak çok üzüyor. İstersen beraber birbirimize destek olabiliriz.
Pazartesi endokrinoloji ve dermatologa gittim. İki taraf da ilgiliydi. Endokrinoloji tiroitlerimin biraz yavaş olduğundan bahsetti, dermatoloji de genetik/erkek tipi dökülme değil telogen effluvium olabilir ama bu teşhis için bile erken, pcos da yapabiliyor olabilir dedi. saç çekme testi yaptı bir şey de gelmedi eline. günde 100-150 tel dökülüyo mu dedi zaten benim 50 civarı oluyor. endokrinoloji ilaç vermedi o derece değilmiş, kilo vermemi tavsiye ettiler. demir, d vitamini ve metformin alıyordum aynı şekilde devam etmemi söylediler. dermatolog da medobiotin tablet verdi. 2,5mg 120lik tablet. günde iki tane içicem, iki ay kullanmış olucam yani. bir de 5 hafta, haftada 2 kere bir yağ karışımını sürmemi önerdi size de yazmış olayım.
10 günlük doz:
200ml badem yağı
10'ar tane bepanten ampul + dodex ampul + evigen ampul
yıkanmış temiz saça sürüp 4-6 saat bekletip tekrar yıkanacak.
3 ay sonra kontrole gideceğim.

Canım öncelikle geçmiş olsun. Pcosun sağlıklı beslenme ve kilo verilerek etkisinin azaltılabileceğini düşünüyorum. Yapmamız gereken bol hareket, sağlıklı beslenme.

Saç dökülmesi iyice psikolojimi bozmaya başladı. Bende yıllık iznimde hastane işlerimi hallederek bunlara baktırmayı planlıyorum.

Bu arada kusura bakma birkaç gündür giremedim. Düzenli bir şekilde devam ettiğin için tebrik ederim.
Pazartesi endokrinoloji ve dermatologa gittim. İki taraf da ilgiliydi. Endokrinoloji tiroitlerimin biraz yavaş olduğundan bahsetti, dermatoloji de genetik/erkek tipi dökülme değil telogen effluvium olabilir ama bu teşhis için bile erken, pcos da yapabiliyor olabilir dedi. saç çekme testi yaptı bir şey de gelmedi eline. günde 100-150 tel dökülüyo mu dedi zaten benim 50 civarı oluyor. endokrinoloji ilaç vermedi o derece değilmiş, kilo vermemi tavsiye ettiler. demir, d vitamini ve metformin alıyordum aynı şekilde devam etmemi söylediler. dermatolog da medobiotin tablet verdi. 2,5mg 120lik tablet. günde iki tane içicem, iki ay kullanmış olucam yani. bir de 5 hafta, haftada 2 kere bir yağ karışımını sürmemi önerdi size de yazmış olayım.
10 günlük doz:
200ml badem yağı
10'ar tane bepanten ampul + dodex ampul + evigen ampul
yıkanmış temiz saça sürüp 4-6 saat bekletip tekrar yıkanacak.
3 ay sonra kontrole gideceğim.

Listeme %80 uydum diyebilirim. Aslında uyumsuzluk olarak ara öğünüm tekti fakat ben çok acıktığım için ikiye böldüm. Meyveyi biraz fazla kaçırıyorum. Makarna hakkımı hamburger ekmeğine denkledim iki kere, et zaten öğünümde vardı hamburger yaptım mesela. Hafta başı hastahaneye gittim ve iki randevum arası çok saat vardı, gecesinde 2 tost yedim, o gün de bir poğaça yedim. 15 saat de aç durmuştum tabii. Su içmekte aşırı zorlanıyorum.

20 Gün -3,5 kg

Bende birkaç gündür motivasyonumu kaybetmiştim ama dün tekrar toparladım. Saçım içinde lavanta suyu içmeye karar verdim. Çok araştırdım. En azından sağlıklı birşey denemeye değer. Geçenlerde annemlere aktardan lavanta aldırmıştık. Bu akşam yemekten 2 saat sonra başlayacağım

21 Gün -3,8 kg
Güncel kilo: 91,8

1 Hafta -1,6 kg
göğüs -1 cm
bel -1,7 cm
göbek -1,3 cm
simit -2 cm
basen -2,2 cm
bacak kol ölçülerini almaya üşendim, gün içinde alırsam güncellerim.

1.gün 6475 adım
2.gün 8531 adım
3.gün -
4.gün 15,545 adım
5.gün 6366 adım
6.gün 7978 adım
7.gün -

bu yürüyüşler dışında aşırı hareketsizim açıkcası, masabaşı ödev yapıyorum sadece :KK70:

yaptığım kaçamaklar
15k adım attığım gün hastahanedeydim ve o günün gecesi gece 1'de iki tost yedim. sonrasında 16 saat aç kaldım, 1 tane ev poğaçası yedim.
başka bir gün ekstra ceviz + fındık yedim
3-4 gün 1 yerine 2 porsiyon meyve tükettim.
mesela dün akşam fırında tavuk yapmıştım, yanında ketçap da tükettim. bu tarz şeylere takılarak diyeti keyifsizleştirmemeye çalışıyorum.

21 Gün -3,8 kg
Güncel kilo: 91,8

1 Hafta -1,6 kg
göğüs -1 cm
bel -1,7 cm
göbek -1,3 cm
simit -2 cm
basen -2,2 cm
bacak kol ölçülerini almaya üşendim, gün içinde alırsam güncellerim.

1.gün 6475 adım
2.gün 8531 adım
3.gün -
4.gün 15,545 adım
5.gün 6366 adım
6.gün 7978 adım
7.gün -

bu yürüyüşler dışında aşırı hareketsizim açıkcası, masabaşı ödev yapıyorum sadece :KK70:

yaptığım kaçamaklar
15k adım attığım gün hastahanedeydim ve o günün gecesi gece 1'de iki tost yedim. sonrasında 16 saat aç kaldım, 1 tane ev poğaçası yedim.
başka bir gün ekstra ceviz + fındık yedim

3-4 gün 1 yerine 2 porsiyon meyve tükettim.
mesela dün akşam fırında tavuk yapmıştım, yanında ketçap da tükettim. bu tarz şeylere takılarak diyeti keyifsizleştirmemeye çalışıyorum.
Güzel incelme var tatlım ama keşke o tostlar ve poğaça olmasaymış. Çoğu şeye hayır diye diye istememeye başladım. Zamanla alışıyor insan

Güzel incelme var tatlım ama keşke o tostlar ve poğaça olmasaymış. Çoğu şeye hayır diye diye istememeye başladım. Zamanla alışıyor insan
kesinlikle öyle. bahanesi yok tabii ama evde yapılmıştı zaten, hiç kalkıp başka bir şey yapasım gelmedi 😅 şükür bu haftasonu final haftasından da çıkıyorum biraz daha asılacağım özellikle egzersiz konusunda bu haftayı telafi etmem lazım🙄

Merhaba herkese, 21 yaşındayım. Kendimi bildim bileli fazla kiloları olan biriyim, sonradan aniden falan almadım yani. İlk regl olduğumda 10-15 kilo fazlam vardı. Tabii seneler içinde bu rakam katlanarak gitti. Kasım 2020'de 108-109 arası bir kiloyla kendi kendime diyete başladım, ekstra yürüyüşe çıktım. Günde 7-10k arası adım atıyordum. 1,5 ayda 7 kilo verdim. Doktora gittiğimde 2. derece karaciğer yağlanmam olduğunu öğrendim ve bir beş kilo daha verdim, karaciğer değerlerimde baya düşüş oldu. 2 ayda -12 ile diyeti bıraktım. Bu da Ocak ayına falan denk geliyor. Ekim ayında başlayan ve benim mevsimsel sandığım durmayan saç dökülmem tadımı kaçırmaya başladı. Geçen hafta yeniden doktora gittim. Başta da dediğim gibi reglim hep düzensizdi fakat 2-3 kere ultrasonla bakılmasına rağmen kist görüntüsü olduğu söylenmedi ve büyüdükçe düzene girer dendi, o zaman da kilodan bahsetmişlerdi ama ben vermek yerine aldım bol bol🥺 Dün sonuçlarım çıktı ve dahiliye demir, d vitamini bir de şekerim için bir ilaç (metformin) verdi. Kadın doğuma gittiğimde ultrasonla baktı doktor ve yumurtalıklarımın tembel olduğunu ama hormonlarımda ilaç verecek bir sorun olmadığından bahsetti, kilo vererek bu problemi çözebileceğimi; saç dökülmemin de böyle duracağını, yine de cildiyeye gidip çinko vb. değerlere baktırmamı önerdi. Şimdi cildiye randevusu kovalıyorum özel bir doktor tavsiyesi alamadığım için, eğer İstanbul'dan önerileriniz varsa memnun olurum🔅 (melahat öz çok önerildi, istanbul bakırköy ethica hastahanesinde, muayene ücreti de 100 lira civarıymış. çok uygun. gitmeyi düşünüyorum, devlet hastahanesinde testlerimi yaptırdıktan sonra)

Ben de dün hemen bir diyetisyenle konuştum ve bugün programa başladım. Dün tartıldığımda 95,4 geldim fakat reglimin son günüydü sanırım. Bu haftanın başlangıç kilosunu pek bilmiyorum anlayacağınız😅 Diyet listemi en aşağıya bırakacağım, zaten çok abes bir liste değil.

Öncesinde de yürüyüş yaptığım için daha düzenli hale getirmeyi düşünüyorum. 10k adıma zorlayacağım ama 8k'yı geçmesi de yeterli eğer yanında bir egzersiz olacaksa bence. Kendime step tahtası almıştım onu yapabilirim diye düşünüyorum.

Başlangıç seviyesi step:
Bu arada ben uygun fiyatlı ama başına da bir şey gelmeyecek bir step tahtası almak istiyordum ve siparişimden memnunum, benim gibi yeniyseniz tek kademe kullanmanızı tavsiye ederim, iki kademeyle 3 saniye dayanabildim😓 Onun da linki şöyle: Hattrick 2 Kademeli Step Tahtası Fiyatı, Yorumları - TRENDYOL

Şimdi gelelim diyet listeme...⚕️
Sabah kalkıp demir ilacımı içiyorum, bir saat ardından iki dilim çavdar ekmeği, 4 parmak kadar ince dilim (60 gram) beyaz peynir, yeşillik, salatalık ve domates ile sandviç + iki kuru kayısı/erik veya 3-4 çilek + yeşilçay ile kahvaltımı yaptım. (9'da uyandım, 10'da kahvaltıya başladım. İlaç içmeyenler daha erken yapabilir ama ben uyanamıyorum🥲)

Öğlen 12'de 6 kaşık evde ne varsa tencere yemeği + 1 bardak ayran (kefir veya yoğurt da olabilir) ve tercihe göre yağsız salata yedim.

Ara öğünümü henüz yapmadım ama 3 ince üçgen dilim karpuz yiyeceğim. 10 erik, bir şeftali veya 7-8 çilek de tercih edebilirsiniz. Başka meyveler de olur diye düşünüyorum. Mesela değişim listesine göre bir küçük elma, orta boy armut, bir ince dilim kavun, 3 adet kayısı, 12 kiraz, 1 küçük veya yarım büyük muz da oluyor. (Mesela ben portakal suyuna aşık biriyim, o da bir çay bardağıymış 🍊)
+ meyvenin yanına iki parmak büyüklüğünde dilim peynir. (30 gram)

Bundan sonra akşam yemeği geliyor, bu da 19:00'da. (Bana biraz geç geldi ama ben de geç uyuyorum bu yüzden de diyetisyen böyle ayarlamış olabilir, uykumu geri çekebilirsem saatimi de geri çekeceğim tabii ki.)
150 gram et, tavuk veya köfte (ortalama 4 köfteye denk geliyor ama 4-5 yiyin işte tartınız yoksa) veya 8 yemek kaşığı etli/tavuklu tencere yemeği + yeşillikli salata + 3 yemek kaşığı yoğurt ve haşlanmış sebze ile meze (mesela ben bugün havuç kavurup sarımsaklı yoğurtla meze yapacağım, bununla ilgili tarifler bulursam paylaşırım)

Alternatif olarak bir pizza tarifi! Haftanın 3 günü bu pizzanın yarısı olabilir akşam yemeği yerine.
•1 yumurta
• 1 yemek kaşığı yoğurt
• 1 su bardağı lor
• 1 tatlı kaşığı kabartma tozu
• 2/3 su bardağı yulaf unu (yulafı rondodan geçirelim) veya tam buğday unu
• Tuz
• Üzeri için istenilen malzemeler, abartmadan.
Lor peyniri dahil tüm malzemeler hamur yapılıp yağlı kağıda hamuru serdikten sonra salça sosunu (biraz suyla salçayı açmak gerekiyor sanırım, ben biraz da kekik ekledim) sürüp üstüne malzemeler, hop fırına.🍕🍕🍕

Hadi bakalım🎉🎉 Bugün ölçülerimi alıp fotoğraf da çekeceğim ve ayda bir de burayı güncellemeyi düşünüyorum. Şans dileyin🥰

4 Haziran 202195,4 kg
11 Haziran 202193,9 kg (1 hafta -1.5 kg)

Ne durumdasın canım :))

Ne durumdasın canım :))
Valla bu hafta durumlar fena😅 Sınav haftamdı sabah 8 gece 2 ödev yaptım, üstüne regl oldum. (24 günde oldum) Hiç yürüyüşe çıkmadım. Paketli bir gıda falan tüketmedim ama genel anlamda diyet listeme de uymadım. Yarın tartı günüm bir eksi görecek miyim bilemiyorum, reglimin de son günü olacak herhalde. (4. günüm)

Haftaya yürüyüşün yanına egzersiz ekleyerek telafi etmeye hem de kendimi alıştrmaya çalışacağım🙃

4 Hafta -4 kg. Haziran ayını böyle kapatmış bulunmaktayım💐

Bu ay çok daha yüksek bir performans göstermeye çalışacağım. Son hafta hiç uymadım sınav haftası koptum tamamen, bu hafta hafif bir liste verildi bu yüzden sanırım. Halledeceğizzzz💪🏻

4 Hafta -4 kg. Haziran ayını böyle kapatmış bulunmaktayım💐

Bu ay çok daha yüksek bir performans göstermeye çalışacağım. Son hafta hiç uymadım sınav haftası koptum tamamen, bu hafta hafif bir liste verildi bu yüzden sanırım. Halledeceğizzzz💪🏻
Tebrikler tatlım. 4 kilo büyük başarı

Bende birkaç gündür motivasyonumu kaybetmiştim ama dün tekrar toparladım. Saçım içinde lavanta suyu içmeye karar verdim. Çok araştırdım. En azından sağlıklı birşey denemeye değer. Geçenlerde annemlere aktardan lavanta aldırmıştık. Bu akşam yemekten 2 saat sonra başlayacağım
Ben de saçım için spearmint çayı aldım. Çok önerilen bir nane türü. %100 spearmint türünde olanı Chado markasında buldum kuzu, istersen ona da bak. Günde iki kupa spearmint + 1-2 kupa yeşilçay şeklinde yapacağım. Ayrıca şu takviyeleri alıyorum birkaç gündür. (Biotin ve D vitaminini zaten alıyordum.) Çok araştırdım kesinlikle sen de araştır ve kullan.

Saw palmetto - günde 250mg
Çinko - günde 15mg
D vitamini - 15.000/50ml olandan 2 şişe günde 15 damla bitirdim. 10 damla olarak da iki şişe daha bitireceğim, doktora sormadım d vitaminim 7 çıkmıştı bu yüzden bir sorun olmaz. saç için minimum 40-50 olmalıymış, düzenli kullanmıyorsan kendi kendine böyle olması imkansız günde 4-5 damla herkese öneriyorlar en azından öyle alabilirsin.
C vitamini - günde 1000mg
Biotin - günlük 5mg

Spearmint çayı - günde iki fincan
yeşilçay - günde 1-2 fincan

omega 3 ve multivitamin de alınması çok iyi olur. özellikle omega 3 çok önemli ama ben bi' 2 hafta sonra ona başlamayı düşünüyorum midem biraz bunlara alışsın, tek seferde yüklenmeyeyim diye düşündüm.

bence çölyak hastası çıktım 10 kg verdim ,adetlerim 4 aydır düzene girmişti ama bu ay stresten olmadım :KK43:

X