Hem Gururunuzu Koruyup Hem de Bir Erkeğin Size Maddi Yatırım Yapmasını Nasıl Sağlarsınız?

Öncelikle baştan söylemek isterim, bir erkek arkadaşım veya hoşlandığım biri yok. Zaten içinde bulunduğum kaos ortamı buna pek müsait değil şu an. "Maddi yatırım" ifadesini de ne anlamda kullandığım anlaşılmıştır. Yoksa bizler elbette parasını verip haklarını alabilecekleri birer eşya değiliz.

Bu, aslında yıllardan beri çok merak ettiğim bir konu. Geçen Instagram'da keşfette dolaşırken popüler bir psikoloğun bir konuşmasına denk geldim (seven sevmeyen vardır, ben tanımıyorum.). "Erkek yatırım yaptığı kadını sever." diyordu. Bu aslında yıllardan beri yaptığım bir gözlemin özet cümlesi gibi oldu.

Evlenen arkadaşlarım var örneğin. Hani bizim 'görgüsüzlük' olarak ifade ettiğimiz bazı davranışlar vardır. Mesela evlilik arifesi "İlla şu kadar takı alınacak. " diyen, eksik gördüğü yerde olaylar çıkartan. Ya da bir arkadaşım vardı mesela. Erkek arkadaşının evlilik teklifi için aldığı yüzüğü maddi açıdan yetersiz buldu. Kendisine, maddi değeri çok fazla olan beş taş bir yüzük aldırıp en baştan evlilik teklifi ettirdi. Bir başka tanıdığım, kendi ailesinin maddi durumu kötü. Ama erkek arkadaşı sıradan bir mekana yemeğe götürdüğünde saatlerce trip atıyor. Hayatında görmediği lüks mekanları bulup "Bu hafta beni buraya götür." diyor. Kuzenim evleneceği zaman düğün için ayarlanan mekanı 'ucuz' buldu. Nişanlısından ayrıldı. Adam kapılarda yattı "Gel, tamam. Nereyi istiyorsan orayı tutacağım." diye. Ve istediği o lüks mekanı tutturup orada düğün yaptırdı gibi gibi... Ve garip bir şekilde bu şekilde davranan kadınların hepsi mutlu ve el üstünde tutuluyor. Hani kendi hemcinsimiz diye durup bir baktığımızda çok ucuz hareketler, naiflikten, kaliteden çok uzak davranışlar olarak görünüyor. Ama derler ya neticeye bakmak lazım diye. İlişki içinde yine bunlar değer görüyor, tapılan o kadınlar oluyorlar.

Bir diğer taraftan hiç böyle olaylara girmeyen kadınlar var. Mesela hesabı karşı taraf ödediğinde gece gözüne uyku girmeyen, aman kimse üzülmesin sıkıntı çıkmasın diye birçok lüks bile sayılmayan sıradan şeyleri dahi istemeyen kadınlar. Bunlar da hiç değer görmüyor. Örneğin bir başka arkadaşım, kendi ailesi çok varlıklı insanlar. Kendisine çok görkemli bir nişan töreni yaptılar. Ama adamın ailesi biraz sorunlu bir tipti. Arkadaşım "Aman nikah neye yetmiyor, ben düğün istemiyorum." dedi. Ucuz olsun diye saçma sapan bir gelinlik giydi. Evleneli birkaç ay olmuştu ki aldatıldığını öğrendi.

Elbette aramızda çıkıp "Yoo, hiç öyle değil. Ben şöyle yaptım şöyle oldu." diyenler olacaktır. Ama benim yaptığım gözlemler hep bu şekilde oluyor.

Şimdi kendime baktığımda ben ailemden bir defa harçlık almadan yıllarca okudum. Kazandığım başarı bursları ile kendi kendime hep yettim, kimseden bir çorap bile istemedim. Ben de değer görmedim o ayrı tabi. :KK43: Ama bakıyorum benim gibi olan insanlar nasıl birinin kendisine maddi emek harcamasını sağlayabilir ki, çok imkansız görünüyor.

Sizce ilişkilerde mutlu sona ulaşmak için biraz gurursuz mu olmak gerekiyor?
O illa şu salon olacak diyen kadının sevgilisi olsam terk ederdim onu, ne demek o ya, nasıl bir yaptırım, sanki bulunmaz hint kumaşıda. Ben maddi anlamda direten kadınların hayatta kadın olmanın dışında bir vasfı olmayan, karşı tarafıda yolunacak kaz gibi görenler olduğunu düşünüyorum, çoğu zaten direttikleri koşulları rüyalarında görüp özeniyor.

ben birkaç açıdan değerlendirmek istiyorum bu konuyu.

ilk olarak ben de oku kızım kimseye muhtaç olma kafasıyla büyütüldüm. işe girdim çalıştım çabaladım. kendi param varken başka birisine bir şey aldırmak benim karakterime ters. yani flört arkadaşlık olaylarında da asla bu aldırma ısmarlama işlerine girmedim.

ama bir ilişki içinde bu tür şeylere para ayırmak bence tamamen değer vermek meselesiyle alakalı. benim sevdiceğimin eli sıkıdır. fakat bir şey istesem alır bana gücü yettiğinde. yani mesela biz şu anda evimizi kendimiz diziyoruz. e adamda da yok biliyorum şimdi yaratacak mı para? düğün istemiyorum ona verilen paraya da acırım, ama şimdi kıymetli olayım diye düğün mü isteyim adam da yok ki? onun haricinde küçük şeylerde değer verdiğini anlarsanız zaten.

bir de bazı erkekler kadınlar gibi gösteriş meraklısı, keko ve varoş. mesela dilan polatı düşünüyorum. hani bu gösterişi sevmeyen bir erkek kendisini videolarda göstermez bile. bence gösteriş seven kadınlar kadar erkekler de var. hep kadınların görgüsüzlüğünü konuşuyoruz. gerçekten o saydığınız örneklerde erkekler de görgüsüz. bir de karakter gelişimini tamamlayamışlar çift olarak. bana düğün yeri için direten ve bu sebepten ayrılan kız nasıl ki görgüsüz bir profil çiziyorsa kapısına yatan yalvaran erkek de görgüsüz ve daha büyümemiş olarak görünüyor.

her iki tarafında çalışmaya başlaması bu 2000lerin başından beri olduğu için halen daha biz maddiyatı ilişkilerde yönetemiyoruz bunu bi değer verme meselesi olarak görüyoruz.

özetle ortadoğululuk ruhumuza işlemiş.

Bir evin bir kızıyım eşimin bir dikili taşı yoktur evlenirkende düğünümüzü ailem, nikah gelinlik damatlık ve nikah sonrası yemek masraflarını biz eşimle ikimiz yaptık. Düğün ailemin isteğiydi kırmadık , eşimin ailesinin de durumu yoktu ne eşimden ne onlardan birşey beklemedik ne ben ne ailem ama takı vs kendi çaplarında yaptılar birşeyler. Ama eşim bana hediye aldığında pahalı hediyeler alır özel günlerimi unutmaz , aldatma vs hiç olmadı başka konulardan anlaşamadığımız noktalar olmuştur ama sevgimiz daimidir.
Ben kendi aiemden bile para istemezken eşimden hiç isteyemem yada sevgilim olsa ona keza ama hayatıma bana harcatmayan insanlar girdiği gibi hesabı bana ödeten hödüklerde girdi zamanında her zaman derimki Allahım bana ver vereceksen ben yine ailem için sevdiklerim için harcayım kimseye minnet etmedim,kimsenin alacağı pahalı hediyeler beni tav etmez ben maddiyata değil kendi açımdan farklı şeylere önem veriyorum.
Bahsettiğiniz gibi olan kadınlar gözümde hiç iyi yerde değiller bir gün o çok değerli kocaları arkasını dönüp gidince ortada dımdızlak kalıyorlar istisnalar harici ama ben ve benim gibiler kimseye minnet etmediğimiz için düşsekte yola devam edebiliyoruz.
Yani sizde benim modeldensiniz istesenizde diğer model olamazsınız...
Calisan bir kadinsaniz esinizden para isteyemiyebilirsiniz yani gerek duymazsiniz. Calismayan bir kadinsaniz eşiniz den mecbur alirsiniz ihtiyaclarinizi karsilamak icin.

Yazinizi okuyunca aklima su geldi yanlis anlamayin. Gecen gun komsumla oturuyoruz kendisi ogretmenlik yapiyodu daha once sozlesmeli olarak özel okulda hatta burada oturdugu gunden bu yana cok fazla calistigini gormedim acikcasi. Yeni dogum yapti suanda calismiyor. Eşide durumu iyi calisan rahat gecinen insanlar. Bende senelerce ogretmenlik yaptim kadrolu ve uzunca donemdir esim istemedigi icin ( maddi durumumuz cok iyi cok şükür) ve küçük cocuklarim oldugu icin calismayi bıraktım. Ama bunu komsum falan pek bilmiyor. Komsum yeni dogum yaptigi icin alisveris yapmasi gerekiyormus ama esinden para alip alisveris yapmak istemiyormus falan bunu soyledi hatta 3 kisi oturuyoduk suan dada calismiyor dedik ki yani durumun kotu degil tabii ki esinden alip ihtiyaclarini karsila bunda ne var o sonuçta senin eşin. Yaa ben alismadim falan dedi döndü bana tabi senin daha önce calisma hayatin olmadigi icin sen anlayamazsin falan dedi 😁 yani bi degisik fikir geldi bana. Ozaman biz calismayan kadinlar eslerimizden bisey almayip ne yapmaliyiz😅
Tabii ki ihtiyac varsa evde yardimlasarak calisilmali ortak bi gider olur ama calismayan bir kadinda esinin destegine ihtiyac duyar.

Yani tabiri caizse kocasının pahali hediyeler aldigi, el üstünde tuttugu kadin modeli olabilirim. Bunu kendime yatirim olarak görmemiştim, bu bence karsi tarafin maddi gucuyle ve esini sevmesiyle alakali. Parasi yoksa adam ne yapsin. Bi de hic bi zaman o olmaz bana sunu al, bunu yap demedim. O biraz görgüsüzlük ve aclik bana göre. Esim maddi imkanları icinde yapabileceginin en iyisini yapar zaten.
Yaşasın kocalarımız 😁🫶 🧿

Koca parası yiyosun diyenler linclemeye gelebilirler beni😅😅 yani ben yiyorum sizi bilemem ama çatır çatır yiyorum 😂😂

Çevremde fazlasıyla gördüğüm ve bazen düşündüğüm konu. Baya yüksek oranda doğru. Biz kadınlar, hayattaki alma verme dengesini kurarken kantarın topuzu denk gelmiyor bir türlü.
Çirkeflik yapıp, sürekli aldıranlar da bir süre sonra patlıyor bu arada. Benim gözlemlediğim bu.
Ama nerede dengeli bir çift görsem, ilişkileri ayakta.
Bu maddi bazda hareket eden erkeklerin ortak özelliği dümdüz adam olmaları. İnce düşünen çok az. Romantik olan çok az. Dişi penguen çiftleşmek için erkek penguenden sahilin en güzel taşını beklermiş. Onlar bu hesap. Kadının bakılması, korunması gereken varlıklar olduğunu düşünüyorlar. Bu onların ilkel erkekliklerini besliyor. Çok az bi adam güçlü kadın seviyor.

Ben iki kadından da değilim mesela. Boşandıktan sonra, kendime para harcanmasını özümseyemediğim ve özsevgimde sorunlar olduğunu fark ettim. Hayatıma giren adamlara izin veriyorum ve bana bir şeyler aldıklarında içimde hafif dürten "buna muhtaç değilsin, kendin alsana paran pulun mu yok" tipi yargılayıcı cümleleri bastırıyorum. Çirkeflik vs de yapmam. Karşımda beni tanıyıp ince şeyleri sevdiğimi bilen adam istiyorum. Bilmiyorsa öncesinde ben romantik ve ince düşünülmüş bir hediye veriyorum. Karşılığını bekliyorum. Önemli nokta şu; karşılığını bir ticarete dönüştürerek değil, duygusal bazda buna layık olduğunuzu düşünerek bekliyorsunuz.
Alma verme dengesi çok elzem.
Sonunda kanırta kanırta hayat bana öğretti.

ilk olarak ben de oku kızım kimseye muhtaç olma kafasıyla büyütüldüm. işe girdim çalıştım çabaladım. kendi param varken başka birisine bir şey aldırmak benim karakterime ters. yani flört arkadaşlık olaylarında da asla bu aldırma ısmarlama işlerine girmedim.

ama bir ilişki içinde bu tür şeylere para ayırmak bence tamamen değer vermek meselesiyle alakalı. benim sevdiceğimin eli sıkıdır. fakat bir şey istesem alır bana gücü yettiğinde. yani mesela biz şu anda evimizi kendimiz diziyoruz. e adamda da yok biliyorum şimdi yaratacak mı para? düğün istemiyorum ona verilen paraya da acırım, ama şimdi kıymetli olayım diye düğün mü isteyim adam da yok ki? onun haricinde küçük şeylerde değer verdiğini anlarsanız zaten.

bir de bazı erkekler kadınlar gibi gösteriş meraklısı, keko ve varoş. mesela dilan polatı düşünüyorum. hani bu gösterişi sevmeyen bir erkek kendisini videolarda göstermez bile. bence gösteriş seven kadınlar kadar erkekler de var. hep kadınların görgüsüzlüğünü konuşuyoruz. gerçekten o saydığınız örneklerde erkekler de görgüsüz. bir de karakter gelişimini tamamlayamışlar çift olarak. bana düğün yeri için direten ve bu sebepten ayrılan kız nasıl ki görgüsüz bir profil çiziyorsa kapısına yatan yalvaran erkek de görgüsüz ve daha büyümemiş olarak görünüyor.

her iki tarafında çalışmaya başlaması bu 2000lerin başından beri olduğu için halen daha biz maddiyatı ilişkilerde yönetemiyoruz bunu bi değer verme meselesi olarak görüyoruz.

Bahsettiğiniz kadın şey miydi, hani tüm parmaklarına sıra sıra pırlanta yüzük takıp video çekerken kameraya doğru tutan? :KK70:

O adamına göre değişir valla
Senin konuda bahsettiğin adamlar ezik tipler.
Akıllı bir adam kendini yedirmez.
Yani hesap ödemekten falan bahsetmiyorum onlar basit şeyler.k
Tabiki hesabı ödemeli . güzel kendince bütçesine göre mekanlara götürmeli sevgilisini.
Onlar ayrı konu .
Ufak tefek hediyeler falan özel günlerde.
Ama onun dışında bana para ver kartımı öde vs şeylere karşıyım.
O piskologun söylediği şeyleri bu kadar dinlemeyin her takdik her kişiye sökmez.
Bence çok kötü örnek oluyor genç kızlara bu kişi.
Adam para veriyorsa sana yatırım yapıyorsa seni seviyordur dıye bir şey yok.
Seni malı olarak görür .ve bir şekilde ayrılmak istesen mal olarak gördüğü seni bırakmak istemez .bu mu sevgi bana onu söylesin o kadın.
Hayır madem çok biliyormuş kendi hayatı nasılmış acaba.
Boşanmış bir kadın bildiğim kadarıyla.
Adamlar el üstünde mi tutuyormuş onu .
Pırlantalara mı boğuyormuş.
Tip olarak da fikir olarak da oldukça alaturka biri .
Parayı buldu o ayrı konu.
Milletin ilişkisi kötü gidiyor bunlar kazanıyor.
Bide çapa falan diyor kafayı yıcem.
Birde bunun erkek versiyonu var .size erkek dünyasını anlatıyorum diyerek çevresindeki 3_5 keko arkadasını anlatıp birde bunlara sırtlan diyor.
Gelmişler kaç yaşına sırtlanlık mu kalmış tabi oda ayrı konu.
Neyse çok etkilenme böyle şeylerden.
Ben konuda da bahsettiğim üzere hanımefendiyi çok tanımıyorum böyle. Çapa falan ne bilmiyorum yani. Sadece sürekli çıkıyor keşfette falan buradan popüler olduğunu biliyorum. Sanırım kitapları var ve o kitapları okuyanlar var. Ama bir diğer taraftan hani bu mizah sayfaları falan oluyor ya orada rastlıyorum çok eleştiriliyor. Buradan seveni ve sevmeyeni çok çıkarımını yapıyorum. Adam derken o kim onu hiç tahmin edemedim. :)

Bir de yanlış anlamazsanız sizin ve evleneceğiniz kişinin mesleği neydi acaba?

Öncelikle baştan söylemek isterim, bir erkek arkadaşım veya hoşlandığım biri yok. Zaten içinde bulunduğum kaos ortamı buna pek müsait değil şu an. "Maddi yatırım" ifadesini de ne anlamda kullandığım anlaşılmıştır. Yoksa bizler elbette parasını verip haklarını alabilecekleri birer eşya değiliz.

Bu, aslında yıllardan beri çok merak ettiğim bir konu. Geçen Instagram'da keşfette dolaşırken popüler bir psikoloğun bir konuşmasına denk geldim (seven sevmeyen vardır, ben tanımıyorum.). "Erkek yatırım yaptığı kadını sever." diyordu. Bu aslında yıllardan beri yaptığım bir gözlemin özet cümlesi gibi oldu.

Evlenen arkadaşlarım var örneğin. Hani bizim 'görgüsüzlük' olarak ifade ettiğimiz bazı davranışlar vardır. Mesela evlilik arifesi "İlla şu kadar takı alınacak. " diyen, eksik gördüğü yerde olaylar çıkartan. Ya da bir arkadaşım vardı mesela. Erkek arkadaşının evlilik teklifi için aldığı yüzüğü maddi açıdan yetersiz buldu. Kendisine, maddi değeri çok fazla olan beş taş bir yüzük aldırıp en baştan evlilik teklifi ettirdi. Bir başka tanıdığım, kendi ailesinin maddi durumu kötü. Ama erkek arkadaşı sıradan bir mekana yemeğe götürdüğünde saatlerce trip atıyor. Hayatında görmediği lüks mekanları bulup "Bu hafta beni buraya götür." diyor. Kuzenim evleneceği zaman düğün için ayarlanan mekanı 'ucuz' buldu. Nişanlısından ayrıldı. Adam kapılarda yattı "Gel, tamam. Nereyi istiyorsan orayı tutacağım." diye. Ve istediği o lüks mekanı tutturup orada düğün yaptırdı gibi gibi... Ve garip bir şekilde bu şekilde davranan kadınların hepsi mutlu ve el üstünde tutuluyor. Hani kendi hemcinsimiz diye durup bir baktığımızda çok ucuz hareketler, naiflikten, kaliteden çok uzak davranışlar olarak görünüyor. Ama derler ya neticeye bakmak lazım diye. İlişki içinde yine bunlar değer görüyor, tapılan o kadınlar oluyorlar.

Bir diğer taraftan hiç böyle olaylara girmeyen kadınlar var. Mesela hesabı karşı taraf ödediğinde gece gözüne uyku girmeyen, aman kimse üzülmesin sıkıntı çıkmasın diye birçok lüks bile sayılmayan sıradan şeyleri dahi istemeyen kadınlar. Bunlar da hiç değer görmüyor. Örneğin bir başka arkadaşım, kendi ailesi çok varlıklı insanlar. Kendisine çok görkemli bir nişan töreni yaptılar. Ama adamın ailesi biraz sorunlu bir tipti. Arkadaşım "Aman nikah neye yetmiyor, ben düğün istemiyorum." dedi. Ucuz olsun diye saçma sapan bir gelinlik giydi. Evleneli birkaç ay olmuştu ki aldatıldığını öğrendi.

Elbette aramızda çıkıp "Yoo, hiç öyle değil. Ben şöyle yaptım şöyle oldu." diyenler olacaktır. Ama benim yaptığım gözlemler hep bu şekilde oluyor.

Şimdi kendime baktığımda ben ailemden bir defa harçlık almadan yıllarca okudum. Kazandığım başarı bursları ile kendi kendime hep yettim, kimseden bir çorap bile istemedim. Ben de değer görmedim o ayrı tabi. :KK43: Ama bakıyorum benim gibi olan insanlar nasıl birinin kendisine maddi emek harcamasını sağlayabilir ki, çok imkansız görünüyor.

Sizce ilişkilerde mutlu sona ulaşmak için biraz gurursuz mu olmak gerekiyor?
Ergen kızlar gibi milletin yüzüğünü, takısını, malını, hediyesini kıskanmayın allah aşkına.çok basit bir davranış.zaten gerçekten sizi seven biriyle birlikteyseniz size orta karar masraf yapar zaten merak etmeyin. Kalitesiz kadınlar gibi instagramda ona buna özenmeyon, bu tarz sohbetlerden kalitesizlik aktığının farkında olun yeter.ben kimim ki bana masraf yapılsın zaten.ikimiz de eşitiz bir ilişkide.

Gecn bir yazıda gördüm etrafınızdaki beş kişinin toplamı sizsiniz diyordu demem o ki etrafınızdaki ne değişik insanlar var ucuz diyen ayrılan vs hepsi mutlu ... Burda bakış açısı önemli ben bunlarla mutlu olmam iyi bir eş iyi bir baba olması kötü gunumde yanımda olması güven duygusu vs beni mutlu ediyor ki başkasından neden maddiyat bekliyor calisip kazanıyorm çok lüks bir yer kiralamak istiyorsanız siz kiralayın siz çalışın... Şuan hamileyim maalesef berbat geciyor. Eşim evi supurur siler oğlumla tüm gün ilgilenir birgün of demedi ya gerçekten beni su tablo çok daha mutlu ediyor sizi bilmem

Ergen kızlar gibi milletin yüzüğünü, takısını, malını, hediyesini kıskanmayın allah aşkına.çok basit bir davranış.zaten gerçekten sizi seven biriyle birlikteyseniz size orta karar masraf yapar zaten merak etmeyin. Kalitesiz kadınlar gibi instagramda ona buna özenmeyon, bu tarz sohbetlerden kalitesizlik aktığının farkında olun yeter.ben kimim ki bana masraf yapılsın zaten.ikimiz de eşitiz bir ilişkide.
Ben 'kıskanıyorum' diye bir ifade kullandım mı? Tam tersi çok kalitesiz hareketler olarak bulduğumu ekledim. Ama böyle olunca böyle şöyle olunca şöyle diye bir kıyas yaptım. Böyle üsten üsten konuşabilmek için insanların ifadelerini istediğiniz gibi evirip çevirmeyin lütfen.

Ah insanın insanlar doğu soyle böyle dediler dediler. Şimdi doğunun modern haliyle geri döndüler alın size başlık parasının bir başka versiyonu değil mi bu ama adı başlık parası olursa olmaz.... Adı böyle olunca çok moderen 😂

''Bir diğer taraftan hiç böyle olaylara girmeyen kadınlar var. Mesela hesabı karşı taraf ödediğinde gece gözüne uyku girmeyen, aman kimse üzülmesin sıkıntı çıkmasın diye birçok lüks bile sayılmayan sıradan şeyleri dahi istemeyen kadınlar. Bunlar da hiç değer görmüyor. Örneğin bir başka arkadaşım, kendi ailesi çok varlıklı insanlar. Kendisine çok görkemli bir nişan töreni yaptılar. Ama adamın ailesi biraz sorunlu bir tipti. Arkadaşım "Aman nikah neye yetmiyor, ben düğün istemiyorum." dedi. Ucuz olsun diye saçma sapan bir gelinlik giydi. Evleneli birkaç ay olmuştu ki aldatıldığını öğrendi.''

Tespitinize katılıyorum.

Kusura bakmayın, üstteki mesajınızı sonradan gördüm.
Canim ben ögretmenlik yaptim uzunca bi donem. Calisirken arabami aldim ehliyetimi aldim. Nisanlandim ceyizlerimi yaptim tabiiki abi ve anne destegi ile babam yok cunku. Varda yok 🤷🏼‍♀️

Annem 60 yasinda halen daha kendine ait isyeri var calisir cok sever calismayi cok genc yasta bosandi babamdan bizleri okuttu hep calisti. Evimizi yapti kimseden destek almadan. Ama ben maalesef calisma hayatimi surduremedim cunku cocuklarim ust uste oldular bakacak kimsem yoktu. Eşimde bi işveren zaten hamileligim zor geciyordu ve isi biraktim. Suan kendi işyerimiz var ara ara giderim oraya ama kendi meslegimi yapmiyorum. Durumumuz iyi cok şükür. Evlenirkende aman borcumuz olmasin diye cogu şeyden fedakarlik ettim. Sonrasinda sknti yasamayalim diye cunku o borclari biz oduycektik. Ama sagolsun esim kıymet bilen deger bilen insandir bence senin konunda netice olarak her insan kendi kalitesini yansitir. Bunu anladim. Ve şuda var sen ne kadar kendine deger verirsen karsindakide sana o kadar deger verir. Ben esim icin cogu seyden fedakarlik ettim. Ama her insan icinde kendinden fedakarlık edilmez

X