İleri anne babaya bakacak kendi kızı mıdır? Gelini mi?

Merhaba hanımlar.
Sanırım biraz kültür farkı ile bağlantılı bir konu.
Ben bir kız çocuğu olarak anne babama yaşlılıklarında evde bakmak gerekirse kız çocuğunun bakması gerektiğini düşünüyorum. Ama genelde, anne baba oğlan çocuğunun evine yakışır gibi bir algı var sanki. Yani yaşlılıklarında gelin bakmak durumunda sanki...
Çok saçma geliyor bu bana.
Genelde kadın mutfak ve ev işlerini yüklendiği için kendi anne baba sorumluluğunu alabilir ama kv kp almak zorunda değil. Tabii başka kız çocukları yoksa eşin anne babasına bakılır ama, aksi halde kız çocukları varken, oğlunun evinde geline eziyet olması çok yanlış geliyor bana.

Öyle bir durum yok ama böyle yaşayan çok hemcinsim var.
Yok annem artık bizle yaşayacak diyen adamlar filan...

Hanımlar herkes çok kıymetli cevaplar vermiş.
Rabbim kimseyi namerde muhtaç etmesin.
Benim burdaki belirtmek istediğim,
Kimi hanımların konusunda görüp sıkıntı yaşadığı ciddi bir konu bu.
Erkek evladın gelecek garantisi olarak görülmesi, adamın da karısını bu durumu mecbur kılması emri vaki yapması.

Eşimin anne babasının benim haberim olmadan eşime geliyoruz diye haber verip iki gece bende kalması da bunun çok küçük bir benzeri.
Ben anne babam gelecekken eşimin müsaitliğini hislerini gözetirken o bu özveride bulunmamıştı.
Aile kültürlerinde de erkek evlada daha bir güven , erkek evladın evinde daha bir rahatlık söz konusu ama bu saçma.
Bu evin işlerini misafire hizmeti ben ederken, kimse oğlumun evi ne de olsa mantığında olmamalı. Başım üstüne ama herkes yerini bilmeli diye düşünüyorum.

Niyetim kötü değil.
Benim gorumcemde gelin bakar kafasında annesine babasına ben bakacakmisim ilerde biri tek kaldığı zaman. Ama kendi kv kp ne o bakamazmis😂

Merhaba hanımlar.
Ben bir kız çocuğu olarak anne babama yaşlılıklarında evde bakmak gerekirse kız çocuğunun bakması gerektiğini düşünüyorum. Ama genelde, anne baba oğlan çocuğunun evine yakışır gibi bir algı var sanki. Yani yaşlılıklarında gelin bakmak durumunda sanki...
Genelde kadın mutfak ve ev işlerini yüklendiği için kendi anne baba sorumluluğunu alabilir ama kv kp almak zorunda değil. Tabii başka kız çocukları yoksa eşin anne babasına bakılır ama, aksi halde kız çocukları varken, oğlunun evinde geline eziyet olması çok yanlış geliyor bana.

Erkek evladın gelecek garantisi olarak görülmesi, adamın da karısını bu durumu mecbur kılması emri vaki yapması.

Eşimin anne babasının benim haberim olmadan eşime geliyoruz diye haber verip iki gece bende kalması da bunun çok küçük bir benzeri.
Ben anne babam gelecekken eşimin müsaitliğini hislerini gözetirken o bu özveride bulunmamıştı.
Aile kültürlerinde de erkek evlada daha bir güven , erkek evladın evinde daha bir rahatlık söz konusu ama bu saçma.
Bu evin işlerini misafire hizmeti ben ederken, kimse oğlumun evi ne de olsa mantığında olmamalı. Başım üstüne ama herkes yerini bilmeli diye düşünüyorum.

Niyetim kötü değil.
Canim bir insanda vicdan,merhamet kimde varsa o kisi bakar yoksa bunu grlin bakar yada kiz bakar diye ayrim yapmak bana sacma geliyor.

niye kadınlar çalışmıyor mu? sizin söyleminize göre kadınlar da işte, o zaman kizi da bakamaz.

zaten bizim toplumumuzda erkekler hep kayirilir, yemek yapamaz, elinden gelmez, temizlik erkek beceremez eline yakışmaz, dugundu bayramdı erkekler sofradan kalkar kadınlar köle. şu zihniyetten nefret ediyorum.

oyle de güzel bakıyor ki bakan, benim iki dayim da yengelerim olmadan kendi sıraları gelince ba
anneanne ve dedeme bakıyor. yemeğini de yapıyorlar yediriyorlar banyosunu da yaptırıyorlar, her bir bakımlarını yapıyorlar. Anne baba sadece kız çocuklarına mi anne babalık yaptı ki, kızı bakar. gerekirse bakıcı tutacak yine de yapacak evlatlık görevini.
Erkek kayirdigim falan yok.Toplumumuzda olanı söyledim .Dayilarin öyle olabilir .Bu genele vurulamaz.Yasli birinin bakımını üstlenmeyi bırak ,tek başına kalsa yumurta kırıp yiyemeyecek erkekler var .Suyunu kalkıp almayan..Ben genel gördüğüme göre yorum yaptım .Kadının başına anasını babasını atıp akşama kadar gezip tozup akşam gelip ana sana ne alayım ?Ne yaptın diye hal hatır sorup kenara çekilen ..Erkek ne kadar hamarat olursa olsun ki erkek ne kadar hamarat olabilir .Ev yükü agirlikli olarak kadında oluyor .Destekledigimden değil.Benim eşim de öyle değil .Her şeyime yardımcı ama sırf eşim öyle diye bunu genelleyip yorum yapamam .Ben çoğunlukta gördüğümü söyledim .

Merhaba hanımlar.

Niyetim kötü değil.
Anne babaya KIZ/ERKEK evlat ayrımı yapmadan tüm çocukları bakmalı hanımefendi. Oğulları bakmalı demek ne kadar yanlışsa kızları baksın demekte bir o kadar yanlış. Sorumluluk cinsiyet farketmeksizin tüm evlatlar arasında ortak bölüşülmeli

Niyetinizi temiz tutun, şimdiden bunları düşünmeyin. Dünyanın binbir türlü hali var, kimin kime bakacağı hiç belli olmaz.

En son bıraktığımda eşi ile ciddi sorunları vardı. Ne ara çözdüler de iş buralara geldi yaw? Daha yeni evliler çocuğa kimin bakacağını sordu :) şimdi herhalde cocuk doğdu iş buralara geldi çok şey kaçırdım sanırsam:)))

Kızı varsa eger ne munasebet... Neden gelin bakiyor ki? Zaten kizi hayirli evlatsa geline birakmamasi lazim bakma isini. Ben olsam utanirim annemi banami yanima.alirim. Geline birakmam.

En son bıraktığımda eşi ile ciddi sorunları vardı. Ne ara çözdüler de iş buralara geldi yaw? Daha yeni evliler çocuğa kimin bakacağını sordu :) şimdi herhalde cocuk doğdu iş buralara geldi çok şey kaçırdım sanırsam:)))
Çözülen birşey olduğu söylenemez.

Babam özel hastanede nörolog
Geliyormuş her gun 5 10 tane evde bakim alan kadin/erkek hastalar
Ama cogu zaman bakan kisinin hic kıymeti yokmus
Yani gelini getirmis defalarca
Kaldiriyor indiriyor
Altini aliyor
Üstünü giydiriyor
Ilaclarini takip ediyor
Ama kadin/adam oglum bakiyor bana diyor

Veya kizi bakiyor fakat kadinin agzinda hayırsız oglu
Hic hastaneye getirmemiş
Yatis verdiginde arayip durumunu sormamış oğlunu doktora anlatip duruyor
Çok guzel özetlemişsinz

Kızı varsa eger ne munasebet... Neden gelin bakiyor ki? Zaten kizi hayirli evlatsa geline birakmamasi lazim bakma isini. Ben olsam utanirim annemi banami yanima.alirim. Geline birakmam.
Kizin annesi babası oglun ev araba aldıysa düğününü yapıp eşyasını duzduyse gelinin kollarını boynunu altınla doldurup kızına yalandan bir düğün yapıp gönderirse oğlunun mu bakması lazım kızının mi?

Kizin annesi babası oglun ev araba aldıysa düğününü yapıp eşyasını duzduyse gelinin kollarını boynunu altınla doldurup kızına yalandan bir düğün yapıp gönderirse oğlunun mu bakması lazım kızının mi?
Ben gelin olsam kizina bunlari yapmayan evlat ayiran kayinpeder ve kaynanaya yine bakmam. Karaktersizler demek ki, evlat ayiriyorlar..

X